Uzunlar İnşaat Rusya Ve Katar'da Yeni Statlar Yapacak

Türk Telekom Arena Stadyumu'nu yapan Uzunlar İnşaat'a yurt dışından çok sayıda stat inşaatı için talep yağıyor. Uzunlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Numan Uzun, "Türk Telekom Arena'dan sonra Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan, Rusya, Irak ve Ürdün'den stadyum için talepler geldi. Ancak biz bunlardan Rusya ve Katar'ı düşünüyoruz. Çünkü bu ülkelerde Dünya Kupası organizasyonları yapılacak. Her iki ülkeye de 9'ar adet yeni stat yapılacak ki bunlardan en az birer tanesi biz yapmayı umuyoruz" dedi.

Uzunlar İnşaat Rusya Ve Katar'da Yeni Statlar Yapacak

Türk Telekom Arena Stadyumu'nu yapan Uzunlar İnşaat'a yurt dışından çok sayıda stat inşaatı için talep yağıyor. Uzunlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Numan Uzun, "Türk Telekom Arena'dan sonra Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan, Rusya, Irak ve Ürdün'den stadyum için talepler geldi. Ancak biz bunlardan Rusya ve Katar'ı düşünüyoruz. Çünkü bu ülkelerde Dünya Kupası organizasyonları yapılacak. Her iki ülkeye de 9'ar adet yeni stat yapılacak ki bunlardan en az birer tanesi biz yapmayı umuyoruz" dedi.

30 Mart 2011 Çarşamba 19:50
Uzunlar İnşaat Rusya Ve Katar'da Yeni Statlar Yapacak

Aile şirketi olan Uzunlar İnşaat'ın yönetim kurulu başkanı Numan Uzun, Genç Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (GESİAD) davetlisi olarak geldiği Balıkesir'de işadamlarıyla bir araya geldi. GESİAD'ın geleneksel mesleki toplantısının onur konuğu olan Numan Uzun, şirketin devam eden büyük işlerinden örnekler verdi. Manisa'da mülkiyeti Kızılay'a ait olan arsada kat karşılığı 288 dairelik lüks site inşaatının devam ettiğini söyleyen Numan Uzun, VARYAP-UZUNLAR ortak girişimi olarak TOKİ'den taahhüdünü üstlendikleri ve 1 yıl gibi kısa sürede bitirdikleri, dünyada 2016 FİFA kıstaslarına en uygun stat olan Galatasaray Seyrantepe Stadı projesini 15 Ocak'ta açılışını yaparak teslim ettiklerini hatırlattı. Bu stadın hem şirketleri hem de Türk inşaat sektörü için önemli bir referans olduğunu ifade eden Numan Uzun, "Bu stat yarım kalan bir iş ve büyük bir camiaya ait olduğundan tamamen göz önünde idi. Ancak, sadece işe odaklanarak idare ve iş ortağımızla uyum içinde çalışarak en son teknolojiyle Türk sporuna ve Galatasaray'a modern bir stat kazandırmanın mutluluğunu ve onurunu yaşamaktayız" dedi.

TARIM BAKANLIĞI BİNASI 15 NİSAN'DA AÇILACAK

Numan Uzun, Tarım Bakanlığı için yapılacak olan yeni binanın inşaatını da firma olarak kendilerinin üstlendiklerini, Ankara -Eskişehir yolu üzerindeki Tarım Bakanlığı binasının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla normal süreci Temmuz ayı olduğu halde 15 Nisan'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacakları törenle açılıp işin teslim edileceğini açıkladı.

"JEOTERMAL YATIRIMLARIMIZ İZİN BALIKESİR'İ TERCİH ETTİK"

