İstiklal Marşının Kabulü Dursunbey'de Kutlandı

12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü nedeniyle Dursunbey'de tören yapıldı.

İstiklal Marşının Kabulü Dursunbey'de Kutlandı

12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü nedeniyle Dursunbey'de tören yapıldı.

15 Mart 2011 Salı 14:46
İstiklal Marşının Kabulü Dursunbey'de Kutlandı
25.Yıl İMKB Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Salonunda düzenlenen törene Kaymakam İbrahim KÜÇÜK, Garnizon Komutanı Mustafa ÜNSAL, Belediye Başkan Vekili Ramazan KIYMAZ, Cumhuriyet Başsavcısı Ferhat DENİZ, Kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldılar. 


Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı 125. Yıl İMKB YİBO Müdürü Sinan IŞIKTAŞ yaptı. Sinan IŞIKTAŞ konuşmasında;

"İstiklal Marşımızın kabulünün 90. yıl dönümünü kutlamak ve Mehmet Akif ERSOY’u anmak üzere toplanmış bulunmaktayız.  Hepinize hoş geldiniz der saygılar sunarım.

Osmanlı devletinin zayıflayıp, emperyalist güçlerin vatanımızı fiilen paylaşmak üzere harekete geçtikleri, ebediyen var olmaktan ya da yok olmaktan birini seçmek zorunda kaldığımız zamanlardır. Milletin aklında ve kalbinde yaşayan değerlerden Mustafa Kemalin öncülüğünde bir “İnanç Cephesi”  inşa edilir.  Bu cephenin gerisinde ise millet aşığı, istiklal aşığı Mehmet Akif vardır. İl il, cami cami gezen, milletin istiklalinin tehlikede olduğunu, istiklalimiz yok olursa ne dinimizin, ne vatanımızın, ne de namusumuzun kalmayacağını anlatan bir Mehmet Akif vardır.


Akif’in ahlakını, şahsiyetini, değerlerini tanımak İstiklal Marşımızı daha iyi anlamamız açısından önemlidir.


Akif’ in hayatını ve ahlâkını oluşturan en önemli unsur, "kendisi" olmasıdır. Bu O'nun bütün hayatını yönlendiren bir ilkedir. İmanında, san'atında, yaşantısında, kendi adına ve toplum adına konuşurken hep aynı insandır ve neyse odur. Bir başkasına benzemek, ödünç alınmış kimliklerle ortaya çıkmak, olduğundan fazla görünmek ve söylediği ile yaptığı arasında bir uyumsuzluk, düşünce, duyarlılık ve imanıyla ters düşmek O'nun hiç bir şekilde katlanamayacağı bir düşkünlüktür. Bu ilkeli ve bütünlüklü kişilik Akif'i bir erdem anıtı haline getirir. O'nun için verilmiş bir sözün, kurulmuş bir dostluğun, bağlanılmış bir imanın, sahip olduğu vatanın bedeli hayattır. Akif, hayatı pahasına sever, hayatı pahasına bağlanır, hayatı pahasına inanır ve verdiği sözü hayatı pahasına verir. Bu yüzden dostluğu kelimenin her anlamıyla sonuna kadar güvenli ama o ölçüde de zorludur.


Yalçın bir kaya gibi sert, sağlam ve muhteşem karakteri, engin bir hoşgörü ile taçlanır. Akif ahlâkî ilkelerinde kendi nefsine karşı son derece katı, cehalet, taklitçilik, kibir ve şarlatanlık dışında her kusuru özellikle kendisine karşı işlenen kusurları büyük bir hoşgörü ile karşılar.


Akif, inandığı değerler için yaşayan, yanlışları da söylemekten çekinmeyen, cesur bir yüreğe sahiptir.

Nitekim ittihat erkanı tarafından, Büyükada’da verilen ziyafetlere, İstanbul’dan dondurma getirtildiği bir zamanda,dergi idarehanesinde, arkadaşıyla evden getirdikleri kuru fasulyeyi yemekte olan Akife, Dahiliye nezaretinden gelen bir vazifeli:’Nazırın selam ettiğini ve yazılarında o kadar ileri gitmemesini rica ettiğini’ söyleyince şu cevabı almıştı: ’Nazırına söyle,kendilerini düzeltsinler! Bu gidiş devam ettiği sürece bizi susturamazlar. Ben fasulye aşı yemeye razı olduktan sonra kimseden korkmam’

Akif, içinde yaşadığı toplumun, unutulmuş, kendi kaderine terkedilmiş kimsesiz ve sahipsiz insanların, dünya egemenlerinin yok etmeye çalıştığı bir milletin tanığıdır ama aynı zamanda vicdanıdır da. Şiirleri bazen zalimin suratında tokat, bazen sahipsiz insanların yüreklerini ısıtan bir şefkat, bazen ölçüyü aşanlar için bir ikaz, bazen tembellikle, cehaletle, hurafelerle savaş ve bazen milletimizi yok etmeye çalışan güçlere karşı bir ültimatomdur.

Mehmet Akifi ve İstiklal marşını anlamak, Türk milletinin varoluş felsefesini, uğruna seve seve canını vermekten çekinmediği ve çekinmeyeceği değerleri kavramak demektir.

"İstiklal Marşı ise Türk milletinin tarihten silinmek istenişi karşısında bir duruş ve var oluş mücadelesidir.

İstiklal Marşımızdaki mana ve ruhu diri tutmak, gelecek nesillere aktarmak en önemli görevimizdir.

Bize istiklalimizi sağlayan başta Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, Mehmet Akif ERSOY’u, şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz" dedi.
Son Güncelleme: 15.03.2011 14:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.