“yurtdışı Varlık Barışı”ndan Faydalanmak İçin Son Gün: 31 Ekim

Adana Vergi Dairesi Başkan Vekili Recep Yavuz, Yurtdışı Varlık Barışı uygulaması kapsamında 451 milyon liralık varlık beyan edildiğini söyledi.Yavuz, düzenlediği basın toplantısında, gerçek ve tüzel kişilere ait olan ve yurt dışında...

“yurtdışı Varlık Barışı”ndan Faydalanmak İçin Son Gün: 31 Ekim

Adana Vergi Dairesi Başkan Vekili Recep Yavuz, Yurtdışı Varlık Barışı uygulaması kapsamında 451 milyon liralık varlık beyan edildiğini söyledi.Yavuz, düzenlediği basın toplantısında, gerçek ve tüzel kişilere ait olan ve yurt dışında...

25 Ekim 2013 Cuma 12:20
“yurtdışı Varlık Barışı”ndan Faydalanmak İçin Son Gün: 31 Ekim
Adana Vergi Dairesi Başkan Vekili Recep Yavuz, Yurtdışı Varlık Barışı uygulaması kapsamında 451 milyon liralık varlık beyan edildiğini söyledi.

Yavuz, düzenlediği basın toplantısında, gerçek ve tüzel kişilere ait olan ve yurt dışında bulunan para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının ekonomiye kazandırılması ve taşınmazların kayda alınmasını sağlamak amacıyla düzenlenen ve 29 Mayıs’ta yürürlüğe geren “Yurtdışı Varlık Barışı” uygulamasının yapılan düzenlemelerle beyanda bulunacak mükelleflere çok önemli vergi avantajları sağlayacağını söyledi.

Uygulamadan faydalanmak isteyen gerçek ve tüzel kişilerin 15 Nisan’dan itibaren yurt dışında sahip oldukları ve yurt dışında bulunan para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile taşınmazların 31 Ekim akşamına kadar Türk Lirası cinsinden beyan etmeleri gerektiğini belirten Yavuz, şöyle devam etti:

“Kişilerin ayrıca taşınmazlar dışındaki varlıklarını bildirim veya beyan tarihini izleyen ayın sonuna kadar Türkiye’ye getirmeleri veya Türkiye’deki banka veya aracı kurumlarda açılacak bir hesaba transfer etmeleri ve bildirdikleri ya da beyan ettikleri varlıkların değeri üzerinden hesaplanan yüzde 2 oranında vergiyi vadesinde ödemeleri gerekmektedir.”

Yavuz, varlık barışından faydalanmanın kişiler ve şirketler açısından vergi incelemeleri sonucunda doğacak vergi ve cezalar için bir nevi sigorta anlamına geldiğini söyledi. Belirtilen koşulların sağlanması halinde bildirim veya beyanda bulunan ve yüzde 2 gibi düşük bir oranda vergi ödeyen kişilerin vergi avantajlarından yararlanacağını ifade eden Yavuz, “Bildirilen veya beyan edilen varlıklar nedeniyle hiçbir suretle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacaktır. Ayrıca bildirim veya beyan dışındaki herhangi bir nedenle maddenin yürürlüğe girdiği 29 Mayıs tarihinden sonra 2013 yılından önceki dönemlere ilişkin olarak vergi incelemesi veya takdire sevk işlemi yapılması halinde bu incelemeler sonucu gelir, kurumlar ve katma değer vergi yönünden tespit edilen matrah farklarından madde kapsamında bildirilen veya beyan edilen tutarlar mahsup edilecektir” şeklinde açıklama yaptı.

Yavuz, “Varlık Barışı” kapsamında Adana’da 451 milyon varlık beyan edildiğini, Türkiye geneline bakıldığı zaman ise bu rakamın yaklaşık 58.3 milyarı bulduğunu söyledi.

2013 YILINDA TAHAKKUK EDEN VERGİ TUTARLARINDA ARTIŞ VAR

Adana Vergi Dairesi Başkan Vekili Recep Yavuz, Gelir İdaresi Başkanlığı Yönetim Bilgi Sisteminden alınan bilgilere göre Adana Vergi Dairesi’nin 2013 yılı Ocak-Eylül döneminde tahakkuk edilen vergi tutarının 2 milyar 347 milyon 593 TL olduğunu ve tahsil edilen vergi tutarının ise 1 milyar 992 milyon 890 TL olduğunu ifade etti.

Yavuz, 2012 yılının aynı döneminde tahakkuk edilen vergi tutarının 1 milyar 942 milyon 545 TL, tahsil edilen vergi tutarının ise 1 milyar 798 milyon 612 TL olduğuna dikkat çekerek, “2013 yılı 9 aylık dönemde bir önceki yıla göre tahakkuk eden vergi tutarında yüzde 20.8 ve tahsil edilen vergi tutarında ise yüzde 10.8 oranında artış meydana geldiğini görüyoruz” diye konuştu.

Vergi denetimleri kapsamında yaptıkları çalışmalardaki temel amaçlarının haksız rekabete neden olan kayıt dışı ekonomi ile mücadele etmek ve kayıt dışı alanları vergilendirmek olduğunu belirterek, “Başkanlığımıza bağlı denetim koordinasyon müdürlüğünce, kayıt dışı ekonomik faaliyetlerin kavranması ve kayda alınması, vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi, emtia hareketlerinin kontrol altına alınması, vatandaşlarımız tarafından yazılı veya sözlü olarak yapılan ihbarların değerlendirilmesi, belge düzeninin yerleştirilmesi ve mükelleflerin bilgilendirilmesi amacıyla yaygın ve yoğun vergi denetimleri aralıksız sürdürülmektedir” şeklinde konuştu.

2013 yılı 9 aylık dönemde 289 bin 865 defa denetim gerçekleştirdiklerini ifade eden Yavuz, bu denetimlerin sonucunda 6,2 milyon lira usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezasının kesildiğini 822 mükellefin kayıtsız çalıştığı tespit edilerek kayıt altına alındığını ayrıca 76 işçinin de kayıtsız çalıştırıldığı tespit edilerek ilgili birimlere intikal edildiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.