Aydın’da Süt İşleme Tesisleri Artacak

TKDK Aydın İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, TKDK’nın sağladığı desteler sayesinde Aydın’da süt işleme tesisi sayısının artacağını belirtti.TKDK Aydın İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması...

Aydın’da Süt İşleme Tesisleri Artacak

TKDK Aydın İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, TKDK’nın sağladığı desteler sayesinde Aydın’da süt işleme tesisi sayısının artacağını belirtti.TKDK Aydın İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması...

11 Ağustos 2014 Pazartesi 12:05
Aydın’da Süt İşleme Tesisleri Artacak
TKDK Aydın İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, TKDK’nın sağladığı desteler sayesinde Aydın’da süt işleme tesisi sayısının artacağını belirtti.

TKDK Aydın İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması alt tedbiri kapsamında yatırım yapmayı düşünen vatandaşlara 50 bin Euro’dan ile 3 milyon Euro ‘ya kadar yüzde 50 oranında geri ödemesiz hibe desteği sağladıklarını açıkladı. Çiftçi, “TKDK tarafından yüzde 50 Hibe desteği şeklinde sunulan Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanmasına yönelik yatırımlarda, süt İşletme tesislerinin modernizasyonu veya genişletilmesi, yeni süt işleme tesislerinin inşası, süt ve süt ürünlerinin homojenizasyonu, pastörizasyonu, paketlenmesi, soğutulması ve depolanmasına yönelik yatırımlar, hijyen ve kalitenin kontrolü ve iyileştirilmesi için teknoloji ve donanım, süt kalitesini ölçen basit test ekipmanlarının ve işlem ve ürün yönetimi için bilişim teknolojileri yazılımı ve donanımı (süt kaydı, genel işletme yönetimi) gibi makine ekipmanların satın alınması desteklenmektedir” dedi.

TKDK İl Koordinatörü Çiftçi, tarımsal işletmelerin yeniden yapılandırılması ve Avrupa Birliği standartlarına ulaştırılmasına yönelik yatırımların destekleneceğini, makine-ekipman alımı, yapım işleri, hizmet alımı ve görünürlük harcamalarının destek tutarının belirlenmesine esas olacak uygun harcamalar olduğunu belirterek idari bina gibi yapıların yapımının da destek kapsamında olduğunu kaydetti. Uygun harcama tutarı üst limitinin 3 milyon Avro olduğunu belirten Çiftçi, “TKDK olarak Süt ve Süt Ürünlerin İşlenmesi ve Pazarlanması tedbiri kapsamında faaliyet gösteren işletmelere ve sıfırdan işletme kuracak vatandaşlara 50 Bin Avro ile 3 Milyon Avro arasında yüzde 50 oranında karşılıksız hibe desteği sağlıyoruz. Ayrıca faydalanıcılar projeleri ile ilgili harcamalarında vergilerden muaf olup KDV, ÖTV, gelir vergisi, kurumlar vergisi ve gümrük vergisi gibi vergileri de ödemiyorlar. İlimizde hazırlanan projelerin hibe desteklerinden faydalanabilmeleri için kanuni çerçevede yatırımcılara ellimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız. Hibe destek fonlarından İlimizi maksimum düzeyde yararlandırmak için tanıtım ve bilgilendirme çalışmalarımız devam etmektedir. Aydın ilinin her ilçesinde en az bir tane Süt işleme tesisinin olmasını arzuluyoruz. İlimizde ve ilçelerimizde üretilen sütlerin, TKDK destekleriyle kurulacak AB standartlarındaki süt işleme tesislerinde işlenmesini ve bu tesislerde üretilecek süt ürünlerinin Aydın ismi altında markalaşmasını istiyoruz. TKDK tarafından özellikle arzu ediyorum ki, süt ve et konusunda daha büyük tesislere sahip olalım daha kaliteli ve hijyen koşullarını sağlayan AB standartlarındaki tesislerimizle güzel ilimiz Aydın’ı güçlü kılalım. Aydın’ı marka bir şehir haline getirelim ve Aydın kendi ürünlerini kendi başına üretebilen ve işleyebilen bir şehir haline dönüşsün” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.