Atb Başkanı Çandır, Aralık Ayı Enflasyonunu Değerlendirdi

Antalya Ticaret Borsası ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Aralık ayı enflasyonunu değerlendirdi.Antalya Ticaret Borsası ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali...

Atb Başkanı Çandır, Aralık Ayı Enflasyonunu Değerlendirdi

Antalya Ticaret Borsası ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Aralık ayı enflasyonunu değerlendirdi.Antalya Ticaret Borsası ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali...

03 Ocak 2014 Cuma 16:14
Atb Başkanı Çandır, Aralık Ayı Enflasyonunu Değerlendirdi
Antalya Ticaret Borsası ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Aralık ayı enflasyonunu değerlendirdi.

Antalya Ticaret Borsası ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, 2013 yılı enflasyonununu, hedefin yüzde 50 üzerinde kapattıklarını kaydettiği yazılı açıklamasında, “Türkiye İstatistik Kurumu Aralık ayı enflasyon rakamlarını, tüketici (TÜFE) ve üretici (ÜFE) fiyatları olarak ülkemiz ve bölgemiz için piyasa beklentilerinin üzerinde açıkladı. TÜFE’de ülkemiz için yüzde 0.46 olan Aralık ayı enflasyonu, bölgemiz Batı Akdeniz'de yüzde 0.54 olarak açıklandı ve en pahalı 12'nci bölge olduk. Yani aylık fiyat artışında, 26 bölgenin ortasında yer aldık. ÜFE’de ise yüzde 1.11 olarak ilan edilen fiyat artışı son yılların en yüksek Aralık ayı oldu. 2013 yılı tüketici enflasyonu ise ülkemiz için yüzde 7.4 ve Batı Akdeniz için ise yüzde 7.65 olarak ilan edildi. Böylece 2013 yılını Merkez Bankası’nın yüzde 5’lik hedefinin yarı yarıya üzerinde kapatmış olduk” ifadelerine yer verdi.

Son 12 yıldır bu düzeyde hedeften sapmalara alıştıklarını bildiren Çandır, Merkez Bankası ile yürütme arasında ciddi bir bakış açısı sapmasının, bu yıl da yaşandığını, üretici fiyatlarında yaşanan yıllık enflasyonun ise daha vahim bir yükselişi işaret ettiğini bildirdi. Çandır açıklamasında şunları kaydetti:

”Yüzde 6.97 olarak ilan edilen yıllık ÜFE, bir taraftan 2012 yılına göre yüzde 285’lik bir artışı gösterirken, diğer taraftan da hızla TÜFE’ye yaklaşarak, ileride onu daha yukarı itici bir etki yaratacağını bize göstermektedir. Bu eğilimi destekleyen bir diğer gösterge de çekirdek enflasyon olarak bilinen H ve I endekslerindeki yıllık yüzde 7.11 ve 7.08’lik yüksek gerçekleşmelerdir.”

Antalya ve bölgede 2013 yılı enflasyonunun, hem ülke ortalamasının üzerinde gerçekleşmesi itibariyle hem de gıda ve ulaştırma gibi sepette büyük ağırlığı olan kalemlerdeki yüksekliği itibariyle, ülke genelinden ayrışmış olarak gerçekleştiğini ifade eden Antalya Ticaret Borsası ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, bölgede 2013 yılında en yüksek fiyat artışının yüzde 10.75 ile gıda kaleminde gerçekleştiğini, ikinci en yüksek artışın da yüzde 10.45 ile ulaştırma kaleminde gerçekleştiğini belirtti.

Çandır açıklamasında, “Yani ortalama enflasyonun yaklaşık yüzde 50 üzerinde bir pahalılıkla karnımızı doyurmuş ve seyahat etmiş durumdayız. 2012 yılında en yüksek artışlar konut ve lokanta kalemlerinde yüzde 11.18 ve 9.56 idi ve ülke geneli ile uyumluydu. 2013 yılı, kentimiz ve bölgemiz enflasyonu açısından ortalamadan bir ayrışmanın yaşandığı yıl olmuştur. Kentimiz ve bölgemiz açısından 2013 yılı enflasyonunda en az fiyat artışının yaşandığı kalemlerde de ortalamadan bir ayrışma gözlenmektedir. Ülke genelinde en az fiyat artışı haberleşme ve çeşitli mal kalemlerinde sırasıyla yüzde 1.2 ve 2.24 iken, Batı Akdeniz'de ise haberleşme ve konut kalemlerinde sırasıyla yüzde 2.27 ve 3.07 gibi hem nispi olarak daha yüksek, hem de kalem farklılaşması yaşanmıştır” sözlerine yer verdi.

Aralık ayı enflasyon gerçekleşmelerinde ise en yüksek ve en düşük fiyat hareketliliğinde ülke geneliyle bir uyumluluğun söz konusu olduğunu vurgulayan Antalya Ticaret Borsası ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, aylık en yüksek fiyat artışlarının gıda ve ulaştırma kalemlerinde, ülke ortalaması için yüzde 1.46 ve 1.1 iken, bölge için yüzde 1.4 ve 1.53 olarak ilan edildiğini, aylık enflasyonda da kentin ortalamaya göre yüzde 40 daha pahalı seyahat ettiğini bildirdi. Çandır açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

”Aylık olarak en düşük enflasyonda da ülke ortalaması ile bir uyumluluk söz konusudur. Alkol ve tütün kalemi ülke ortalaması için yüzde -2.64 ve bölgemiz için ise yüzde -2.63 gibi birbirine çok yakın seyretmiştir. Ocak, 2014 enflasyonunda en çok bu kalemlerdeki değişimler dikkat çekecektir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.