DURSUNBEY’İ TANIYALIM

Foto galeriye git

GENEL BİLGİLER

Dursunbey, Balıkesir ilinin doğusunda; Balıkesir-Kütahya arasında dağlık ve ormanlık bir alanda yer almakta olan bir ilçesidir. Balıkesir'in doğusunda il merkezine 77 km mesafededir. Denizden yüksekliği 672 metredir. Doğusunda eski adı kırmasti olan Mustafa Kemal paşa ve Tavşanlı çayı, kuzeyinde Susurluk, Güneyinde Bigadiç ve Sındırgı, Batısında ise Kepsut kazaları ile komşudur. Yüzölçümü 1952 kilometrekaredir.


GENEL BİLGİLER

Dursunbey İlçesi (2014)

Ülke

Türkiye

İl

Balıkesir

Yönetim

Kaymakam

Yaşar Aksanyar

 Belediye başkanı

Ramazan Bahçavan

Rakım

672 m (2.205 fit)

Nüfus (Tüik 2013) verileri

Toplam

40,572

K. Mahalle Nüfusu

23,615

 İlçe Merkezi Nüfusu

16,957

Zaman dilimi

DAZD (+2)

Yaz (YSU)

DAYZD (+3)

Posta kodu

10800

İl alan kodu

0.266.

İl plaka kodu

10

 

Bölge dağlık, ormanları ve kerestesi ile meşhurdur. Dursunbey'den Balıkesir-Kütahya kara ve demiryolları geçer. En büyük geçim kaynağı kerestecilik, meyvecilik ve hayvancılıktır. Dursunbey çamı Dünyaca ünlü ve kalitelidir.

 

Karaçam ormanları, su kaynakları, mesire yerleri meşhurdur. Eko turizm potansiyeli yüksektir. Suçıktı memba suyu ve saz çayırı yaz aylarında bir gezi ve dinlenme yerleridir. Alaçam ormanları içinde Yayla, Bebek, Gölcük, Candere, Değirmenek, Sarnıç Suçıktı Alabalık tesisi Hacıkerim Bölgeleri başlıca kamp ve dinlenme yerleridir. Suçıktı piknik yeri, Pembe köşk, Çınarlı Pınar, Meşekent, Faruk Şeker mesire yerleri, Karyağmaz köyü Yağdan tepesi, Erecek köyü Hayır yeri, piknik için uygun yerlerdir.

 

DURSUNBEY’İN TARİHİ

Dursunbey İlçesinin tarihi hakkında kesin bilgiler olmamakla beraber çok eski bir yerleşim merkezi olduğu bilinmektedir. Dursunbey'in tarihi Lidyalilar'a kadar uzanmaktadır. Roma Uygarlığı döneminde Dursunbey civarına ABRİETTENE adı verildi. Abriettene bölgesinde merkez olan Dursunbey"in ismi de Hadrianeia idi. Hadrianeia (Dursunbey) Romalılar döneminde önemli para basım yerlerinden biri idi. Roma İmparatorları döneminde başta Hadrian, Antonius, Pivs, Faustina, Marcus Aurelius, gibi önemli imparator ve komutanlar isimlerini ve resimlerini taşıyan bakır ve gümüş paralar darp ettirmişlerdir. Hadrianeia ismi ünlü Roma İmparatoru Hadrian"dan gelmektedir. Dursunbey yöresine verilen "Hadrianeia" ismi de büyük olasılıkla onun şerefine kurulan bir şehir olduğunu göstermektedir. Hadrianeia şehrinin Milattan sonra 131- 132 yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir.

 

ilcenininkazaolusu

Osmanlı Devrini yaşarken önceleri Bursa sancağına bağlı olan Balat, daha sonra 19. yüzyılda Karesi sancağına bağlanmıştır. Bir ara kepsut’a da bağlı kaldığı bazı kaynaklarda dile getiriliyor. Balıkesir karesi Mutasarrıflığına bağlı "Balat" adi ile anılan bir bucak merkezi iken; Balat olan adı 1918 yılında Orhan Bey zamanında yöreye gönderilen Emir Dursun’a izafeten, bir başka söylentiye göre ise Balat Yörüklerinin beyi olan Dursun Ağa’nın adına izafeten Dursunbey olarak değiştirilmiş ve ilçe haline getirilmiştir. Merkez, Gökçedağ, Kavacık ve Kireç olmak üzere 4 bucak, 102 köy seklindedir. İlçe Merkezi, biri 5 km. mesafede olan 9 mahalleden meydana gelmiştir. Köyler genel olarak küçük yerleşim üniteleri hüviyetinde olup, büyük bir kısmı orman köyüdür.

Milli Mücadele yıllarında 3 yıla yakın bir süre yunan işgalinde kalmış ve 3 Eylül 1922 de kurtulmuştur.

DURSUNBEY’İN KURTULUŞU

Zaman hızla geçiyor ve Yunanlıların Anadolu macerasının sonu geliyordu. Büyük taarruzun beklendiği günlerde, Ali Osman Efe’de Kaymakam İbrahim Ethem Bey’den aldığı emirle daha önemli görevler için yöreden ayrıldı.

24 ağustos 1922 de alınan isabetli kararla harekete geçen İbrahim Ethem Bey’in kuvvetleri, Yunan karakollarını basıyor, Telgraf tellerini kesiyor, yolları, köprüleri, demiryollarını uçuruyor, yolları kesiyor ve top yekün bir gayretle köyleri tek tek kurtarıyorlardı.

Eminettin bey kuvvetleri önüne çıkan yunan karakollarını yok ederek, dağılan Yunan ordusunun karışık kuvvetleriyle çarpışarak Dursunbey’e geldi. O zaman ki ismiyle Balat’ı düşman işgalinden kurtardı. Böylece Dursunbey ilçemiz 3 Eylül 1922 günü kurtarılmıştır.

Hedef Balıkesir’i düşman işgalinden kurtarmak idi. Ve nihayet 6 Eylül 1922 de Balıkesir’de düşman işgalinden kurtuldu. Bu sırada aldıkları talimat gereği Bursa Orhaneli’den topluca harekete geçen Karesi kuvvetleri başlarında Eminettin Bey ile Balıkesir’e yöneldiler.

Milli müfrezelerin yaklaştığını duyan Dursunbey’deki Yunan kuvvetleri ve yerli Rumlar birlikte kaçtıkları için Dursunbey’de vukuatsız olarak kurtarıldı. Milli Müfrezelerimiz Balıkesir’i ve diğer il ve ilçelerimizi de kurtarmak için Yunanı takibe devam etmiştir.

UNUTULMAZ OLAYLAR

1. Dursunbey Alaçam Orman Yangını 1946

12 Ağustos1946 günü çok büyük bir yangın oluyordu. Tamamen söndürülmesi bir hafta süren yangını söndürmek için; jandarma köylerden zorla adan toplamak zorunda kalıyordu. Dursunbey ilçemizin ormanlarının üçte birinin yandığı bu büyük yangın; ülkemizin üçüncü en büyük yangını olarak kayıtlara geçiyordu. Yangının çıkış sebebi hakkında bilgi yok. Ancak rivayetler var. Bunlardan biri trenden çıkmış olması, diğeri de çobanların ateş kaçırmış olması ihtimalidir.

 

yangın

‘Türkiye bakımından ‘Ağaçlandırmanın Ekonomik Zaruretleri’ adlı kitabının 15. sayfasında Prof. Dr. oec. publ. Fikret Saatçioğlu şöyle diyordu: ‘son on yılın en önemli yangınlarından biri Balıkesir’e bağlı Dursunbey'in Alaçam orman mıntıkasındaki 12.600 hektarlık genişlikteki eşsiz kıymetli karaçam ormanları hemen tamamen denecek derecede yok etmiştir’ diyor.

Akbaşlar köyü sakinlerinden Halilibrahim köse: ‘köyden iki üç kişiyle birlikte yanan sahada genç delikanlıyken 1950 yıllarında ağaç dikim çalışmalarına katıldıklarını söylüyor. 1946 yılında biraz daha küçük olduğunu ve 12 ağustos günü panayırın 3. günü panayırdaydık. Ortalık bir alarım aldı. Jandarma Dursunbey de insanları toplayıp zorla yangın söndürmeye götürüyordu. Her taraf duman ve is olmuştu ve panayıra gelen insanlar, kaçıyorlardı’ diye anlatıyor.

2.Dursunbey İlçemizde Depremler

1969, 1979, 1999 yıllarında depremler oldu ve evler yıkıldı. İnsanlar korkudan çadırlarda kalıyordu.

3.Sinderler Dursunbey Arasında Tren Kazası

1974 yılında Sinderler ile Dursunbey arasında yük treni; Vagonete (tren yolu işçilerinin taşındı raylarda giden küçük vasıtaya) çarptı. 9 kişi bu kazada trenin altında kalarak feci bir şekilde can veriyordu.

4.Akçagüney Yakınında Tren Devrilmesi

1964 yılında Akbaşlar köyünün Değirmenderesi mevkiinden geçip; Akçagüney köyüne yaklaşırken, iki tüneli birbirine birleştirir durumdaki demir köprüden geçerken raylardan çıkması sonucu bu kaza meydana geliyordu. Ve bu kazada çok sayıda ölümler oluyordu. Yaralılar oluyor ve saatlerce yardım bekliyorlardı. Havanın kış olması, şartların kötü olması ve araba yolunun olmaması dolayısıyla çok uzun müddet kaza yerine ulaşılamadığından köprü altındaki dereden oluk oluk kanlar aktığı anlatılır. Olayın canlı şahitleri Akçagüney ve Akbaşlar köyünde böyle anlatıyorlardı.

5.Maden Ocaklarında yaşanan Gaz Patlamaları

Kömür Ocağı işletmelerinde 23 Şubat 2010 ve 1 Haziran 2006 tarihlerinde her birinde 17 şer kişinin öldüğü gaz sıkışması kazaları meydana geliyordu.

 

İLÇEMİZİN BELEDİYE BAŞKANI VE KAYMAKAMLARI

İnsanoğlu dünyaya gözünü açar kendisine yüce yaratıcı tarafından bahşedilmiş olan hayatı hiç ölmeyecekmiş gibi yaşama ve her şeye sahip olma içgüdüsü ve arzusuyla yaşar. Ancak yüce yaratıcı olan Allah tarafından hiç ölmeyecek gibi dünya için ve yarın ölecekmiş gibi ahret için yaşamak denklemini hayata geçirme gayesiyle gönderilmiş bulunmaktadır.

