Aydın Kent Konseyi 2013 Faaliyetlerini Değerlendirdi

Aydın Kent Konseyi 2013 yılını değerlendirmek üzere Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve Aydın Kent Konseyi Başkanı ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu’nun da katılımıyla bir toplantı düzenlendi.Aydın Kent Konseyi üyesi...

Aydın Kent Konseyi 2013 Faaliyetlerini Değerlendirdi

Aydın Kent Konseyi 2013 yılını değerlendirmek üzere Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve Aydın Kent Konseyi Başkanı ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu’nun da katılımıyla bir toplantı düzenlendi.Aydın Kent Konseyi üyesi...

21 Ocak 2014 Salı 13:56
Aydın Kent Konseyi 2013 Faaliyetlerini Değerlendirdi
Aydın Kent Konseyi 2013 yılını değerlendirmek üzere Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve Aydın Kent Konseyi Başkanı ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu’nun da katılımıyla bir toplantı düzenlendi.

Aydın Kent Konseyi üyesi sivil tolum örgütlerinin de katıldığı toplantıda 2013 yılında yapılan faaliyetler masaya yatırıldı. Toplantıda 2013 yılı içerinde yapılan faaliyetler sunumla anlatıldı.

Aydın Kent Konseyi’nin 2013 faaliyetlerini değerlendiren Kent Konseyi Başkanı Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, 2014 yılı çalışma takvimi hakkında da bilgiler verdi. 30 Mart seçimlerinden sonra Aydın’ın Büyükşehir olması ile birlikte Aydın Kent Konseyi’nin yeni bir kimlik kazanacğını vurgulayan Birincioğlu, şu ifadelere yer verdi: “Geleceğe yönelik projeksiyonlarda bulunmak üzere biraraya geldik. kent konseyleri istişarei nitelikteki konseylerdir. İktidar komisyonları zayıftır. Herhangi bir yaptırımları yoktur. Bütçeleri son derece kısıtlıdır. Burada görev yapan tüm arakadaşlarımız son derece fedakarca hizmet yaparak birçok aktivitenin gerçektirilmesinde finasmanlık ve rehberlik sağlamışlardır. Zamanlarına buralara ayırarak hem yerel hem ülke çapında temsiliyeti başarıyla sağlamış kişilerdir. Bu arkadaşlarımıza göstermiş oldukları çabalardan dolayı şahsım adına teşekkür ediyorum. Üniversite rektörü olarak üniversitenin sahip olduğu imkanlarını kent konseyinin hizmetine sunmak için biz bu görevdeyiz. Bu bizden önceki rektörümüzle gelenek haline gelmiştir. Biz de aynı şekilde bu görevi sürdürdük. Bazı aktivetilerin yapılmasında hep beraber arkadaşlarımızla çalıştık. Bizim mevcut mevzuat gereği görev süremiz önümüzdeki seçimlerle sınırlı. Bu süre dolduktan sonra Aydın Büyükşehir Belediyesi devreye gireceği için Aydın’da yeni bir yapılanma olacak ve yeni bir kent konseyi oluşturulacak. Bu dönemde de görev alacak olan arkadaşlarımız yeni kent konseyinde görevlerini ifa etmeye devam edecekler. Bizim yapmış olduğumuz kent konseyi olarak kadınlar meclisi en aktif meclisimizdir. Şehrin daha yaşanılabilir bir hale gelmesi için yaptıkları çalışmaları takdirle karşılıyorum. Bundan sonraki dönemlerde de görev alacak arkadaşlarımıza şimdiden başarılar diliyorum” dedi.

“BANA İLETİLEN TALEPLERİ GERİ ÇEVİRMEDEN DESTEK OLMAYA ÇALIŞTIM”

Kent Konseyleri’nin kentin kalkınma önceliklerinin belirlenmesinde önemli bir role sahip olduğunu dikkat çeken Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, “Kent Konseyleri ortak aklın ve uzlaşmanın esas olduğu demokratik yapılardır. Aydın kent konseyi bugüne değin kentimizle ile ilgili gelişmeler ve sorunlar karşısında karar alma sürecinin içine girerek kentimize sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda değer katmıştır. Aydın kent konseyi kadınlar, çocuklar, gençler, yaşlılar, engelliler olmak üzere kısacası tolumun her kesimi için samimi katkısını ortaya koymuştur. Bu çalışmalarda emeği geçen başta Rektör Birincioğluna teşekkür ediyorum. Kentimiz ve insanlarımız adına yapılan çalışmlar Kent Konseyi’nin kurucu başkanı olarak bana iletilen hiçbir talebi geri çevirmeden yapılan çalışmalarda gücümüz yettiği kadar destek olmaya çalıştım. Bu açıdan kent konseyinin başarılı çalışmaları bana her zaman gurur vermiştir” diye konuştu.

“KADINLARIMIZ SOSYAL HAYATIN İÇİNDE OLMASI GEREKİYOR”

Kent konseyinin yaptığı çalışmalara değinerek kadınların toplumda daha aktif bir hale gelebilmeleri için Kent Konseyleri’nin önemine işaret eden Çerçioğlu, “Yerel seçimlerden sonra Büyükşehir Belediyesi ve Efeler Belediyesi kent konseyleri genel kurullarının ardından hızlı bir şekilde çalışmalarına başlayacaktır. Bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum fakat kadın meclisinin çalışmalarını çok yakından biliyoruz. Özellikle her 8 Mart’ta kadına yönelik şiddet konusunda yaklaşık 7 gün boyunca faaliyet gösterdiler. Kent konseyinin kadın meclisi özellikle kadınlarımızın sosyal hayatın içinde olmalarına, ev eksenli kadınlarımızın evde ürettiklerini aile bütçelerine katkı sağlamak için çok ciddi panayırlar ve seminerler düzenlediler. Kent konseyinin kadın bilincinin kentli kadın olmak, kentli kadınlarımızın daha fazla kent yaşamı içinde olmaları konusunda büyük çaba göstermişlerdir. Bugün Türkiye nüfusunun yüzde 50’si kadınlardan oluşmaktadır. Kadınlarımız mutlaka ve mutlaka sosyal hayatın içinde olması gerekiyor. Çalışma hayatı içerinde olması gerekiyor. Eğer biz Avrupa ülkelerinin seviyesinde daha çağdaş olmak istiyorsak kadının mutlaka sosyal hayatta ve ekonomik hayatta olması gerekiyor. Kadını eve kapatmak ve kadını sadece evde üretken hale getirmek geri kalmış bir zihniyetin yapısıdır. Ayrıca kent konseyinin kentteki engelleri kaldırma konusundaki çalışmalrından dolayı Aydın belediyesiyle ortak çalışmalarımız bugün sonuç vermiş durumdayız. 30 Mart’tan sonra yeni krulacak olan Büyükşehir kent konseyimizle çalışmalrımıza devam edeceğiz. Bu dönemi bu kadar büyük çalışmalarla kapatmamızdan dolayı gururlu ve onurluyum” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.