TÜSİAD kaygılı

TÜSİAD Başkanı Boyner, ''Ülkemizin seçmen haritasına da yansıyan hayat tarzının farklılıklarından kaynaklanan kutuplaşmanın derinleşmesi ihtimali, beni kaygılandırıyor" dedi.

TÜSİAD kaygılı

TÜSİAD Başkanı Boyner, ''Ülkemizin seçmen haritasına da yansıyan hayat tarzının farklılıklarından kaynaklanan kutuplaşmanın derinleşmesi ihtimali, beni kaygılandırıyor" dedi.

20 Ocak 2011 Perşembe 11:47
TÜSİAD kaygılı

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner 41. Genel Kurul Toplantısı'nda bir konuşma yaptı.


Boyner şunları söyledi: 

Seçim haritasına da yansıyan, hayat tarzı farklılıklarından kaynaklanan kutuplaşmanın derinleşmesinin kaygı verici olduğunu ifade eden TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, "Bu konuda ifrat ile tefrit arasında bir denge noktası bulmak zorundayız" dedi.

TÜSİAD 41. olağan Genel Kurul Toplantısı'nın açılışında konuşan Boyner, konuşmasına YİK Başkanlığı görevinden ayrılan Mutsala Koç'a teşekkür ederek başladı.

TÜSİAD'ın 40. yıl etkinliklerine ilişkin bilgi veren Boyner, yeni anayasa konusunda çalışma içerinde olduklarını kaydetti. Eylül ayından beri yeni anayasa konusunu 5 başlık üzerinden tartıştıklarını ifade eden Boyner, bu başlıkları; "Anayasanın yapılma yöntemi, 21. yüzyılda yeni anayasada bulunması gereken temel ilke ve kurumlar, din ve vicdan özgürlüğü ve kuvvetler ayrılığı" olarak sıraladı.

Toplumu bölme potansiyeline sahip bu başlıkların birer birleştiren olarak formüle edilerek yeni anayasanın özünü oluşturması gerektiğini ifade eden Boyner, "Çoğulcu, katılımcı, demokratik bir düzene kavuşmak için bu meseleleri uzlaşarak çözmek zorunda olduğumuza inanıyoruz. Yeni anayasa çalışmamızın sonuçlarını 22 Mart 2011'de paylaşacağız. Bir konuyu açıklığa kavuşturmak istiyoruz; bu çalışmadan bir yeni anayasa metni çıkarmayacağız. Amacımız, farklı kesim ve görüşlerden gelen değerli akademisyenler ve kanaat önderlerinin yeni anayasa ve içerikle ilgili görüşlerini ortaya koyarak kamuoyunda duyarlılık yaratmaktır" dedi.

6 ay sonra gerçekleşecek genel seçimlere de işaret eden Boyner, seçim kampanyalarının giderek gerginleşmesini arzu etmediklerini bildirdi. Seçim haritasına da yansıyan, hayat tarzı farklılıklarından kaynaklanan kutuplaşmanın derinleşmesinin kaygı verici olduğunu ifade eden Boyner, "Bu konuda ifrat ile tefrit arasında bir denge noktası bulmak zorundayız. Bu ülkenin hangi coğrafyasında yaşıyor olursak olalım çözmek zorunda olduğumuz sorunlar ortak. Çözümlere birlikte ulaşmamızı sağlayacak toplumsal mutabakata varmamanın hepimiz için ağır bir maliyeti olduğuna da inanıyoruz. Bizleri bu topraklarda artan ortak konular hızla artarken sosyolojik temeli ciddi derecede tartışmalı kıyı bölgesi iç bölge ayrımını anlamıyoruz kabul etmiyoruz. Bu konulardaki görüşlerimiz yıllar içinde olgunlaşmış özgürlükçü bir yaklaşımdan beslendi. Bize göre çağdaş devler bireyin hak ve özgürlüklerini koruyan bireyi odağına alan bir devlettir. Bireysel özgürlüklerin korunması çağdaş demokrasinin en önemli şartıdır" dedi.

Siyasal yapının toplumsal haklar çerçevesinde yeniden ve sürekli gözden geçirilmesi gerektiğini ifade eden Boyner, eski formüllerden medet ummanın söz konusu olmadığını kaydetti.
Dün gazeteci Hrant Dink'in 4. ölüm yıldönümü olduğunu anımsatan Boyner, Dink cinayetinin Türkiye'de yaşanan birçok faili meçhul gibi sembol niteliğinde olduğunu belirterek, herkes için zamanında çalışan adalet diledi.


TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Mustafa Koç da konuşmasında şunları kaydett:

Şu soruyu mutlaka sormamız lazım; Türkiye dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girdiğinde gelişmiş bir ülke olacak mı? Biz 16. büyük ekonomiyiz ama belkide bu tür sıralamaların en önemlisi olarak görülmesi gereken insani gelişme endeksinde de maalesef 83. sıradayız. Acaba dünyanın 10. büyük ekonomisi olduğumuzda bu sıralamalarda yerimiz nereye yükselecek?


İnsan hakları ve ifade özgürlüğünü öne çıkaran laik, demokratik bir ülke olarak bölgesinde barışı sağlayan, coğrafyasının nimetlerinden azami ölçüde faydalanan, kuzey güney, doğu batı eksenlerinde ekonomik, sosyal ve kültürel gerçek bir kaynaşma, dönüşme potası olan bir ülkede yaşayalım.''


TÜSİAD, yeni anayasa çalışmalarının sonuçlarını 22 Mart'ta açıklayacak.

Son Güncelleme: 20.01.2011 11:47
Anahtar Kelimeler:
TÜSİAD Kaygılı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.