Bu hayatı bu amaç ve gaye uğruna yaşarken hem kendine hem de çevresinde yaşayan diğer canlılara faydalı olmak için güzel ve yararlı işler yapmak zorundadır. Bu alandaki işlerden biri de yöneticilik yaparak insanlara hizmetler sunmaktır. İstedik ki dünden bu güne ilçemiz Dursunbey’e hizmet eden Belediye Başkanları ve Kaymakamlarımızı yâd edelim ve onlar kim oldukları hakkında sizlere kısa bilgiler verelim.

Böylelikle kendilerine bir teşekkür etmiş olalım. Böylelikle kendilerine bir teşekkür etmiş olalım. İlçemizde dünden bugüne Belediye Başkanlığı yapmış isimleri sizlerle paylaşmak istedik. Hepsi ilçemizde güzel bir şeyler olması için emek vermiş, ellerinden gelen hizmeti yapmak için çaba harcamış, o günkü şartlar dâhilinde en güzel hizmetleri ilçemize vermeyi kendilerine amaç edinmiş değerli insanlar.

İlk olarak ilçemizde görev yapmış olan belediye başkanlarını; ölenlere Allah'tan rahmet, sağ olanlara sağlık sıhhat ve hayırlı uzun ömürler dileyerek aktaralım.

 

DURSUNBEY BELEDİYE BAŞKANLARI LİSTESİ

GÖREV YAPTIĞI DÖNEM

BELEDİYE BAŞKANININ ADI SOYADI

PARTİSİ

1900- 1906

MEHMET EFENDİ

-

1906- 1911

HÜSEYİN GÜVEN

-

1911- 1916

HACI ALİ EFENDİ

-

1916- 1921

AVNİ OKTAY

-

1921- 1926

A.HULUSİ KÜÇÜKLER

-

1926- 1936

M.ALİ ORAL

-

1936- 1941

ABDULLAH KÖSE

-

1941- 1955

RAMAZAN KILIÇ

CHP

1955- 1957

FUAT ONAT

DP

1957- 1958

RIFAT KAPLAN

KAYMAKAM

1958- 1960

AHMET TINGIROĞLU

DP

1960- 1962

FEYZULLAH PAŞAOĞLU

ASKER

1962- 1963

SAİT ÖZTÜRK

KAYMAKAM

1963- 1968

ABDULLAH KÖSE

DP

1968- 1974

ŞERAFETTİN KAHVECİOĞLU

AP

1974- 1977

MEHMET ELMACI

AP

1977- 1980

BAHATTİN ŞAT

AP

1980- 1982

AYDIN GÜÇLÜ

KAYMAKAM

1982- 1984

M.BAHATTİN ÇELEBİ

KAYMAKAM

1984- 1989

ŞERAFETTİN KAHVECİOĞLU

MDP

1989- 1994

MEHMETYARMA

DYP

1994- 1999

MEHMET FİLİZ

RP

1999- 2013

MEHMET RUHİ YILMAZ

FP-AK PARTİ

                  2014-                RAMAZAN BAHÇAVAN                      AK PARTİ

ŞERAFETTİN KAHVECİOĞLU

Şerafettin Kahvecioğlu ilçemiz Dursunbey de 1968- 1974 yılları ve 1984- 1989 yıllarında olmak üzere iki defa başkanlık yapmıştır. Hayatı ve biyografisi hakkında bu dokümanı hazırlamamız esnasında herhangi bir bilgiye ulaşamadık. Kendisinin Dursunbey doğumlu olduğunu ve kabrinin Dursunbey de olduğunu biliyoruz. Kendisine Allahtan rahmet dileyerek ilçemize yapmış olduğu hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

 
MEHMET YARMA

Emekli Başçavuş Ahmet Kasım’ın oğlu olan Mehmet Yarma; 1 Ocak 1956 tarihinde Dursunbey de doğdu. İlk ve orta öğretimini Dursunbey de tamamladıktan sonra Balıkesir Necatibey Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümünden mezun oldu.

1989- 1994 yıllarında Doğru Yol Partisinden seçilerek Dursunbey Belediye Başkanlığı yapmıştı. Dursunbey Belediye Başkanlığı görevine yeniden ikinci kez seçilemeyince kereste işine döndü; ilçede yıllardır Hâkimiyet gazetesini çıkaran Mehmet Yarma, siyaset sahnesinde etkin olmasa da siyasetin hep içinde yer aldı. Doğru Yol Partisinden yeniden kurulan Demokrat Partiye geçen Yarma halk oylamasında halkın isteğinin tersine referandumda hayır oyu vermeye çağıran partisinden istifa ederek Ak Partiye geçiş yaptı.

MEHMET FİLİZ

Mehmet Filiz 1948 yılında Dursunbey de doğdu. İlk ve Orta Okulu Dursunbey 3 Eylül okulunda okudu. Uzun yıllar fotoğrafçılık yaptı. Milli Nizam partisi, Milli Selamet partisi, Refah partisi ilçe başkan yardımcılığı ve ilçe başkanlığı yaptı. 1994 yılında refah Partisinden Dursunbey Belediye Başkanı seçilerek ilçemize hizmet etti. 2002 yılında Saadet Partisinden milletvekili adayı, 2005 yılında Belediye başkanı adaylıkları olduysa da bu görevlere seçilemedi.

Simav ilçesinin Saadet partisi ilçe başkanlığı görevi de yapan Mehmet Filiz,Murat ve Hüseyin adlarında iki erkek çocuk babasıdır.

 
MEHMET RUHİ YILMAZ

Dursunbey'de İlköğrenimini bitirdikten sonra İstanbul İmam Hatip Lisesini bitirerek yüksek öğrenimini İstanbul Edebiyat Fakültesinde tamamlamıştır.  Belediye Başkanı Mehmet Rûhi Yılmaz 1977 yılında ilk görev yeri olan Kocaeli-Gebze Denizli Köyü Cami İmam Hatibi olarak görev yaptıktan sonra 1983 yılında Ordu Aybastı İmam Hatip Lisesinde Edebiyat öğretmeni olarak görev yapmış ve askerlik dönüşünde Dursunbey İmam Hatip Lisesinde Edebiyat öğretmenliği ve Müdür Yardımcılığı görevini yürütmüştür.


1995 yılında Milletvekilliği adaylığından sonra yine Dursunbey'de öğretmenlik görevini yürütmekteyken 1997 yılında Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürü olarak göreve başlamış ve daha sonra 1998 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinde danışman olarak görev yapmıştır.

 

1999 yılında yapılan Yerel Seçimlerde Dursunbey Belediye Başkanı seçilen M. Ruhi Yılmaz bu görevi 30 Mart 2014 seçimlerine dek sürdürmüş ve üç dönem üst üste Belediye Başkanlığı görevini yürütmüştür.

RAMAZAN BAHÇAVAN

1963 yılında Balıkesir İli Dursunbey İlçesinde doğmuştur. İlk, orta ve lise tahsilini Dursunbey de tamamladıktan sonra, Konya Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesini 1988 yılında bitirmiştir.Askerlik görevini yedek subay olarak tamamladıktan sonra özel sektörde faaliyet gösteren bir yem fabrikasında teknik müdür olarak 1 yıl görev almıştır. 

Daha sonra da kendisine ait olan iş yerini kurmuştur.
1999 – 2004 yılları arası İl Genel Meclisi üyesi olarak görev almış ve 2009 mahalli seçimlerinde tekrar İl Genel Meclisi üyesi olarak seçilmiştir.Meclis 1. Başkan Vekilliği görevinde de bulunmuş ve 2006 yılından İl Genel Meclisi Başkanlığı seçimine kadar kendi iş yeri dışında ortak olduğu inşaat sektöründe faaliyet gösteren özel bir şirkette de müdür olarak çalışmıştır.

2
011 Nisan ayından 2014 mart ayına dek İl Genel Meclisi Başkanlığı görevini sürdüren Ramazan BAHÇAVAN 2014 Mart seçimlerinde Dursunbey Belediye Başkanı olmuştur. Bahçavan evli ve 2 çocuk babasıdır.

DURSUNBEY DE GÖREV YAPAN KAYMAKAMLAR

1335 Senesi Mart ayına kadar Balıkesir Livasına (mutasarrıflığına) bağlı Balat nahiyesiyken; Rumi 1335, Hicri 1337 ve Miladi 1919 Mart ayında kaza yapılan, Dursunbey İlçesinde, bu tarihten itibaren günümüze kadar görev yapan kaymakamların listesidir.

 

S.No

Görev Yılları

Adı Soyadı

Ayrılışı

1

1335- 1336

Simavlı Emin Bey

Yunan işgali sırasında Ankara’ya giderek Keskin Kaymakamlığına atandı

 

1922- 1927

Simavlı Emin Bey; Balat Nahiye iken de nahiye müdürlüğü görevinde bulunmuştu.

1336- 1337 seneleri 6 Ekim 1338 e kadar düşman işgalinden dolayı kaymamaksız geçildi. Dursunbey’in kurtuluşundan sonra Ankara da Mebus olan Dursunbey halkından Ahmet Hulusi Küçükler’in teşebbüsleriyle tekrar, Ekim 1338 de Simavlı Emin Bey

Ekim 1922 den Mart 1927 ye kadar

İlçemizde kaymakamlık yapmıştır.

2

1927- 1929

Mehmet Cavit Bey

İki yıl ilçemizde kaymakamlık yaparak, Aralık 1929 da Kayseri valiliğine atanarak ilçemizden ayrılmıştır.

3

1930- 1933

Mehmet Ali Bey

İki buçuk yıl kadar görev yaptıktan sonra mülkiye başmüfettişi olmuştu.

4

1933- 1934

2.Mehmet Ali Bey

Bir yıl görev yaparak tayin olmuştu.

5

1934- 1936

İzzet Örs

İki yıl kadar görev yaptığı sürede ilçemizde bir kadın milletvekiliyle evlenmişti. Sonra şarka tayin olmuştu.

Mülkiye başmüfettişliğinden emekli olduğu bilinmektedir.

6

1936- 1938

Kerim (Ersin) Tanrıöver

İki sene görev yaparak başka yere tayin olmuştu. Görev yaptığı süre içinde kazada elmacılığın gelişmesi için büyük çaba göstermişti.

7

1938- 1940

Kamil İnkaya

Bir buçuk yıl ilçemizde vazife görmüştü. Hayatta değil, burada görevdeyken öldüğü tahmin ediliyor.

