Balıkesir'de Hukuk Söyleşileri

Balıkesir İdare Mahkemesi Başkanı Hakim Merih Dinçer, idari yargıda sıkça yapılan mevzuat değişikliklerinin beraberinde bazı olumsuzluklara da yol açtığını, uygulamalarda muallaklık yaşandığını kaydetti. Dinçer, idare mahkemelerinin sayısında ciddi bir artış yaşanan sürecin bu mahkemelerin kamuoyunda daha iyi fark edilmesini sağladığını söyledi. Dava açılmasında yetki ve ehliyet vasıfları olması gerektiğini ifade eden Dinçer, "İlgisiz sivil toplum kuruluşları tarafından konuların yargının önüne getirilmesine karşıyım" dedi.

Balıkesir'de Hukuk Söyleşileri

Balıkesir İdare Mahkemesi Başkanı Hakim Merih Dinçer, idari yargıda sıkça yapılan mevzuat değişikliklerinin beraberinde bazı olumsuzluklara da yol açtığını, uygulamalarda muallaklık yaşandığını kaydetti. Dinçer, idare mahkemelerinin sayısında ciddi bir artış yaşanan sürecin bu mahkemelerin kamuoyunda daha iyi fark edilmesini sağladığını söyledi. Dava açılmasında yetki ve ehliyet vasıfları olması gerektiğini ifade eden Dinçer, "İlgisiz sivil toplum kuruluşları tarafından konuların yargının önüne getirilmesine karşıyım" dedi.

02 Şubat 2011 Çarşamba 19:05
Balıkesir'de Hukuk Söyleşileri

Balıkesir Hukukçular Derneği'nin geleneksel olarak düzenlediği, "Hukuk Söyleşileri"nin 29.'su yapıldı. Dernek binasında gerçekleşen söyleşinin bu ayki konuğu Balıkesir İdare Mahkemesi Başkanı Hakim Merih Dinçer oldu. Dinçer, kendisini dinlemeye gelen hukukçulara İdare Hukuku konusunda bilgiler verip, karşılıklı sohbet etti. Önemli bilgiler aktaran Hakim Merih Dinçer, gerek bölge idare gerek idare mahkemelerinin iş yükünün sürekli artış gösterdiğini söyledi. "17 yıldır dosya sayısının hiç azaldığını görmedim, her sene artıyor" dedi. 1993 yılında Samsun'da başladığı idare mahkemede 17 yılı dolduran Hakim Merih Dinçer, bu süre içerisinde sadece Samsun'daki iki idare mahkemesinin toplam 4 bin işlem yapıldığını, 4 kat artışın Türkiye geneli için de söylenebileceğini kaydetti. Bölge İdare Mahkemesi sayılarının artmadığını, ancak idare mahkemelerinin sayılarında önemli bir artış olduğunu belirten Dinçer, sadece Ankara'da 17. idare mahkemesinin açıldığını, Türkiye'de şu anda 84 idare mahkemesinin bulunduğunu açıkladı. İdari yargıda yapılan mevzuat değişikliklerinin olumlu olumsuz sonuçları da beraberinde getirdiğini belirten Dinçer, önceden kaçak yapı ve yapılaşma konularında daha serbestlik varken son mevzuatlarla belediyelere yaptırım ve cezai müeyyidelerin uygulandığını, bunun sonucunda kaçak yapılaşmaların ve çeşitli suistimallerin ciddi biçimde azalmasında etkili olduğunu bildirdi.

YARGIDA HİZMET ARTIK VATANDAŞIN AYAĞINA GİDİYOR

Balıkesir İdare Mahkemesi Başkanı Merih Dinçer, yaşanan bu süreçte İdare Mahkemelerinin fark edilmesinin önemli bir sonuç olduğunu vurguladı. Önceden kaos ve karmaşaya sebep olabilecek bir bilinmezliğin olduğu kamu hizmeti olan yargıda bugün mahkemelerin artık vatandaşların ayağına kadar gittiğini, bunun da özellikle İdare Mahkemelerinin fark edilmesini sağladığını söyledi. Balıkesir'de İdare Mahkemesi açılmasıyla birlikte açılan dava sayısında yüzde 30'luk bir artış görüldüğünü açıklayan Merih Dinçer, İdare Mahkemelerinde mevzuat konusunun önemine dikkat çekti.

