Mungan: "ortadoğu’da Savaşı Ve Kadın Kırımını Durduralım"

Adana Tabip Odasında bir araya gelen DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’li Kadınlar Şengal bölgesinde IŞİD çeteleri tarafından binlerce Ezidi kadın ve çocukların katledilmesine tepki gösterdi.KESK Dönem Sözcüsü Sabahat Mutluay’ın da katıldığı...

Mungan: "ortadoğu’da Savaşı Ve Kadın Kırımını Durduralım"

Adana Tabip Odasında bir araya gelen DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’li Kadınlar Şengal bölgesinde IŞİD çeteleri tarafından binlerce Ezidi kadın ve çocukların katledilmesine tepki gösterdi.KESK Dönem Sözcüsü Sabahat Mutluay’ın da katıldığı...

27 Ağustos 2014 Çarşamba 11:02
Mungan:
Adana Tabip Odasında bir araya gelen DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’li Kadınlar Şengal bölgesinde IŞİD çeteleri tarafından binlerce Ezidi kadın ve çocukların katledilmesine tepki gösterdi.

KESK Dönem Sözcüsü Sabahat Mutluay’ın da katıldığı basın açıklamasında kurumlar adına metni okuyan Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. H. Neslihan Önenli Mungan, “IŞİD çetelerince ele geçirilen kadınlar savaş ganimeti olarak pazarlarda çarşafların içine sokulup, zincirlere bağlanıp cariye, köle olarak satıldı. Şengal Dağı’na sığınanlar ise açlık ve susuzlukla terbiye etmeye çalışılmaktadır. Çocuklar hep oyun ister, şarkılar öğrenir. Oysa yaşadıkları topraklarda mermiler, toplar, mayınlar ve tanklar dolaşıyor ve karanlığın haritası çiziliyor. Soykırım, zorla din değiştirme, katliam ve zulmün adı IŞİD denilen paravan çete olmuştur. Ortadoğu’nun kadim halklarından ve inançlarından olan Ezidilik, İslam’cılık adına cani çetelerce kırıma uğratılmaktadır" dedi. Çetelerden kaçarak Şengal Dağı’na sığınan Ezidi kadınların bir ağaç gölgesi dahi bulamadığını, Rojava’ya, Silopi’ye canlarını atmak için 100 kilometrelik yolu yalın ayak kat etmek zorunda kaldıklarını anlatan Mungan, şöyle devam etti:

"Türkiye’ye ulaşabilen Ezidi kadınlarını bekleyen kader ise küçük yaşta evlendirilmek, kuma gitmek, istemediği evliliklere zorlanmak ya da kadın tacirlerinin eline düşmek, taciz, tecavüz olabilmektedir ne yazık ki. Ya da ucuz iş gücü olarak kullanılmaktadır. Kadın bedeni ve ruhuna yapılan saldırıların en iğrenç biçimlerini uygulayanlar IŞİD çeteleri ve göz yuman malum devletlerdir. Biz bu ülkede yaşayan, farklı halklar, inançlar, diller ve kültürlerden gelen kadınlar, olanların farkındayız ve erkek egemen düzene karşı mücadele içindeyiz. Gözyaşları, ağıtlar ama her şeyden önemlisi isyanımızla savaşa karşı çıkıyoruz. Bizler binlerce yıldır hüküm süren erkek egemen şiddetin sadece tanıkları ya da kurbanları değil, aynı zamanda yeni bir tarihin yaratıcıların olarak Ezidi kadınların yanında olduğumuzu söylüyoruz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.