8

1940- 1945

Münir Alkan

Beş buçuk yıl kadar ilçemizde görev yaparak 1945 yılı sonunda tayin olmuştu. İçel de hukuk işleri müdürlüğü yaptığı duyulmuştu.

9

1946- 1948

Osman Akçalı

Bir buçuk yıl ilçemizde görev yaptıktan sonra vali muavinliğine atanmıştı.

10

1948- 1951

Sakıp Özilbey

1948 yıllarında; Samsun valisi Mustafa Rüştü Beyin oğlu olup, iki yıl ilçemizde görev yapmıştı. Sonra Tekirdağ Valiliğine atanarak ilçeden ayrılmıştı.

11

1951- 1953

Salim (Salih) Beygo

Bir buçuk yıl kadar görev yapmıştı. İçkiye fazla düşkün olduğundan şarka tayin olmuştu.

12

1953- 1954

Hikmet Baloğlu

Önceleri emniyet memuru iken Dursunbey Kaymakam vekilliklerinde bulunmuşken daha sonra asil kaymamak olarak tayin edilmişti. En son içişleri bakanlığında müdürlük yapıyordu.

13

1954- 1955

Lütfi Elgin

4 Mart 1955 yılında İstanbul veli Muavinliğine tayin olmuştu.

14

10.4.1955- 13.10.1956

Cemil Sargut

Bir buçuk yıl görev yaptıktan sonra İstanbul lisesinde tahsil gören erkek ve kız çocuklarının tahsili için 13 Ekim 1956 da Beykoz Kaymakamlığına tayin olmuştu. Sonra da valilik yapmıştı.

15

19.11.1956-

2.3.1958

Rifat Kaplan

2 Mart 1958 de Samandağ ilçesine, oradan da Gaziantep vali muavinliğine, oradan da aydın veya denizli valiliğine atanmıştı.

16

5.3.1958

 

Mustafa Arkun

İzmir’in Kiraz kasabasından gelmişti. İzmir’de bulunan erkek çocuğunun felçli olmasından 5 Aralık 19Saruhanlı ilçesine tayin naklen tayin ettirmişti.

17

Nisan 1959-

9.7.1960

H. Cezmi Terzioğlu

Aydın’ın kazalarından birinden gelmişti. 9.7.1960 yılında Gümüşhane Torul kasabasına, Oradan da Kayseri ilinin Bünyan ilçesine tayin olduğu bilinmektedir.

18

Mayıs 1960- 22.6.1960

Binb. Ahmet Dalkılıç

Askeri binbaşı olan Ahmet bey darbeyle göreve getirilmişti, 22.6.1960 da asli vazifesi olan Balıkesir askerlik dairesine tayin edilmişti.

19

Haziran 1960-

3.10.1960

Necdet Baysungur (vekil)

Kaymakamlar Kursuna katılmak için 3.10.1960 da ilçeden ayrılıp, sonra da Çanakkale ili Çan kazasına tayin olmuştu.

20

Ekim 1960-

17.4.1962

J. Binb. Feyzullah Paşaoğlu (vekil)

Edremit jandarma komutanlığına tayin edilerek ilçeden ayrılmıştı.

21

Nisan 1962-

4.11.1963

Sait Öztürk

Bolu ilinin Gerede kaymakamlığına 4.11.1963 yılında tayin edilmiştir.

22

Kasım 1963-

20.11.1963

J. Binb. Zeki Özgün (vekil)

Balıkesir jandarma komutanlığından gelip, 20.11.1963 de aynı yere gitmişti.

23

Kasım 1963-

28.7.1964

Mahmut Yaşar Aybar

Gaziantep’in İslâhiye kasabasından gelmişti. Kendi müracaatı üzerine 28.7.1964 yılında içişleri bakanlığı mahalli idareler şube müdürü olmuştu.

24

31.7.1964-

12.9.1965

Mekin Sarıoğlu

Bir yıl iki ay gibi bir süre görev yaparak; İzmir’in ilçelerinden birinin Kaymakamlığına tayin olup 12.9.1965 de ayrıldı.

25

15.9.1965-

25.10.1965

Yılmaz Güneş

Bir gibi kısa bir süre görev yaptıktan sonra 25.10.1965 de başka bir yere tayin olarak ilçemizden ayrıldı.

26

26.10.1965-

20.11.1965

Z. Bekir Toksoy

Bir ay gibi kısa bir süre görev yaptıktan sonra kaymakamlık kursuna gitti.

27

23.11.1965-

13.2.1966

İsmail Akagündüz

İki ay gibi bir süre ilçemizde görev yaparak 13.3.1966 da başka bir yere tayin olarak ayrıldı.

28

15.2.1966-

25.04.1966

 

Sadık Göbelezoğlu

İki ay gibi bir süre görev yaptıktan sonra 25.04.1966 da ilçemizden ayrıldı.

29

25.04.1967-

29.08-1969

Köksal Soner

İki sene dört ay gibi bir süre ilçemizde görev yaptıktan sonra 29.08.1969 da ayrıldı

30

20.08.1969-

07.12.1969

Ertuğrul Taylan

Yaklaşık olarak üç gibi bir süre ilçemizde görev yaparak ayrıldı.

 

araştır

 

 

31

18.04.1970-

06.07.1970

Kemal Katıtaş

Yaklaşık olarak üç gibi bir süre ilçemizde görev yaparak ayrıldı.

 

araştır

 

 

32

16.12.1974-

18.11.1978

H. Avni Elyorgun

4 yıla yakın bir süre ilçemizden görev yaptıktan sonra, başka bir yere ataması yapılarak tayin oldu.

33

18.11.1978-

01.04.1982

Aydın Güçlü

2 yıl beş ay gibi bir süre görev yaptıktan sonra, başka bir yere ataması yapılarak tayin oldu ve ilçemizden ayrıldı.

34

1982- 1983

M. Bahattin Çelebi

İlçemizde bir süre kaymakamlığa paralele olarak belediye başkanlığı görevini yapmıştır.

35

22.03.1983-

15.10.1986

Mehmet Dönmez

3 yıl 7 ay gibi bir süre ilçemizde görev yaptıktan sonra, Karakoçan’a ataması yapılarak tayin oldu. Sayıştay 7. Daire üyeliği görevini yürütüyor.

36

27.08.1987-

15.11.1991

Niyazi Ergut

4 yıl 4 ay gibi bir süre ilçemizde görev yaptıktan sonra, Diyarbakır Hani’ye ataması yapılarak tayin oldu. Afyon Vali Yardımcılığı yapıyor.

37

17.11.1991-

06.10.1993

Nurettin Yılmaz

Yaklaşık olarak iki yıl ilçemizde görev yaptıktan sonra, Uşak ili Sivaslı ilçesine ataması yapılarak tayin oldu. Burdur Valiliği görevine devam ediyor.

38

11.10.1993-

20.09.1996

Sadrettin Karahocagil

3 yıla yakın bir süre görev yaptıktan sonra, İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğüne tayin oldu. GAP bölgesi Kalkınma İdaresi Başkanlığı görevini yürütmektedir.

39

15.09.1997-

19.10.2001

Seddar Yavuz

4 yıla yakın bir süre ilçemizde görev yaptıktan sonra, Konya Kadıhan ilçesine ataması yapılarak tayin oldu. Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı görevine devam etmektedir.

40

03.06.2003-

04.09.203

Mustafa Üçkuyu

3 gibi kısa bir süre ilçemizde görev yaparak başka bir yere ataması yapılarak tayin oldu. En son mülkiye Başmüfettişliği görevinde olduğu biliniyor. Hırant Dink dosyasındaki ihmaller zincirini araştırdığı, Hanefi avcı avcının ifadesini isteyen üç başmüfettişten biri olduğu biliniyor.

41

20.10.2003-

30.10.2006

Mustafa Özyapı

3 yıl ilçemizde görev yaptıktan sonra, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlük Daire Başkanlığı ve Personel Genel Müdür Yardımcılığı gibi çeşitli kademelerde görevine devam etmektedir.

42

20.11.2006-

07.01.2011

İbrahim Küçük

4 yıl bir ay gibi bir süre ilçemizde görev yaptıktan sonra, başka bir yere ataması yapılarak tayin oldu.

43

19.09.2011-

16.08.2012

Ahmet Süheyl Üçer

Bir yıla yakın bir süre ilçemizde görev yaptıktan sonra, Balıkesir 1. Derece Kadrolu Hukuk işleri müdürlüğüne ataması yapılarak tayin oldu.

44

11.09.2012-

…………..

Yaşar Aksanyar

11.09.2012 de Kütahya İli Altıntaş İlçesinden naklen atanarak geldi. İlçemiz Dursunbey Kaymakamlığı görevine devam etmektedir.

 

 

İlçemizde görev yapan son 10 kaymakamımız ve özgeçmişleri şöyledir:

MEHMET DÖNMEZ

mehmet dönmez

 Konya'nın Meram ilçesinde 1 Ocak 1955 tarihinde dünyaya gelen Dönmez, 1977 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. 1978–1981 yılları arasında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans yaptı ve doktora yeterlik sınavını kazandı. 1980 yılında kaymakam adayı olarak göreve başlayan Dönmez, 1981–1982 yılları arasında Kurucaşile ve Senirkent ilçelerinde kaymakam vekili olarak görev yaptı. 1983–1988 yıllarında Dursunbey, Karakoçan ve Cihanbeyli kaymakamlığı görevlerinde bulunan Dönmez, bu görevde iken 6 ay süre ile ABD'ye gitti. 1990 yılında mülkiye müfettişi, 1991 yılında da mülkiye başmüfettişi olan Dönmez, 3 Ağustos 1999 tarihinde TBMM Genel Kurulu'nca Sayıştay üyeliğine seçilmişti. Evli ve dört çocuk babası olan Dönmez iyi derecede İngilizce ve Fransızca biliyor.

NİYAZİ ERGUT

Niyazi_Ergut9_yasamoykusu

Niyazi Ergut, 1958 yılında Denizli İli Çivril ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Çivril'de tamamlayan Ergut, 1982 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü'nden mezun oldu. 

Sırasıyla, Balıkesir ili Dursunbey Kaymakamlığı, Diyarbakır İli Hani Kaymakamlığı, Amasya İli Gümüşhacıköy Kaymakamlığı görevlerinde bulunduktan sonra Kars İli Vali Yardımcılığı görevine atandı. 

Trabzon ili Araklı Kaymakamlığı'nın ardından, İzmir İli Kemalpaşa Kaymakamlığı görevinde iken Afyonkarahisar Vali Yardımcılığı görevine atanan Ergut, bir yıl süreyle ABD'de yabancı dil kursuna katıldı. İngilizce bilen Vali Yardımcısı Niyazi Ergut evli ve 2 çocuk babasıdır.

