Altın Koza’da Kısa Film Yarışması Sonuçlandı

Bu sene 20.’si düzenlenen Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nde Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması kazananları belli oldu.Güzel sanatlar ve iletişim fakültelerinin sinema-televizyon bölümlerinde...

Altın Koza’da Kısa Film Yarışması Sonuçlandı

Bu sene 20.’si düzenlenen Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nde Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması kazananları belli oldu.Güzel sanatlar ve iletişim fakültelerinin sinema-televizyon bölümlerinde...

20 Eylül 2013 Cuma 13:01
Altın Koza’da Kısa Film Yarışması Sonuçlandı
Bu sene 20.’si düzenlenen Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nde Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması kazananları belli oldu.

Güzel sanatlar ve iletişim fakültelerinin sinema-televizyon bölümlerinde okuyan öğrencilerin katılabildiği ve filmlerin kurmaca, belgesel, canlandırma ve deneysel dallarında değerlendirildiği Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda çeşitli üniversitelerden 42 filmin yarışmaya hak kazandığı Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nın jürisinde finalist filmleri değerlendirecek isimler yönetmen Belmin Baş, belgesel yönetmeni Göksel Gülensoy, animasyoncu Nermin Er, oyuncu Serkan Ercan ve yazar Yekta Kopan’dan oluştu.

Jüri üyesi Yekta Kopan, kısa filmlerde dereceye giren isimlerin ileride ulusal yarışmalara da katılabilecek adaylar olabileceğinin altını çizerek, bu yönetmenleri takip etmenin hoş olacağını ifade etti.

Hilton Oteli’nde düzenlenen basın toplantısında yapılan açıklamada Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nın en iyileri açıklandı. Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nın en iyileri şu şekilde sıralandı:

En İyi Kurmaca: Eksik / Yönetmen: Eren Çukurluöz - Umut Subaşı / 9 Eylül Üniversitesi

En İyi Canlandırma: Leke / Yönetmen: Güven Şahinkanat / Anadolu Üniversitesi

En İyi Deneysel: Ayakkabı / Yönetmen: Musab Tekin / Marmara Üniversitesi

En İyi Belgesel: Meğer / Yönetmen: Uğur Egemen İres / Anadolu Üniversitesi

Belgesel Jüri Özel Ödülü: Gecekondu Mahallesi/ Yönetmen: Emrah Kılıç / Marmara Üniversitesi

Yarışmada, Belgesel Jüri Özel Ödülü kategorisi dışında ‘En İyi Film’ seçilen esere 7 bin 500 lira ödül verilecek.

AKDENİZ’İN TERCİHİ YİNE ALTIN KOZA OLDU

Akdeniz ülkelerindeki kısa film yönetmenlerinin katılabildiği ve filmlerin yine ‘Kurmaca’, ‘Belgesel’, ‘Canlandırma’ ve ‘Deneysel’ olmak üzere 4 kategoride değerlendirildiği Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’na; İspanya, Türkiye, Fransa, İsrail, Yunanistan, Hırvatistan, Portekiz, Suriye, Ürdün, Slovenya, Lübnan ve Kosova gibi ülkelerden yaklaşık 500 film başvurdu. Bu filmlerden sadece 61’i finalde yarışmaya hak kazandı.

Yarışmanın jürisinde Bulgaristan’dan Zlatina Rousseva, Yunanistan’dan Patrice Vivancos, Belçika’dan Eric Ledune ve Sırbistan’dan Miroljub Vuckovic ve Türkiye’den Sevin Okyay görev aldı.

Yarışmanın sonuçları ise şöyle oluştu:

En İyi Belgesel: Günaydın Direniş / Yönetmen: Adrian Orr / İspanya

En İyi Canlandırma: Tornistan / Yönetmen: Ayce Kartal/ Türkiye

En İyi Deneysel: Shunpo / Yönetmen: Steven Briand/ Fransa

En İyi Kurmaca: Küçük Sevgili / Yönetmen: Igor Mirkovic / Hırvatistan

Kurmaca Jüri Özel Ödülü: Boşluk /Yönetmen: Onur Güler / Türkiye

Yarışmada Kurmaca Jüri Özel Ödülü kategorisi dışından en iyi film seçilen eser, 10 bin lira ile ödüllendiriliyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.