Dursunbey’de Tarihin Seyrini Değiştirecek Mağaralar Bulundu

Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde 8 bin yıl öncesinden izler taşıyan mağaralar bulundu.

Dursunbey’de Tarihin Seyrini Değiştirecek Mağaralar Bulundu

Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde 8 bin yıl öncesinden izler taşıyan mağaralar bulundu.

Hüdayi Demirhan
Hüdayi Demirhan
19 Ağustos 2016 Cuma 11:28
Dursunbey’de Tarihin Seyrini Değiştirecek Mağaralar Bulundu
Hüdayi Demihan
BALIKESİR(İHA)-Dursunbey’e bağlı Delice mahallesinde 8 bin yıl öncesinden kaldığı belirtilen Baltalıin ve İnkaya Mağaralarında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Derya Yalçıklı ve ekibi tarafından araştırma yapıldı. Mağarada duvarlarında bulunan resimler Neolitik Çağ’a ait sahneleriyle ilk çiftçi toplulukların inançlarına ilişkin ipuçları barındırıyor.  Araştırmaların sürdüğü mağaralarda önümüzdeki günlerde incelemeler yeniden başlayacak ve Dursunbey Belediyesi bu çalışmalara destek verecek.

ARKEOLOJİ DÜNYASININ EN ÖNEMLİ KEŞİFLERİNDEN BİRİSİ OLACAK

Balıkesir Dursunbey ilçesindeki iki mağarada bulunan resimler arkeoloji dünyasında son yılların en önemli keşifleri arasında yerini aldı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji bölümü görevlisi Yrd.Doç.Dr. Derya Yalçıklı ve ekibi tarafından iki yıldan bu yana yapılan incelemelerde önemli bulgulara rastlandı. Delice Köyü’nde birbirine yaklaşık beş kilometre uzaklıkta yer alan Baltalıin ve İnkaya mağaralarındaki resimlerin Geç Neolitik Çağ’a kadar tarihlenebileceği belirlendi. Günümüzden 8 Bin yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen kayalardaki resimlerin, yazının icadından önce kullanıldığı, petroglifos şekiller içerdiği gözlemlendi.


RESİMLERDE GEYİK AVI SAHNESİ VE DANS EDEN İNSANLAR

Yrd.Doç.Dr. Derya Yalçıklı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Edirne’de düzenlenen 38. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumunda konu hakkında sunduğu bildiride; “Baltalıin Mağarası, doğu duvarına yapılmış 7,60 x 4,50 metre boyutlarında bir geyik avı sahnesine sahip. Sahne Paleolitik ve Neolitik çağlarda sıkça karşımıza çıkan av resimlerinden farklı olarak avcıların kurduğu tuzak ve hayvanların bu tuzağa doğru sürülmesini konu edinmiş.

İnkaya Mağarası ise girişinin kuzey ve güneydoğu dış kenarlarında yer alan iki duvar resmine sahip. Definecilerin patlattığı dinamit mağaranın zemininden büyük bir bloğun kopmasına ve özellikle kuzey duvarında yer alan resmin büyük bölümünün hasar görmesine sebep olmuş. Bu tahribata rağmen girişinin iki kenarındaki resimler içerik bakımından Neolitik Çağ inançlarıyla ilgili bilgilerimize önemli katkılar sağlayacak. Girişin solunda yer alan pano 1,43 x 0,87 metre boyutlarında. Sahnenin önemli bölümünü dans eden dört kişi oluşturuyor. İkisi kadın ikisi erkek oldukları anlaşılan grubun sağ başında üzerine bir post giymiş gibi görünen figür, diğerlerinden farklı görünüme sahip. Bu grubun sol tarafında yer alan bölümde, anne karnında bir ceninin oluşumu, gelişimi ve doğum aşamaları stilize bir ifade tarzıyla betimleniyor.