NURETTİN YILMAZ

nurettin_yılmaz

Vali Nurettin Yılmaz, 1959 yılında Tokat merkeze bağlı Akbelen beldesinde doğdu. İlkokulu babası Uzman Çavuş olmasından dolayı Siirt Eruh ve Bolu Düzce'de, Öğretmen Okulu'nu ise, Bolu ve Tokat'ta tamamladı. Yüksek öğrenimini Ankara'da Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde tamamladı.

İkizdere Kaymakamı olarak yöneticilik hayatına başlayan Vali Yılmaz, sırası ile Batman Beşiri, Balıkesir Dursunbey, Uşak Sivaslı, Trabzon Of, Afyon Dinar Kaymakamlıkları, Maraş Vali Yardımcılığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. Son olarak da İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği'nden Bitlis Valiliği'nden sonra; 1 Ağustos 2012 tarihinde Resmi Gazete de yayınlanan kararnameyle Burdur Valisi olarak atanmıştır.

 

SADRETTİN KARAHOCAGİL

sadrettin karahocagil

16.08.1964 Erzurum ili Oltu ilçesi doğumlu olan Sadrettin Karahocagil; Kaymakam Adaylığı, Daire Başkanlığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Daire Başkanlığı ve araştırmacılık gibi görevlerde bulunmuştur. Evli, üç çocuk babasıdır.

1970- 1975 de 25 Mart İlkokulu – Oltu, 1975- 1978 de Aşkale Ortaokulu 1978- 1981 de Aşkale Lisesi, 2003 - Hacettepe Üniversitesi – Ankara ve 1981- 1985, A.Ü. Siyasal Bil. Fak. – Ankara okullarından mezun oldu. A seviyesinde İngilizce biliyor. 1990- 1991, Manchester Üniversitesinde de okudu.

Yakın Tarih; Halen Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsünde yakın tarih üzerine Doktora yapmaktadır. Doktora derslerini tamamlamış olup, tez aşamasına geçmiştir. Tez başlığı "Avrupa Birliği Ortak Dış Politikası ve Türkiye" konusuyla doktora yapmıştır.

Ekonomi Mastırı; Avrupa Birliği’nin yapısı ve kuralları, Avrupa Para Birliği, üye ülkelerin yapıları ve entegrasyonları, Avrupa Birliği’nin Kıta Avrupa’sı üzerinde etkisi üzerinde çalışmış ve Avrupa Birliği - Türkiye ilişkileri ile Birlik sınırları dâhilinde yaşayan Türk işçilerinin geleceği konulu teziyle yüksel lisansını tamamlamıştır.

AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi’nin kuruluşundan sonra, Başkanlık görevini bırakmış ve müşavir olarak çalışmıştır.

AB eğitim ve gençlik programları "Socrates, Leonardo da Vinci ve Gençlik"i ülkemizde yürütecek olan Ulusal Ajansı kurmak üzere daire başkanı olarak atanmıştır. AB Komisyonu ile gerekli müzakereleri yürütmüş ve hazırlık tedbirleri anlaşmalarını imzalamış ve uygulamıştır.

İçişleri Bakanlığınca yeni kurulan Strateji Merkezinde yolsuzluk, kamusal ahlak (public ethics), strateji üretimi ve uygulanması, göç (immigration) ve iskân politikaları, illegal göçün engellenmesi, vatandaşlık ve nüfus, proje hazırlanması ve uygulanması gibi konularda yürütülen projelerin koordinesi ile görevlendirilmiştir. Görevi Vatandaşlık Hizmetleri Daire Başkanlığı ile birlikte yürütmüştür.

Yaklaşık dört yıl bu görevi başarıyla yürütmüş ve ülkemizin vatandaşlık politikalarının oluşmasında önemli sorumluluklar üstlenmiştir.

Çayeli İlçesi’nde kaymakam refikliği, Ankara Yenimahalle Belediyesi’nde mülkiye müfettişi refikliği, İngiltere - Bournemouth şehrinde bir yıl dil eğitimi, Antalya - Finike ve Aydın - Çine ilçelerinde Kaymakam vekilliği görevlerinde bulunmuştur. 1986- 1989, İçişleri Bakanlığı – Rize, 1989- 1990, İçişleri Bakanlığı - Sinop / Türkeli, 1991- 1992, İçişleri Bakanlığı - Ordu / Kabadüz İlçesinin kuruluşunu gerçekleştirmiştir. 1992- 1993, İçişleri Bakanlığı - Diyarbakır / Dicle, 1993- 1996, İçişleri Bakanlığı - Balıkesir / Dursunbey, 1996- 1998, İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü – Ankara, 1998- 2002, İçişleri Bakanlığı Nüfus Ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü – Ankara, 2000- 2002, İçişleri Bakanlığı Strateji Mrk. Bşk. – Ankara, 2002- 2003, Devlet Planlama Teşkilatı – Ankara, 2003- 2008 Devlet Planlama Teşkilatı – Ankara, 2008 - Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı – Ankara görevlerinde bulunmuştur.

Devlet ve halkı birbirine yakınlaştırma ve güvenliğin sağlanmasında gösterdiği başarıdan dolayı takdirname ile ödüllendirilmiştir.

SEDDAR YAVUZ

seddar_yavuz

1967 Eskişehir doğumlu. İlköğrenimini Gümüşkonak’ta, orta öğrenimini Eskişehir’de, lise öğrenimini de Balıkesir’de parasız yatılı olarak tamamladı. 1984 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü kazanan Yavuz, 1988 yılında fakülteden mezun oldu ve aynı yıl açılan Kaymakam adaylığı sınavını kazanarak Adıyaman’da kaymakam adayı olarak mülki idare amirliğine adım attı. 

Sırasıyla Harmancık, Aslanapa ve Güdül Kaymakam vekilliklerini yürüten Yavuz, 1993 yılında Kaymakamlık yeterlilik sınavını üstün başarı derecesi ile kazanarak asaleten Çankırı Korgun Kaymakamlığına atandı.

Korgun Kaymakamlığından sonra Diyarbakır Eğil Kaymakamlığı Balıkesir Dursunbey ilçesi kaymakamlığı, Konya Kadınhanı ilçesi kaymakamlığı ve Şanlıurfa Siverek İlçesi Kaymakamlığı görevlerini yürüttü.

Ayrıca Kaymakam Seddar YAVUZ, Türk İdareciler Derneği`nin 2008 yılı  "YILIN KAYMAKAMI"  ödülüne layık görülerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Beşir Atalay’dan ödüllerini almıştı.

22 Ekim 2007 Tarihinde Antalya Kemer Kaymakamlığına atanan ve son olarak 2009 Temmuz`da Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı`na atanan Yavuz, Evli, dört çocuk babası ve İyi derecede İngilizce biliyor.

MUSTAFA ÜÇKUYU

En son mülkiye Başmüfettişliği görevinde olduğu biliniyor. Hırant Dink dosyasındaki ihmaller zincirini araştırdığı, eski emniyet müdürü Hanefi Avcı’nın ifadesini isteyen üç başmüfettişten biri olduğu biliniyor.

 

MUSTAFA ÖZYAPI

mustafaoz

Eski kayamakam Mustafa Özyapı'nın Ankara'da İçişleri Bakanlığı Nüfus ve vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne daire başkanı olarak ilçemizden atandıktan sonra, Personel Genel Müdür Yardımcılığına atandığı bilinmektedir. Şu an için öz geçmişi hakkında bir bilgiye sahip değiliz.

 

 

 

 İBRAHİM KÜÇÜK

 1969 yılında Trabzon'un Sürmene İlçesi'nde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Trabzon'da tamamladı. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü kazandı ve 1991 yılında aynı fakülteden mezun oldu. Bir süre Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Siyaset Bilimi dalında yüksek lisans programına devam etti. 1993 yılında İçişleri Bakanlığınca açılan Kaymakamlık sınavını kazanarak, 1994 yılında Rize Kaymakam Adayı olarak mülki idare amirliği mesleğine başladı.

Üç yıllık staj dönemi içerisinde çeşitli kurs ve eğitim programlarına devam etti. 8 ay süre ile yurtdışı stajı için İngiltere'de bulundu. Kayseri-Hacılar ve Rize-İyidere ilçelerinde Kaymakam vekilliği yaptı. 1997 yılında Kütahya-Pazarlar Kaymakamlığı görevine atandı. 1999-2001 yılları arasında Erzurum-Olur Kaymakamlığı, 2001-2004 yılları arası Muş Vali Yardımcılığı, 2004-2006 yılları arasında da Dazkırı Kaymakamlığı görevlerinde bulundu. 2006 yılında Dursunbey İlçemiz Kaymakamlığı görevine 4 yıla yakın bir süre yaptıktan sonra Kırklareli ilinin Osmancık ilçesine ataması yapılarak 2013 yılı itibariyle, tayin olduğu görevine devam etmektedir.

Beden Eğitimi Öğretmeni Bilge ile evli olup, Utku adında bir çocuk babasıdır.

 

AHMET SÜHEYL ÜÇER

 DSC_0295

1976 yılında Sivas’ ta doğdu, ilk ve orta öğrenimini Sivas’ta tamamladı. 1998 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Aynı fakültede Kamu Yönetimi dalında yüksek lisans programına devam etti. 2000 yılında Kaymakamlık Sınavı’nı kazanarak Mülki İdare Amirliği Mesleğine girdi. Çankırı Atkaracalar ve Çerkeş ilçelerinde kaymakam vekilliği yaptı. Kaymakamlık stajı sırasında İngiltere’de Nottingham Üniversitesi’nde Sosyal Politika ve İdare alanında master gören ÜÇER, 2003 yılında Kaymakamlık Kursunu üstün başarılı dereceyle bitirerek sırasıyla Düzce-Yığılca, Siirt-Aydınlar, Gümüşhane-Şiran ilçelerinde kaymakamlık yaptı. Ahmet Süheyl Üçer evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

Doğan Üçer Ve Müjgân Üçer çiftinin; Tahsin Temel Üçer (Uzman Seramist), Dr. Pelin Üçer Demirkale (Nükleer Tıp Uzmanı) ve Ahmet Süheyl Üçer (Kaymakam) adlı üç çocuğundan biridir.

