Buğdayın Kalitesi, Fiyatını Artıracak

Toprak Mahsulleri Ofisi, buğdayda protein oranına göre verilen yüzde 1-3 ilave fiyatın, 2015 yılı itibari ile artırılarak yüzde 1-7 olarak uygulanacağını duyurdu.

Buğdayın Kalitesi, Fiyatını Artıracak

Toprak Mahsulleri Ofisi, buğdayda protein oranına göre verilen yüzde 1-3 ilave fiyatın, 2015 yılı itibari ile artırılarak yüzde 1-7 olarak uygulanacağını duyurdu.

Hüdayi Demirhan
Hüdayi Demirhan
05 Mart 2015 Perşembe 09:14
Buğdayın Kalitesi, Fiyatını Artıracak

TMO Bandırma Şube Müdürü İbrahim Ağmil, 2011 yılından itibaren buğdayda protein oranına göre verilen yüzde 1-3 ilave fiyatın, 2015 yılı itibari ile artırılarak yüzde 1- 7 olarak uygulanacağını belirtti. Üreticilerin daha kaliteli buğday üreterek daha fazla gelir sağlayacaklarını belirten Ağmil, TMO Genel Müdürlüğünce hazırlanan üretici bilgilendirme broşürlerinin de en kısa sürede dağıtılacağını kaydetti.

Toprak mahsulleri ofisi Bandırma Şube Müdürü İbrahim Ağmil, Bursa, Yalova, Balıkesir, Çanakkale illerinin yer aldığı Güney Marmara bölgesinde 2015 yılı için yaklaşık 1 milyon 700 bin Dekar alanda Buğday, 500 bin dekar alanda ise Arpa ekilişi gerçekleştirildiği tahmin edildiği belirterek, "Kurumumuzca uygulanmakta olan Gönüllü Ofis Dostu Projesi kapsamında, hinterlandımızdaki bütün köylerimizdeki köy muhtarı, önder çiftçi ve tarım danışmanları ekiliş ve üretim miktarlarını takip ediyor. Bunun yanı sıra, projeye destek veren ve hemen hemen her köyde Ofis dostu olarak adlandırdığımız ve kurumumuzca seçilen gönüllü çiftçilerimizden de bu tür bilgileri alıyoruz. Kurumumuz personellerince sahada yapılan araştırma ve incelemelerimiz doğrultusun da yöremizdeki ekiliş ve üretim miktarları, piyasa durumları takip edilerek kurumumuzun üst makamlarımıza sürekli bilgi akışı sağlanıyor, piyasa regülasyonunun sağlanmasına katkıda bulunuluyor" dedi.

TMO Müdürü İbrahim Ağmil, "Buğdayın kalitesini belirleyen en önemli özellik Proteindir. Süne tahribatı ise buğdayın kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle buğday işleyen sektör veya sanayici ise kaliteye göre fiyat vermektedir. Bu nedenle ilkbaharda süne ve kımıl göç yayılmasını takip için tarlalar sürekli kontrol edilmeli, mücadelenin zamanında ve etkin yapılabilmesi için tarım teşkilatlarının önerilerine dikkat edilmelidir. Üreticilerimizin Yüksek verim ve kaliteli ürün almaları için, yeterli miktarda gübrenin, zamanında toprağa verilmesi, ekim ile birlikte önerilen miktarda taban gübresi kullanılması, bir kısmı ekimle birlikte verilen azotlu gübrenin kalan kısmının ise üst gübre olarak verilmesi gerekir. Üst gübreleme buğdayın kardeşlenme sonu ve başak döneminde iki kez verilmelidir. Azotlu gübreler (Amonyum Nitrat ve Üre ) suda eritilerek başak döneminde üst gübre olarak yapraklara uygulanmalıdır. Sulama suyu ile de verilebilir. Azot solüsyon uygulamalarının akşam serininde yapılmasını öneriyoruz. Yağışın fazla olduğu yıllarda kardeşlenme sonu ve başaklanma dönemindeki azotlu gübre miktarı, protein oranını artıracağından atılacak gübre miktarı artırılmalı. Gübrelemenin zamanında ve etkin olabilmesi için mutlaka tarım teşkilatlarına müracaat edilerek önerilere dikkat edilmesi gerekmektedir" diye konuştu. 
Son Güncelleme: 05.03.2015 09:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.