KİŞİNİN HAK ARAMA BİLİNCİ GELİŞİYOR

İdare Mahkemesi Başkanı Hakim Merih Dinçer, mevzuat değişiklikleriyle beraber son 4-5 yıldır sendikaların üyeleri adına dava açabilmesinin kamu davalarındaki sayıyı ciddi oranda artırdığını söyledi. Ülke nüfusundaki artış ve devletin küçülmesi ile birlikte kamu dava sayılarının azalmayıp artmasıyla ihtilafların da arttığını ifade eden Dinçer, bu süreçte kişinin hak arama bilincinin de geliştiğini, iş yükünde artış getirdiğini söyledi. İdare Mahkemelerinin verdiği kararların önemine dikkat çeken Dinçer, "Bir Asliye Hukuk veya Ceza Mahkemesinin verdiği karar genelde 2 kişiyi ilgilendirirken İdare Mahkemelerinin kararından birçok insan etkilenebilir. Örneğin belediyelerle ilgili kararlar. Bir imar planındaki değişiklik, ulaşım konusu, su zammıyla alakalı kararlar tüm Balıkesir halkını ilgilendirir. Bizdeki yol harcamalarına katılım payı gibi davalar var.

"ADLİ YARGI DAHA MEDYATİK"

İdare Mahkemelerinin baktığı kamu davaları sebebiyle verdiği kararlardan dolayı basın ve kamuoyunun ilgisini çekmesi açısından daha medyatik olabileceğiyle ilgili bir değerlendirmeye katılmadığını söyleyen Hakim Merih Dinçer, "Televizyonları izlediğimizde haber sıralamasına bakınca Ergenekon ile başlıyor ve uzayıp gidiyor, ki bu durumda biz değil adli yargı daha medyatik görünüyor" dedi. Medyatik esprisi katılımcıları güldürdü. Baroların ve sendikaların İdare Mahkemeleri'nde dava açma yetkilerine dair eleştirel bakış ortaya koyan Hakim Merih Dinçer, bu sivil toplum kuruluşlarının dava açma yetkilerinin nereye kadar kabul edilebilir olduğunun sorgulanması gerektiğini kaydetti. Baroların dava açma ehliyetlerinin yoruma göre değiştiğini belirten Dinçer, Danıştay'ın verdiği bazı kararları da emsal göstererek, "Biz bu halde sivil toplum kuruluşlarına Savcılık görevi mi yüklüyoruz acaba? Çünkü, kanarya sevenler derneği de bu şekilde hareket edebilir" diyerek eleştiride bulundu. Bunun idare hukuku ve içtihat hukukunda kamu vicdanı ve insani vicdanı zedelemeye sebep olabileceğini, yorumun fazla olmasına sebebiyet veren uygulamaların çok sağlıklı olmayabileceğini ifade etti.

Hakim Merih Dinçer, konuların ilgisiz ve ehliyetsiz sivil toplum kuruluşları tarafından yargının önüne getirilmesine karşı olduğunu söyledi. Dinçer, "Sendikalar bir uygulamanın genelinin iptalini isteyebiliyor. Halbuki bunu sendika merkezinden verilecek bir yetkiyle yapabilmesi gerekir. Aksi durum bir kaosa yol açıyor" dedi.

Yaklaşık 2 saat süren söyleşide avukatlar İdare Mahkemesi Başkanına merak ettikleri sorular yöneltti. Balıkesir Hukukçular Derneği Başkanı Mustafa Kalınoğlu, Balıkesir İdare Mahkemesi Başkanı Hakim Merih Dinçer'e derneklerin geleneksel söyleşi programına konuk olduğu için teşekkür etti. Hakim Dinçer de hukukçularla bir araya gelip söyleşide b.ulunmaktan keyif aldığını belirterek meslektaşlarına çalışmalarında başarı diledi.

Son Güncelleme: 02.02.2011 19:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.