Türkiye Kamu-sen Ve Türk Eğitim-sen Genel Başkanı Koncuk, Yozgat’ta İstişare Toplantısına Katıldı

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türk Eğitim-Sen Yozgat Şubesi’nin düzenlediği istişare toplantısına katıldı.Toplantıya Türk Haber-Sen Genel Başkanı İsmail Karadavut, Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı...

Türkiye Kamu-sen Ve Türk Eğitim-sen Genel Başkanı Koncuk, Yozgat’ta İstişare Toplantısına Katıldı

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türk Eğitim-Sen Yozgat Şubesi’nin düzenlediği istişare toplantısına katıldı.Toplantıya Türk Haber-Sen Genel Başkanı İsmail Karadavut, Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı...

24 Ocak 2014 Cuma 11:04
Türkiye Kamu-sen Ve Türk Eğitim-sen Genel Başkanı Koncuk, Yozgat’ta İstişare Toplantısına Katıldı
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türk Eğitim-Sen Yozgat Şubesi’nin düzenlediği istişare toplantısına katıldı.

Toplantıya Türk Haber-Sen Genel Başkanı İsmail Karadavut, Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, Türk Eğitim-Sen Genel Mali İşler Sekreteri Seyit Ali Kaplan, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz Kocakaplan, Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Yaşar Şahindoğan, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz, Yozgat Belediye Başkan Adayı Uğur Bektaş, Yerköy İlçe Belediye Başkan Adayı Ferhat Yılmaz, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların Yozgat şube başkanları ile şube yönetim kurulu üyeleri, Türk Eğitim-Sen Niğde Şube Başkanı İhsan Uğraş ve Niğde Şube Yönetim Kurulu ve ilçe temsilcileri katıldı. Toplantıda konuşan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türkiye’de 17 Aralık tarihinden sonra yaşanan siyasi istikrarsızlığa ve güvensizliğe dikkat çekerek şunları söyledi:

“Deveye sormuşlar ‘boynun niye eğri?’ diye. ‘Nerem doğru ki’ demiş. Türkiye’de de öyle bir dönem yaşıyoruz ki bazen söze nereden başlayacağımızı bilemiyoruz. Siyasi istikrarın siyasi güvensizliğe bağlı olarak yerle yeksan olmasıyla ciddi problemler yaşıyoruz. Buna millet olarak müsaade etmeyeceğiz.”

“TÜRKİYE KIRILGAN BEŞLİ OLARAK ADLANDIRILAN ÜLKELER ARASINDADIR”

Bu olayların ekonomiyi tehdit ettiğini söyleyen Koncuk, şöyle devam etti:

“Türkiye ekonomisi esasen 17 Aralık’tan önce bozulmaya başlamıştı. Zira ülkemizde cari açık 55 milyar doları geçti. Krizi bizzat yaşayan ABD ve AB cari açıklarını bugün en aza indirirken; Türkiye’de cari açık 55 milyar doları geçti. Gerekli tedbirler alınmazsa, siyasi istikrar yeniden sağlanamazsa Türk ekonomisinin freni patlamış kamyon gibi nereye gideceği belli olmaz. Bunun acısını da kamu çalışanları, dar ve sabit gelirliler, emekliler, esnaf, çiftçi çeker. 2014 yılında cari açığın 80 milyar dolara çıkması bekleniyor. Türk ekonomisi böyle bir cari açığı taşıyamaz. Türkiye’ye sıcak para girişi bitti. Türkiye kırılgan beşli olarak adlandırılan ülkeler arasındadır. Türkiye’de dolar, TL karşısında yüzde 24-25 değer kazandı. Şu an itibariyle özel sektörün dış borcu 277 milyar dolara çıktı. Bu yaşadıklarımızdan sonra özel sektörün dış borcu TL bazında yüzde 25 daha arttı. Bu, birçok fabrikanın kapanması, işçilerin kapı önüne konulması, emeklilerin, dar ve sabit gelirlilerin alım gücünün yüzde 25 azalması anlamına gelmektedir. Üstelik son bir ayda Türkiye’den kaçan para 2 milyar dolardır.”

Türkiye’nin şu anda siyasi istikrarın siyasi güvensizliğe bağlı olarak hem içeride hem de uluslararası ölçekte bozulduğu bir ülke olduğunu savunan Koncuk, “Bunun tedbirinin alınması lazım” dedi.

Yerel seçimlerin de yaklaştığını belirten Koncuk şunları dedi:

“Demokrasi sandığı geliyor. Her şey milletin iradesiyle düzeltilmeli. 11 yıldır darbecilerle hesaplaşacaklarını söylediler. Ergenekon, Balyoz dediler. Güya hesaplaştılar ama geldiğimiz noktada yeniden yargılama demeye başladılar. O halde soruyorum. Bunları darbeci diye takdim eden siz değil miydiniz? Şimdi de ‘Ergenekon ve Balyoz davalarında yeniden yargılama’ diyorsunuz. Demek ki Türkiye’de Ergenekon diye bir örgüt yokmuş. Kirli tezgâhlar kurulmuş. Milletimiz 11 yıldır uyutulmuş, bunun başka anlamı yoktur. Biz darbelerden çok çektik ama bunlar darbelerin yetiştirdiği tosuncuklardır. Kamu çalışanlarını 123 TL’ye satan yandaş sendikanın genel başkanı bizi zaman zaman Ergenekoncu olmakla suçlamaktadır. Bugün bu lafı edemiyorlar. Çünkü ağababaları yeniden yargılamadan bahsediyor. Dolayısıyla dilleri boğazlarına kaçtı. Mamaklar’da, C-5’lerde yatan bizim arkadaşlarımızdı. Ama biz bu olayları hiç istismar etmedik. Darbelerden en çok biz çektik ama onlar utanmadan kendilerinin demokrat olduğunu söylediler ve darbelerle inim inim inlemiş Türkiye sevdalılarını darbeci ilan ettiler. Ama bugün geldiğimiz noktada ‘Ergenekoncu’, ‘Darbeci’ diyemiyorlar, ‘yeniden yargılama’ diyorlar. ”

“İŞ GÜVENCESİZ BİR ÖĞRETMEN MODELİ ÜZERİNDE ÇALIŞMA VAR”

Milli Eğitim Bakanlığı’nda yürütülen Öğretmen Kanunu çalışması ile ilgili de açıklama yapan Koncuk, iş güvencesiz bir öğretmen modeli üzerinde çalışıldığını söyleyerek şöyle konuştu:

“Edindiğim bilgilere göre, öğretmenleri göreve başlarken ücretli olarak alacaklar, bir ya da iki yıl sonra öğretmenin çalışmasını beğenmezlerse ‘güle güle’ diyecekler. Yani iş güvencesiz bir öğretmen modeli üzerinde çalışma var. Ayrıca bu çalışmada tüm öğretmenlere iller arası rotasyon da getiriliyor. Bu açıklamalarımın ardından hiçbir MEB yetkilisi ‘böyle bir çalışma yok’ şeklinde bir açıklama yapmadı. Şimdi buradan soruyorum; iş güvencesiz, kadrosuz öğretmen modeli oluşturulmasına amin mi diyeceğiz?”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.