Girişin sağ tarafında bulunan ve yine büyük ölçüde tahrip edilmiş panoysa 6,55 x 2,47 metre boyutlarında. Üzülerek belirtmek gerekir ki çok önemli olduğu anlaşılan bu resmin ancak günümüze ulaşabilen parçalarını değerlendirebiliyoruz. Panonun iyi korunan birkaç bölümünden birini ana sahne oluşturuyor. Sahnede, güneybatı panosunda da yer alan, olasılıkla post giymiş figür resmin en başında konumlanmış. Bu figürün karşısında yüksek yerde duran insan betimi ve hemen arkasında bir yılan figürünün durduğu görülüyor. Ölüm anının betimlemesi olarak değerlendirdiğimiz sahnede yılan, ölümü temsil eden hayvan olarak karşımıza çıkıyor. Kollarını ileri uzatan post giymiş insan resmi, ölüm anında insan ruhunun ölüler ülkesine gitmesinde aracılık görevini yerine getiren Şaman tasviri. Tahrip olan bölümler içinde konusunu saptayabildiğimiz diğer sahnedeyse neolitik çağ merkezlerinden Çatalhöyük duvar resimleri arasında örneklerini gördüğümüz, başları bulunmayan insan vücutlarının akbabalar tarafından etsizleştirilmesi konu ediniyor.
Bu mağarada doğum - yaşam ve ölümü konu edinen iki panonun bulunması ve her iki sahnede de konuların önemli parçası konumunda Şaman betimlemelerinin yer alması, resimlerin Anadolu Neolitik Çağ inanç sisteminin aydınlatılmasında özgün konuma sahip olduğunu gösteriyor.

İnkaya ve Baltalıin mağaralarını birlikte değerlendirdiğimizde karşımıza farklı iki fonksiyona sahip uygulamanın varlığı çıkıyor. Baltalıin Mağarası’nın av sahnesi avcılık dolayısıyla beslenme, İnkaya Mağarası’nınsa inançlarla ilgili olarak kullanılmak üzere planlandığı ve bu amaçlara yönelik resimlerin yapıldığı anlaşılıyor.Başsız insanların akbabalar tarafından etsizleştirilmesini konu alan resim, Neolitik çağdan bildiğimiz kafatası kültü, inanç sisteminin resme yansımış biçimlerinden birini oluşturuyor. Batı Anadolu’da şimdiye kadar örneği bilinmeyen kült merkezi özelliğiyle bu iki mağara Anadolu arkeolojisinde önümüzdeki dönemlerde kendisinden oldukça söz ettirecek gibi görünüyor” dedi.

DURSUNBEY BELEDİYESİ DESTEK VERECEK

Önümüzdeki günlerde Dursunbey’de yeniden bir çalışma başlatacak olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Derya Yalçıklı ve ekibi bir süre ilçede konaklayacak. Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan’ın yakından takip ettiği bu tarihsel mağaralarda inceleme yapacak olan heyet, Belediyenin düzenleyeceği bir toplantıda bilgilendirme de yapacak. Dursunbey’in Bölge tarihindeki önemini gün yüzüne çıkaracak olan bu çalışmaları yakından takip ettiklerini ifade eden Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan; “Delice mahallemizdeki bu mağaraların tarihsel olarak büyük önem taşıması bizi ziyadesi ile memnun etti. İlçemiz ve Dünya tarihi için belki de bir dönüm nokrası olacak olan bu çalışmaları Belediye olarak sonuna kadar destekliyoruz. İnşallah hocalarımız gerekli araştırmaları yaparak bize heyecan veren bu konu hakkında bir bilgilendirme yapacaklar. Bu bilgilendirmenin ardından çıkacak sonuca göre gerekli çalışmaları bizde Belediye olarak yapacağız” dedi. 

Son Güncelleme: 19.08.2016 11:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Erdoğan boylu 4 yıl önce

bizim koydede var magara canakci koyunde uzunlugu bes kilometre vardir magaranin kimse cesaret edipte giremiyo magaraya cok korkutucu bi yer