Türk Ve Arap İş Adamları Gıda Zirvesinde Buluştu

1. Türk-Arap Gıda ve Gıda Teknolojileri İkili Görüşme Organizasyonu Gıda Zirvesi, Çeşme Sheroton Otel’de yapıldı. Gıda güvenliği konusunda Arap ülkelerinde büyük açığın olduğunu kaydeden Tunus Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Abdulvahap...

Türk Ve Arap İş Adamları Gıda Zirvesinde Buluştu

1. Türk-Arap Gıda ve Gıda Teknolojileri İkili Görüşme Organizasyonu Gıda Zirvesi, Çeşme Sheroton Otel’de yapıldı. Gıda güvenliği konusunda Arap ülkelerinde büyük açığın olduğunu kaydeden Tunus Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Abdulvahap...

14 Kasım 2013 Perşembe 13:11
Türk Ve Arap İş Adamları Gıda Zirvesinde Buluştu
1. Türk-Arap Gıda ve Gıda Teknolojileri İkili Görüşme Organizasyonu Gıda Zirvesi, Çeşme Sheroton Otel’de yapıldı. Gıda güvenliği konusunda Arap ülkelerinde büyük açığın olduğunu kaydeden Tunus Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Abdulvahap Moatar, “Türkiye bu konuda çok ileride. Yardımlaşmaktan başka çaremiz yok” dedi.

Türk-Arap Ülkeleri İş Adamları Derneği tarafından Çeşme Sheroton Otel’de düzenlenen 1. Türk-Arap Gıda ve Gıda Teknolojileri İkili Görüşme Organizasyonu Gıda Zirvesi’ne Tunus Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı, Abdulvahap Moatar, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Türk-Arap Ülkeleri İş Adamları Derneği Genel Başkanvekili Sedat Kutlu, Türk-Arap Ülkeleri İş Adamları Derneği İzmir Şube Başkanı Sabuhi Attar, AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, Arap ülkelerinden büyükelçiler, Arap ülkeleri ziraat ve ticaret odası başkanları ile 22 Arap ülkesinden gelen 500 Arap iş adamı ile Türk iş adamları katıldı. Toplantıda konuşma yapan Tunus Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Abdulvahap Moatar, Türkiye’nin gıda güvenliği ve gıda teknolojileri konularında çok ilerlediğini belirterek bu konuda Arap ülkeleri ve Türkiye’nin yardımlaşma içerisinde olması gerektiğini belirtti.

“TÜRKİYE İLE İLİŞKİ KURMALIYIZ”

Tunus hükümetinin gıdayı en önemli konular arasına koyduğunu ifade eden Moatar, “Hükümetimiz tarımsal alana çok büyük önem vermiştir. Buraya, yeni teknolojiyi ve Türkiye ile Tunus arasındaki ilişkileri güçlendirmek için geldik. İkili ilişkileri güçlendirmemiz, Türkiye ile ilişkilerimizden istifade etmemiz gerekiyor. Bizi bir araya getiren şey, dinimiz, benzerliğimiz, örf ve adetlerimiz ve menfaatlerimizdir. Bu yüzden ilişkilerimizi güçlendirmemiz ve engelleri aşmamız gerekir. Arap ülkelerinin gıda güvenliğinde büyük bozukluk var. Bu tüm Arap ülkeleri tarafından tespit edilmiştir. Gıda güvenliğinde düşüklük ve gıda konusunda büyük açıklığımız var. 2002 yılında 35 milyar dolar açıklık oluşmuştur. Arap ülkeleri bu büyük açıktan şikayetçi. Bu açığı kapatabiliriz. Türkiye bu konuda çok ileride. Zirai üretimde gıda sanayi teknolojisinde Türkiye ilerledi. Bu güçlerden istifade etmemiz gerekir. Dinamik alanlar oluşturmalıyız. Türk ve Arap iş adamları arasında güçlü köprü oluşturmalıyız. Gıda ürünlerinin fiyatları 2002-2012 yılları arasında yüzde 200 artmaktadır. Tunus’ta yumuşak buğdayın yüzde 80’in ithal ediyoruz. Diğer ürünleri de ithal ediyoruz. Bu konuda özellikle Türkiye ile ilişki kurmalıyız. Yardımlaşmaktan başka çaremiz yok. Bu toplantı hareket noktamız olsun” diye konuştu.

“TARIMSAL ÜRETİMİN YÜZDE 20’SİNİ KARŞILIYORUZ”

İzmir Valisi Mustafa Toprak da İzmir’deki tarım ve gıda sektörünü değerlendirerek Arap diplomatlara ve iş adamlarına bilgi verdi. En önemli sorunların başında yeterli ve dengeli beslenmenin geldiğini belirten Toprak, şöyle konuştu:

“Tarım ve gıda sektörü kendi dinamiklerini oluştururken İzmir de söz sahibi konuma gelmiştir. İzmir, hayvancılık, tarım ve gıda sektörünün birçok alanında lider konumundadır. İzmir’de faaliyette bulunan gıda işletmeleri Türkiye’deki gıda işletmelerinin yüzde 5.7’sini istihdamın yüzde 9’unu oluşturmaktadır. Yılda 3,5-4 milyar dolar tarımsal ürün ihracatıyla Türkiye’deki tarımsal ürün ihracatının yüzde 20’sini karşılamaktadır. Türkiye’de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca gıda ürünlerinin yeme aşamasına gelinceye kadar mesai saatlerine bakılmaksızın sürekli denetimler yapılmaktadır. Bu toplantının Türkiye ve Arap ülkeleri adına katılan iş adamları için hayırlı olmasını diliyorum.”

“İYİ İLİŞKİLERE RAĞMEN TOPLAM İŞLEM HACMİMİZ DÜŞÜK”

Türk-Arap Ülkeleri İş Adamları Derneği İzmir Şube Başkanı Sabuhi Attar ise toplantı sırasında Türk ve Arap iş adamları arasında ikili ilişkilerin olmasını dilediğini belirterek, “Fırsatlarımız büyük. Türk -Arap şirketleri uluslararası ülkelere örnek olacak. Türkiye ekonomik gelişmelerde büyük yol kat etti. Gıda sanayisi çok gelişti. Özellikle helal gıda üzerine de uluslar arası ı standartlara uygun gıda sunmaktayız” dedi. Türk-Arap Ülkeleri İş Adamları Derneği Genel Başkanvekili Sedat Kutlu da Türk ve Arap ülkeleri arasındaki toplam işlem hacminin uzun uğraşlar ve iyi ilişkilere rağmen yüzde 5’in altında olduğunu, bu oranın yüzde 10 ila 20 arasında olması gerektiğini dile getirdi.

SAİT EXPO İÇİN DESTEK İSTEDİ

Toplantıda konuşma yapan AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait ise İzmir’in Expo 2020 adaylığı için Arap ülkelerinden destek istedi. İzmir’in 13 gün sonra Paris’te büyük bir sınav vereceğini dile getiren Sait, ”Expo adaylığı konusunda İzmir’in bir Arap ülkesi Duabi ile yarışacağını tahmin ediyoruz. Dubai tabii ki kardeş ülke. Ne kadar ihtiyacı var bilmiyoruz ama İzmir’in gerçekten ihtiyacı var, istekli ve hak ediyor. Arap ülkelerini İzmir’e desteğe çağırıyoruz” dedi. Toplantının ardından Türk ve Arap heyetleri, organizasyon sebebiyle açılan stantları gezdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.