“hayatı Geri Saramayız Ama Yaralarınızı Sarabiliriz”

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı’nın, Türk Kızılay’ı Konak Şubesi işbirliğiyle düzenlediği, Türk Kızılay’ı ve Üniversite Gençliği...

“hayatı Geri Saramayız Ama Yaralarınızı Sarabiliriz”

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı’nın, Türk Kızılay’ı Konak Şubesi işbirliğiyle düzenlediği, Türk Kızılay’ı ve Üniversite Gençliği...

05 Ocak 2015 Pazartesi 10:38
“hayatı Geri Saramayız Ama Yaralarınızı Sarabiliriz”
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı’nın, Türk Kızılay’ı Konak Şubesi işbirliğiyle düzenlediği, Türk Kızılay’ı ve Üniversite Gençliği paneli konferans salonunda gerçekleştirildi.
Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Yasemin Tokem’in oturum başkanlığını yaptığı panelde; Kızılay Konak Şube Başkanı Tekin Akkoyun, İzmir Ege Bölgesi Kan Ürünleri Dağıtım Müdürü Dr. Bülent Büyükgök, Ege Bölge Afet Müdürü Halil Aksüt, Kızılay Konak Şube Gençlik Kolları Başkanı Osman Bayram panelist olarak yer aldı. Panel; İKÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tancan Uysal, Türk Kızılay’ı Bornova Şube Başkanı Fahrettin Dodak ve Bayraklı Şube Başkanı Mehmet Mert’in de aralarında bulunduğu Kızılay Şube Temsilcileri, akademisyenler ve öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.
“2011 YILINDAN BERİ KIZILAY İLE ORTAK PROJELER”
Panelin hedeflerini anlatan Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Yasemin Tokem, Türk Kızılayı’nın ulusal ve uluslararası düzeyde yürüttüğü faaliyetlerinin paylaşılmasının yanı sıra gençler tarafından yürütülen etkinlik ve sosyal sorumluluk projelerinin üniversite gençlerine aktarılması, gençlerde sorumluluk bilincinin geliştirilmesi amacıyla bu panelin düzenlendiğini kaydetti.
Doç.Dr. Tokem, Türk Kızılay’ı ve İKÇÜ arasında 2011-2012 öğretim yılının güz döneminde imzalanan işbirliği protokolüne vurgu yaparak, öğrencilerin kan bağışı hakkında eğitimler aldığını, gençlerin kan bağışçısı olmalarının sağlanmasını amaçladıklarını belirtti.
“ESAS OLAN KONU HEDEF 25”
Doç.Dr. Yasemin Tokem, Türk Kızılayı’nın üniversitelerle neden işbirliği içinde oldukları sorusuna da açıklık getirdi. Doç.Dr. Yasemin Tokem, bu konuda şunları söyledi: "Aslında bu işbirliğinin gerçekleştirilmesine esas olan konu Hedef 25 olarak adlandırılan bir programdır. Hedef 25; kan bağışı ile hayat kurtarmanın değerini hatırlatan bir gençlik konseptidir. Çıkış noktasını; AIDS’in görülme sıklığının yüksek olduğu Zimbabwe’deki genç öğrenciler oluşturmuştur. Genç ve düzenli kan bağışçılarından seçilen öğrenciler, 1989’da iki kan merkezi tarafından Pledge 25 Club adı altında bir pilot çalışma için toplanmıştır. Bu oluşum; HIV başta olmak üzere, kan bağışı açısından risk oluşturan davranışlar hakkında eğitim verilmesi ve kan yoluyla bulaşma riski olan hastalıkların en aza indirilmesini amaçlamaktadır. Uluslararası platformda Kızılhaç ve Kızılay dernekleri tarafından Club 25 adıyla yürütülmektedir. Ülkemizde, 2006 yılından itibaren Türk Kızılayı tarafından Hedef 25 adı ile üniversitelerde yürütülmektedir."
“GÖNÜLLÜLÜK PRENSİBİYLE YARDIMA MUHTAÇ İNSANLARA UZANAN BİR EL OLABİLMEK”
Panelistlerden Kızılay Konak Şubesi Başkanı Tekin Akkoyun, Kızılay’ın çalışmalarına, afet ve kan bağışı dışında yürütmekte olduğu faaliyetlerine ve Kızılay bünyesinde görev almanın tamamen gönüllülük esasına dayandığını belirtti.
İzmir Ege Bölgesi Kan Ürünleri Dağıtım Müdürü Dr. Bülent Büyükgök ise bir damla kanın ne kadar büyük bir kurtarıcı olduğunu hatırlatarak; 18 - 65 yaş arasında, 50 kilo ve üzerinde olan her sağlıklı bireyin 3 ayda bir tam kan bağışı yapabileceğine dikkat çekti. Büyükgök, bağışlanan kanların, kan merkezlerinde çeşitli testlerden geçirilerek bileşenlerine ayrıldığını, daha sonra da ihtiyacı olan hastalara yönlendirildiği ifade ederek, gençlerden destek istedi.
Ege Bölgesi Afet Müdürü Halil Aksüt de, sel, deprem, çığ, savaş gibi olağanüstü durumlarda afet yönetimi konusunda halkın beklentisine, yapılan yanlışlara ve olması gereken doğrulara değindi. Aksüt, iyi planlanmış bir afet yönetiminin kriz anını en az hasarla atlatmak ve doğru yönlendirmeleri sağlamak açısından büyük öneme sahip olduğunu ifade etti.
Panelin ana teması olan üniversite gençliğini çok farklı bir boyuta taşıyacak paylaşımlarda bulunan aynı zamanda İKÇÜ öğrencisi olan Kızılay Konak Şubesi Gençlik Kolları Başkanı Osman Bayram da, gençlik hizmetlerinin çalışmalarına, gençlik enerjisinin etkili, doğru ve faydalı kanallara aktarılmasına ve gönüllü gençlerin katılımı ve desteğiyle Türk Kızılayı’nın çok daha verimli çalışacağına değindi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.