Hanefi Bostan: “eğitimcilere Yapılanlar Karşısında Herkesi Görevine Davet Ediyoruz”

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, görevine son verilen eğitimcilere ve planlamalar yapan müdürlere yönelik Anayasa Mahkemesi üyelerine seslendi. Bostan, “Yapılanlar karşısında tüm...

Hanefi Bostan: “eğitimcilere Yapılanlar Karşısında Herkesi Görevine Davet Ediyoruz”

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, görevine son verilen eğitimcilere ve planlamalar yapan müdürlere yönelik Anayasa Mahkemesi üyelerine seslendi. Bostan, “Yapılanlar karşısında tüm...

27 Ağustos 2014 Çarşamba 13:09
Hanefi Bostan: “eğitimcilere Yapılanlar Karşısında Herkesi Görevine Davet Ediyoruz”
Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, görevine son verilen eğitimcilere ve planlamalar yapan müdürlere yönelik Anayasa Mahkemesi üyelerine seslendi. Bostan, “Yapılanlar karşısında tüm hakimleri, savcıları sorumluluk almaya, görevlerini yerine getirmeye davet ediyoruz” dedi.

Hanefi Bostan, yakın zamanda görevine son verilen eğitimcilere ve bazı planlama yapan müdürlere yönelik yazılı açıklama yaptı. Bostan yaptığı açıklamada “Türkiye her geçen gün insan haklarından, hukukun üstünlüğü prensibinden, yargı bağımsızlığından adım adım uzaklaşırken, bu ülkenin en yüksek yargı organına büyük görevler düşmektedir. T.C. Devleti ve demokrasimiz yolda bulunmuş değildir. Bu millet, demokrasi ve hukuk devleti için nice bedeller ödemiştir. Bu millet 12 Eylül darbelerinde, 28 Şubatlarda inim inim inletilmişken, şimdi de siyasi vesayetin altında, darbeci anlayışları dahi aratan, antidemokratik yaklaşımlarla demokrasi olmaktan her geçen gün uzaklaşan bir ülkede yaşamak zorunda kalmaktadır” dedi.

MEB Kanunuyla Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki 76 bin yöneticinin alın teriyle, dişiyle, tırnağıyla kazandığı unvanların, sosyal statülerin bazı operasyonlarda ceket çıkarılır gibi üzerlerinden alındığını savunan Bostan, “Dünyanın hiçbir ülkesinde bir kanunla, bir gecede insanların unvanları elinden alınmaz. Antidemokratik yönetimlerin olduğu Afrika ülkelerinde dahi böyle demokrasi dışı bir uygulamaya rastlayamazsınız. MEB bu yönetmelikle, güya adaleti sağlayacağını, hak eden müdürlerin görevlerine devam etmelerini sağlayacağını söyleyerek, Anayasa Mahkemesi’ni ve tüm insanları ters köşeye yatırmıştır” şeklinde konuştu.

“OKUL, MİLLİ EĞİTİM VE ŞUBE MÜDÜRLERİNİ KARŞI KARŞIYA GETİRELİM”

Görev süresi uzatılacak müdürler ile ilgili yapılan planlamayı hatırlatan Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, "Puanlama zulmü bundan sonraki süreçte de devam edecek. Şimdi ilk perdeyi oynuyorlar. Puanlamada birtakım kriterler var. Mesela çevre ile ilişkileri ya da çalışanları ile ilişkileri nasıldır? Akademik kariyeri var mı? Uluslararası düzeyde makaleleri yayınlanmış mıdır? şeklinde sorular var. Sorular güzel ama bu soruları kim değerlendirecek? Hakkaniyetle değerlendirilebilecek mi? İlçe mili eğitim müdürü ile ilçe milli eğitim şube müdürlerine yetki vermişler. İlçe milli eğitim müdürü vekaleten bakıyor, ilçe milli eğitim şube müdürlerinin birçoğu da geçici olarak görevli. Puanlama yaptıkları müdürleri görseler de tanımazlar” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’ya seslenen Bostan, “Okul müdürleri ile bu puanlamayı yapan ilçe milli eğitim müdürleri ve ilçe milli eğitim şube müdürlerini karşı karşıya getirelim. İddia ediyorum, ilçe milli eğitim müdürleri ile ilçe milli eğitim şube müdürleri puanlama yaptıkları okul müdürlerinin dörtte üçünün adını ve hangi okulda görev yaptığını dahi bilmez. Adını dahi bilmediği bir okul yöneticisini ilçe milli eğitim müdürü, ilçe milli eğitim şube müdürü nasıl değerlendirecek? Bakınız ne oluyor o zaman” şeklinde konuştu.

