Prof. Dr. Coşkun’dan İslam Dünyası Ve Batı’ya Suriye Çağrısı

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği ’Savaşın Mağdur Ettiği Kadınlar Paneli"nde konuşan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Batı ve İslam dünyasına Suriye’deki...

Prof. Dr. Coşkun’dan İslam Dünyası Ve Batı’ya Suriye Çağrısı

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği ’Savaşın Mağdur Ettiği Kadınlar Paneli"nde konuşan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Batı ve İslam dünyasına Suriye’deki...

11 Kasım 2014 Salı 15:03
Prof. Dr. Coşkun’dan İslam Dünyası Ve Batı’ya Suriye Çağrısı
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği ’Savaşın Mağdur Ettiği Kadınlar Paneli"nde konuşan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Batı ve İslam dünyasına Suriye’deki mağdur kadın ve çocuklar için somut önlem ve destek çağrısında bulundu.

Savaşın mağdur Ettiği Kadınlar Paneli’nin ‘Savaş Mağduru Kadınlar ve Güçlendirilmeleri’ konulu oturumun moderatörlüğünü yapan Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Suriye’de akan kanın durdurulması ve barışın temini için özellikle kadın ve çocukların içinde bulundukları şartların iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı. Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliğinden Brenda Goddard, İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan Dr. Rami İnhasi, Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Genel Sekreteri Aybüke Ekici, Dr. Meryem Özlem Kütük, İnsani Yardım Vakfı’ndan Gülden Sönmez, Türkiye Diyanet Vakfı’ndan Sezer Katırcıoğlu ve Mülteci Dayanışma Derneği’nden Pırıl Erçoban’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde, Gaziantep Üniversitesi’nin bu ülkedeki iç savaş öncesinde özellikle Halep Üniversitesi ile iyi ilişkiler içinde olduklarını, Halep’ten Gaziantep Üniversitesi Hastanesi’ne tedavi için hasta geldiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Coşkun, “Suriye bizim için çok önemli bir başlık. Suriye ile Halep Üniversitesi ile Türkçe Eğitim Merkezimiz varken, Halep’ten Gaziantep Üniversitesi’ne hastaların sevkiyatını gerçekleştiren ofisimiz varken, bugünkü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a orada doktora verilirken, Gaziantep Üniversitesi Senatosu olarak ben GAÜN Rektörü olarak oradaydım. O güzel, karşılıklı ilişkilerin yaşandığı ılık, sıcak günlerden, özellikle kadın ve çocukların mağdur edildiği bu günlere gelmek çok üzüntü verici. Biz Gaziantep Üniversitesi olarak bu problemin sahibiyiz. Özellikle eğitim, sosyal destek açısından kadın ve çocuk ayağında üniversite olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” dedi.

"SURİYELİ KADIN VE ÇOCUKLARIMIZI MERKEZİMİZE ALDIK"

Suriye’den Türkiye’ye göç eden kadın ve çocukların sıkıntıyla karşı karşıya olduklarını kaydeden Rektör Prof. Dr. Coşkun, süreçle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bir rüzgar esti Arap Baharı diye. Güya bu ülkelerin demokratikleşmesine hizmet edecek bir rüzgardı ama binlerce insanın ölmesine, yüz binlerce kadın ve çocuğun mağdur olmasına neden oldu. Şu anda bizler ‘Ensar’ olarak evimize, ülkemize misafir olmuş bir milyon 600 bine yakın Suriyeli kardeşimiz için neler yapabileceğimizin çabası içindeyiz. Kadınlarımız daha iyi bilirler. Gelecekte bir aydınlığa nurlu ufuklara gebe olan bir sürecin içindeyiz. ’Bir yandan dualarımızla, öbür taraftan ortaya koyacağımız eylemlerle bu süreci en hafif şekilde nasıl atlatabiliriz’in çabasındayız. Bugün biz GAÜN olarak 20 kampta Türkçe eğitim veriyoruz. Bu bir sefere mahsus değil. Devlet kurumlarıyla STK’larla, BM ile İslam Kalkınma Bankası ile ilişki kurarak bu süreçte özellikle genç, çocuk ve kadınlara yardımcı olmak konusunda sosyal destek projeleri, psikolojik destek projeler geliştiriyoruz. Gaziantep Üniversitesi’nde bu konuda yararlandığımız 30’u aşkın akademisyen bulunuyor. İnşallah büyük bir projemiz var. Gaziantep Üniversitesi çatısı altında, Arapça eğitim veren bir üniversite tesisiyle de gençlerin eğitimine yönelik bir çalışmamız sürüyor. İnşallah bunu da gerçekleştireceğiz. Yaraya parmak basma konusunda daha somut projelerle belki daha önemli sorumluluk alacağız.”

BATI VE İSLAM DÜNYASINA ÇAĞRI

Konuşmasında, Suriyeli mağdur insanlar konusunda Türkiye’nin yalnız bırakıldığını da vurgulayan Prof. Dr. Yavuz Coşkun, salondaki Batı ülkeleri ve İslam İşbirliği Teşkilatı’na mensup konuklardan daha etkin, somut girişimde bulunulmasını isteyerek şunları söyledi:

“Burada insanlık onurunun ayaklar altına alınmasına, kadının çocukların mahvedildiğinin görülmesine karşın, sadece insan olmanın haysiyetiyle, siyasi çıkarları gözetmeden, yeni enerji politikalarını dikkate almadan düşünmeye ve önlem almaya davet ediyorum. Bir çağrı da İslam dünyasına. Hazreti Peygamberimiz, ‘Müminler kardeştir’ dememiş mi? O zaman, hani bunu görelim. Somut görelim. Bir yanda insanlık onuru, diğer tarafta din kardeşliği. Bunlar için çağrı yapmak zorundayız. Türkiye’de bununla ilgili somut projelerimiz var. Mesela ‘Kardeş Aile Projesi’ Diyanet İşleri Başkanlığının son derece güzel bir projesi, İHH’nın, ‘Sizin de Bir Yetiminiz Olsun Projesi’ bir başka, son derece güzel proje. Mesela ben eğitim konusunda çağrıda bulunuyorum. Gelin bir öğrenciye burs verelim. Adını da koyalım. 100 dolar olsun. Devlet kontrolünde ve eliyle. Kamu spotu yapalım, Batı’ya, İslam ülkelerine taşıyalım. Bir çocuğa verilecek bursun 10 yıl sonra insanlık için ne kadar önemli olduğunu o zaman göreceğiz. Bunu yapalım ki muhtemel bir iç çatışmanın da önüne geçelim. Tüm bunları yaparken de mağdur olmuş Suriyeli kadınların içindeki cevheri kullanmayı unutmayalım” şeklinde konuştu.

Bir bölümünü Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Dr. Sare Davutoğlu’nun da izlediği etkinliğin sonunda KADEM Yönetim Kurulu Üyesi Sümeyya Erdoğan, GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun ve panelistlere plaket verdi. Panel, geç saatlere kadar sürmesine rağmen ilgiyle takip edildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.