Sevimçok:”el Birliğiyle Sobacılar Çarşı Esnafına Sahip Çıkılması Gerekir”

Sobacılar Çarşısı esnafı, Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği(AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok’u ziyaret ederek sıkıntılarını dile getirdi.Antalya Demirciler ve Sobacılar Çarşısı Esnaf Derneği Yönetimi, esnafının sorun...

Sevimçok:”el Birliğiyle Sobacılar Çarşı Esnafına Sahip Çıkılması Gerekir”

Sobacılar Çarşısı esnafı, Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği(AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok’u ziyaret ederek sıkıntılarını dile getirdi.Antalya Demirciler ve Sobacılar Çarşısı Esnaf Derneği Yönetimi, esnafının sorun...

13 Temmuz 2014 Pazar 15:12
Sevimçok:”el Birliğiyle Sobacılar Çarşı Esnafına Sahip Çıkılması Gerekir”
Sobacılar Çarşısı esnafı, Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği(AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok’u ziyaret ederek sıkıntılarını dile getirdi.

Antalya Demirciler ve Sobacılar Çarşısı Esnaf Derneği Yönetimi, esnafının sorun ve sıkıntıları hakkında Başkan Sevimçok’tan destek isteyerek bir avuç kaldıklarını ve her geçen gün işlerin daha da kötüye gittiğini belirtti. Antalya’nın tek ve en son el sanatları çarşısının bu durumda olmasından dolayı büyük üzüntü duyduğunu vurgulayan Başkan Sevimçok, "Daha da geç olmadan el birliğiyle oradaki esnaflara sahip çıkılması gerekir” dedi. Sevimçok, Sobacılar Çarşısı esnaflarının mesleklerinin son temsilcileri olduğunu ve çarşının bir an evvel turizme açılması gerektiğini ifade etti. Şehir etkinliklerinin bir kısmının çarşıya aktarılmasının altını çizen Başkan Sevimçok, "Çarşıda bulunan deneyimli ustalardan oluşturulacak olan küçük bir eğitim atölyesinin de yine çarşı içerisinde faaliyete geçirilerek hem o atölyede yeni çırakların yetiştirilmesini hem de bu sayede el sanatlarına ilgi duyan kimselerin eğitilmesine ve çarşının hareketlenmesine bir olanak sağlanmak gerekir” dedi.

SOBACILAR ÇARŞISI BU ŞEHRİN CAZİBE VE KÜLTÜR MERKEZİ OLMALI

Sevimçok, “Sobacılar Çarşısı bu şehrin cazibe ve kültür merkezi olup mutlaka yaşatılması gereken bir yerdir. Oradaki insanlar mesleklerinin belki de son temsilcileridirler. Burada bir an evvel yapılması gereken, çarşının turizme kazandırılması, şehir etkinliklerinin bir kısmının oraya aktarılması ve orada ASMEK tarzında bir eğitim atölyesi kurularak el sanatları kurslarının düzenlenmesidir. Böylelikle hem oradaki ustalara yeni çıraklar yetiştirilebilecek hem de el sanatlarına ilgi duyan kimselere de faydalı olunabilecektir. Günümüzde artık bir zanaatkâr neredeyse yok denecek kadar çok az yetişiyor. Bu yüzden Sobacılar Çarşısı içerisindeki esnaflarımıza destek çıkılması hatta onların bu sanatlarını devam ettirmeleri için de teşvik edilmeleri lazımdır.” diye konuştu. Çarşıdaki el sanatlarının şekillendirilmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Başkan Sevimçok, çarşıdaki boş dükkânlarında hızlı bir şekilde el sanatları üzerine demirci, bıçakçı, kalaycı, yorgancı, v.b. gibi mesleklerle doldurulması ve bu zanaatkârlara yardımcı olunması gerektiğinin de altını çizdi. Şu an çarşıda dükkânları açık olan mevcut esnafların vakıflara dükkân kirası olarak 1000 TL ödediklerini ve arka taraflarda kalan boş dükkânların ise 500 TL kira bedelinden ihale edilmesine rağmen halen kiracı bulunamamasının ise oradaki esnafın mağduriyetinin bir göstergesidir diyen Başkan Sevimçok, eski ve yeni diye ayırt edilmeden kiraların yeniden ve makul ölçülerde düzenlenmesini ve çarşının yaşatılarak gelecek kuşaklara aktarılabilmesi adına da esnafların teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.