Vali Coş: "basın Mensuplarının Emniyete Alınmasında, Yasaları Uygulayacağız"

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, basın mensuplarının emniyet ve jandarmaya alınması konusunda yasaların getirdiği kuralların olduğunu belirterek, "Yasalar neyi gerektiriyorsa onu yapacağız" dedi.Coş, 2013 yılı değerlendirme toplantısında...

Vali Coş: "basın Mensuplarının Emniyete Alınmasında, Yasaları Uygulayacağız"

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, basın mensuplarının emniyet ve jandarmaya alınması konusunda yasaların getirdiği kuralların olduğunu belirterek, "Yasalar neyi gerektiriyorsa onu yapacağız" dedi.Coş, 2013 yılı değerlendirme toplantısında...

28 Ocak 2014 Salı 14:34
Vali Coş:
Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, basın mensuplarının emniyet ve jandarmaya alınması konusunda yasaların getirdiği kuralların olduğunu belirterek, "Yasalar neyi gerektiriyorsa onu yapacağız" dedi.

Coş, 2013 yılı değerlendirme toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Coş, bir basın mensubunun 'Adana Emniyet Müdürlüğü'ne bundan sonra basın mensuplarının alınıp alınmayacağını' sorması üzerine, "Hem emniyete hem de jandarmaya girişleriniz için yasaların getirdiği kurallar var. Kuralları uygulayacağız. Hem emniyetin hem de jandarmanın basınla olan ilişkisi bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da valilik aracılığıyla olacak, valilik vasıtasıyla yapılacak. Kolluk kuvvetlerinin basın mensuplarıyla muhatap olması, basın mensuplarıyla kolluk görevlilerinin diyalog kurmaları, bilgi alışverişinde bulunmaları, ilgili mevzuatın amir hükümleri doğrultusunda mümkün değildir. Gerek devlet memurlarının ilgili maddesi, gerekse jandarmanın görev ve yetkilerinin 158. maddesi bu hususu düzenlemiştir. Hem il emniyet müdürlüğünün, hem de jandarmanın yapacağı açıklamaları ben yapacağım ya da görevlendirdiğim bir arkadaş yapacak" diye cevap verdi.

Vatandaşın haber alma hakkının engellenmemesi gerektiğine dikkat çeken Vali Coş, şöyle devam etti:

"Vatandaşın doğru ve sağlıklı bilgi alması gerekiyor. Henüz daha olgunlaşmamış, içeriği teyit edilmemiş konuların vatandaşa intikal ettirilmemesi, vatandaşın panik ve tedirginliğe kapılmasının engellenmesi bir takım basın yoluyla yalan yanlış bilgilerin hemen servis edilmesiyle ortaya çıkabilecek sakıncaların ortadan kaldırılması, kamu güvenliğinin korunması için öngörülen ve vatandaşa doğru ve sağlıklı bilgi verme ihtiyacından kaynaklanan bir takım mekanizmalar var. Yoksa her olayda canlı yayın yapmaya kalkıştığınız zaman bazı olaylarda ciddi sıkıntılara, yanlış anlaşılmalara neden oluyor. Siz ne kadar yanlış anlamayı düzeltmeye çalışsanız da o ilk yanlış bilgiler aktarılıyor. Bundan ötürü biz terör olayında, kaçakçılık organize olayında bazı bilgilerin o aşamada verilmesinde mahsuru olduğunu düşünüyoruz. Çünkü o operasyonun başka il ve ilçelerde ayakları olabilir. O yüzden bunların kontrollü ve doğru bir şekilde verilmesi lazım. Muhakkak Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti, bu nedenle mevzuatı basını engellemeden uygulayacağız. Operasyonla beraber basın mensuplarının canı tehlikeye atılırcasına jandarma ya da polisin kamera ve fotoğraf makinesiyle basın mensuplarının olay yerine alması sakıncaları beraberinde getiriyor. Sizlerin ihtiyaçlarının yasal çerçevede karşılanmasına gayret göstereceğiz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.