Balıkesir'de Olası Bir Depreme Hazır Değiliz

17 Ağustos depreminin 11. yıldönümünde Balıkesir in deprem riskini masaya yatırdık PAŞAALANI, 1. Gündoğan, 2. Gündoğan, Akıncılar gibi mahallelerin zeminlerinin yumuşak olduğunu kaydeden üç oda başkanı, bu tip alanlara yapılacak binaların zemin etütlerinin dikkatle yapılması ve deprem yönetmeliğine birebir uyulması gerektiğinin altını çizdi.

Balıkesir'de Olası Bir Depreme Hazır Değiliz

17 Ağustos depreminin 11. yıldönümünde Balıkesir in deprem riskini masaya yatırdık PAŞAALANI, 1. Gündoğan, 2. Gündoğan, Akıncılar gibi mahallelerin zeminlerinin yumuşak olduğunu kaydeden üç oda başkanı, bu tip alanlara yapılacak binaların zemin etütlerinin dikkatle yapılması ve deprem yönetmeliğine birebir uyulması gerektiğinin altını çizdi.

17 Ağustos 2010 Salı 12:13
Balıkesir'de Olası Bir Depreme Hazır Değiliz
KURUMLAR NE DURUMDA?

VALİLİK
Vali Yardımcısı Abdullah Aslan, “Sivil savunma ve afet ekipleri yeni kanun ile bir arada toplandı. Bu iki noktanın birleştirilmesi çok iyi oldu. Sivil savunmada yeni plan ve programlar yapılıyor. Şu anki tek problemimiz çadır kent’in henüz oluşmamış olması. 6 aydır devam eden çadır kent projesinde yasal engeller ortaya çıkıyor bu da kısıtlı hareket etmemize neden oluyor. Kızılay’ın çalışmaları da devam ediyor.  Depreme her zaman hazırlıklı olmamız gerekiyor” diye konuştu.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
Milli Eğitim Müdürü Abdurrahim Köksal, “Teorik ve tatbikatla, yeterli ve belirli periyotlarla eğitimlerimiz yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. En önemlisi öğrencilerimizin en kısa sürede ve en sağlıklı bir biçimde okul binalarını nasıl boşaltacağı. Şu ana kadar yapılan tatbikatlarda bu yönden hiçbir kusurumuz ve eksiğimiz yok. Öğrencilerimizi depremle alakalı bilinçlendirmeye devam ediyoruz” dedi.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İl Sağlık Müdürü Mehmet Çalışkan, “Hastanelerde sivil savunma ekipleri ile beraber gerçekleştirdiğimiz tatbikatlar devam ediyor. Hastanelere yeni yapılan binalarda deprem dayanıklılığı konusunda zaten herhangi bir sıkıntı yok. Eski binalar içinde çalışmalarımız devam ediyor. Olası bir depremde hastaları tahliye edebilmek için belirli aralıklarla tatbikat uyguluyoruz” şeklinde konuştu.

“ÇALIŞMALAR YETERLİ DEĞİL”
Bugün 17 Ağustos 1999 depreminin 11. yıldönümü olması sebebiyle ilgili oda başkanlarına ve kurumlara “Ne durumdayız?” diye sorduk. Olası bir depreme hazırlıklı mıyız? Balıkesir için tehlike arz eden bölgeler nereleri? 11 yıldan bu yana alınan önlemlerde ilerleyebildik mi? Bunun gibi sorular sorarak deprem konusunda geldiğimiz noktayı belirledik.
İlk olarak İnşaat Mühendisleri Odası başkanı Hikmet Cesur, Mimarlar Odası Başkanı Tevfik Aykul ve Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Kemal Yenigün‘le birlikte Balıkesir’in deprem riskini masaya yatırdık.
“DEPREM KONUSUNDA ÇOK DA İLERLEMİŞ SAYILMAYIZ”
Depremle alakalı 11 yıldan bu yana yapılan bir şeyler var bunları göz ardı edemeyiz fakat bu konuda çokta ilerlemiş sayılmayız diyen Hikmet Cesur, “99 depreminden önce yapı denetim uygulaması yoktu. Bu süreçte yapı denetim uygulaması geldi ve bununla beraber otomatikman bazı şeyleri disipline etti. Aşamaların kontrol edilmesi daha derli toplu oldu. Ancak yapı denetim uygulamasının da sık sık denetlenmesi gerekiyor ve tabi çalışanların yetkin olması da çok önemli” şeklinde konuştu.
“DENETİMSİZ, STANDART DIŞI YAPILAR OLMASIN”
1999 yılındaki depremden bu yana yapılan binaların sağlıklı olduğunu söyleyen Tevfik Aykul,  “Balıkesir önceden 3. dereceden deprem bölgesiydi. Teoride o zaman yapılan binaların şimdi güçlendirilmesi maddi anlamda mümkün değil. İnsanların toplu olarak bulunduğu kamu yapılarından kaç tanesi o günden bugüne güçlendirilmiştir?” diye konuştu. En sağlam bölgenin eski Balıkesir’in kurulduğu Aygören mahallesi olduğunu ifade den Aykul, “Deprem doğal bir yer hareketi. Ne zaman olacağı belli değil. Denetimsiz, standart dışı yapılar olmazsa yıkımlar da bu kadar büyük olmaz” dedi.
“ESKİYE GÖRE ŞU ANKİ YAPILARDA GÜÇLÜ BİR GÜVENLİK VAR”
Şu anki bina zeminlerinin eskisiyle kıyaslanamayacak kadar iyi olduğunu vurgulayan Kemal Yenigün, “Eskiden kullanılmayan demir ve hazır betonların çıkışı bile binaların sağlam olmasında önemli noktalardır. Eskiye göre şu anki yapılarda güçlü bir güvenlik var. Paşaalanı, 1.Gündoğan, 2.Gündoğan ve Akıncılar mahallerinin zeminleri yumuşak, bu nedenle tehlikeli bölgeler olarak adlandırıyoruz. Bu bölgelere yapılacak binaların zemin etütlerinin dikkatle yapılması ve deprem yönetmeliğine birebir uyulması gerekir. Yapılar inşa edilirken gerekli tedbirler alındığı takdirde yalnızca buralarda değil daha kötü zeminlerde dahi bina yapılabilir. Mesela Japonya deprem üssü bir ülke orada balçık çamurun üzerine bina inşa ediliyor ama kuralına göre inşa edildiği için problem çıkmıyor” dedi.
“11 YIL BOYUNCA BAZI ADIMLAR ATILDI”
Genel durumun çok iyi olmadığını ancak 11 yıldan bu zamana kadar bazı şeylerin yapıldığını ifade eden oda başkanları “Balıkesir için en tehlikeli bölgelerden biri Paşaalanı mahallesi diyoruz fakat olası bir depremde Aygören mahallesi Paşaalanından çok daha fazla zarar görebilir. Çünkü burada zemin kadar binaların depreme dayanıklı inşa edilmesi de önemlidir” diye konuştular. Başkanlar “Doğru çözümlemelerle beraber yumuşak zeminli bölgelere de uygun yapıyı yaparız. Tabi güvenliği daha üst noktalarda tutarak. O bölgelere çok daha önem verilmelidir” şeklinde konuştular.
Son Güncelleme: 17.08.2010 12:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.