Öğ-der Erzurum Şube Başkanı İkinci: “karne’yi Sadece Öğrenciler Almıyor”

Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Başkanı Abdullah İkinci, öğrenci ve öğretmenlerin eğitim-öğretim yılının ilk yarısını tamamlayarak tatile girdiğini belirterek, “Şubat tatiline girilirken karne heyecanını yaşayan tüm öğrencilerimizi,...

Öğ-der Erzurum Şube Başkanı İkinci: “karne’yi Sadece Öğrenciler Almıyor”

Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Başkanı Abdullah İkinci, öğrenci ve öğretmenlerin eğitim-öğretim yılının ilk yarısını tamamlayarak tatile girdiğini belirterek, “Şubat tatiline girilirken karne heyecanını yaşayan tüm öğrencilerimizi,...

24 Ocak 2014 Cuma 15:53
Öğ-der Erzurum Şube Başkanı İkinci: “karne’yi Sadece Öğrenciler Almıyor”
Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Başkanı Abdullah İkinci, öğrenci ve öğretmenlerin eğitim-öğretim yılının ilk yarısını tamamlayarak tatile girdiğini belirterek, “Şubat tatiline girilirken karne heyecanını yaşayan tüm öğrencilerimizi, türlü sıkıntılar içinde çocuklarının iyi yetişmesi için gayret gösteren velilerimizi ve her türlü fedakarlığa katlanıp çabalarıyla gençliğe ışık olan, bilgi, görgü ve eğitim veren tüm öğretmenlerimizi kutluyoruz” dedi.

“Karne, okullarda, her öğretim dönemi sonrasında öğrenciyi ve öğrenci velisini bilgilendirme amaçlı verilen, öğrencilerin ders başarı puanlamalarını, dönem içerisindeki performanslarını veliye gösteren belgedir” diyen İkinci, “Bizdeki gelenek gereği, karne çocukların aileleri tarafından da değerlendirilmesine neden olur. Hatta her bir karne, sadece çocuğun öğrendiği derslere, performansa dair değil, adeta yaşam başarısına, kabiliyete, adam olmaya dair değerlendirme görülür.

Karnesinde zayıf olan öğrencilerin velileri karşısında kaygı düzeylerinin de yüksek olacağı bir gerçek.Eğer karnede kırık not varsa bu, öğrenci kadar velisinin de kırık notudur. Bir öğrencinin başarısında da başarısızlığında da velinin rolü önemlidir. Çocuk için, dersi takip etmiyorsa , anne ve baba yeteri kadar ilgilenmiyorsa, evde uygun çalışma ortamı hazırlanmıyorsa, sonunda öğrenci başarısız oluyorsa kırık karnenin sorumlusu tek başına öğrenci değildir. Bunları gözardı eden veliler çocuklarına nefret duygularıyla davranmak yerine şefkatle çocuklarına yaklaşmalıdır. Unutulmamalıdır ki çocuğun kişiliğinin gelişmesinde en önemli besin kaynağı, anne baba sevgisi ve şefkatidir.

Çocuğa kızmak, tavır almak yerine çocuklarının kişisel gelişimlerine destek sağlayacak aktivitelerle onları desteklemeli ya da zihinsel ve sosyal gelişimi destekleyecek eğitici faaliyetlere çocuğunu yönlendirmelidir. Karnesi iyi olan öğrencilerde tebrik edilmeli, ödüllendirilmelidir.” Diye konuştu.

İkinci açıklamasını şöyle sürdürdü; “Bunun yanında öğrencilerimize bu dünyadaki karnenin geçici olduğu anlatılmalı asıl karnenin (Yapmış olduğumuz her şeyin yazılı olduğu, kayıtlı olduğu bir amel defteri )öteki dünyada yaratan tarafından bu dünyadaki yaptıklarımıza göre elimize sağdan ve soldan verileceğini, dünyadaki hayatın da okul gibi geçici olduğu, hızla geçeceği; Dünya hayatının bir imtihan yeri olduğu, bir sonumuzun olduğu, meleklerin tuttuğu amel defterinin peşimizden geleceği, bu hayatın sonunda yaptıklarımızdan, hatalarımızdan hesaba çekileceğimiz gerçeği de çocuklarımıza bu vesile ile bir kez daha hatırlatılmalıdır.

Tatile girerken karnesi ne olursa olsun her öğrenci sevgiyi, ilgiyi, desteklenmeyi ve iyi bir tatili hak etmiştir. Bu dönem eğitim camiası içerisinde görev yapan tüm eğitimcilerimizi ve eğitim çalışanlarını da tebrik ediyoruz.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.