Köksal, Bakanlık Koordinasyon Toplantısında Bakan Ekerle Görüştü

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, 10 Şubat’ta başlayan Genişletilmiş Bakanlık Koordinasyon Toplantısının kapanış konuşmasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile görüşme fırsatı yakaladı.Gıda...

Köksal, Bakanlık Koordinasyon Toplantısında Bakan Ekerle Görüştü

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, 10 Şubat’ta başlayan Genişletilmiş Bakanlık Koordinasyon Toplantısının kapanış konuşmasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile görüşme fırsatı yakaladı.Gıda...

21 Şubat 2014 Cuma 09:25
Köksal, Bakanlık Koordinasyon Toplantısında Bakan Ekerle Görüştü
Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, 10 Şubat’ta başlayan Genişletilmiş Bakanlık Koordinasyon Toplantısının kapanış konuşmasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile görüşme fırsatı yakaladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlerinin bir araya geldiği genişletilmiş Bakanlık Koordinasyon Toplantısında 2014 yılı ile ilgili hedefleri, projeleri ve yol haritasını anlattı.

10 Şubat'ta başlayan genişletilmiş Bakanlık Koordinasyon Toplantısına katılan Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, tarım sektörü açısından 2013 yılının verimli geçtiğini ve ülke genelindeki payda Aydın ilinin yadsınamaz bir paya sahip olduğunu belirtti.

İl Müdürleri Genişletilmiş Bakanlık Koordinasyon toplantısı kapanış konuşmasında İl Müdürlerine Bakanlığın 2013 yılı çalışmaları hakkında değerlendirmeler yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2014 yılı ile ilgili hedefleri, projeleri ve yol haritasını anlattı.

“2013 YILINDA TARIMSAL İHRACATIMIZ REKOR KIRDI”

Tarım sektörü açısından 2013 yılının verimli geçtiğini belirten Bakan Eker, bu alanda birçok rekora imza atıldığını söyledi. Tarım sektörünün geçen yılın 9 ayında yüzde 3,9 büyüdüğünü ifade eden Bakan Eker, "Avrupa Birliği’nin (AB) tarım sektörünün 10 yıllık büyümesi, ortalama yüzde 0,2 Türkiye'de bu oran yüzde 2,2'dir. 2013 yılında tarımsal ihracatımız rekor kırdı, 17,7 milyar dolarlık tarım ürünü ihracatı gerçekleştirdik. Tarımsal ham maddeler dahil olmak üzere, 832 milyon dolarlık bir dış ticaret fazlası verdik. Türkiye'nin gıda maddeleri dış ticaret fazlası 6 milyar dolara ulaştı. Tarımla ilgili hazırladığımız strateji belgelerimizle tarımı günübirlik politika alanı değil, kalıcı ve uzun vadeli, gerçek manada sektörel derinliği olan bir faaliyet olarak benimsedik, sektörü bu şekilde yapılandırdık" ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE BİYOÇEŞİTLİLİK AÇISINDAN ZENGİN BİR ÜLKEDİR”

Geçen yıl itibariyle çiftçilere yaklaşık 17 milyar liralık tarımsal kredi kullandırıldığını öne süren Bakan Eker, “Söz konusu kredilerin geri dönüş oranı yüzde 98’dir. Türkiye polikültür tarımının yapıldığı bir ülkedir ve yağlı tohum üretiminin artırılması gerekir. Anadolu'da yerli ürün olan, kuraklığa dayanıklı aspir bitkisinin tohumunun geliştirilmesi ve ekiminin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar yapıyoruz. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında, üreticilerin aspir ve kanolanın satışına yönelik endişeleri ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Türkiye biyoçeşitlilik açısından zengin bir ülkedir ve 2013 yılı içerisinde de bitkisel üretim alanında Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdık” diye konuştu.

“SÜT, YUMURTA VE BEYAZ ET ÜRETİMİ 2013’TE ARTTI”

Tarımın en büyük sorununun arazilerin miras yoluyla bölünmesi olduğunu altını çizen Bakan Eker, “2 milyon hektar arazi çiftçi kayıt sistemine çok parçalandığı için kayıt edilemiyor. 2013 yılında yapılan çalışmalarla 1 milyon hektar arazide toplulaştırma çalışmaları başladı. Hayvancılıkla ilgili olarak da kırmızı et üretiminde 2012 yılına göre yüzde 9 bir artış yaşandı. 2013 yılı içerisinde 996 bin ton kırmızı et üretimi gerçekleşti. Yine aynı şekilde süt, yumurta ve beyaz ette de 2013 yılında büyük bir artış oldu” şeklinde konuştu.

“YÜKSEK NİTELİKLİ ET VERİMİNİ HEDEFLİYORUZ”

2014 yılında tarım sektörüne yönelik hibe desteğinin 9,7 milyar lirayı aşacağını kaydeden Bakan Eker, “Bu kapsamda 1,5 milyar liralık şubat ayı desteklerinin bugün itibariyle ödenmeye başladı. Ayrıca sürü yöneticisi ve çoban sayısının azalmasına yönelik olarak Bakanlığın, özel eğitim programına katılarak sertifika alanları istihdam eden sürü sahiplerine de destek vereceğiz. DAP, GAP, KOP ve DOKAP gibi meraların yoğunlukta olduğu bölgelerde bulunan toplam 33 ilde etçi veya kombina ırklarla tohumlanan anaç hayvanlara ve doğacak buzağılara destek verip, yüksek nitelikli et verimini hedefliyoruz” dedi.

“SÖZLEŞMELİ BESİCİLİK GELECEK YIL YAYGIN HALE GETİRİLECEK”

Bu yıl 6 tarımsal araştırma merkezini hizmete açacaklarını anımsatan Bakan Eker, “Et ve Süt Kurumu tarafından uygulanan sözleşmeli besicilik uygulamasını gelecek yıl yaygın hale getirilecek. Bazı gıda maddelerindeki tuz ve şeker oranlarının da azaltılmasına yönelik faaliyetler gerçekleştireceğiz. Vatandaşların sağlığı açısından denetimlere devam etmemiz gerek. Bu çerçevede 14 Şubat 2009'da ALO 174'ü devreye soktuk. Burada vatandaşlarımızın gıdayla ilgili şikayetlerini dinliyoruz. Kırsal kalkınma destekleriyle kurulan tarıma dayalı sanayi tesisi sayısını da 2015 sonunda 6 bine çıkarmayı düşünüyoruz. Tarımsal Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 2014 yılında toplam 5 bin proje destekleyecek. Bu projelere 600 milyon lira hibe desteği ödemeyi öngörüyoruz" ifadelerine yer verdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2016 yılında Türkiye'nin ilk kez Antalya ile EXPO'ya evsahipliği yapacağına dikkat çekerek, düzenlenecek Dünya Botanik EXPO'sunun temasının "Çiçek ve Çocuk" olarak belirlendiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.