(özel Haber) Tuz Gölü Uydudan Korunacak

Türkiye’nin tuz ihtiyacının yüzde 60’ını karşılayan ve yüzölçümü bakımından ülkenin ikinci büyük ve en sığ gölü olan Tuz Gölü, artık uydudan incelenerek korunacak.Aksaray Üniversitesi (ASÜ), Tuz Gölü’nü kontrol altında...

(özel Haber) Tuz Gölü Uydudan Korunacak

Türkiye’nin tuz ihtiyacının yüzde 60’ını karşılayan ve yüzölçümü bakımından ülkenin ikinci büyük ve en sığ gölü olan Tuz Gölü, artık uydudan incelenerek korunacak.Aksaray Üniversitesi (ASÜ), Tuz Gölü’nü kontrol altında...

24 Ocak 2014 Cuma 11:11
(özel Haber) Tuz Gölü Uydudan Korunacak
Türkiye’nin tuz ihtiyacının yüzde 60’ını karşılayan ve yüzölçümü bakımından ülkenin ikinci büyük ve en sığ gölü olan Tuz Gölü, artık uydudan incelenerek korunacak.

Aksaray Üniversitesi (ASÜ), Tuz Gölü’nü kontrol altında tutmak, zamansal değişimleri uydu kanıtları ile ortaya koymak ve gerekli önlem planlarını alarak Tuz Gölü’nü korumak amacıyla Tuz Gölü, Su, Çevre Uygulama ve Araştırma Merkezi kurdu. Araştırma Merkezi’nde Tuz Gölü günlük olarak birebir uydudan takip ediliyor. Uydudan çekilen fotoğraf ve takip sistemi ile gölün su ve tuz rezervi sürekli olarak kontrol altında tutuluyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Tuz Gölü, Su, Çevre Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Semih Ekercin, amaçlarının Tuz Gölü’nü korumak olduğunu söyledi. Tuz Gölü Araştırma Merkezi ile her türlü olumlu veya olumsuz gelişmeleri birebir takip edebildiklerine ve bu sayede oluşabilecek olumsuzlara karşı önlemler alabileceklerine dikkat çeken Ekercin, “Üniversitemiz bünyesinde Tuz Gölü’ndeki kuraklıkla iklim değişikliği ve Tuz Gölü’ndeki zamansal değişimlerin uydu ve yersel arazi çalışmaları ile incelenmesini hedefleyen Tuz Gölü Araştırma Merkezimizi kurduk. Tuz Gölü’ndeki gelişmeleri güncel olarak web sitesinden ilan ediyoruz ve gölün güncel durumunu sürekli olarak takip ediyoruz. Buradaki temel amaç, problemlerin yerinde gözlenmesi ve uydu teknolojisi ile ortaya konması. Örneğin yeni açılacak tuz işletmelerinin nerede olabileceği ile ilgili kişisel bilgi vermek ya da istemekten öte resmi olarak bir eylem planının oluşturulması, bir fizibilite çalışması yapılması. Karar verilmeden önce yeni işletme tesisinin nereye açılacağı, ihaleye çıkmadan önce gölün geleceği ile ilgili nasıl bir etkinin olabileceğinin belirtilmesi aşamasında son derece verimli. Bu konuda sonuna kadar da her alanda yardımcı olmaya hazırız” dedi.

25’İN ÜZERİNDE UZMAN GÖREV ALIYOR

Kurulan araştırma merkezinde farklı alanlardan uzman ekiplerin oluşturulduğunu ifade eden Ekercin, “Şu anda araştırma merkezimizde 25’in üzerinde farkı alanlarda çalışan öğretim üyemiz var. Mevcut 4 farklı birim başkanımız var. Su, tuz, çevre, coğrafi, iklim değişikliği gibi alanlarda yönetimimiz var. Sürekli olarak arazide uydu teknolojisi ile Tuz Gölü’nü güncel olarak takip ediyoruz. Bu alanda her türlü eylem planı çalışmasına ve Tuz Gölü korunması adına yapılacak her türlü çalışmaya hazırız” şeklinde konuştu.

Tuz Gölü’nde arazi çalışması ve fotoğraf çalışması yapılarak her türlü gelişme ve olumsuzlukları elde etmenin mümkün olmadığından bahseden Ekercin, “Uydu görüntüsü ile gölün güncel durumunu her 16 günde bir güncel olarak takip edip, göldeki su ve tuz rezervi değişimlerini inceliyoruz. Yani özellikle Tuz Gölü, uydu görüntüleri için tam anlamı ile biçilmiş bir kaftan adeta. Nitekim 50’ye 80 kilometrekarelik geniş bir alanda arazi çalışması ile her şeyi elde etmeniz ya da fotoğraflamanız mümkün değil. Bunu uydudan doğrudan ve iki haftada bir, yaklaşık 16 günde bir elde ettiğimiz görüntüler ile zamansal değişimini inceleyip gerekli bilgileri kamu kurum kuruluşlarına veriyoruz. Tedbirlerin alınması için, daha sağlıklı planlamaların yapılması için daha üst kademede yapılacak her türlü fizibilite çalışmasına Aksaray Üniversitesi Tuz Gölü Araştırma Merkezi olarak karşılıksız destek vermeye hazırız” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.