‘türkiye Geofit Bahçesi’ Açılıyor

Türkiye Geofit Bahçesi Açılış Töreni, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in de katılımıyla 19 Aralık 2014 tarihinde düzenlenecek.Sahip olduğu coğrafi özellikleri nedeniyle dünyadaki en zengin biyolojik çeşitliliğe sahip...

‘türkiye Geofit Bahçesi’ Açılıyor

Türkiye Geofit Bahçesi Açılış Töreni, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in de katılımıyla 19 Aralık 2014 tarihinde düzenlenecek.Sahip olduğu coğrafi özellikleri nedeniyle dünyadaki en zengin biyolojik çeşitliliğe sahip...

17 Aralık 2014 Çarşamba 15:39
‘türkiye Geofit Bahçesi’ Açılıyor
Türkiye Geofit Bahçesi Açılış Töreni, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in de katılımıyla 19 Aralık 2014 tarihinde düzenlenecek.
Sahip olduğu coğrafi özellikleri nedeniyle dünyadaki en zengin biyolojik çeşitliliğe sahip ülkelerden birisi olan Türkiye’de yaklaşık 4 bini endemik olmak üzere 12 binden fazla bitki türü bulunmakta. Ülkemiz biyolojik çeşitliliğinin en önemli unsurlarından birisi de geofit olarak adlandırılan yumrulu ve soğanlı bitkiler. Bu kapsamda 19 Aralık 2014 tarihinde saat 14.00’te Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in de katılımıyla Türkiye Geofit Bahçesi Açılış Töreni düzenlenecek.
Türkiye Geofit Bahçesi; İstanbul, Bursa ve Kocaeli’ne bir saatlik karayolu mesafesinde bulunuyor. Bahçe, ılıman iklim kuşağı geofit türlerinin birçoğunu içinde barındırmakta olup, dünyanın en önemli araştırma ve eğitim merkezlerinden birisi olacak. Türkiye Geofit Bahçesi 20 bin metrekare alana oturan; Sergileme Alanı, Alpin Sera (Türkiye’de ilk), Tropik Sera, Yetiştirme ve Çoğaltım Serası, Peyzaj Alanları, Laboratuvar ve Herbaryum Kompleksi olmak üzere beş bölümden oluşuyor.
Türkiye Geofit Bahçesini oluşturmak üzere ülkemiz florasından bitki toplamaya 2000 yılında başlanmıştır. Bu kapsamda ülkemizin her köşesine gidilmiş ve 350 bin kilometre yol kat edilmiştir. Günümüze kadar 850 türde 100 bin adet geofit bitki örneği toplanmış ve “Türkiye Geofit Bahçesi”nde muhafaza altına alınmıştır. Açılışı yapılan bahçede farklı ekolojiler oluşturularak, bitkiler doğal ekolojisine uygun şartlarda muhafaza edilecek.
TÜRKİYE GEOFİT BAHÇESİNDE YÜRÜTÜLECEK FAALİYETLER:
Öncelikle, Türkiye geofitlerinin tamamının koleksiyonları oluşturularak muhafazası sağlanacak ve gelecek nesillere aktarılacak. Nesli tehlike altında olan ve hızla azalan veya nadir bulunan bitkiler; koruma altına alınacak, üretimleri yapılacak, tohumları muhafaza edilecek ve doğal popülasyonunu zenginleştirme projeleri uygulamaya konacak. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar; konferans, seminer, sergi, gösteri ve yayınlarla tanıtılacak. Okul öncesi ve okul çağı çocukları ile lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri ve vatandaşlarımıza yönelik çeşitli eğitici, öğretici, eğlendirici kurs ve programlar düzenlenecek. Ekonomik potansiyele sahip geofitler üzerinde çeşit geliştirme çalışmaları yapılarak ülke tarımına ve ekonomisine kazandırılacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.