Gmka 2015 Mali Destek Programını Açıkladı

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından 2015 yılı Mali Destekler programları açıklandı.

Gmka 2015 Mali Destek Programını Açıkladı

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından 2015 yılı Mali Destekler programları açıklandı.

Hüdayi Demirhan
Hüdayi Demirhan
09 Ocak 2015 Cuma 19:09
Gmka 2015 Mali Destek Programını Açıkladı

GMKA tarafından hazırlanan 2015 yılı destek programı tanıtım toplantısının açılış konuşmasını Vali Mustafa Yaman yaptı. Vali Yaman 2015 yılının mali destek programının 31 Aralık 2014 tarihinde ilan edildiğini hatırlatarak "2015 yılı için 3 farklı mali destek programı planladık ve destekler ajansımızın web sitesinde yayınlandı. Bu günde kamu oyuna duyurmuş olacağız. Tanıtım programı hem burada hemde 12 Ocak'ta Çanakkale'de yapılacak. 2015 yılı için 13 milyon lira destek programı için miktar belirledik. Bu sene ilk defa GMKA Güdümlü Proje bizim ilimiz için uygulayacak. Bu projeyi Büyükşehir Belediyesi, Valiliğimiz ve GMKA birlikte uygulayacak"dedi.

GMKA Genel Sekreteri Vekili Esra Kocabaş 2015 yılı destek programı tanıtım toplantısının amacının genel bilgiler vermek olduğuna belirterek " Bu programlara kimler başvurabilir, bu başvuru sahipleri kimlerdir bu konular hakkında sizlere temel bilgiler vereceğiz. Biz bu yıl 13 milyonluk bir desteği bölgeye kazandırmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından GMKA Program Yönetimi Birim Başkanı Şuayip Ünal ise destekler hakkında katılımcılara bir sunum yaptı. Ünal Ajansın bu mali destek programları için 13 milyon TL bütçe ayırdığına dikkat çekerek " Bu miktarın 5 milyon 500 bin TL’si İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı, 2 milyon TL’si Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı, 5 milyon 500 bin TL’si ise Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında kullandırılacak.

2015 yılı için “İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı” Bölgedeki işletmelerin ihracat kapasitelerinin artırılması, İthal edilen orta ve yüksek teknolojili sanayi ürünlerinin yerli üretimle ikame edilmesi, KOBİ’lerin, Ar-Ge ve yenilikçilik kapasitelerinin artırılması, Alternatif turizm faaliyetlerinin geliştirilmesiyle sezonun on iki aya yayılması ve turizm sektörünün Bölgeye sağladığı katma değerin artırılması, Yenilenebilir enerji sistemleri üretiminin geliştirilmesi konularında öncelik verilecek"dedi.

2015 yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı hakkında bilgiler veren GMKA Program Yönetimi Birim Başkanı Şuayip Ünal "Toplumun zararlı maddelerden korunması ve başta gençler olmak üzere zararlı madde bağımlılarının rehabilitasyonu ve topluma kazandırılması, Çalışma çağındaki nüfusun istihdam edilebilirliğinin arttırılması, Toplumsal dayanışmanın ve sivil toplum etkinliğinin geliştirilmesi konuları öncelikli olarak desteklenecek. 2015 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı’nın öncelikleri ise Bölgedeki iş ve yatırım ortamının geliştirilmesine yönelik altyapının güçlendirilmesi, Bölgedeki Organize Sanayi Bölgelerinin altyapılarının güçlendirilmesi ve Bölgedeki sosyal imkânların geliştirilmesine yönelik altyapının güçlendirilmesi olarak belirlendi"şeklinde konuştu.

İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı içinde açıklamalar yapan GMKA Program Yönetimi Birim Başkanı Şuayip Ünal "GMKA'nın 50 bin TL ile 500 bin TL arasında destek sağlayabilirken Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı için 50 bin TL ile 200 bin TL arasında; Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı için 250 bin TL ile 1 milyon 375 bin TL arasında destek sağlayacak. Proje süreleri İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı için en fazla 12 ay, Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı için en fazla 9 ay, Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı için en fazla 24 ay olabilecek. İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı için KOBİ’ler uygun başvuru sahibi iken Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı için Başvuru Rehberinde sayılan kar amacı gütmeyen kuruluşlar, Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı için ise Başvuru Rehberinde sayılan kurum/kuruluşlar uygun başvuru sahibi olarak belirlendi"şeklinde sözlerini tamamladı.

(BD-

GMKA 2015 MALİ DESTEK PROGRAMINI AÇIKLADI

GMKA 2015 MALİ DESTEK PROGRAMINI AÇIKLADI

GMKA 2015 MALİ DESTEK PROGRAMINI AÇIKLADI

GMKA 2015 MALİ DESTEK PROGRAMINI AÇIKLADI

GMKA 2015 MALİ DESTEK PROGRAMINI AÇIKLADI

Son Güncelleme: 09.01.2015 20:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.