'öğrenci Koçu İle Başarıya Bir Adım Daha Yakınsınız'

Eğitim harcamaları için ciddi bütçeler ayıran ailelere, çocukları için hem meslek seçiminde hem de ders çalışma yönteminde yardımcı olacak öğrenci koçlarından destek almaları önerildi.HelpA Akademi Genel Koordinatörü ve Klinik Psikolog...

'öğrenci Koçu İle Başarıya Bir Adım Daha Yakınsınız'

Eğitim harcamaları için ciddi bütçeler ayıran ailelere, çocukları için hem meslek seçiminde hem de ders çalışma yönteminde yardımcı olacak öğrenci koçlarından destek almaları önerildi.HelpA Akademi Genel Koordinatörü ve Klinik Psikolog...

20 Eylül 2013 Cuma 11:00
'öğrenci Koçu İle Başarıya Bir Adım Daha Yakınsınız'
Eğitim harcamaları için ciddi bütçeler ayıran ailelere, çocukları için hem meslek seçiminde hem de ders çalışma yönteminde yardımcı olacak öğrenci koçlarından destek almaları önerildi.

HelpA Akademi Genel Koordinatörü ve Klinik Psikolog Gülşah Sam Orhan, yeni bir eğitim-öğretim dönemine girilirken öğrenciler ve velilerin her yıl olduğu gibi bu yıl da klasik telaşlar içine düştüklerini hatırlattı.

Önceden okul telaşının kitap, kırtasiye ve giyim arayışıyla geçtiğini anımsatan Orhan, şunları söyledi:

“Artık bu telaş biraz kabuk değiştirdi. Eski telaşlar yerini en iyi okul, en iyi dershane, en iyi özel hoca arayışına bıraktı. Ancak bugün geldiğimiz bu süreçte bunlardan da önemli bir konu var. O da öğrenci koçluğu. Çünkü ne kadar iyi imkanlar sağlarsanız ne kadar iyi okul, dershane, özel hocalar tutarsanız tutun, eğer çocuğunuzu yönlendirecek bir uzman yoksa bunların hepsi boş yere yapılan harcama anlamına gelir ve zaman kaybı olur.”

ÖĞRENCİ KOÇU NE YAPAR?

Gülşah Sam Orhan, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de eğitim sisteminde artık öğrenci koçluğunun yerleşmesi gerektiğini aktararak, şöyle devam etti:

“Ders çalışırken konsantrasyon eksikliği yaşayan, ders çalıştığı halde başarısız olan, okulda ve evde uyumsuz tavırlar sergileyen çocuklar ne tür imkanlar verirseniz verin, arzulanan hedefe ulaşamaz. Oysa bu sorunlar eğitim koçları aracılığıyla kolaylıkla çözülebilir. Örneğin, eğitim koçundan yardım alan öğrencinin konsantrasyon eksikliği varsa konsantrasyon sağlayabileceği öğrenme tipini ona öğretiriz. Çeşitli testlerle dikkat dağınıklığı olup olmadığını ölçer, eğer dağınıklık var ise buna yönelik ileri tetkik testleri uygularız ve şüphelendiğimiz veriler elde edersek gerekli yerlere yönlendirmesini yaparız. Algılama sorunu olduğu görülen çocuklar için zeka yaşı testleri uygularız. Çocuk çekingen ve paylaşımcı değil ise çeşitli testler ile yaşadığı durumları tespit ederiz. Hiperaktivite olan bir çocuğa motivasyon öğretiriz. Aile çocuk iletişiminde aileye yol gösterici oluruz. Çocuğun yetenek tahlilini yaparak, hedeflerini birlikte belirler, hedefe giden yolda yapması gerekenleri sıralar, düzenli ders çalışmayı öğretiriz.”

Orhan, öğrenci koçunun bunlarla sınırlı kalmayarak, hafıza temsil sistemine göre öğrenmeyi öğrettiğini, okuma yeteneğini test ettiğini, okuduğunu anlamıyorsa okuma kursları verdiğini bildirerek, “Çocuğun sosyal ilişkilerini inceler, bir sorun varsa buna göre gerekli uygulamaları yaparız. Programlı ders çalışmayı öğretiriz. Herhangi bir konuda yaşadığı sıkıntı ile alakalı olarak birlikte alternatif çözüm önerileri üretiriz. İlerlemesini kaydeder, aileye raporlarla geri bildirim veririz. Varsa çocuğun sınav kaygı ve stresine karşı çeşitli uygulamalar yaparız. Çocuğun bilinçaltını, gireceği önemli bir sınav varsa buna hazırlarız. Fobileri varsa bunları aşmasında yardımcı olacak çalışmalar yaparız” dedi.

ÇOCUKLAR, “BALIK TUTMAYI” ÖĞRENECEK

Çocukların eğitim koçları sayesinde arzulanan başarıya bir adım daha yaklaşacaklarını vurgulayan Orhan, “Aileler, çocuklarının başarısı için her türlü fedakarlığı göze alıyorlar. Ancak gelişmiş ülkelerde hayli yaygın olan ve çocuğun başarısında seviye atlatan öğrenci koçluğunu yeteri kadar bilmiyorlar. Öğrenci koçluğu programı öğrenciyi hedeflediğinin bir tık üstüne taşır. Öğrenciye balık vermez, olta vererek kendi balığını tutmasını sağlar. Öğrenciye eğitim hayatı boyunca kendi yetenekleri ve potansiyeli dahilinde yaşamayı öğretir. Sınavlarda mutlak başarı sağlar, tercihlerinin üstüne çıkmalarında yardımcı olur” dedi.

HELPA AKADEMİ TÜRKİYE’DEKİ 5 KURULUŞTAN BİRİ

Gülşah Sam Orhan, HelpA Akademi’nin Türkiye’deki 5 kuruluşta yer alan “Association For Coaching” onaylı uluslararası sertifikasyon programlarıyla öğrenci koçları yetiştirdiklerini söyledi.

Bu anlamda ciddi bir Türkiye markası haline geldiklerini ifade eden Orhan, “HelpA Akademi’de öğrenci koçluğu eğitimlerini üniversite mezunu olan kişilere yönelik düzenliyoruz. Öğretmenlerin çoğunlukla ilgi gösterdiği eğitimlerimiz, maddi anlamda da ciddi fırsatlar sağlıyor. Öğretmenler bu eğitimi mutlaka almalı. Devletimizin koçluğu meslek olarak ilan etmesinin ardından da bu konuda talep her geçen gün artıyor” diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.