Balıkesir 2040 yılına hazırlanıyor

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, 350 bin nüfuslu Balıkesir’in, 2040 yılına kadar 600 bin nüfuslu şehir olması için planlamalara başladı.

Balıkesir 2040 yılına hazırlanıyor

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, 350 bin nüfuslu Balıkesir’in, 2040 yılına kadar 600 bin nüfuslu şehir olması için planlamalara başladı.

Hüdayi Demirhan
Hüdayi Demirhan
02 Kasım 2016 Çarşamba 08:02
Balıkesir 2040 yılına hazırlanıyor

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, “Karesi- Altıeylül geleceğini tartışıyor” konulu bir toplantı gerçekleştirdi. Otel Basri’de gerçekleştirilen toplantıya Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un yanısıra Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur ve Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler de katıldı. Toplantıda Balıkesir- Çanakkale Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nın 2015’in Ağustos ayında onaylanması ile birlikte özellikle merkez ilçelerin bütüncül olarak yeniden planlanması konuşuldu.
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un açılış konuşması ile başlayan toplantıda, sanayi alanlarının yeniden organize edilmesi ve sağlıklı bir yerleşme için Balıkesir imarının düzenlenmesi gerekliliğinin üzerinde duruldu. Etkinlik kapsamında, Balıkesir- Çanakkale Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nın, Balıkesir ili için oluşturduğu gelişme çerçevesi çizildi. Balıkesir’in İzmit Körfez Geçişi ile İstanbul- İzmir Otoyolu; İstanbul- İzmir yüksek hızlı tren aksı, lojistik merkezler ve Çanakkale Boğaz Köprüsü gibi mega projelerin kesişimin de yer aldığını ifade eden başkan Uğur, 20 milyon kişinin yaşadığı Marmara Havzasının gelişiminde Balıkesir’in stratejik konumunun önemine değinildi.
Hükümetin yaptığı çalışmalar ile iki denize kıyısı bulunan Balıkesir’in önem kazandığını söyleyen Başkan Uğur, “Balıkesir, üretim ve tüketim bölgelerinin tam merkezinde, İzmir ve Bursa illerine 1 saat, İstanbul iline 2 saat uzaklıkta bulunan bir şehir olarak, Balıkesir’e olan talepler gün geçtikçe artıyor. Yatırımcılar, Organize Sanayi Bölgesinde yer seçmek için talepte bulunuyorlar. Balıkesir’i geleceğe hazırlamamız lazımdır. Sadece fabrika kurmakla değil; burada çalışan üst düzey yöneticilerin, mühendislerin hayatını burada yaşaması, sosyal ihtiyaçlarını burada karşılaması lazım.Her gelen yatırımcı Balıkesir’in sosyal alanlarını ve sosyal hayatını, çarşısını, yürüyüş yolunu, konser salonunu, rezidansını araştırıyor. Balıkesir kırsal mahalleleriyle birlikte 350 bin nüfus barındırıyor, biz 2040 yılında 600 bin nüfuslu bir Balıkesir planlıyoruz. Bu nedenle, Balıkesir’in yeni konut alanlarına, ticari alanlara ihtiyacı var. Balıkesir’i doğru planlamalıyız ki Balıkesir’e gelen, yaşayan insanlar Balıkesir’de huzurlu olsun” diye konuştu.
Öte yandan yaşanabilir bir Balıkesir kenti için, yeni kullanımlar, düzenli sanayi ve çalışma alanları ile sağlıklı konut alanları üretilmesi, tüm kentlinin Balıkesir’de huzurlu olmasını sağlamak amacıyla 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı Kasım ayında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi meclisine sunulması kararlaştırıldı.
Son Güncelleme: 02.11.2016 09:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.