 

İlçemizde bir yıla yakın görev yapan Ahmet Süheyl bey; Balıkesir 1. Derece Kadrolu Hukuk işleri müdürlüğüne ataması yapılarak tayin oldu. Ancak öncelikle İngiltere'de 3 ile 4 yıl arası doktora yapacağı bilinmektedir.

 

YAŞAR AKSANYAR

Kayseri Felâhiye’ de doğdu. İlk ve ortaokulu Kayseri ve Ankara’da, Liseyi, Elmadağ Hasanoğlan Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı.

            
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans, İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimlerini tamamladı. “Gelişmekte olan ülkelerde, yoksul ailelerin konut sahibi olmasına yönelik izlenen politikalar” konulu tez sahibidir.
            
Adana – Saimbeyli ve Yozgat – Saraykent ilçelerinde vekâleten, Ordu – Akkuş, Erzincan -Kemaliye ve Bingöl – Solhan ilçelerinde Kaymakamlık görevinde bulundu. İngilizce ve Almanca bilir, Mine AKSANYAR hanımefendi ile evli olup, Ülkü İrem AKSANYAR ve Ayyüce Şebnem AKSANYAR adlı iki kız çocuk babasıdır.
        
Doğa yürüyüşleri, kitap okumak, müzik dinlemek, badminton (Tüylü Top), kürek ve koordinasyona dayalı sporlar yapmak, özel ilgileridir.

**************************

Dursunbey insanı her zaman en iyisine layıktır. İlçemiz bundan sonra da yeni idarecilerle tanışacaktır. Daha nice idareci ilçemize hizmet edecektir. Sorun çözmeyi bilen, atılımcı, idealist, hangi kademede ve hangi şekilde olursa olsun, yaşadığı yerde insanlığa ve memlekete hizmet etmeyi bilen ve hizmet etme aşkıyla dopdolu olan insanlar olmayı cümlemize nasip eylesin. Üretmeyi ve her alanda gelişmeyi amaç edinen birey ve toplum olmayı bizlere nasip eylesin. Yaptığımız güzel işlerle ve faydalı hizmetlerimizle anılmayı cümlemize nasip eylesin.

Hep birlikte daha güzel ve daha müreffeh yarınlara....


DURSUNBEY'in KIRSAL MAHALLELERİ

S.NO

MAHALLE ADI

S.NO

MAHALLE ADI

1

ADAÖREN

52

İSMAİLLER

2

AKBAŞLAR

53

KARAGÖZ

3

AKCAGÜNEY

54

KARAKAYA  

4

AKYAYLA

55

KARAMANLAR 

5

ALAÇAM

56

KARAPINAR 

6

ALAGÜNEY

57

KARDEŞLER 

7

ARIKLAR

58

KARYAĞMAZ 

8

AŞAĞI AKÇAALAN

59

KAVACIK 

9

AŞAĞI MUSALAR

60

KAVAK 

10

AŞAĞI YAĞCILAR

61

KAZIMİYE

11

AYVACIK

62

KIZILCADERE 

12

AZİZİYE

63

KIZILÖZ

13

BAYIRYÜZÜGÜNEY

64

KİREÇ 

14

BEYCE

65

KUMLU

15

BEYEL

66

KURTLAR

16

BOYALICA

67

KUZKÖY

17

BÜYÜK AKÇAALAN

68

KÜÇÜKLER

18

ÇAKIRCA

69

MAHMUDİYE

19

ÇALTICAK

70

MAHMUTÇA

20

ÇAMKÖY

71

MEYDANÇAYIRI

21

ÇAMHARMAN

72

MICIRLAR

22

ÇANAKÇI

73

NAİPLER  

23

ÇATALÇAM

74

ODAKÖY

24

ÇELİKLER

75

OSMANİYE

25

ÇINAR

76

ÖREN

26

DADA

77

POYRACIK

27

DEĞİRMENCİLER

78

RAMAZANLAR

28

DELİCE

79

RESÜLLER 

29

DEMİRCİLER

80

REŞADİYE

30

DEREKÖY

81

SACAYAK  

31

DOĞANCILAR

82

SAĞIRLAR 

32

DURABEYLER

83

SAKIZ

33

DURNACIK

84

SARISİPAHİLER 

34

ERİCEK

85

SARNIÇ  

35

GAZELLİDERE

86

SEBİLLER  

36

GÖBÜL

87

SELİMAĞA

37

GÖKÇEDAĞ

88

SİNDERLER

38

GÖKÇEPINAR

89

SÜLELER  

39

GÖLCÜK

90

ŞABANLAR 

40

GÖRÜNEN

91

ŞENKÖY

41

GÜĞÜ

92

TAFAK

42

HACIAHMETPINARI

93

TAŞKESİĞİ

43

HACILAR

94

TAŞPINAR  

44

HACIÖMERLER

95

TEPEKÖY

45

HAMZACIK

96

TEZLİK

46

HASANLAR

97

UMURLAR

47

HİNDİKLER

98

VELİLER

48

HONDULAR

99

YASSIÖREN

49

HOPANLAR

100

YUKARI MUSALAR

50

IŞIKLAR

101

YUKARI YAĞCILAR

51

İRFANİYE   

102

YUNUSLAR

 

COĞRAFİ YAPI

Balıkesir İlinin doğusunda yer alan ilçemizin rakımı 672 m (2.205 fit), yüzölçümü 1952 km² dir. Dursunbey coğrafi yönden Ege Bölgesi sınırları içerisinde kalmaktadır. Arazi yapısı itibariyle dağlık ve çok engebeli bir karaktere sahiptir. En yüksek dağı Alaçam 1683 m yüksekliğindedir. İlçemizin arazisinin büyük bir kısmı orman ile örtülüdür. Posta kodu 10800 dür.

Dursunbey ilçesi, coğrafi yönden Ege Bölgesi sınırları içerisinde kalmaktadır. Arazi yapısı itibariyle dağlık ve çok engebeli bir karaktere sahiptir. İlçemizin arazisinin büyük bir kısmı orman ile örtülüdür. İlçemizin iklimi kısmen Akdeniz, kısmen Karasal İklim özelliklerini taşır. Ege iklim bölgesi içinde yer almakla birlikte yükseklik ve deniz esintilerine kapalı olması itibariyle yazlar daha serin, kışlar daha sert geçmektedir. Vejetasyon süresi oldukça kısadır. İlçemizin iklimi Karasal İklim özelliklerini taşır. Kışları soğuk, yazları sıcak geçer, kış ve bahar ayları bol miktarda yağış alır. Suçıktısı ile ünlüdür.

NÜFUS

İlçenin nüfusu 2000 genel nüfus sayımına göre 47429'dir. Bunun 17.800'ü ilçe merkezinde, 32.800'ü ise kasaba ve köylerde yaşamakta iken; 2011 yılı Tüik verilerine göre ilçemizin toplam nüfusu 42.740dır. Bu toplam nüfusun 8.349 u erkek ve 8.718 i kadın olmak üzere toplam 17.067 si ilçe merkezinde, 12.577 si erkek ve 13.096 sı kadın olmak üzere toplam 25.673 ü de köy ve kasabalarında yaşamaktadır.

İlçe merkezine bağlı 102 adet köy oluşmaktadır.

Yıllara göre ilçe nüfus verileri

Yıllar

İlçe Mer.

K. Mahalleler

Toplam

2014

2013

16.957 

24.378

40.572

2012

16.942

24.673

41.320

2011

17.067

25.673

42.740

2010

16.924

26.592

43.516

2009

16.997

27.376

44.373

2008

17.364

28.416

45.780

2007

17.701

29.237

46.938

2000

16.300

31.129

47.429

1990

13.025

39.205

52.230

 

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ KURULUŞLARI

Ziraat Odası Başkanlığı: 266 662 1012

Kızılay Şube Başkanlığı: 266 662 6650

Keresteciler Derneği Başkanlığı: 266 662 1518

Esnaf Ve Sanayiciler Odası Başkanlığı: 266 662 1817

Şoförler Odası Başkanlığı: 266 662 2989

Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanlığı: 266 662 1059

Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığı: 266 662 1265

Tarım Kredi Kooperatifi Müdürlüğü: 266 662 7513 - 662 1316

EKONOMİ ve ÜRETİM

İlçenin geçim kaynağı orman ve orman ürünlerine dayalı sanayi kollarından sağlanmaktadır. İlçede en önemli ticari faaliyet keresteciliktir. Bu sektör aynı zamanda nakliye sektörünün de gelişmesini sağlamıştır. İlçe de genel olarak ilçe pazarının Cuma günü ve kısmen pazartesi günleri kurulup, ilçeye bağlı köylerin halkları köylerden resmi işlerinin yanı sıra alışverişe gelmeleri, ayrıca köylerde ilçe merkezinde çalışan kamu personellerinin alışveriş için pazara gelmesiyle ticari faaliyetler yürümekte ve esnaf geçimini sağlamaktadır. İnşaat sektörü de son yıllarda hızla yap sat yoluyla hız kazanmıştır. İnşaat sektöründe çalışan işçilerinde geçim sıkıntılarını bu yolla giderdiğini de buna ilave edebiliriz.

MADENCİLİK

İlçe çeşitli maden rezervlerine sahiptir. Bunların başında; kömür(linyit), traverten mermeri(Arizona Kırmızısı, Verona Beyazı), amatis taşı, kurşun, krom, magnezit, çinkolu kurşun gibi madenler ilçemiz sınırları içinde çıkarılabilmektedir.

İlçemizde Kavacık civarında Şen Madencilik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi grubu tarafından Odaköy civarında açık ve kapalı işletme usulü ile yıllık 130.000 ton kömür üretilmiş ve bunun tamamının satışı yapılmıştır. Şirkette ortalama 200 kişi istihdam etmektedir. 

Dursunbey de var olan maden rezervlerinin en önemli özelliği zengin ve çeşitli gösterilmektedir. Dünya da ticareti yapılan yüzde 90 maden minerallerinin yüzde 37 sinin Dursunbey de olduğu söylenmektedir. Balat gazetesinde 23-07-2012 tarihiyle yer alan haberin bu bilgiyi doğruladığını görebiliriz.

Piriştine Madencilik-Nakliyat-Hafriyat Ticaret Limited Şirketi tarafından Hamzacık civarında açık-kapalı işletme usulüyle yıllık 40.000 ton kömür üretilmiş, şirkette ortalama 100 kişi istihdam edilmektedir.