Uzunlar İnşaat yönetim kurulu başkanı Numan Uzun, Türkiye''deki en büyük jeotermal enerji yatırımını Balıkesir'de yaptıklarını söyledi. Balıkesir'deki yatırımlarını anlatan Numan Uzun, 2003 yılında müteahhit olarak yer aldıkları Edremit Belediyesi'nin jeotermal ısıtma projesinde belediye bütçesinde yaşanan kaynak sıkıntısı sebebiyle 2006 yılında yap-işlet-devret modeliyle açılan ihaleye girip işin Uzunlar İnşaat'ın uhdesine geçtiğini, Ed-Bel şirketinin ortak olduğu Edremit Jeotermal A.Ş. ile belediye arasında 25 yıllık sözleşme imzalandığını, 2007 yılı başına kadar süren teknik ve mali hazırlıkların ilk meyvesini verdiğini söyledi. Ciddi ekonomik zorluklar sebebiyle yatırımın durma safhasına geldiği noktada Uzunlar İnşaat'ın devreye girmesiyle bugünlere gelen yatırımda 750 bin metrekare ısıtabilme kapasitesiyle 4 bin 30 abone ve 488 bin 100 metrekarelik ısıtma alanı ile hizmet veriyor. Edremit'te 12'si aktif toplam 14 sondaj sahasıyla jeotermal hizmeti veriliyor. Ülkede jeotermal alanda sınırlı hizmet verilebildiğini ve bunun ekseriyetle kamu kurumlarının çatısı altında yapıldığını kaydeden Numan Uzun, "Tecrübelerimizden çıkan sonuç şudur ki, kamunun bilhassa belediyelerin tavrı yatırım kararında etkili olmalıdır. Aksi durumlar yatırımların tamamlanıp işletilmesinde güçlüklerle karşılaşılmasına sebep olur. Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde yine belediyenin ihale ettiği jeotermal enerji ile ısıtma işi yine şirketimiz taahhüdündedir. Ancak jeotermal kaynak sit alanında kaldığından 3 yıldır alınmaya çalışılan sondaj ruhsatı henüz alınamamıştır. Ruhsat alındığında işe başlanacak. Uzunlar Grubu olarak jeotermal enerji yatırımlarımız için Balıkesir ilini tercih etmiş bulunmaktayız" diye konuştu.

TÜRK İNŞAAT VE TAAHHÜT SEKTÖRÜ ZORDA

Uzunlar İnşaat Grubu yönetim kurulu başkanı Numan Uzun, dünya ile birlikte yaşanan ekonomik krizin özellikle inşaat ve taahhüt sektörünü etkilediğini hatırlattı. İş almanın zorluğu, kar paylarının düşük olması ve hak ediş bedellerinin zamanında tahsil edilememesinin taahhüt sektörünün üzerine ayrıca bir finansman maliyeti yüklediğini söyleyen Numan Uzun, darboğazın aşılmasının yurt dışı pazar ile mümkün olacağını belirtti. Grup olarak yurt dışı iş ve girişimlerinden de söz eden Numan Uzun, şöyle konuştu;

