Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan ile söyleşi;

·         Sayın Başkanım kentinizi tanıtır mısınız?

Dursunbey ve çevresi oldukça eski yerleşim yerlerindendir. Milattan sonra ilk yıllarda Roma uygarlığı zamanında kurulduğu tahmin edilmektedir. Dursunbey’in yakın tarihteki adı Balat olmakla birlikte, nahiye teşkilatının kurulması ile birlikte adı bölgeye yerleşen Türkmenlerin ileri gelenlerinden Dursun Ağa’ya izafeten Dursunbey olarak değiştirilmiştir. Balıkesir’e bağlı bir bucak merkezi iken 1925 yılında ilçe olmuştur. Belediye teşkilatı ise 1900 yılında kurulmuştur.

İlçemiz, bağlı olduğu il olan Balıkesir’in doğusundadır.  Balıkesir – Kütahya yöresinin engebeli ve ormanlık bölgesinde, Balıkesir’e 70 km. uzaklıkta ve Ankara-İzmir demiryolunun 7 km. kuzeyindedir. İlçemizin toplam yüzölçümü 1952 km2’dir. İlçemiz bu arazi büyüklüğü ile Balıkesir merkez ilçe dâhil ilimizde en büyük araziye sahiptir ve il yüzölçümünün yüzde 13.33’ünü kapsamaktadır. 41.000 Nüfusa sahip ilçemizde Ormancılık ve ormana bağlı sanayisi, tarım ve hayvancılık alanları ön plana çıkmaktadır. İlçemizde görülmeye değer bir çok yer olduğu gibi bunun en önde gelenlerinden birisi Suçıktı, diğeri ise Yayla ve Alaçam Dağları’dır.

·         Dursunbey, orman denizinin içinde…Bu, turizm açısından çok önemli bir değer. Bu konuda, Dursunbey için ne gibi planlarınız var?

Köyden Mahalleye dönüşen yerleşim yerlerimizin %90’ı ormanla ilişkili mahallelerdir ve Dursunbey genelinde 126.000 hektar orman alanı mevcuttur. İlçemiz Türkiye’de iki adet orman işletmesi bulunan tek ilçedir. 80 civarındaki ağaç sanayi imalathanelerinde 900 kişi çalışmakta ve yılda 250.000 metreküp orman emvali işlenmektedir. İlçemiz, Balıkesir’in iç kesimlerinde kaldığından, şehrin gürültüsünden, modernizmin getirdiği betonlaşmadan arınmış bölgelere sahiptir. Özellikle dağ turizmi açısından meraklısına eşsiz mekanlar sunmaktadır. Bölgenin Orman İşletmesine ait piknik ve turizm alanlarında korumaya alınmış gezi alanları bulunmaktadır. Dolayısıyla Dursunbey bir orman ve temiz hava memleketidir. Özellikle Karaçam ormanları Ülkemizde ün yapmıştır.Fakat bu Orman değerini görsellik ve Ticaret dışında çok kullanamadık. İlçemizde oksijen oranının bolluğu, potansiyel kirlilik olarak havamızın temiz olması, Turizm açısından çok önemli. Bu doğrultuda kafamızda şekillendirdiğimiz çok önemli projeler var. Projelerimizde Yerli ve yabancılar için konaklamalı Dağ turizmi, oksijen ve uygun tesisler arayan Futbol kulüpleri için iyi bir dinlenme ve antrenman sahası bu projelerimizden bazıları. Fakat İlçemiz özellikle konaklama açısından yetersiz gelmektedir. Bu yönde ilerleyen süreçlerde bazı girişimlerimiz olacak. Bu girişimlerimizin ardından Orman denizimizin içinde yapacağımız projelerimiz kafamızda daha da netleşecek. Ayrıca ilçemizde bulunan bazı yerleri Turizm bölgesi ilan edip, bu konuda ki teşviklerden de yararlanacağız.

·         Suçıktı’nız Gördüğümüz kadarıyla sizin can damarınız. İlçeniz turizmine katkısı olabilecek özellikler taşıyor. Bu konuda projeleriniz neler?

