Bakan Şimşek: "yolsuzluğu Azalttık, Rekabet Gücümüzü Arttırdık”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin son 10 yılda çok önemli bir dönüşümden geçtiğini ve bu dönüşümün en önemli nedeninin siyasi istikrar olduğunu belirterek, "Son 10 yılda yolsuzluğu azalttık, rekabet gücümüzü arttırdık....

Bakan Şimşek: "yolsuzluğu Azalttık, Rekabet Gücümüzü Arttırdık”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin son 10 yılda çok önemli bir dönüşümden geçtiğini ve bu dönüşümün en önemli nedeninin siyasi istikrar olduğunu belirterek, "Son 10 yılda yolsuzluğu azalttık, rekabet gücümüzü arttırdık....

20 Eylül 2013 Cuma 12:50
Bakan Şimşek:
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin son 10 yılda çok önemli bir dönüşümden geçtiğini ve bu dönüşümün en önemli nedeninin siyasi istikrar olduğunu belirterek, "Son 10 yılda yolsuzluğu azalttık, rekabet gücümüzü arttırdık. Rekabeti daha da artırmak, sermaye piyasalarını derinleştirmek istiyoruz" dedi.

Bakan Şimşek, “2. Türk-Arap Sermaye Piyasaları Forumu” nda (TAF-CM) konuştu. Bakan Şimşek, Suriye’de büyük bir trajedi yaşayan insanları Türk halkının kalbinde taşıdığını belirterek, Türkiye’nin bölgenin istikrarlı ve müreffeh olmasını istediğini söyledi.

İstikrarlı ve müreffeh bir bölgenin tüm insanlığın ve Türkiye’nin çıkarına olacağını vurgulayan Şimşek, Türkiye’nin bu konudaki politikasının son derece açık ve net olduğunu kaydetti.

Bakan Şimşek, Türkiye’nin hiçbir ülkenin içişlerine karışmak gibi bir amacının olmadığını da söyledi. Şimşek, “Bu kadar insanın acı çektiği bir ortamda rahat rahat oturmak da kolay değil. Umuyoruz ki makul düşünce ve mantık bölgeye hakim olur ve bölgede barışçıl ve istikrarlı bir durum ortaya çıkar” dedi.

Bakan Şimşek, sermaye piyasaları arasında daha fazla ekonomik entegrasyona ihtiyaç olduğunu belirterek şunları söyledi;

“Türkiye son 10 yılda çok önemli bir dönüşümden geçti. Türkiye’deki bu dönüşümün en önemli nedeni siyasi istikrardır. Tabi tek başına siyasi istikrar da başarıyı getirmez. Başarı hem siyasi istikrar hem de akılcı ve reformist yaklaşımla gerçekleşebilir. Türkiye ekonomik ve siyasi reformlardan çok büyük yarar gördü. Türkiye siyasi, ekonomik ve sosyal olarak muazzam bir dönüşüm yaşadı. Bu da refahı beraberinde getirdi. Dünyanın en büyük küresel krizleri yaşandığı bir dönemde bile Türkiye’nin ortalama yurt içi GSMH’sı yüzde 4,5 artmıştır.”

Bakan Şimşek, Türkiye’nin gelişmiş ülkelerle arasındaki uçurumu kapattığını belirterek, Türkiye’nin son 10 yılda yakaladığı başarıyı sağlamak için evinde çok güzel bir temizlik yaptığını söyledi. Türkiye’nin mali işlerini düzelttiğini ifade eden Şimşek, Türkiye’nin eğitim, altyapı ve sağlık konularına büyük yatırım yaptığını dile getirdi.

Şimşek, Türk nüfusunun yüzde 39 ‘unun öğrenci olduğuna vurgu yaparak, “AB‘de bu oran yüzde 22’dir. Şuan eğitim için harcadığımız para 2002’deki rakamdan 6 kat daha fazladır” dedi.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’nin son derece genç bir nüfusa sahip olduğuna dikkati çeken Şimşek, “Bu nedenle verimsiz yatırımlara kaynak ayrılacağına artık her ülke eğitime yatırım yapmalıdır. Türkiye’nin deneyimi herkese şunu gösteriyor; alt yapı, Ar-Ge, sağlık hizmetleri insan kaynağının kalitesini artırmak için çok önemli. Türkiye’nin iflasın eşiğinde olduğunu söyleyenler vardı. Ancak Türkiye ilerliyor. Başarılı bir mali konsolidasyon ile GSMH oranları gelişmekte olan ülkelere oranla arttı. Enflasyon tek haneli rakamlara indi ve orada kaldı. Fiyat istikrarı refahın gerçekleşmesinde çok önemli“ diye konuştu.

Bakan Şimşek, Türkiye’nin yaşadığı krizlerden ders çıkardığını ifade ederek, “Bu gün bankacılık sektörümüz çok güçlüdür. Bu arada, hane halkının döviz cinsinden borçlanmasını istemiyoruz. Kurumsal sektörde bir kaldıraç gerçekleşti. Bunların çoğu yatırımlara gitti. Alınan kredilerin geri ödenmesi için yeterli gelir vardır ve kaldıraç hala olumludur” dedi.

Türkiye’nin küreselde ilk 10, Avrupa’da ilk 3 ekonomi arasına girmeyi amaçladığına dikkati çeken Şimşek, “Son 10 yılda yolsuzluğu azalttık. Rekabet gücümüzü artırdık. Kurum kalitemizi ve yatırım iklimimizi iyileştirdik. Ancak görevimiz bitmedi. Pek çok yapısal sorunumuz var. Bunun için reformlarımız var. Rekabeti daha da artırmak, sermaye piyasalarını derinleştirmek istiyoruz. Kendi sermaye piyasamızı geliştirirken, bölgesel bağlantılardan da yararlanmak gerekir. Bölgede katılım bankacılığı ve değişik enstrümanlar açısından fırsatlar var. Bunun başında sukuk geliyor. Sermaye piyasalarının gelişmesi ve bu bölge için hayati önem taşıyor“ ifadelerini kullandı.

Bakan Şimşek, Türkiye’nin kırılganlığı ve cari açığından bahsedildiğini ifade ederek, “Buna sebep olan işte bu enerji giderlerimizdir. İş gücü piyasamızı da reforma tabi tutup, daha esnek hale getireceğiz. Kayıt dışı ekonomiyi engellemeye çalışıyoruz. Bütün bunları halledip daha fazla kaynak yaratmalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.