Hanefi Bostan: “yoksulluk Sınırı 3904 Tl’ye Yükseldi Memura Enflasyon Farkı Verilmeli”

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, yoksulluk sınırının 4 kişilik aile için 3904 liraya çıktığını belirterek," Memura enflasyon farkı verilmeli" dedi.Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim...

Hanefi Bostan: “yoksulluk Sınırı 3904 Tl’ye Yükseldi Memura Enflasyon Farkı Verilmeli”

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, yoksulluk sınırının 4 kişilik aile için 3904 liraya çıktığını belirterek," Memura enflasyon farkı verilmeli" dedi.Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim...

09 Mayıs 2014 Cuma 21:09
Hanefi Bostan: “yoksulluk Sınırı 3904 Tl’ye Yükseldi Memura Enflasyon Farkı Verilmeli”
Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, yoksulluk sınırının 4 kişilik aile için 3904 liraya çıktığını belirterek," Memura enflasyon farkı verilmeli" dedi.

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2014 Nisan ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandığını ifade eden Bostan “Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Nisan 2014 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 1.925,1 TL olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 3.903,48 lira olarak belirlendi. Buna göre, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi Mart ayına göre % 0,96 oranında arttı.

Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre %0,79 oranında artarken, 1.481,73 lira olarak hesaplandı. Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı 2014 yılı Nisan ayında 1.525,35 lira olarak tahmin edildi. Bir memurun ailesinin Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği şekilde beslenebilmesi için gerekli olan en düşük aylık gıda harcaması toplamı 933,12 TL olarak hesaplandı” dedi.

“MEMUR, MAAŞININ %70,65’İNİ GIDA VE BARINMA HARCAMALARINA AYIRMAK ZORUNDA KALDI”

“Nisan 2014 itibariyle ortalama 2.159,10 TL ücret alan bir memurun ailesi için yapmak zorunda olduğu gıda harcaması, maaşının %43,22’sini götürdü” diyen Bostan “Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde bulunan konut gideri ise Nisan 2014 ortalama maaşının %27,43’üne denk geldi. Buna göre bir memur, ortalama maaşının %70,65’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Nisan 2014 maaşından geriye yalnızca 633,70 TL kaldı. TÜİK açıklamasına göre Aralık ayından bu yana enflasyon %4,96 oldu. 2014 yılı için kamu çalışanlarına yapılan seyyanen 123 TL’nin kamu çalışanları için oransal karşılığı ortalama %5,9’dur. Yani memurların elinde 4 ayda kalan sadece %1’dir. Gerisi enflasyona kurban gitmiştir. Yılın ilk dört ayında gıda fiyatları %9,2, giyim %6,8, içtiğimiz su ise %3 oranında zamlandı. Dolayısıyla vatandaşlarımızın zorunlu harcamaları, enflasyondan daha hızlı yükseldi. Memurlara verilen 123 TL’nin bu zamlar karşısında bir hükmü kalmadı” şeklinde konuştu.

2014 yılının memurlar adına ekonomik bir felakete dönüşmemesi için enflasyon farkı uygulaması yeniden gündeme gelmeli olduğuna vurgu yapan Bostan sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Bu çerçevede meclis gündeminde bulanan torba kanun içerisine memurlara ve emeklilere 2014 yılı için enflasyon farkı verilmesine ilişkin bir hüküm eklenmelidir. Toplu sözleşmede enflasyon farkını almayan, sadece seyyanen bir zamma imza atanlar, hükümetin teklifinden bile daha düşük bir teklife ‘evet’ diyenler, bu vebalin sahibidirler. 2014 yılında memurun ekonomik kayıplarının sorumlusudurlar. Biz, her memurun hakkının peşine düşmesini ve anayasal ve yasal hakkı olan enflasyon farkının akıbetini takip etmelerini bekliyoruz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.