Şahmetal Madencilik Ticaret Limited Şirketi tarafından Çakırca civarında açık, kapalı işletme usulüyle yıllık 80.000 ton kömür üretilmiştir. Çakırca civarındaki bu madenimizde de 100 kişi istihdam edilmekte olup, kömürlerin satışı Balıkesir, Dursunbey, Kepsut, Susurluk, Bigadiç, Bandırma, Karamürsel, Eskişehir, Bursa, İnegöl, Karacabey, Mustafa Kemalpaşa, Turgutlu, Salihli, Konya, Karamanlar, İzmir gibi yerleşim yerlerinde 50 Kamyon ile nakledilmektedir. Türkiye çapında Kavacık Sektörü diye kabul edilen kömür havzası görünür rezervi 15.000.000 tondur. Bu işletmelerde üretilen kömürler 4000-5500 Kcal/kg dır. Kükürt oranı düşük olduğu için çevre kirliliği yaratmayan bir kömür cinsidir.  

Gökçedağ Bölgesinde Emeksiz ve Hindikler Köylerinde traverten mermeri üretilmekte olup (Arizona kırmızısı, Verona beyazı ), 200 kişi istihdam edilmektedir. Yılda 25.000 m3 üretim, 360.000 m2 işleme yapılmakta %95 ‘i ihraç edilmektedir.  

Dursunbey Çınar sağırla bölgesinde çıkarılan Hematit-Limonit demirin tahmini kapasitesi 10 milyon tondur. Maden işletmesinden çıkarılan binlerce ton limonit demiri çimento fabrikalarına demir yolu ve kara yolu ile taşınmakta ilçemiz ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Demir cevherler içinde demir çelik sanayisinde en çok kullanılanlar; manyetit, Hematit, Limonit ve Siderit çeşitleridir. Çimento sanayisinde kullanılanları ise Hematit ve Limonit türleridir. 

AmetistBalıkesir ili Dursunbey ilçesi Güğü ve Asağımusalar köyü sınırlarındaki sahada Çinko, kurşun, yer yer bakır ve gümüş cevherleşmesi mevcuttur. Sahanın İşletme Ruhsatı alınmıştır. ÇED ile ilgili prosedürler tamamlanmıştır. İşyeri Açma İznini müteakip İşletme İzni alınacaktır. Sahada yeraltı ve açık işletme beraber yapılacaktır. Başlangıçta günlük 1000 ton tüvanan cevheri işleyebilecek bir zenginleştirme tesisinin kurulması planlanmıştır.

Güğü Köyü yakınlarında Ametist madeni çıkarılmakta olup, kıymetli taş işlemeciliğinde (takı olarak) kullanılan bu Ametist Madeni ilçe ekonomisine katkılar sağlanmaktadır.

Ametist mermeri gibi yaratıcı fikirlerle sektöre yön vermeyi ve yeni bir eğilim oluşturmayı amaçlayan Alaçam Madencilik, Balıkesir / Dursunbey ilçesin Güğü Köyü civarında bulunan, Türkiye’nin ilk ve tek resmi Ametist taşı ocağını işletmektedir.

İLÇEMİZDEKİ MADENLERİN ŞEMASI

madenler

 

KERESTECİLİK

Başlıca geçim kaynaklarından biri de orman ve orman ürünlerine dayalı sanayi kollarını da içine alan keresteciliktir. İlçede en önemli ticari faaliyet keresteciliktir. Bu sektör aynı zamanda nakliye sektörünün de gelişmesini sağlamıştır. Kavak yetiştiriciliği gelişmiştir.

Dursunbey ilçemiz kerestecilik alanında çalışmalar yapan ve şerit adıyla tabir edilen kereste doğrama atölyelerinin çoğunlukta olduğu bir ilçemizdir.

Dursunbey ‘de 126,000 hektar orman alanı mevcuttur. Türkiye genelinde iki adet Orman işletmesi bulunan nadir ilçelerdendir. Orman ve Orman Ürünlerine dayalı sanayi oldukça gelişmiştir. İlçede 80 civarında Ağaç Sanayi İmalathaneleri bulunmakta 250.000 metreküp orman emvali işlenmektedir. Ayrıca ilçeye BDT (Bağımsız devletle Topluluğu) Ülkelerinden bol miktarda ithal orman emvali ithalatı yapılmakta ve işlenmektedir.

Takavül Yolunda Buharlı Tren ile Çam Taşıma

Osmaniye yanındaki candere tesislerinin yanından istasyondaki orman işletmesi orman fabrikasına uzanarak; çıra ve odunla suyu kaynatıp, buharıyla çalışan ve arkasına bağlanan 10 kadar vagonlu ve her vagonda frenci adında bir görevli bulunan küçük tren ile fabrikaya tomurluk(çam) taşınan ‘Takavül Yolunu’ gösterelim.

Takavül yolu deyip geçmeyelim. Bu yolun tarihte çok büyük önemi bulunmaktadır. Traktör ve kamyonların henüz olmadığı, tomurluk taşımacılığının öküz arabası ve kağnılarla yapıldığı dönemde, alaçam dağından ilçedeki kereste fabrikasına çam ve işçi taşımacılığında çok önemli bir yere sahip bulunuyordu.

 

HAYVANCILIK ve SÜT SIĞIRCILIĞI

 dursunbey-de-65-aileye-toplam-260-bas-sut-sigiri-3921310_3440_oİlçemizde 7471 adet işletmede bulunan 30.700 adet büyükbaş hayvan varlığının büyük çoğunluğu (%85) süt sığırlarından oluşmaktadır. İlçemiz genelinde süt sığırcılığı için tavsiye edilen Siyah Alaca Irk olan (Holştayn ve Holştayn Melezi) hayvan sayısı 4923 adet işletmede 25.000 civarında olup, halen sağmal olarak süt sığırcılığı yapılan 14.268 adet sığır potansiyeli bulunmaktadır. İlçemizde günlük miktar olarak 105 ton süt üretilmektedir. Üretilen sütler şirketler vasıtası ile değerlendirilmekte olup günlük olarak Yorsan:35 ton, Yakut Süt:15 ton, Ülker Süt:15 ton, Kay Süt:20 ton, Selimağa(Mandıra):5 ton, Sütaş 10 ton süt toplamaktadırlar. 5 ton civarında da yetiştiricilerimizin kendilerinde değerlendirdiği, tükettiği kayıt altında olmayan süt üretimi söz konusudur.

VAL_8617

Akbaşlar köyü hudutları içindeki Dursunbeyli 35- 40 civarında ortağın kurduğu Güçbirliği Çiftliği, süt ve besi sığırcılığı yapımında, diğer il ve ilçelere ülkemizde hayvancılığın nasıl ve hangi modern şartlarda yapılması gerektiğini göstermesi bakımından örnek bir çiftliktir.

 

MEYVECİLİK ve SEBZECİLİK

Dursunbey ilçemizin sadece 398 ha meyvelik 2 ha zeytinlik ve 511 ha bağlık alan olarak görülmektedir.912 ha sebzelik, 24.467 ha hububat ekim alanı, 590 ha nadas ekilmeyen arazi ve 12.542 ha ise diğer araziler olarak görünmektedir.  

DSCF7946

Dursunbey ilçemiz Amasya kadar olmasa; Amasya elması da dâhil elmanın birçok çeşidinin yetişebildiği bir arazi yapısına sahip bulunmaktadır. Önceleri dağ hayvancılığı olarak karasığır ve küçükbaş hayvancılık yapılıyordu. İlçemiz daha kereste ve elması ile meşhur anılmaktaydı. Modern anlamda Holştayn ve mantofon hayvancılık anlamında besi ve süt verimi yüksek olan hayvancılık alanında gelişmeye başladı. Sanki elmacılık yine yapılsa da eski önemini ve verimini yitirmiş gibi görünmektedir.

cherry_tree_fruits

İlçemizde elma başta olmak üzere; kiraz, erik, badem, ceviz, şeftali, hatta Trabzon hurması gibi çeşitliliği artırmalı, Kepsut ilçesinin her yıl geleneksel hale getirdiği şeftali şenliklerinin bir benzeri olarak Dursunbey Elma Şenlikleri yapmalıyız.

http://www.dursunbey.bel.tr/images/or/120420120919_sfsdf.jpg

Diğer alanlarda her türlü yetiştiriciliğe önem vermenin yanında ilçemizin arazi yapısını da göz önünde bulundurarak elma ve diğer meyve türlerine de yeniden önem veriliyor. Meyvecilik alanında hızlı çalışmalar yapılıyor. İlçe Tarım Müdürlüğümüz tarafından bu konuda yönlendirici teşvikler yapılıyor.

Meyvecilik alanında atılan büyük adımların bir kaçından da bahsedecek olursak; Mehmet İlker’in istasyon Mevkiindeki arazisinde 300 dönümlük arazi de elma yetiştiriciliği yapılıyor. Hacı Ahmet pınarın 10 dönümlük üzüm bağı dikilmiş bulunuyor. Eski ziraat odası başkanı Özcan Savur başta olmak üzere birçok kişinin kiraz bahçeleri bulunuyor. 2008 yılı için yıllık 20 tonun çok üzerine kiraz yetiştiği belirtiliyor. Cevizin para etmesi halkımızı ceviz dikmeye sevk ediyor.

 

BANKALAR

T.C. Ziraat Bankası:     266 662 1004 -  662 4126 -  662 2363

Vakıflar Bankası:          266 662 1074 -  662 1461 -  662 5200

Yapı Kredi Bankası:     266 662 7004 -  662 7014 -  662 7002

Türkiye Halk Bankası:  266 662 2393

EĞİTİM ve ÖĞRETİM

Balıkesir Üniversitesine bağlı Dursunbey Meslek Yüksekokulu dört programla birinci ve ikinci, bir programla sadece birinci öğrenim yapmaktadır. 

Meslek Yüksekokulu: 266 662 4940

Mesleki eğitim verenlerle birlikte 6 adet ortaöğretim okulu bulunmaktadır.

İmam-Hatip Lisesi: 266 662 1370

Endüstri Meslek Lisesi: 266 662 1375

Kız Meslek Lisesi: 266 662 1266

Sağlık Meslek Lisesi: 266 662 2919

Dursunbey Çok Programlı Lisesi: 266 662 1020

Mustafa Korkmaz Anadolu Lisesi: 266 662 1110

 

İlçe merkezinde biri yatılı bölge okulu olmak üzere 6 adet ilköğretim okulu bulunmaktadır.

