İzi Adato: "e-rerakende Bu Sene Yüzde 25 Büyüyecek"

Geleneksel satış kanallarıyla ulaşamadıkları kitleye e-ticaret ile ulaşan üreticiler, pazarlama ve bilişim altyapısı desteği ile e-ticaretin farkını yaşıyor. 9 ayda KOBİ ağırlıklı 7.000 mağazanın açıldığı n11.com’da, mağazalar...

İzi Adato: "e-rerakende Bu Sene Yüzde 25 Büyüyecek"

Geleneksel satış kanallarıyla ulaşamadıkları kitleye e-ticaret ile ulaşan üreticiler, pazarlama ve bilişim altyapısı desteği ile e-ticaretin farkını yaşıyor. 9 ayda KOBİ ağırlıklı 7.000 mağazanın açıldığı n11.com’da, mağazalar...

03 Ocak 2014 Cuma 13:32
İzi Adato:
Geleneksel satış kanallarıyla ulaşamadıkları kitleye e-ticaret ile ulaşan üreticiler, pazarlama ve bilişim altyapısı desteği ile e-ticaretin farkını yaşıyor. 9 ayda KOBİ ağırlıklı 7.000 mağazanın açıldığı n11.com’da, mağazalar 2,8 milyonun üzerinde ürün sattı.

Doğuş Grubu ile Güney Koreli SK Group’un ortaklığında e-ticaret yatırımı olarak kurulan ve Nisan 2013’te tüketiciler ile buluşan Doğuş Planet’in e-ticaret platformu n11.com’un yılsonu değerlendirme toplantısında konuşan Doğuş Planet İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İzi Adato, ticaretin kimlik değiştirdiğini belirterek “hedefimiz e-ticaret pazarını büyütmek” dedi.

İzi Adato, n11.com’un 2013 yılında faaliyet gösterdiği 9 ay süresince 240 milyon TL’lik bir ticaret hacmine ulaştığını belirterek “Bu, bizim ekonomiye kazandırdığımız özellikle KOBİ ağırlıklı üreticilerin cirosudur. İşletmeden tüketiciye satış anlayışı ile ticarette gri alanlara neden olmadan, belgeli, tüketici haklarına saygılı ciddi bir platform ile ekonomiyi büyütüyoruz. Bunun için gereken bilişim altyapısını kendi AR-GE ekibimizle geliştirdik. Ayrıca çok güçlü bir pazarlama desteği ile mağazalarımız e-ticaret pazarının büyümesine katkıda bulunuyor” derken, n11.com olarak kritik başarı faktörünün tüketicinin güvenini kazanmak olduğunu ifade etti.

240 MİLYON TL’LİK HACME ULAŞTI

İzi Adato, sektörün büyümesi konusunda önemli beklentileri olduğunu ve bu sebeple yatırımlar yaptıklarını belirtti. Sektörde güven sorununun aşılması, e-ticaret için gereken ciddi yatırımların yapılması, alt yapı çalışmalarının iyileştirilmesi ve mobil uygulamaların devreye girmesiyle birlikte e-perakende sektörünün 2014 yılında %20-25 büyüme kaydedebileceğini ifade ederek n11.com’un büyüme hedefinin ise %100’ün üzerinde olduğunu açıkladı. n11.com’un kısa bir sürede 7.000 mağazaya, 6 milyon ürüne, 1 milyon üyeye, 5 milyon aylık tekil ziyaretçiyle birlikte toplamda 50 milyon ziyaret sayısına ulaştığını söyleyen Adato, bu büyümenin en büyük nedeninin nesil değişitiren girişimci KOBİ’ler olduğunu dile getirdi. Bugüne kadar e-ticaret kanalını kullanmamış mağazalara ücretsiz e-ticaret eğitimi vererek, Türkiye’nin e-ticaret kültürünü geliştirme yönünde adımlar attıklarını belirten Adato, “Pazarlama eğitiminin yanısıra ürünlerin fotoğraflanması için mağazalara hizmet veren ücretsiz stüdyo açtık. Bu karşılıksız hizmet Türkiye e-ticaret sektörüne yapılmış bir katkıdır. Doğuş ve SK Group ortaklığının finansal gücünü sektörü geliştirmek için kullanıyoruz” dedi.

TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKI

Doğuş Grubu ve SK Group olarak toplamda 100 milyon dolarlık bir yatırım planlandığını ifade eden İzi Adato, “E-ticaret sektörü henüz yerine oturuyor, altyapı ve pazarlama için ciddi yatırımlar gerekiyor. Yaptığımız yatırımla, yarattığımız ekosistemle Türkiye ekonomisinin büyümesine katkıda bulunuyoruz. Ekonominin bel kemiği olması gereken KOBİ’leri e-ticarete taşıyarak, gerçekleşen ticari faaliyet sonucu devlete yaklaşık 40 milyon TL gelir oluşmasında aracılık ettik. KOBİ’lerin gelişimi için e-perakendenin maliyet avantajlarını kullanmalarını sağlarken, Türkiye’nin teknoloji geliştirme hedefine uygun olarak AR-GE alanında 56 kalifiye elemanla hem altyapı çözümleri geliştiriyoruz hem de birçok yeni yazılım projesi yürütüyoruz. Bugüne kadar 9 ayda 4,4 milyon TL AR-GE yatırımı gerçekleştirdik. Yürüttüğümüz AR-GE faaliyetlerimizle İstanbul Teknik Üniversitesi içerisinde bulunan Teknokent’te yerleşik tek e-perakende platformuyuz. E-ticaret göründüğünün aksine hakkıyla yapılırsa oldukça maliyetli bir iştir. Belli bir ekonomik değer yaratmak için de bu yatırımların yapılması şart” dedi.

SEKTÖRE EN BÜYÜK DOPİNG ŞEFFAFLIK AÇILIMI OLACAK

Pazarı büyütmeyi amaçladıklarını söyleyen Adato “Sektörü büyütmenin ve tüketicileri e-ticarete yönlendirmenin yolu güven, şeffaflık ve adil rekabet koşullarının oluşturulmasından geçiyor. Bunun için sektörün doğru değerlemeleri sağlayacak şeffaflığa ulaşması için gerekli adımları atması gerekiyor” dedi. E-ticaretin kurallarının henüz oturmaya başladığını ifade eden Adato, e-fatura uygulaması gibi düzenlemelerin bir an önce hayata geçmesi gerektiğini, bunun hem tüketici memnuniyeti hem de kayıtdışı ekonominin önlenmesi adına gerekli olduğunu ifade etti.

E-ticaret pazarının Türkiye’deki internet penetrasyonuyla doğru orantılı arttığını belirten Adato, “Kendiliğinden büyüyen pazardan ne kadar pay alabilirim gibi kısır bir yarış var. Bu kısır yarış birleşmelere ve kapanmalara sebep oluyor. Sektörde yatırım eksikliği var. Suni oluşan şirket değerleri de sektörün gerçek büyüklüğünün anlaşılmasını engelliyor. BKM gibi güvenilir bir yapı üzerinden sektörün gerçek rakamlarının ortaya çıkması adına sektöre çağrıda bulunuyoruz. E-perakende sektörünün gerçek büyüklüğü artık ortaya çıkmalı. Biz ilk yılımızdan itibaren tüm rakamlarımızı detaylarıyla açıklayacağız; tüm firmaları da şeffaflığa davet ediyoruz” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.