Suçıktı ilçemiz açısından gerçekten çok önemli bir değer. Ülkemizin birçok yerinden ilk kez Suçıktı’ya gelen konuklarınız buranın yeryüzünde ki gizli cennet olduğunu iddia ediyorlar. Gerçekten Yaradanımızın bize lütfettiği çok güzel bir mekân Suçıktı. Burada kaynak halinde yeraltından çıkan su oluşturduğu eşsiz doğa güzelliği ile gelenlere hem huzur veriyor hem de sağlıklı bir hava imkanı sunuyor. Şehir merkezinin hemen yanında bulunması nedeniyle özellikle yaz aylarında vatandaşlarımız yoğun olarak burayı ziyaret etmektedir. Bulunduğu alanda bulunan ve doğal güzelliği bozmayan alabalık üretim tesisleri ayrı bir özellik katmaktadır. Suçıktıda akan suyun sesiyle yenen bir yemeğin, içilen çayın tadı bambaşkadır. Suçıktı bölgemize bugüne kadar küçük dokunuşlar yapılmış fakat görsel açıdan yılların verdiği yıpranma ile bu güzel mekan, halkımızın ve gelen misafirlerimizin de düşündüğü gibi yeni bir dokunuşa ihtiyaç duymaktadır.  Bizde göreve gelir gelmez bu konuda bir takım çalışmalara başladık. Bu bölgenin etrafında istimlak çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz. Bu istimlakların tamamlanmasının ardından iyi bir peyzaj çalışmasıyla burasını daha kullanışlı ve bölgenin de gözbebeği olacak turistik bir yer haline getireceğiz. Su görselliklerinin bol olacağı, spor-aktivite alanlarının bulunacağı, hatta misafirlerin konaklayabileceği ahşap Bungalov tipi evler ile donatarak Suçıktı’yı daha etkin bir yer haline getireceğiz.

 

·         Dursunbey zengin bir kültüre sahip, bunu yaşatmak için yeni projeleriniz var mı?

İlçemiz ve bize bağlı 102 mahallemizde bir birinden farklı Kültür örneklerine rastlamak mümkündür. Belediyemiz Kültürel faaliyetlere önem veren bir yapıya sahip. Bu kapsamda birçok proje ve etkinliğe de destek vermekteyiz. Özellikle halk oyunları Kültürü açısından ilçemiz oldukça zengin bir yapıya sahip. İlçemiz’de Barana Kültürü DUFAD isminde ki bir dernek ile genç nesillere aktarılmaktadır. Türklerin Orta Asya'dan Anadolu'ya Türk adet ve örflerimizden gelen 5 bin yıllık kültürümüzün getirdiği en büyük sosyal teşkilatlardan biri olan Esnaf Locaları olarak adlandırılan 'Ahilik Teşkilatı'nın bir başka devamlılığı olan bu 'Barana Geceleri' sadece müzik, oyun eğlence değil büyük ağırlığı sosyal yardımlaşmayı arttırmak olduğu tarihi bir gerçektir. UNESCO tarafından 2003 yılında kabul edilen Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında temsil listesine giren Barana Geceleri Kültürel Miras listesine de adını yazdırmıştır. Biz Dursunbey Belediyesi olarak Barana topluluğunu her platformda destekliyor ve özellikle düzenlediğimiz etkinliklere davet ediyoruz. Tabi ilçemizde ayrıca çeşitli mahallelerimizde kullanılan yöresel kıyafetler var. Kültürümüz açısından çok değerli olan bu kıyafetler ile ilgili Belediyemiz daha önce yapılan bir projeye destek olmuş, bu proje kapsamında unutulmaya yüz tutan tarihi gelinlikler, günlük kıyafetler ve bindallıklar yeniden gün yüzüne çıkarılmıştı. Belediyemiz Kültürümüz ile ilgili her projeye destek olacak bu yöndeki çalışmalara da tam destek vermeye devam edecektir.

·         Dursunbey’de mini Kütüphane projesini desteklediğiniz için size teşekkür ederiz.Bu konuda görüşlerinizi alabilir miyiz?

Ağaç ve ormanları ile Türkiye’nin başkenti olarak adlandırılan İlçemizde arkadaşlarımızın bize getirdiği bu projeye öncü olalım istedik. İlçe Halk Kütüphanemizin projesi olan 'Mini Kütüphane' isimli projeyi Belediye olarak hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bilindiği üzere ülkemizde kitap okuma alışkanlığı oldukça düşük seviyelerde. Bu durum ilçemizde de farklı değil. Bu sebeple bize İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğünden gelen bu projeyi değerlendirdik ve olumlu bulduk. İlçemizde faaliyet gösteren ahşap ve mobilyacı arkadaşlarımıza şık görünümlü bir kitaplık yapmalarını istedik. Sağolsunlar kullanışlı ve şık park tipi kitaplığı bizlere imal ettiler. Bizde Suçıktı dâhil birçok parkımıza bu dolapları yerleştirdik. Halkımıza özellikle genç kardeşlerime kitap okumayı tavsiye ediyorum. Belediye olarak bu tür projelerde de yer almaya devam edeceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.