Olay İlana Jet Yanıt

Bayburt Belediyesi, Bayburt İl Özel İdaresi ve Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ortak bir bildiri yayınlandı.Bayburt Doğaltaş Üretim ve Pazarlama Destek Merkezi projesi hakkındaki iddialara cevap verilen bildiride, projenin ve ortağı...

Olay İlana Jet Yanıt

Bayburt Belediyesi, Bayburt İl Özel İdaresi ve Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ortak bir bildiri yayınlandı.Bayburt Doğaltaş Üretim ve Pazarlama Destek Merkezi projesi hakkındaki iddialara cevap verilen bildiride, projenin ve ortağı...

25 Ekim 2013 Cuma 09:48
Olay İlana Jet Yanıt
Bayburt Belediyesi, Bayburt İl Özel İdaresi ve Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ortak bir bildiri yayınlandı.

Bayburt Doğaltaş Üretim ve Pazarlama Destek Merkezi projesi hakkındaki iddialara cevap verilen bildiride, projenin ve ortağı olan kurumların gerçek dışı ve mesnetsiz iddialarla yıpratıldığı belirtildi. Bayburt Mermerciler Derneği (BAYMED) ve Bayburt 21 Şubat K.S.S.Yapı Kooperatifi tarafından dün bilboardlara verilen ve ardından Bayburt Belediyesi uyarısıyla reklam ajansı tarafından tekrar indirilen duyuruyla ilgili bir açıklama yapıldı.

BAYMED ve Bayburt 21 Şubat K.S.S.Yapı Kooperatifi’nin iddialarına cevap veren Bayburt Belediyesi, Bayburt İl Özel İdaresi ve Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Bayburt 21 Şubat K.S.S Yapı Kooperatifi tarafından Kalkınma Ajansı’na yazdırılan ve projeye aktarılan 75 bin liralık bütçenin proje ile ilgili muhasebe kayıtlarında yer almadığı iddiası ile ilgili, söz konusu 75 bin liralık bütçenin Grontmij adlı danışman firmaya ödenecek olan 180 bin euroluk bedelin bir kısmı olmak üzere ödendiği belirtildi.

İddialara ilişkin belge dokümanlarının da paylaşıldığı yazılı açıklamada, BAYMED’in proje ile ilgili öne sürdüğü kişisel fikirlerin danışman firma ile paylaşıldığı ve önerilerin danışman firma tarafından uygun görülmeyip bu güne kadar dikkate alınmadığı bilgisine de yer verildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“2009 yılında Bayburt İl Özel İdaresi olarak Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı IPA Birimine Sunulan proje tanımlama dokümanının kabul edilmesinden sonra 1 Şubat 2012 tarihinde Operasyonel anlaşması imzalanan “ Natural Stone Manufacturing and Marketing Support Centre in Bayburt” ( Bayburt Doğaltaş Üretim ve Pazarlama Destek Merkezi ) projesi kapsamında oluşturulan tesis, kar amacı gütmeyen Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası, Bayburt Belediyesi, Bayburt İl Özel İdaresi tarafından kurulan BAY-MAD-TAR Şirketi tarafından işletilecektir.

“Temmuz 2010’dan sonra BAYMED süreçte yer almamıştır”

“Projenin kabul edildiğinin açıklanmasının ardından (29.07.2009) Özel İdare İş hanı 6. katında 2 adet ofis tahsis edilmiş ve halen proje ofisi olarak kullanılmaya devam edilmektedir. Proje iş ve işlemleri bu ofislerde takip edilmektedir. Temmuz 2010 da saha ziyaretine gelen heyet Avrupa Birliği Delegasyonu temsilcileri ve Sanayi Bakanlığı IPA Birimi Planlama bölümü temsilcileri kurumumuz tarafından öğretmenevinde ağırlanmış ve İl Özel İdaresi araçlarıyla ocak ve atölyeler gezdirilmiştir. Ayrıca toplantılar İl Özel İdaresi toplantı salonunda gerçekleştirilmiştir. Misafirlerin Erzurum hava alanından Bayburt'a ulaşımları yine özel idare araçları ile sağlanmıştır. İlgili toplantı ve görüşmeler İl Özel İdaresi proje koordinasyon birimi personelleri olan Muharrem Bekmezci, Gökhan Çakmak, Yunus Akaslan ve başkan sıfatıyla Genel Sekreter Ziyeddin Babacan'ın katılımlarıyla gerçekleşmiştir. Mermerciler derneğinden Cihangir Yıldız tek başına toplantılara katılmış, 21 Şubat KSS'den ise herhangi bir temsilci gönderilmemiştir. Görüşmeler sırasında hangi makine ekipmanın alınacağı hangilerinin çıkarılacağı, fabrika alanının ne kadar ve hangi vasıflarda olması gerektiği kararlaştırılmıştır. Bu aşamadan sonra ise Mermerciler derneği sürecin herhangi bir aşamasında yer almamıştır”

