Balıkesir Ticaret Odası'ndan, "İş Ve İşsizlikle Mücadele" Projesi

Balıkesir Ticaret Odası (BTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Yavuz, Balıkesir'deki iş ve işsizlikle ilgili mücadelede önemli bir çalışmaya daha imza attıklarını söyledi. Balıkesir'in bir numaralı probleminin işsizlik olduğunu vurgulayan Mahmut Yavuz, bunun oda olarak gerçekleştirdikleri çeşitli anket ve kamuoyu araştırmalarında açıkça görüldüğünü, bu tespitle işsizlikle mücadelenin büyük önem taşıdığını bildirdi.

Balıkesir Ticaret Odası'ndan, "İş Ve İşsizlikle Mücadele" Projesi

Balıkesir Ticaret Odası (BTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Yavuz, Balıkesir'deki iş ve işsizlikle ilgili mücadelede önemli bir çalışmaya daha imza attıklarını söyledi. Balıkesir'in bir numaralı probleminin işsizlik olduğunu vurgulayan Mahmut Yavuz, bunun oda olarak gerçekleştirdikleri çeşitli anket ve kamuoyu araştırmalarında açıkça görüldüğünü, bu tespitle işsizlikle mücadelenin büyük önem taşıdığını bildirdi.

15 Şubat 2011 Salı 16:28
Balıkesir Ticaret Odası'ndan,

BTO Başkanı Mahmut Yavuz, istihdam sorunun çözümüne yönelik oda olarak KOSGEB ile işbirliği yaptıklarını, girişimcilik destek programı adı altında, "uygulamalı girişimcilik eğitim programı" gerçekleştireceklerini açıkladı. Yavuz, bu program ile girişimciliği özendirmek ve eğitimi tamamlayan girişimcilere "hibe destek" ile itici bir rol üstlenmeyi amaç edindiklerini belirtti. Eğitim programında öncelikle 30 girişimci adayına BTO tarafından ücretsiz girişimcilik kursu verilecek. BTO toplantı salonunda yapılacak eğitim programının 14 Mart'ta başlayıp 5 Nisan'da sona ereceği, başvuruların 9 Mart tarihine kadar Balıkesir Ticaret Odası'na yapılacağı bildirildi. Başvurular arasından 3 kişilik komisyondan oluşan seçici kurulun belirleyeceği 30 girişimci adayın eğitimlerine başlanacak. Eğitim sürecini başarıyla tamamlayan adaylara sertifika verilecek. Bunun ardından iş kurmak isteyen adaylar KOSGEB Balıkesir Müdürlüğüne destek için başvuracaklar. BTO Başkanı Mahmut Yavuz, Balıkesir'de ilk defa gerçekleştirilecek bu projeyi önemsediklerini, programın devamının geleceğini kaydetti.

İŞSİZLİĞE İŞSİZLERİN GÖZÜNDEN BAKACAKLAR

Mahmut Yavuz, BTO olarak Balıkesir ilinin istihdam sorunlarının çözüm önerilerinde ve konu ile ilgili yaptığı çalışmalarda doğru sonuçlara ulaşmasına aracılık edecek, istihdam konusunu derinlemesine irdeleyecek bir anket çalışması başlattıklarını, bununla ilgili sonuçları kısa bir süre sonra kamuoyu ile paylaşacaklarını açıkladı. Mahmut Yavuz devam eden anket çalışmasıyla ilgili, "Çalışmada özellikle işsizlerle temasa geçilerek, işsizler ile işverenlerin buluşamadığı noktaların tespiti ve konuya işsizlerin bakış açısının ortaya konulması hedeflenmektedir" dedi.

KOSGEB Balıkesir Müdürü Erdoğan Yüksel de BECERİ 10 projesi kapsamındaki program ve destek hakkında kısa bilgi verdi. Yüksel 30 kişilik sınıfta eğitim sonunda eleme yapılacağını, önemli olanın sonuç almak olduğunu, kaç kişiye iş kurdurabilecekleri olduğunu söyledi. Eğitimin 15 Mart-5 Nisan 2011 tarihlerinde iki buçuk haftada toplam 60 saatlik bir takvimden oluştuğu belirtildi. Destek projesinden faydalanabilmek için eğitimin başarıyla bitirilip sertifika alınması gerektiği vurgulandı. Balıkesir Üniversitesi'nden özellikle girişimcilik konusunda uzman olan bir danışman hoca tarafından verilecek eğitimde rakip analizlerinin yapılacağı, ayakta kalma ve uzun ömürlü olma gibi konularda stratejik bilgilerin yer alacağı belirtildi. KOSGEB'in hibe desteğinde 3 kalemden oluştuğunu belirten Erdoğan Yüksel, iş kurma giderleri desteği (masrafların karşılanması, erkeklerde yüzde 60, bayanlarda yüzde 70 destek), makine, teçhizat, ofis desteği (işe uygun donanımlar, aynı yüzde oranlarında destek), 2 yıl boyunca elektrik, su, internet, personel giderlerine destek (aynı yüzdelik oranda destek) verileceğini açıkladı. Girişimcilerin özürlü olması halinde belirtilen destek oranlarının yüzde 10 artırılacağı bildirildi.

BTO BAŞKANI ÜNİVERSİTEYE VERYANSIN ETTİ

BTO Başkanı Mahmut Yavuz, KOSGEB ile yaptıkları proje işbirliğiyle ilgili tanıtım toplantısında gazetecilerin sorularını da cevapladı. Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) ile ilişkiler konusunda yöneltilen bir soruyu cevaplayan Mahmut Yavuz, BAÜ'ye adeta veryansın etti. Bu konuda söyleyecekleri olduğunu kaydeden Mahmut Yavuz, Üniversiteden yeterince faydalanamıyoruz. Herhangi bir girişimleri yok. Biz Balıkesir Ticaret Odası olarak 6 bin kişiyi temsil ediyoruz. Bizim üniversitede muhatap olabileceğimiz birilerini yönlendirsinler, yok. Balıkesir Üniversitesi'ni yeterince tanımıyoruz. Bu benim çalıştığım süreçte dördüncü rektör. Orası kendi içinde bir devlet. Demek ki kabuğunu kırmak istemiyorlar. Aradığımda soruma cevap verecek birini bulamıyorum. Üniversite-Odalar işbirliği deniyor, hani nerede? Bizim (BTO olarak) birçok projemiz var. Üniversitede kiminle muhatap olacağız? Bizim karşımıza muhatap olabileceğimiz bir kişi istiyoruz. Her seferde rektörle mi görüşeceğiz? Lafa gelince var, ama kapımızı çalan yok. Söylemlerin eyleme dönüşmesi gerekiyor" diye konuştu.

Basın toplantısına BTO Başkanı Mahmut Yavuz, KOSGEB Müdürü Erdoğan Yüksel ve BTO Genel Sekreteri Erdoğan Dur katıldı.

Son Güncelleme: 15.02.2011 16:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.