KERESTECİ ESNAFININ ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLARI

Dursunbey Keresteciler Derneği, Dursunbey keresteci esnafının sesini yetkili mercilere duyurmaya devam ediyor.

KERESTECİ ESNAFININ ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLARI

Dursunbey Keresteciler Derneği, Dursunbey keresteci esnafının sesini yetkili mercilere duyurmaya devam ediyor.

02 Ocak 2011 Pazar 21:58
KERESTECİ ESNAFININ ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLARI
Kerestecilerimizin sorunlarını yetkili mercilere duyurmaya devam ediyoruz. Orman Genel Müdürlüğüne Yazmış olduğumuz resmi yazının örneği aşağıya çıkarılmıştır.                                 

  Balıkesir Dursunbey ilçesinde faaliyet gösteren 175 keresteci üyemiz bulunan derneğimiz 1990 yılından bu yana Keresteci esnafının sorunlarını dile getirmektedir. Genel Müdürlüğünüzün yaptığı çalışmalar ile her zaman esnafımızın yanında olduğu aşikârdır. Bu vesile ile müteşekkiriz.

                                Dursunbey Keresteci esnafı olarak nerdeyse tüm işletmelerinizin tertiplemiş olduğu açık artırmalı orman emvali ihalesine iştirak etmektedir.  Bu da haliyle ihalelerin yüksek gitmesine sebep olmaktadır.

                             Keresteciler olarak bizler üzerimize düşen görevi fazlası ile yerine getirdiğimize inanıyoruz. İşletme Müdürlerimizin de bizim haklılığımızı teyit etmektedir.

                           Bizim bunca fedakârlığımıza karşın Genel Müdürlüğümüz den 2011 yılı için acil önlem ve girişimlerde bulunmanızı talep ediyoruz.

1-       Satış istif depolarında YÜKLEME tekelciliği var, buna acilen müdahale edilmeli, makul ve mantıklı bir fiyat uygulanmalı. 30-35 dk. Lık bir çalışma neticesinde yüklenen kamyonun nakliye ücreti kadar, bazen fazlası alınmaktadır. Biz keresteyi 3._TL/M3. Yükletirken, depolarda daha az olması gerekirken bu rakam iki katına çıkmaktadır.  Bunu defaten işletmelere duyurmamıza rağmen hiçbir netice alamadık. Aldığımız emvalimizi yükleme yüzünden nakletme zorluğu çekmekteyiz. Buda ikinci ihaleye gitmemize engel olmaktadır.Zararı hepimize dokunmaktadır. Yüklemenin makulü 3._TL/M3 olmalı. Bir araba sarmanın maliyeti 10-15 TL. iken 150._TL almanın hiçbir mantığı yoktur. Biz keresteciler ve nakliyecilerin en büyük sıkıntısı olan yükleme işine el atmanızı talep ediyoruz.

2-          İhaleden aldığımız emvale, nereye gittiği belli olmayan % 5-8 oranlarında fon adı altında paralar alınmaktadır. İşletmelerin kuruluşunda uygulanan bu fon oranlarının da gözden geçirilerek, düzeltilmesi veya kaldırılması, müdürlüğünüz kar oranının artmasına sebep olacaktır. Bu oran ister istemez ihale bedeline yansıyacaktır.

3-          Depolar da kâğıtlık emval adı altında istifler yapılmaktadır. Kâğıt fabrikaları kapandığı için bu emvalleri de Keresteci esnafı almaktadır. Ne yazık ki, birçok işletme hala kâğıt fabrikasına gidecek gibi istif yapmaktadır. Nasıl olursa olsun, ne olursa olsun gider zihniyeti gütmektedir. İstif aralarına o kadar bozuk emval konulmakta ki, odun bile olamayacak vasıfta. Normal boy diye aldığımız birçok kâğıtlık emvalden bir tek normal boy kereste alamadan ya oduna veya 75-100 cm. bölmekteyiz. Çünkü emval nerdeyse S gibi. Böyle emvaller mutlaka kısa boya, sanayiye bölünmeli. Evsafı bozuk mal ise dağdan indirilmemeli. Kesinlikle DEVLET milletini kandıramaz. Kandırmamalı. Biz keresteci kazanırsak, orman işletmeleri de kazanır. Böyle emvaller muammen bedelden alınsa bile zarar ediyor. Bu konuya da acilen takipçisi olarak müdahale edilmeli.

 

Her zaman Keresteci esnafının yanında olan Genel Müdürlüğünüzün, kanayan yara haline

gelen bu sıkıntılarımıza da acilen el atacağına güvenerek, başarılı çalışmalarınızın devamını DUKİAD olarak temenni eder, gereğini emir ve müsaadelerinize arz ederiz.

Son Güncelleme: 02.01.2011 21:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fatih 8 yıl önce

yaa bu beylerin ne derdi varmis bana sorarsan asil dertli o fabrikalarda calisan insanlar.komik rakamlar vererek yilllarca somurdunuz milleti dertmis guldurmeyin insani

Avatar
Mustafa Günay 8 yıl önce

anlaşılacak şey değil gerçekten bu zengin takımının derdide isyanıda bitecekdeğil şükretmezler onca emekçi çalıştırırlar fakat verdikleri o para çok gelir am aiş kendilerine gelince owwwww.

Avatar
a 8 yıl önce

MAŞALLAH BEYLER, NE KADAR İSYANKARSINIZ, HEP KENDİ PENCERENİZDEN BAKIYORSUNUZ. DERDİNİZ VARSA SİZDE ANLATIN, KENDİ KENDİNİZE KONUŞACAĞINIZA, DERDİNİZİ ANLATMASINI BİLMİYORSANIZ AVKAT TUTUNNNN

Avatar
Mustafa Günay 8 yıl önce

Kardeşim avkat tutun dicene bir ismini yaz sende nazik zenginciklerdensin sanırım

Avatar
a 8 yıl önce

Hayır kardeşim ben ne zengin, nede iş verenim, kerestecinin hakını savunmak için beni seçen DUKİAD yöneticisiyim, yazıyı yazan AHMET SAVRAN.ım, ne derece haklısınız bilemem de, bir çok kereresteci tanıyorum, sadece çalışanı evine ekmek götürsün diye çırpınan, kazanmazsam kazanmayım da, elemanım çoluk cocuğuna baksın diyenler var. Siz dediğim gibi kendi pencerenizden baktığınız için olaylara vakıf olamıyorsunuz. Bizim görevimiz esnafımızın sıkıntılarını dile getirmektir.

Avatar
fatih 8 yıl önce

keresteciler seni secmekle akilli bi is yapmislar.burda bile savunuyosun onlari.gelde Allah rizasi icin 3 kurusa seritlerde calisan garipleri savun birazcikta olsa

Avatar
ahmet savran 8 yıl önce

fatih bey, sen çok biliyorsun galiba, sende onların hakkını savun, ben görevimi yapıyorum. Bir insan her şeyi yapamaz, ipin ucundan sende tut nolur, burda atıp tutacağına, örgütlede bizde yardım edelim, laf üretme iş yap işşş