"Taahhüt sektörünün bu darboğazları aşabilmesi için yurt dışına açılması gereklidir. Uzunlar A.Ş. olarak Katar, Rusya, Ukrayna, Suudi Arabistan, Irak ve Libya'da girişimlerimiz oldu. 2022 Olimpiyatlarının yapılacağı Katar gündemimizde olacak. Çünkü bu ülkeden de diğer bazı ülkelerden geldiği gibi stat yapım teklifleri gelmektedir. Rusya'daki işlerimizin kat karşılığı olan kısmını global kriz nedeniyle durdurmuştuk. 2018 yılı olimpiyatlarının da Rusya'da yapılacak olması bizim özellikle bu ülkedeki spor yapıları ile ilgili inşaat yapma şansımızı da yükseltecektir. Libya'da ise alt yapı işimiz 2009 yılında başlamıştı ancak maalesef bu ülkede çıkan karışıklıklar hepimizin malumu. Bu olaylar inşallah en kısa sürede kansız biter ve bize de hayırlısıyla işimizi bitirmek nasip olur. Libya'da ihalesi bizde kalan fakat sözleşme imzalamadığımız 150 yataklı hastane inşaatı işimiz vardı, akıbetini bilmiyoruz. Ayrıca Libya'da yerel bir firma ile Türkiye'den de Uzunlar A.Ş. ve Güryapı A.Ş.'nin ortak olduğu bir konsorsiyum 2 bin 771 adet konut, hastane, okul, kamu hizmet binaları, cami ve iş merkezleri de bulunan 520 milyon dolarlık mastır projenin yapım işini beraberce aldık. Ancak, ortaklık firmasının kuruluş tescilinin akabinde tek taraflı olarak imzaladığımız bu iş için de olaylar sonrası nasıl bir durumda olacağımızı bilemiyorum. Suudi Arabistan'da ise Cidde'de alt yapı inşaatıyla ilgili görüşmelerimiz sürüyor. Türkiye'deki piyasaya daralması, yurt dışına yönelmeyi zorunlu hale getiriyor. Dünya ikincisi olarak taahhüt sektöründe haklı bir ün yapan Türk inşaat şirketlerinin önünün daha da açılması için teminat konusunda hükümetin ve devletin desteği gereklidir. Teminat mektubu konusu ciddi şekilde sorun olmaktadır. Özel ve kamu bankaları bu konuda çok zorluk çıkarıyorlar. Bu konu, daha önce de gündeme gelen garanti sigorta fonu yöntemiyle aşılabilir. Türk inşaat firmalarının bilhassa Türki Cumhuriyetlerde İslam ülkelerinde ve Afrika'da yapacakları çok işler vardır. İyi bir organizasyon ve desteklerle Türkiye'nin yıllık yurt dışı taahhüt iş hacminin 100 milyar doların üstüne çıkarılması hayal değildir. Bu tezimi her konuşmamda dile getiriyorum. Çünkü bu hayalimiz ve hedefimiz olmalıdır. Firmalar yurt dışında uygun işler buldukları zaman yurt dışı teminat mektubu imkanı olan firmalarla ortaklığa gitme gayreti içinde olan firmalarla ortaklığa gitme gayreti içinde olmalıdırlar. Böylece hem riski hem de rızkı paylaşırlar. İyi birliktelikler her iki tarafa da kazandırır, birlikten kuvvet doğar. Bazı ülkelerdeki aramızdaki vizenin kaldırılması diğer Türk ve İslam ülkeleri için de örnek olmalıdır, hükümetimizin bu başarısının devamını diliyoruz. Bu durum ülkeler arasındaki ticaretin daha da gelişmesine yol açacağı gibi inşaat firmalarının da daha çok iş yapabilmesini sağlayacaktır."

NİTELİKLİ ELEMAN SIKINTISI

Numan Uzun, inşaat sektörünün en önemli sorunlarından birinin nitelikli malzeme ve nitelikli eleman meselesi olduğunu bildirdi. Bu konunun aslında sadece inşaat değil bütün sektörlerin ortak sorunu olduğunu belirten Numan Uzun, "İnşaat sektöründe kalifiye usta eleman ve ara eleman ihtiyacı için lise seviyesinde mesleki ve teknik eğitime ağırlık verilmelidir" dedi. Uzun, İmam Hatiplerin önünün tıkanması pahasına meslek liseleriyle ilgili olumsuz tasarrufların bugün sektörlerin ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman sıkıntısına yol açtığını, bunun bir an evvel aşılması gerektiğini kaydetti. Numan Uzun, iş hayatında başarının en önemli anahtarının dayanışma olduğunu vurguladı.

İSTİKRAR VE HUZUR

GESİAD yönetim kurulu başkan vekili Dr. mümin Temel, dernek olarak Balıkesir'in esnaf, işadamları, siyasi ve bürokratlarla kurdukları ilişkileri daha da güçlendirip yurt içi ve dışı platformlarda Balıkesir'i en iyi şekilde temsil etmeyi sürdüreceklerini belirtti. İstikrarın önemine dikkat çeken Mümin Temel, "İstikrarın olduğu bir ortamda iş hacmi büyür, genişler, yeni iş sahaları açılır, ülkenin kanayan yarası işsizliğe de çözüm bulunur. Bu istikrarlı ve huzurlu ortamda 2023 Türkiye'si hedeflerine, hayallerine biz bu genç işsiz nüfusumuzu iş sahibi yaparak ulaşabiliriz. Bu konuda gerçekleştireceğimiz her çalışma ülke geleceğimizin inşasına koyacağımız bir tuğla olacaktır" dedi.

GESİAD'ın yemekli toplantısına Balıkesir Ticaret Odası Meclis Başkanı Recai Gürcan, AK Parti Milletvekili Aday Adayları Şenol Durmuş ve Ekrem Yavaş ve dernek üyesi işadamları katıldı. GESİAD'ın işadamı Numan Uzun için hazırladığı şilti dernek adına BTO Meclis Başkanı Recai Gürcan verdi. Gecede derneğe yeni katılan üyelere de birer plaket verildi.

Son Güncelleme: 30.03.2011 19:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.