Danışman firmaya ödenen KUDAKA desteği

“07.03.2011 tarihinde danışman firma ile bir sözleşme imzalanmış olup sözleşmenin kapsamında; OIS dokümanının güncellenmesi, inşaat projeleri ve ihale dosyasının hazırlanması, tedarik ihalesi dosyasının hazırlanması, müşavirlik İhalesi dosyasının hazırlanması, teknik destek ihalesi dosyasının hazırlanması işlerini kapsamaktadır. Bu işin bedeli olarak 180.000 Avro danışman firmaya ödenecektir. Bu bedelin 30.000 Avroluk ( yaklaşık 70.000TL) kısmı KUDAKA'ya hazırlanan doğrudan faaliyet desteği projesi ile peşinat olarak ödenmiştir. Kalan kısmı ise İl Özel İdaresi, Ticaret Sanayi Odası, Bayburt Belediyesi'nin ana ortakları olduğu BAYMADTAR şirketi tarafından ödenecektir. Şu an itibariyle bedelin % 90’lık kısmı Danışman firmaya ödenmiştir. İlgili proje 21 Şubat KSS adına hazırlanmış Özel İdare personeli tarafından yürütülmüştür. Projeden alınan 68.558,00 TL Danışman firmamız olan Grontmij firmasına 09.05.2011 tarihinde 21 Şubat KSS tarafından EFT edilmiştir”

İhale süreci

“Proje kapsamında dört adet ihale ile mal ve hizmet alımı yapılacaktır. İlk ihale olan müşavirlik ( Yapı denetim firması ) ihalesi temmuz ayı itibarı ile tamamlanmıştır. İkinci ihale olan yaklaşık 10.000 metrekarelik inşaatı kapsayan yapım işi ihalesi, değerlendirmesi tamamlanmış olup Ekim ayı sonunda sonuçlandırılacaktır. Aralık ayı sonunda yer teslimi yapılması planlanmaktadır. Üçüncü ihale olan mal alımı ihalesinde tesiste ihtiyaç duyulan araç, makine ve ekipmanın alımını kapsamaktadır. Kasım ayı başında ihale ilanına çıkılması hedeflenmektedir. Dördüncü ihale olan teknik destek ihalesi ile tesisin iş planını, üretim planını, pazarlama planını ve bölgedeki firmalara teknik yardım sağlayacak danışman firmanın tespiti için yapılacak olup Aralık ayı içerisinde ilanın yayınlanması hedeflenmektedir”

“BAYMED’in önerileri danışman firma tarafından dikkate alınmamıştır”

“Mermerciler derneği başkanının proje ile ilgili öne sürdüğü birtakım kişisel fikirler Danışman firma ile paylaşılmış olup öneriler danışman firma tarafından uygun görülmeyip bu güne kadar dikkate alınmamıştır. Projenin ve ortağı olan kurumların gerçek dışı ve mesnetsiz iddialarla yıpratılmasını doğru bulmayıp gerçeği kamuoyunun bilgilerine arz ederiz”

KUDAKA desteği ile ilgili ödemenin belgesi

Öte yandan BAYMED ve Bayburt 21 Şubat K.S.S.Yapı Kooperatifi tarafından bilboardlara asıldıktan sonra Bayburt Belediyesi'nin uyarısıyla indirilen duyurunun neden indirildiği hakkında bir açıklama yapılmazken, Bayburt 21 Şubat K.S.S Yapı Kooperatifi tarafından Kalkınma Ajansı’na yazdırılan ve projeye aktarılan 75 bin liralık bütçenin proje ile ilgili muhasebe kayıtlarında yer almadığı iddiasına cevap olarak ilgili belgeler paylaşıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.