Yatılı Bölge Okulu: 266 662 6236 

Atatürk İlköğretim Okulu: 266 662 1120

Üçeylül İlköğretim Okulu: 266 662 1371

Sabahattin Göndür İlköğretim Okulu: 266 662 1923

Neziha Bal İlköğretim Okulu: 266 662 2688

Sadullah Özer İlköğretim Okulu: 266 662 4766

İstasyon İlköğretim Okulu: 266 669 1116

 

* Köylerde bulunan Taşıma Merkezi olan 7 İlköğretim Okulu bulunmaktadır.

Selimağa İlköğretim Okulu

Akbaşlar İlköğretim Okulu

Kavacık İlköğretim Okulu

Gökçedağ İlköğretim Okulu

Odaköy Hasan şen İlköğretim Okulu

Çanakçı İlköğretim Okulu

Göbül İlköğretim Okulu 

* İl Dışı İlköğretim Taşıma Merkezi: 1

Simav Dağardı İlköğretim Okulu : (Şenköy İlköğretim Okulu bu okula taşınıyor.)

 

YAYGIN EĞİTİM KURUMLARI

Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü; İlçemizde Mesleki Eğitim Merkezi faaliyetini geçici olarak Anadolu Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi bünyesinde sürdürmektedir.

Pratik Kız Sanat Okulu da Kız Meslek Lisesi bünyesinde eğitim öğretimini sürdürmekte ve Bayanlara yönelik açılan Batik, Giyim ve Nakış dallarında kurslar açılmaktadır.  

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü: Merkezimiz 2007 yılı Haziran ayına kadar 1 müdür, 1 müdür yardımcısı, 1 sözleşmeli geçici personel hizmetli ile çalışmalarına devam etmiş, 2 müdür yardımcısının daha görevlendirilmesi ile birlikte bu tarihten itibaren

1 müdür, 1 müdür başyardımcısı, 2 müdür yardımcısı kadrosuyla çalışmalarına devam etmektedir.

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü; çeşitli alanlarda halka eğitim hizmeti sunmaktadır. Bu alanda halka hizmet sunabilmek için; Bilgisayar Kursu, Giyim Kursu, Halıcılık Kursu,

Avcılık Eğitimi Kursu, 1. Kademe Okuma-Yazma Kursu, Yetkili kalorifer Ateşçisi Kursu,

Yabancı Dil (İngilizce) Kursu, Anadolu, Fen Liseleri ve Kolejlere Hazırlık Kursu, ÖSS Kursu, Halk Oyunları Kursu, Aerobik Kursu, Kurban Kesim Elemanı Yetiştirme Kursu, Enstrüman Öğretimi (Gitar vs) Kursu, El Sanatları (Takı) Kursu, Tekvando Kursu, Bursluluk ve Yatılılık Sınavlarına Hazırlık Kursu, Futbol Kursu, Basketbol-Futbol, İlk Yardım ve Sağlık Bilgisi Kursu, Model Uçak Yapımı Kursu, Matematik, Bağlama Kursu gibi kurslar açmıştır. 2012yılı için hayvan yetiştiriciliği kursu ile ağaç gübreleme ve bitki yetiştiriciliği kurslarına katılan kursiyerlere hem belli miktarda ücret vermektedir. Hem de kurs boyunca onları sigortalı olarak göstermektedir. Bu çalışmalarına ihtiyaç oldukça devam etmektedir.

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI

İlçemizde;

1 Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursu,

Özel Aykut Sürücü Kursu

2 Özel Dershane

Özel Zağanos Dershanesi

Özel okan Sürücü Kursu

3 Özel Öğrenci yurdu mevcuttur.

Özel Ömür Kardeşler Erkek Öğrenci Yurdu

Tahsil Ç.Ö.Y.D.Erkek Öğrenci Yurdu.

Özel Zübeyde Hanım Yüksek Öğretim Kız Öğrenci Yurdu

Papatya Y.Ö.Kız Öğrenci Yurdu.

1 Rehabilitasyon Merkezi mevcuttur

Özel Aladağ Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

SAĞLIK HİZMETLERİ

HASTAHANELER

İlçede 75 yatak kapasiteli ve tam teşekküllü Devlet Hastanesi bulunmaktadır. Ayrıca 2 adet sağlık ocağı faaliyet göstermektedir. Sağlık ocakları tarafından aile hekimliği uygulaması neticesinde haftada bir gün ve haftanın belirli günlerinde köy köy gezerek sağlık hizmeti halkın ayağına gitmektedir.

Dursunbey Devlet Hastanesi: 266 662 1040

1 Nolu Sağlık Ocağı: 266 662 1303

2 Nolu Sağlık Ocağı: 266 662 1287

Sağlık Grup Başkanlığı: 266 662 1441

TARIM ve HAYVANCILIK

İlçe toprakları çok engebeli ve verimsiz olduğu için tarımsal faaliyetler geniş araziler üzerine kurulmuştur. İlçede toplam 23.901 ha. Tarım arazisi bulunmaktadır. Kuru tarım ürünlerinden; buğday, arpa, çavdar, yulaf, mercimek ve nohut, meyve üretimi olarak en çok elma üretilmektedir. Hayvancılık yönünden 18.000 Büyükbaş, 60.000 Küçükbaş ve 177.000 kanatlı mevcuttur.

İlçemizde faklı ve verimli bitki yetiştiriciliği alanlarında destekleme ürün artırma girişimleri yapılmaktadır. Kanola, yonca, çilek, vb yem bitkisi özelliği taşıyan veya daha fazla gelir getirici ürünlere yönelim çalışmaları yapılıyor. 

İlçe Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odası başta olmak üzere süt üreticileri birliği, damızlık birliği, elma üreticileri birliği, akbaşlar köyü sulama birliği, veterinerlik büroları ve gezici veterinerler ilçemizde tarım ve hayvancılığın gelişimi ve sağlıklı yürümesi için hizmetlerini sürdürüyorlar.

Daha modern anlamda hayvancılık yapmak için büyük çiftlik kurulumlarına yönelme eğilimleri başlamış bulunuyor. Bu çalışmaların ilk adımları olarak; Çamköy de Balıkesir anayolunun üst tarafında Kökten Kasabının 150- 180 büyükbaş hayvan kapasiteli besi çiftli, Akbaşlar Köyü merasında 380- 400 büyükbaş hayvan kapasiteli ve Kavacık köyüne de 260 büyükbaş hayvan kapasiteli çiftlikler kurulmuş bulunuyor. Devletinde teşvikleriyle bu çiftlerin sayılarının, yeni girişimciler eliyle artması bekleniyor. Bu çiftliklerin kendi soğutma tankları mevcut bulunuyor.

Diğer bireysel hayvan üreticilerin sütlerini bekletmek için ise; Çamköy ve Kavacık da Yorsan’ın, Akbaşlar da Tahsildaroğlu’nun soğutma tankları bulunuyor.

KÜLTÜR ve TURİZM

333px-Dursunbey_yerelk%C4%B1yafeti

Akbaşlar Köyü 1988 li yıllardan bir düğün kıyafeti resmi.

Kültürün maddesel öğelerinden olan kıyafetler, yaşam biçiminin de göstergesidir. Yörük kültürünün hâkim olduğu Balıkesir yöresi yerel kıyafetleri de büyük oranda konar-göçer yaşam biçiminden şekillenmiştir. Halı, kilim gibi öğeler sürekli hareket halindeki yaşamın; yorgan, yastık gibi öğelerin bir odada toplanması da soy bağımlı kalabalık aile yapısının göstergesidir. Aynı zamanda halkoyunlarında da kullanılan kıyafetler, gündelik yaşamın izlerini taşımaktadır.

Dursunbey genel olarak konar-göçer Yörük aşiretlerinin iskâna geçmesiyle kurulmuş olan Yörük köyleri ile tanınır. Konar-göçer Türk Aşiretleri’nin izleri bu köylerde görülmektedir. Su çıktı mesire yerinde her yıl Şiir Akşamları etkinlikleri belediyenin desteği ile yapılmaktadır.

Alaçam dağlarında bol miktarda yaban domuzu, karaca ve dağ keçisi mevcuttur. İstanbul'dan birçok iş adamı hafta sonları av için bölgeye gelmektedirler.

Gezip görülebilecek yerler arasında kanyon, su çıktı mesire yeri, alaçam dağları gibi pek çok yer bulunuyor. Bölge adeta Türkiye'nin Alpleri'dir. Konaklama için ilçede 50 yataklı Öğretmen evi ile birlikte, Sarnıç Oteli ve iki yıldızlı Hotel Balat misafirlerini bekliyor.

İlçemizdeki otellerden Hotel Balat, Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde 2006 yılında hizmete girmiş bulunuyor. 

UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEKLER

1-Kalaycılık, 2- Keçecilik, 3- Arzuhalcilik, 4-Nalbantlık, 5-semercilik, 6-Yağhaneler, 7-Su değirmenleri, 8-yün tarama (tiftik haneler), 9-Dokumacılık, 10-Terzilik(ilçemizde üç beş tane var. Hazır giyim terziliğe büyük darbe vurmuş durumdadır.)

 

DURSUNBEY’E NASIL GELİNİR? (ULAŞIM)

Duble (çift gidiş, çift geliş) yapımına başlanan Dursunbey – Balıkesir arasındaki anayoldan Dursunbey ilçemizin Balıkesir iline uzaklığı 77 km dir. Dursunbey Harmancık arası 91 km, Harmancık üzerinden Dursunbey Bursa arası 187 km dir.

 

1.Karayoluyla Dursunbey’e Geliş-Gidiş

 

Balıkesir'den Geliş ve Gidiş; Bursa yol ayrımı kavşağından sağa (doğuya ) 78 km Kepsut istikametinde anayoldan devam ederek geliyorsunuz.

 

Arabanız yoksa Balıkesir terminalinden Dursunbey Seyahat otobüslerine biniyorsunuz. Yinede bulamıyorsanız, otobüs firmasından bilgi almak için, otobüs işletmesinin telefonunu arayabilirsiniz.

