Başkan Topbaş, Marmaralı Başkanlara Seslendi

Marmara Belediyeler Birliği 2014 yılı Olağan 1. Genel Kurulu Toplantısı’na katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Burada yapmakta olduğumuz her çalışma, Türkiye'nin başka noktasındaki yerel yönetime örnek teşkil...

Başkan Topbaş, Marmaralı Başkanlara Seslendi

Marmara Belediyeler Birliği 2014 yılı Olağan 1. Genel Kurulu Toplantısı’na katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Burada yapmakta olduğumuz her çalışma, Türkiye'nin başka noktasındaki yerel yönetime örnek teşkil...

03 Mayıs 2014 Cumartesi 11:38
Başkan Topbaş, Marmaralı Başkanlara Seslendi
Marmara Belediyeler Birliği 2014 yılı Olağan 1. Genel Kurulu Toplantısı’na katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Burada yapmakta olduğumuz her çalışma, Türkiye'nin başka noktasındaki yerel yönetime örnek teşkil ettiğinin bilincindeyiz” dedi.

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından, ‘Birlik Meclisi 2014 Yılı Olağan 1. Genel Kurul Toplantısı’ İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve birliğe üye olan belediye başkanlarının katılımıyla gerçekleşti. Grand Cevahir Otel’de düzenlenen toplantıya Başkan Kadir Topbaş’ın yanı sıra Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Recep Altepe, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ve çok sayıda belediye başkanı ve yardımcıları katıldı.

Birliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkan Kadir Topbaş, yerel yönetimlerin, ülkelerin gelişmesinde önemli ve etkin rol oynayan birimler olduğunu söyledi. Yerel yönetimleri yarı sivil toplum örgütleri olarak değerlendiren Topbaş, halka rağmen farklı bir adım atması mümkün olmayan yerel yönetimlerin, şeffaf ve katılımcı bir yönetim anlayışı ortaya koyduklarında ülkelerin gelişmesine önemli katkılar sunduğunu ifade etti.

Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde yerele verilen önemi gözlediklerini aktaran Topbaş, yerel yönetimlerin ülkeleri geleceğe taşımada etkin rol oynadıklarını belirterek şunları söyledi: "Yerel yönetimler, demokratikleşme sürecinin kilit noktasında bulunmaktır. Farklı anlayışlara, kültürlere, inançlara eşit mesafede olarak, halkın yaşam alanlarını daha iyi hale getirmek, yaşamlarından mutluluk duyacakları seviyeye ulaştırmak ve kentin değerlerini kaybetmeden geleceğe yürüme adına önemli karar mekanizmalarıdır”.

Birleşmiş Milletler’in (BM) kentlerin gelişmesiyle ilgili girdiği çalışmalar hakkında bilgi veren Topbaş, kent yaşamanın daha kaliteli hale getirilmesi, yoksulluğun ortadan kaldırılması, kadın ve çocuk istismarının ortadan kaldırılması gibi mücadele kavramlarının ortaya konduğunu söyledi.

Topbaş, “Ülkemizin bir kıta özelliği gösteren yapısı itibarıyla sadece Marmara bölgemizin farklılıkları değil, burada yapmakta olduğumuz her çalışmanın, Türkiye'nin başka noktasında yerel yönetime örnek teşkil ettiğinin de bilincindeyiz. Birliğin çatısı altında bulunan belediyeler sistemi, diğer belediyelere göre çok daha farklı gelişmişlik göstermekte" diye konuştu.

Kent ve yerel diplomasinin çok önemli olduğunu ifade eden Topbaş, "Bir zamanlar Başbakanımızın belediye başkanı olduğun zaman, dönemin Atina belediye başkanı ile yaptığı yakın temaslı ilişki, Türkiye ile Yunanistan arasındaki buzları eritmesine ve yakınlaşmasına sebebiyet verdi" dedi.

“BELEDİYECELİKTE BİRLİĞİN ÖNEMLİ KATKISI VAR”

Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Recep Altepe de Türkiye’de belediyeciliğin gelişmesinde birliğin önemli katkılarının olduğunu söyledi.

Altepe, Marmara Belediyeler Birliği olarak yeni belediyecilik dönemine iddialı hazırlandıklarını söyleyerek 2014-2019 döneminde yeniden Marmara Belediyeler Birliği Başkanı olmak için seçimlerde aday olduğunu belirtti. Recep Altepe, “Türk belediyecilik sisteminin gelişmesi adına 2014-2019 icraat döneminde de yalnızca bölgemizde değil, Türkiye genelinde ve bizi takip eden ülkeler nezdinde, spesifik ve tematik çalışmaların yanında, bölgesel ve özellikle şehirlerin kalkınmasına yönelik çalışmalara da ağırlık vereceğiz” dedi.

Altepe, birliğimizin belediyelere sunduğu hizmetleri ‘eğitim’, ‘uluslararası ilişkiler’, ‘proje danışmanlığı’, ‘üyeler arasında işbirliğinin artırılması’, ‘basım ve yayım’ olarak 5 ana grupta değerlendirdi. Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Recep Altepe, yerel yönetimler ve belediyeler arasında işbirliği ve dayanışmayı geliştirerek, yerel yönetimlerin ve demokrasinin güçlenmesi için çalıştıklarını ifade etti.

Daha sonra yapılan seçimde tek aday olan Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Recep Altepe, yeniden Marmara Belediyeler Birliği Başkanlığına seçildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.