"laparoskopi" Uyarısı

Adana Özel Avrupa Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Doktor Serdinç Özdoğan, “Küçük delikler aracılığı ile ameliyat yapılmasını sağlayan laparoskopi tekniğinin kullanımı yaygınlaştı ancak cerrahın deneyiminin...

"laparoskopi" Uyarısı

Adana Özel Avrupa Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Doktor Serdinç Özdoğan, “Küçük delikler aracılığı ile ameliyat yapılmasını sağlayan laparoskopi tekniğinin kullanımı yaygınlaştı ancak cerrahın deneyiminin...

10 Mart 2014 Pazartesi 11:24
Adana Özel Avrupa Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Doktor Serdinç Özdoğan, “Küçük delikler aracılığı ile ameliyat yapılmasını sağlayan laparoskopi tekniğinin kullanımı yaygınlaştı ancak cerrahın deneyiminin yanı sıra yeterli donanım yoksa istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor” diyerek uyarılarda bulundu.

Laparoskopinin karın içinin gözlemlenmesi anlamına geldiğini belirten Op. Dr. Serdinç Özdoğan, "Kadın hastalıkları ve infertiliteye (kısırlığa) sebep olan problemlerin tanısı ve tedavisinde kullanılan çok küçük çaplı özel aletlerle ve ince bir kamera ile karın içi ve iç genital organların gözlemlenmesini sağlayan bir yöntemdir. Klasik cerrahi yöntemleri karın bölgesinde uzun kesiler yapılarak gerçekleştirilmekte ancak, laparoskopi uygulaması çapları sadece 5 mm. ve/veya 1 cm. boyutuna sahip küçük kesiler kullanılarak gerçekleştirilmektedir" ifadelerini kullandı.

Laparoskopinin, birçok cerrahi branşta uygulanabilecek bir yöntem olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Serdinç Özdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Günümüzde laparoskopi tekniği o kadar gelişmiştir ki kanser ameliyatları dahil jinekolojik ve infertilite (kısırlık) tanı ve tedavisinde sıkça uygulanmaktadır. Örneğin, zaman zaman kadınlarda oluşabilen kistler veya karın içerisinde oluşarak kadının tüplerinin fonksiyon görmesine engel olan yapışıklıklar, yumurtalığın zarar görmesine, kısırlığa ve hatta hayati öneme sahip olabilirler. Bu nedenle de tedavi edilmelidir. Tedavi sırasında ve sonrasında kişiye en az zarar verebilecek yöntem olan laparoskopik yöntem seçilmelidir. Ayrıca karın bölgesinde yer alan diğer kadınsal problemler olan kasık ağrısı, dış gebelik, endometriozis, myom (rahim uru) tanı ve tedavisi laparoskopik yöntemlerle yapılabilmektedir. Ayrıca histerektomi (rahim alınma operasyonu), kısırlaştırma, infertilite, polikistik over tedavi işlemleri yine laparoskopi ile yapılabilir."

Teşhis amaçlı ve tedavi amaçlı laparoskopilerin farklılık göstereceğine değinen Op. Dr.Özdoğan; "Teşhis amaçlı laparoskopilerde hastanın ameliyathane şartlarına hazırlanması, uyutulması ve uyandırılması yaklaşık 30 dakika sürer. Ancak tedavi amacıyla yapılan laparoskopik işlemler daha uzun sürebilirler. Tanısal amaçla yapılan laparoskopiden sonra klinikte muayene sonrası uygun koşullar sağlanmış ise birkaç saat içinde kişi hastaneden ayrılabilir. Tedavi amaçlı yapılan operasyonlarda ise yine hastanın klinik durumuna bağlı olarak aynı gün ve ya ertesi gün hastaneden ayrılması uygundur" diye konuştu.

İyileşme sürecenin çok uzun olmadığını ifade eden Op.Dr. Özdoğan, "Laparoskopi uygulamasının en önemli avantajları,operasyon sonrası daha az kanama olması,ameliyat sonrası daha az ağrı, daha az enfeksiyon riski, hastanede kalma süresinin kısa oluşu ve hızlı iyileşme sürecidir. Küçük kesi daha iyi kozmetik sonuç anlamı taşımaktadır.Operasyon sırasında diğer karın içi organlar, bağırsaklar ve damarlar yaralanabilir. Ancak bu yaralanmalara anında müdahale edilebilir veya operasyon gerektiğinde “açık” operasyona çevrilebilir. Bu nedenle iyileşme süresi uzayabilir ve komplikasyon ihtimali artabilir.Operasyon sonrası anestezi etkilerinin sona ermesi için ise hastalar, hasta odalarına alınmaktadır. Bulantı ve özellikle omuza vuran bir ağrı oluşabilir.Kesi yerlerinde ağrı, omuza ve sırta vuran ağrılar birkaç gün süresince devam edebilir" şeklinde konuştu.

Laparoskopi uygulamaları deneyimli ellerde güvenilir bir ameliyat şekli olduğunu söyleyen Op. Dr Özdoğan, "Her cerrahi işlemde olduğu gibi laparoskopik ameliyatlarda da işlem ne kadar karmaşıksa, komplikasyon olma olasılığı da o kadar yüksektir. Karın içi organlar büyütülerek gözlemlendiği için operasyon sırasında hakimiyet daha iyidir. Dokulara ve organlara zarar verme riski azdır. Yani koruyucu bir cerrahi yöntemdir" dedi.

Laparoskopinin önerilen bir yöntem olduğunu belirten Op. Dr Özdoğan şunları kaydetti:

"Avrupa Hospital Hastanesi olarak bizim hastalarımıza önerdiğimiz; kadın hastalıkları konusunda yapılabilir olan tüm operasyonları laparoskopik yöntemle yapılmasıdır. Günümüzde en modern araç ve yöntemlerle hastanemizde bu işlemleri yapabilmekteyiz. Böylelikle hastalarımıza modern tıbbın gerektirdiği gibi en iyi yöntemlerle, en az zarar ile operasyon sonrası günlük hayatlarına devam edebilmelerini sağlamaktayız. Hastanemizde laparoskopik olarak ; kist veya yumurtalık alma operasyonları, dış gebelik tedavisi, infertilite (kısırlık) tanı tedavisi, sterilizasyon (tüp bağlama yöntemi), overyan drilling (polikistik over tedavisi), endometriozis (çukolata kisti) tanı ve tedavisi, histerektomi (rahim alınma operasyonu) yapılabilmektedir"

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.