“PLANLAMAYI YAPANLAR HAKSIZLIK YAPTI”

Bazı şube müdürlerinin haksızlık yaptığını savunan Hanefi Bostan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bazı şube müdürleri vicdanlarına danışmışlar. Ama yukarıdakiler bakmışlar ki okul müdürüne 60 tam puan vermişler, bunun üzerine bu puanı düşürmelerini istemişler. Mesela Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde Türk Eğitim-Sen üyesi bir okul müdürüne ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından 59 puan verilmiş, ancak daha sonra baskı kurularak bu puanın 22.5’e düşürülmesi sağlanmıştır. Dolayısıyla Türk Eğitim-Sen üyesi olan okul müdürü yeniden görevlendirilmemiştir. Mesela geçici ilçe milli eğitim müdürlerinin bazıları kendisine puan vermiş. Hem de 95-100 puan vermişler. Bu da yetmemiş ölmüş insanlara 75 ve üzerinde puan vermişler. Ankara’da Etimesgut Ufuk Arslan Anadolu Lisesi’nde görev yapan Ahmet Şimşek’e 75 ve üzerinde puan verilmiş ve Şimşek’in görev süresi uzatılmış. Oysa Ahmet Şimşek, 12 Temmuz 2014 tarihinde vefat etmiş. Karabük’te Türk Eğitim-Sen’in 1 ay önce vefat eden üyesi 75. Yıl Karabük Anadolu Lisesi Müdürü Murat Adnan Üren’e 100 tam puan verilmiş. Emekli olanlara, okul müdürlüğünden ayrılıp, öğretmenliğe geçenlere puan vermişler. Kısacası bu işin cılkı çıkmış. Biz istiyoruz ki, adalet sağlansın. Sadece adalet istiyoruz.”

“HERKESİ GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRMEYE DAVET EDİYORUZ”

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen üyeleri adına Anayasa Mahkemesi üyelerine seslendiğini vurgulayan Bostan, “Türkiye hukuk devletiyse, Türkiye’nin hukuk devleti olduğunu perçinleyecek olanlar yargı adamlarının iradesidir. Yargı adamları hukuk devletinin kendisine verdiği sorumluluğu yerine getirmek zorundadır. Aksi takdirde Anayasa Mahkemesi neyi temsil etmektedir? Bakın bir müdürün okulu TEOG sınavlarında çok ciddi başarı elde etmiş ya da başka bir müdürünün okulu uluslararası yarışmalarda başarı sağlamış. Bu insanlara bile 40-45 puan veriyorlar. Yazık. Bu başarıyı kim görecek? Biz herkesin üzerinde taşıdığı sorumluluğu yerine getirmesini istiyoruz. Ölümden öte yol yok. Kimseden korkumuz da yok. Bu ülkenin hukuk devleti olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının her birinin siyasi anlayışı, ideolojisi ne olursa olsun kıymetli bir insan olduğunu tescil edecek olan hukuktur, yargı adamlarıdır. Bu noktada tüm hakimleri, savcıları sorumluluk almaya, görevlerini yerine getirmeye davet ediyoruz” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.