Fransa Cumhurbaşkanı Hollande: “fransa Yeni Fasıl Açmaya Hazır”

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Türkiye’nin reformlar konusundaki çabalarını takdir ettiğini belirterek, “Türkiye’de herkesin müzakerelerin hızlı ilerlemesini istediği çok sık söylendi. Fransa’nın bu konuda yeni fasıl açmaya...

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande: “fransa Yeni Fasıl Açmaya Hazır”

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Türkiye’nin reformlar konusundaki çabalarını takdir ettiğini belirterek, “Türkiye’de herkesin müzakerelerin hızlı ilerlemesini istediği çok sık söylendi. Fransa’nın bu konuda yeni fasıl açmaya...

28 Ocak 2014 Salı 14:47
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande: “fransa Yeni Fasıl Açmaya Hazır”
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Türkiye’nin reformlar konusundaki çabalarını takdir ettiğini belirterek, “Türkiye’de herkesin müzakerelerin hızlı ilerlemesini istediği çok sık söylendi. Fransa’nın bu konuda yeni fasıl açmaya hazır olduğunu belirttim. Özellikle erklerin ayrımı, temel haklar, hukuki güvenceler, konularında. Fransa’nın bu konuda desteğini sizlerden esirgemeyeceğinden emin olabilirsiniz” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Türk - Fransız İş Formu Kapanış oturumuna katıldı. Toplantıda konuşan Hollande, Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretin istisnai bir ziyaret olduğuna değinerek, “İstisnai oluşunun sebebi aradan geçen 22 yıl değil. Bunun sebebi ilişkilerimizde yeni bir sayfa açtık, siyasi hayatımızda yeni bir etap açtık, ekonomik ilişkilerimizde bir eşik atladık. Burada bulunuşumuzun anlamı bu. Her şeyden önce Fransa Türkiye’ye hayranlıkla bakıyor. Çünkü yılardır Türkiye’de önemli çalışmalar yapıldı. Burada Türkiye’nin son on yıldaki dönüşümünden bahsetmek istiyorum. Türkiye dünyanın 17. büyük ekonomisi haline geldi. Türkiye ile dünyanın geri kalan ülkeleri arasındaki ticari ilişkiler 3 katına çıktı. Bunu nasıl açıklayacağız. Her şeyden önce bir bağ oluştu Türkiye ile Avrupa arasında Sizler Avrupa’dasınız aslında. Avrupa Birliği’nin (AB) üyesi değilsiniz belki ama Avrupa’da bulunuyorsunuz” dedi.

Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkileri de değerlendiren Hollande, “12. Milyar Euro’luk ticaret hacmimiz var. Son on yılda Türkiye’nin tam da yüksek büyüme rakamlarına ulaştığı dönemde yaşanan gelişmeler baktığınızda Fransa Türkiye’de sürekli piyasa payı kaybetti Türkiye’de. Sayın Cumhurbaşkanı da çok nazik şekilde bunun altını çizdi. Fransa’nın 2002 yılında yüzde 6’ya tekabül eden Türkiye’deki ticaret payının, 2012’de yüzde 3’e düştüğünü görüyoruz. Bunu kabullenemem. Bunun siyasi ve hukuku sebepleri vardı. Demek ki yeterince bu aramızdaki ilişkiyi yeterince ileriye götürmemişiz. Benim bugünkü görevim bu ziyaretimle bunu yeniden başlatmak. İki yıldır bu ortam zaten değişmiştir. Genel iklimden bahsetmiyorum, siyasi ortamdan bahsediyorum. Bir güven ortamı yeniden oluşturuyoruz aramızda. Her konuda fikir birliğine sahibiz demiyoruz ama iyi bir yola girmek istedik yeniden. 2012’den bu yana bazı Fransız şirketleri Türkiye’ye yerleşme karar verdiler, doğrudan yatırımlar yaptılar. Aramızdaki ticaret hacmini 20 milyar Euro’ya ulaşmasını istiyoruz” diye konuştu.

Türkiye ile Fransa’nın ortak bir noktasının bulunduğuna dikkat çeken Hollande, “Her iki ülkenin petrol kaynağı yok ama aynı zamanda enerji kaynaklarını çeşitlendirmeye karar vermiş iki ülkeyiz. Türkiye konumu itibariyle ekonomik alanda bir kavşak. Enerjinin geleceği ve geçeceği bir kavşak noktası. Buna yatırım yapmalıyız. Nükleer enerjiye ki bu yönde bir tercih yapıldı Türkiye tarafından. Bütün bu anlaşmaların imzalanmasından mutluyum. Özellikle yeni reaktörün yapımı konusunda. Ulaşım sektöründe Türkiye ile Fransa ilişkileri eskiye dayanmakta. Bunun simgesi bir tren idi hepimizin hatırladığı Orient Ekspress. Bu trenin bir acelesi yoktu mümkün olduğunca yavaş gidiyordu. Artık trend modelimiz değişti. Yüksek hızlı trenler üretiyoruz. Türkiye on bin kilometre yüksek hızlı demir yolu döşeyecek. Bu konuda ihalelere katılmanızı öneriyorum. THY ile büyük bir şirket sahibisiniz. THY Airbus uçakların satın aldı. A 380’leri bir bölümü de Türkiye’de üretiliyor” şeklinde konuştu.

Sabah Türk şirketleri temsilcileri ile görüştüğünü anlatan Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, “Kendilerine bir çağrıda bulundum. ‘Gidin Fransa’ya yatırım yapın’ dedim. ‘Peki kısıtlamalar ne olacak vizeler’ dendi. Vize sorunun yaşandığı tek ülke Fransa değil ama Dış İşleri Bakanlığı’ma gerekli tüm talimatları verdim. Şirket temsilcileri, aydınlar, sanatçılar kolayca Fransa’ya gelebilsinler. Kendilerine bütün kolaylıklar sağlanacaktır. Yakında Fransa’ya yatırım yapan şirketleri ağırlayacağım. Bu şirketler arasında Türkiye’den de şirketler olmasını istiyorum” açıklamalarında bulundu.

Türkiye’nin reformlar konusundaki çabalarını takdir ettiğini söyleyen Hollande, “Reformlar kaçınılmazdı ama reform demek sadece ekonomik yapısal reform demek değil demokratik reformlar da önemlidir. Türkiye’de herkesin müzakerelerin hızlı ilerlemesini istediği çok sık söylendi. Fransa’nın bu konuda yeni fasıl açmaya hazır olduğunu belirttim. Özellikle erklerin ayrımı, temel haklar, hukuki güvenceler, konularında. Bu hem Türkiye için hem Avrupa için iyi olacaktır. Çünkü bu değerleri hepimiz taşıyoruz. Fransa’nın bu konuda desteğini sizlerden esirgemeyeceğinden emin olabilirsiniz. Siyasi ilişkiler ancak güven ortamında oluşabilir. Çok büyük bir tarihimiz var. Ama bugünkü etki gücümüz ekonomik gücümüze de yakında bağlı. Siyasi bir güç ekonomi olmadan olmaz. Bu nedenle bu iddialı hedefleri taşımamız gerekiyor. Uzun ilişkilerimizde yeni bir sayfa açmasın zamanı gelmişti içten bir dostluğa dönüştürmek üzere” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.