Balıkesir Halkı Şehirde Yaşamaktan Mutlu

Balıkesir Ticaret Odası (BTO)'nın yaptırdığı bir ankete göre şehirdeki insanların yüzde 52,5'inin Balıkesir'de yaşamaktan mutlu olduğu ortaya çıktı.

Balıkesir Halkı Şehirde Yaşamaktan Mutlu

Balıkesir Ticaret Odası (BTO)'nın yaptırdığı bir ankete göre şehirdeki insanların yüzde 52,5'inin Balıkesir'de yaşamaktan mutlu olduğu ortaya çıktı.

24 Aralık 2010 Cuma 18:29
Balıkesir Halkı Şehirde Yaşamaktan Mutlu

"Balıkesir'de yaşıyor olmaktan ne kadar mutlusunuz?" sorusuna yüzde 52,5 "Mutlu", yüzde 9,7 "Çok mutlu", yüzde 21,5 "Kararsız", yüzde 12,3 "Mutsuz", yüzde 4 "Çok mutsuz" cevabı verdi.

BTO Başkanı Mahmut Yavuz, 560 kişi arasında yapılan "Balıkesir Halkının 2010 Yılı Tüketim Alışkanlıkları, Sosyal Aktivite ve Yaşam Memnuniyeti Araştırması" sonuçlarını açıkladı. Yavuz, halkın büyük bölümünün tiyatro, konser gibi kültür etkinliklerinin yapılacağı yerlerle alışveriş merkezlerinin artmasını istediğini söyledi.

Bilimsel araştırma anketinde, Balıkesir'in yaşanabilir en iyi şehirler arasında olduğu kanıtlandıysa da vatandaşların, kendilerini mutsuz eden konuları da dile getirdiğini vurguladı. Anketin, 2010 yılı itibariyle Balıkesirlilerin sosyal yaşamları ve temel tüketim alışkanlıkları hakkında bilgi edinmek ve şehirden duydukları memnuniyeti ölçmek amacıyla yapıldığını kaydetti.

Anket sonuçlarına göre Balıkesir'de yaşama memnuniyeti en yüksek grupları, emekliler ve ev hanımları oluşturuyor. Onları sırasıyla memur, esnaf ve serbest meslek erbabı takip ediyor.İşçiler ve öğrenciler ortalamada kararsız bir tutum sergilerken en mutsuz kesimin işsizler olduğu ortaya çıktı. Sonuçları bir basın toplantısyla açıklayan BTO Başkanı Yavuz, araştırma verilerinin Kasım 2010 ayında, il merkezinde rastgele seçilen ve Balıkesir'de ikamet eden 560 kişyle yüz yüze görüşülerek elde edildiğini söyledi.

Elde edilen bulguların, Balıkesir şehir sosyolojisine güncel veriler kazandırıp bürokrasiden sivil toplum kuruluşlarına, akademisyenlerden işletme sahiplerine kadar geniş bir kesime önemli faydalar sağlayacağını umduklarına dikkat çekti. Mahmut Yavuz, "Ayrıca bu çalışmanın Balıkesir'de iş teşebbüsünde bulunma arzusunda olan girişimcilere hedef pazarlarını tanımaları konusunda rehber olmasını temenni etmekteyiz." dedi.

'LOJİSTİK KÖY PROJESİ, BALIKESİR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ'
Ekonomik kriz sebebiyle 2010'in, ticari hayatta yaşanan durgunlukların ve umutsuzlukların sonlandırılması yönünde çalışmaların yapıldığı bir yıl olduğunu vurgulayan BTO Başkanı Yavuz, bazı sektörlerin artık önlerini görmeye, ileriye umutla bakmak için yeni hedeflere koşmaya çalıştığını açıkladı.

Balıkesir ve Türkiye için bazı sektörlerin öneminin arttığına dikkat çeken Yavuz, "Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi, hızlı bir gelişme trendiyle sanayi anlamında çeşitli yatırımları çeken ve üretim potansiyelini hızla arttıran bir konumdadır. Onun karşısında kurulması planlanan Lojistik Köy'ü de önemsiyoruz. Türkiye'nin lojistik üslerinden biri olmaya aday Balıkesir, bu projeyle büyük bir hamle yapacak ve ilimizin sanayisi, organize sanayi çalışmalarıyla paralel 2011 yılında cidd biri gelişme trendine girecektir." şeklinde konuştu.

Bu yıl kendilerini heyecanlandıran haberlerden birinin de İstanbul-İzmir Otoyolu projesi olduğunu kaydeden Yavuz, şunları söyledi: "Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir otoyol projesi, Balıkesir sınırları içinde birleşip ilimizi bir kavşak konumuna getirecektir. Yıllardır karayollarıyla ilgili dile getirdiğimiz sıkıntılarımız da büyük ölçüde sonlanacaktır. Değişen ticari hayat neticesinde, ilimizde de pek çok alışveriş merkezi açıldı.

Şüphesiz gelişme trendi içinde olan bu sektör, küçük esnafın işlerini olumsuz etkilemektedir. Çarşı ve küçük esnafımızın bu trende karşı kendi cazibelerini oluşturması ve çeşitli aktivitelerle müşteriyi etkilemeleri gerektiğine inanıyoruz. Aksi takdirde alışveriş merkezlerinin küçük işyerleri üzerindeki olumsuz etkisi, 2011 yılında da devam edecektir."

Son Güncelleme: 24.12.2010 18:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.