Erzincan’ın Nitelikli İş Gücünü Mesleki Eğitim Kurumları Karşılayacak

Erzincan’ın nitelikli iş gücünü mesleki eğitim kurumları karşılayacak.Erzincan’da mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları ile meslek yüksekokullarının sanayici ve girişimcilerin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamasını sağlamak,...

Erzincan’ın Nitelikli İş Gücünü Mesleki Eğitim Kurumları Karşılayacak

Erzincan’ın nitelikli iş gücünü mesleki eğitim kurumları karşılayacak.Erzincan’da mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları ile meslek yüksekokullarının sanayici ve girişimcilerin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamasını sağlamak,...

04 Ocak 2014 Cumartesi 10:41
Erzincan’ın Nitelikli İş Gücünü Mesleki Eğitim Kurumları Karşılayacak
Erzincan’ın nitelikli iş gücünü mesleki eğitim kurumları karşılayacak.

Erzincan’da mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları ile meslek yüksekokullarının sanayici ve girişimcilerin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamasını sağlamak, girişimciler ve mesleki eğitimcilerin sorunlarını, beklentilerini ve taleplerini ortaya koymak, işbirliği durumunu masaya yatırmak, sorunları çözmek, çıkış yolları ve fırsatları değerlendirmek amacıyla Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası, Organize Sanayi Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, ve Fatih Teknik Endüstri Meslek Lisesi “Mesleki Eğitim Erzincan’ın Girişimcileri ile Buluşuyor” projesini hayata geçiriyor. Projenin protokol imzaları düzenlenen törenle atıldı. Düzenlenen programa Vali Abdurrahman Akdemir, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Polat, Belediye Başkan Yardımcısı Osman Terzioğlu, Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, Organize Sanayi Müdürü Ergün Kolak, Esnaf Odaları Birlik Başkanı Necmettin Ünal ve çok sayıda İşadamı, Sanayici ile Girişimci katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Fatih Teknik Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Bahadır Sazlı, projenin içeriği ve amacı hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Sazlı’nın konuşmasının ardından bir konuşma yapan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Polat; “İlimizdeki en büyük problemlerden birisi ara elemen ve kalifiye eleman bulma sıkıntısıdır. “Mesleki Eğitim Erzincan’ın Girişimcileri ile Buluşuyor” projesinin meslek lisesinde okuyup mezun olacak gençler için bir gelecek kapısı, sanayici girişimciler için ise ara eleman ve kalifiye eleman bulmak ve yetiştirme noktasında bir fırsattır.” dedi. Polat konuşmasında ayrıca proje kapsamında herkesin üzerine düşen görevi fazlasıyla yapacağına inandıklarını, projede emeği geçen, başta Vali Abdurrahman Akdemir olmak üzere, Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen’e, Fatih Teknik Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Bahadır Sazlı’ya ve tüm öğretmenler ile sanayici işadamlarına teşekkür etti.Başkan Polat’ın konuşmasının ardından kürsiye gelerek bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen; projenin Erzincan Organize Sanayi, Erzincan Yeni Sanayi Sitesi, Erzincan Sanayi Sitesi ve Merkezdeki İşletmelerde uygulanacağını, projeye Erzincan Belediyesi ve Erzincan Üniversitesi’nin desteklediğini söyledi. Özen konuşmasında ayrıca; iş yeri sahiplerinden, işletmelerde meslek eğitimine gelen öğrencilerimize geliş ve gidişlerinde zaman tablolarına uymalarını, iyi disipline etmelerini ve iş ahlakı öğretilmesini istedi.

GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN MESLEKİ EĞİTİM PROJESİ BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR

Programda son olarak bir konuşma yapan Vali Abdurrahman Akdemir; bu projeyle, mesleki eğitim alan öğrencilerin iş hayatlarında geleceğe daha pozitif bakmalarını sağlayacağını belirterek öğrencilerin okullarında aldığı eğitim ve sonrasında staj yapacakları işletmelerde iyi bir eğitim almaları gerektiğini, burada öğretmenlere ve işverenlere büyük görevler düştüğünü söyledi. Vali Akdemir “İlimizin Organize Sanayi bölgesindeki nitelikli iş gücü ihtiyacımızı karşılayacak ara eleman yetiştirmeliyiz. Öğrencilere ve ailelerine verdiğimiz umudu boşa çıkarmamalıyız. İnşallah “Güçlü Türkiye İçin Mesleki Eğitim Projesi” bunlara vesile olacaktır. Temmuz ayında tekrar buluşup işin hangi kısımlarında sorunlarımız var bunları tespit ederek gerekli düzenlemeleri yaparız. Sorun sadece meslek liselerimizde değil meslek yüksekokullarımızda da var. Meslek Yüksek Okullarımızda bazı bölümler kapatılıyor. Öğrenciler bu bölümlerde okuduktan sonra büyük bir oranı işsiz kalıyor ve öğrenciler artık bu bölüme gelmek istemiyorlar. Hem üniversite hem kamu kurumları olarak işin bu kısmını realize etmememiz gerekmektedir. Sadece bina koyup tabela koyup içine de öğrenci doldurmakla sorun çözülmüyor. Öğrencilerimizi kendi çocuklarımız gibi görmemiz ve eğitim aldıkları alanlarda istihdamlarının sağlanması konusunun üstünde durmamız gerekiyor. Eğitimci arkadaşlarımıza, okul müdürlerimize ve öğretmenlerimize bu konuda büyük sorumluluk düşmektedir. Mesleki Eğitim veren kurumlardan mezun olan öğrenciye kendi alanında çalışmaya başladığında bu alanda hiç eğitim almamış yeni çalışan gibi iş öğretilmesi gerektiğini biliyoruz. Bu da gösteriyor ki biz sadece mezun öğrencilerimize kolay kısmını verebilmişiz. Uygulamalı eğitime önem vermemiz ve öğrencileri maddi ve manevi anlamda teşvik etmemiz gerekiyor.” dedi. Düzenlenen programda son olarak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Polat, Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, Organize Sanayi Müdürü Ergün Kolak ve Fatih Teknik Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Bahadır Sazlı tarafından “ Mesleki Eğitim Erzincan’ın Girişimcileri ile Buluşuyor” konulu projenin protokol imzaları atarak hayırlı olsun temennilerinde bulundular. Programda ayrıca işveren ve sanayiciler bünyelerinde çalıştırdıkları stajer öğrencilerin işletmelerine sağladıkları avantajlarını, dezavantajlarını, sorunlarını ve çözüm önerilerini sundular.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.