 

Dursunbey Otobüs Seyahat: 266 662 1206

 

Sıra No

Dursunbey’den

Hareket

Balıkesir’den

Hareket

Firma

1

06:30

07:30

Dursunbey Seyahat

2

07:30

09:00

Dursunbey Seyahat

3

08.00

10.00

Dursunbey Seyahat

4

08.30

11.00

Dursunbey Seyahat

5

09.00

12.00

Dursunbey Seyahat

6

09.30

13.00

Dursunbey Seyahat

7

10.00

14.00

Dursunbey Seyahat

8

10.30

14.30

Dursunbey Seyahat

9

11.00

15.00

Dursunbey Seyahat

10

12.00

15.30

Dursunbey Seyahat

11

13.00

16.00

Dursunbey Seyahat

12

14.30

16.30

Dursunbey Seyahat

13

15.30

17.30

Dursunbey Seyahat

14

16.30

18.00

Dursunbey Seyahat

15

17.30

19.00

Dursunbey Seyahat

16

18.30

20.00

Dursunbey Seyahat

17

20.00

21.00

Dursunbey Seyahat

18

21.30

23.00

Dursunbey Seyahat

 

Bursa'dan geliş ve Gidiş; Bursa-İzmir karayolunun Beşevler mevkiinden sola Orhaneli yolunu takip edin, Orhaneli'nden sonra Büyükorhan ve Mazlumlar köyü üzerinden Dursunbey yaklaşık 187 km civarıdır. Yol bazı yerlerde bozuk olabilir. Dursunbey seyahat her gün düzenlediği günlük 2 sefer ile de gelip gidilebiliyor.

 

Sıra No

Dursunbey’den

Hareket

Balıkesir’den

Hareket

Firma

1

06.30

12.00

Dursunbey Seyahat

2

09.00

15.30

Dursunbey Seyahat

 

 

Kütahya'dan geliş ve gidiş; Tavşanlı-Harmancık-Dursunbey güzergâhı 120 km civarıdır. Yolun 40 km lik kısım dar ve dönemeçli olsa da Dursunbey ilçesine rahatça ulaşılabiliyor.

 

Sıra No

Dursunbey’den

Hareket

Balıkesir’den

Hareket

Firma

1

10.30

18.00

Dursunbey Seyahat

 

 

2.Demiryoluyla Dursunbey’e Geliş Gidiş

Mavi Tren ve Karesi Ekspresleri olmak üzere günde 2 kez tren geçerek otobüse nazaran çok daha hesaplı yolcu taşıyor. Dursunbey İlçemiz İzmir-Balıkesir-Ankara demiryolu güzergâhında bulunuyor. İzmir istikametinden gelen trenle Ankara’ya kadar, Ankara istikametinden gelen trenle İzmir’e kadar; Dursunbey tren istasyonumuzdan binerek yolculuk yapılabiliyor. Böylece güzergâh üzerindeki iller; Eskişehir, Kütahya, Balıkesir, Manisa illeri ve ilçelerinin birçoğundan, aktarma yapmadan tren ile ilçemize gelmek mümkündür. Daha önce3 iken; şu anda itibariyle 2 gidiş, 2 geliş olan tren seferlerinin tekrar 3 e çıkma hazırlıkları sürüyor. Yakında öğlen 12:11 Ege Ekspresi tekrar geçebilir.

Demir Yolları Gar Şefliği: 266 669 1035

(NOT: DEMİR YOLU ULAŞIMI DEMİR YOLU BAKIMI SEBEBİ İLE GEÇİÇİ SÜRE KAPALIDIR)

İzmir Yönünden Dursunbey’e Geliş

Sıra No

Trenin Adı

Dursunbey’den Hareket Saati

Yönü

1

Ege Ekspres

12.11

Ankara- İzmir (iptal)

2

Karesi Ekspres

02:04

Ankara- İzmir

3

Mavi tren

03:13

Ankara- İzmir

 

Ankara Yönünden Dursunbey’e geliş

 

Sıra No

Trenin Adı

Dursunbey’den Hareket Saati

Yönü

1

Ege Ekspres

14.09

İzmir- Ankara (iptal)

2

Karesi Ekspres

00:18

İzmir- Ankara

3

Mavi tren

02:03

İzmir- Ankara

 

İstanbul havaalanıyla Dursunbey arasında karayolu mesafesi 456 km ve bu normal bir otobüs ile 6 saat 30 dakika sürüyor.

DURSUNBEY DE NEREDE KONAKLANIR? (KONAKLAMA)

İlçemizi ziyarete gelenlerin gecelemesi durumunda kalabilmesi için çeşitli alternatifler bulunuyor. Otellerimiz yeterli kapasiteye sahip olup, iki adet otel ve öğretmen evimizde her daim yer bulunabiliyor. Diğer çevre ilçelere ve sahil şeridindeki tatil yörelerine göre çok daha ucuza konaklama imkânı sağlanıyor. 


Hotel Balat: 266 662 7087

Sarnıç Otel: 266 662 11 14

Öğretmen Evi: 266 662 1768 


Çeşitli etkinlikler için ilçemize gelecek olanlara konaklama imkânı sağlamak için, biri 2 yıldızlı olan iki adet otel ve öğretmen evinde kalacak yerler bulunuyor. Bildiğimiz kadarıyla Dursunbey orman İşletmesinin; Alaçam Yaylası, Candere, Gölcük, Değirmenek gibi dinlenme tesisleri olan yayla evlerinde ve düğüncüler hamamı gibi yerlerde de 10- 15 er kişilik gurupların kalabileceği tesisler bulunuyor.

Aslında temiz ve düzenli tutulabilse; eskiden beri olduğu gibi, her köy odası bir konaklama yeri olarak kullanılmaya devam edilebilir. Muhtarlar isterse; böyle temiz kalınabilir misafir haneler inşa ederek, gezi ve turistik amaçlarla ilçemize ve köylerimize gelecek olan yerli ve yabancı turistlere bu imkânı belirli bir ücret karşılığında sunarak köy sandığına gelir de sağlanabilir.

Eğer konaklamaya da para harcamayalım. Otel veya konaklama tesisine para vermeyelim, zaten paramız kısıtlı diyorsanız; ormanda kamp çadırı kurmanızı önerebiliriz. Alaçam yaylası, Candere, Gölcük, Değirmenek, Hacıkerim, Erecek yaylası, Delice köyü Yaylası, Karyağmaz Köyü Yağdan Yaylası gibi pek çok yer kamp kurmaya müsait bulunuyor. İlçemizin hele bahar ve yaz aylarında her havadar yeri ve akar durumdaki çeşmenin önü yeşillikler içinde bir piknik yeridir. Tabiî birde burası; ormanlık alanda bir yayla ise tertemiz hava da gönül rahatlığıyla kampınızı kurabilirsiniz.

 DURSUNBEY DE NEREDE NE YENİR?

Yörük köylerine gidildiğinde gözleme-ayran ve oğlak-kuzu çevirme, nar, kiraz, taze erik, olgun erik, turp, melki, kavun, karpuz, pesamat ekmek, keçi sütü, dere balığı, gölette sazan balığı, tarla ve bahçede doğal domates, biber, salatalık, taze peynir, yufka tiridi, sütlaç, saraylı(saliyli), Çingene tavuğu gibi birçok yiyeceği köylerde bulabiliyoruz.

İlçe merkezinde Saklı Cennet ve Saz Tesislerinde fırında kaşarlı alabalık, kaşarlı sucuk, tirit ve saç kavurma, paçalı pide, kıymalı pide, çiğ köfte, İnegöl köfte, yaş ve kuru pasta, lokum ve şeker çeşitleri bulunuyor. Höşmerim, künefe, baklava, börek, her türlü et yemeği, sebze yemeği, oğlak ve kuzu kavurma, gibi daha aklımıza gelmeyen birçok yemek çeşidini bulabiliyoruz.

Suçıktı Mesire yerinde; Kiremitte canlı alabalık, kiremitte sucuk, saç kavurma, tarhana çorbası, bahar ve yaz aylarında gözleme, börek çeşitleri, ayran, meşrubat çeşitleri ve tabiî ki keyif aracı çay içip kuru yemiş çitleyebilirsiniz. Burada; aile çay bahçesi, alabalık tesisi, çerez çeşitleri, mevsimine göre dondurma, aileler için belediye piknik parkı ve çocukları için oyun parkı, bayan erkek tuvaleti ve namaz kılmak isteyenler için görevlisi olan mescit bulunuyor.

Davetlilere veda ya da iş toplantısı gibi yemekli toplantıları burada düzenleyip, kiremitte alabalık ve daha başka sipariş yemekleri ikram edilebiliyor.

Burada su sesini dinlemek, Suçıktı şiir akşamlarına katılmak, Balık yemlemek ve balıkların serine bakmak, ailecek veya arkadaş ortamında piknik yapmanın zevkini ve yaşamak gerekiyor. Yine yaz aylarında kurulan Yörük çadırlarını görmek ve sıra gecelerine katılmak, çadırda gözleme yiyip ayran içmek de hoşunuza gidebilir.

 

Saz mesire yerinde; bulunan kafeterya restoran da; yine alabalık dâhil her türlü helal yemek ve içecek çeşidini bulabilirsiniz. Bir aile gazinosu, halı saha, tenis kortu ve yüzme havuzu tesisi vardır. İsterseniz balığı canlı alıp temizleterek kendiniz evinizde ya da kendinize uygun bulduğunuz bir yerde de pişirip yiyebilirsiniz. Sipariş üzerine birçok yemeği hazırlatma imkânı bulabiliyoruz. Düğün dernek işleri için yapılan kır düğün salonunu kullanabiliyor. Özel yemek toplantı davetleri düzenlenebiliyor. 

Sarnıç Suçıktı mesire yerinde; Daha farklı bir yer arıyorum beni buraları da kesmez diyorsanız; size sarnıç Suçıktı mesire yerini önerelim. Fırında odunla pişen kiremitte canlı alabalık, kiremitte sucuk, mangalda et, semaverde çay, pide ve meşrubat çeşitleri, fırınlanmış ceviz ve badem ezmeli helva, vb yemek çeşitleri bulunuyor. Önceden mekânı işleten kişiyle irtibata geçerek; istersen kap gel misafirlerinle birlikte bir oğlak veya kuzu temiz hava da çevirme yapabilirsin.

unsal57_admin_2547418475 530985_4104290719810_473275877_n

İstersen al gel 100 kişilik bir davetli listesi, ücreti karşılığı hazırlanıp alabalıktan tut, üç beş tane oğlak çevirmeye kadar varan içkisiz organizasyon hizmeti verilebilir.

 

Dursunbey Alaçam Orman İşletmesine konaklama tesislerinde de; Alaçam yaylası, Değirmenek, Candere, Gölcük şefliği, Faruk şeker Orman İçi tesislerinde konaklama ihtiyacını karşılamanın yanında yiyecek ve içecek ihtiyacını karşılayacak görevliler bulunuyor.

281999 262454

İlçemiz kereste, elma, Suçıktı ve saz mesire yerleri, şiir akşamları, yayla şenlikleri, 3 Eylül kurtuluş şölenleri, madenleri gibi görülmeye değer birçok özelliğinin ve güzelliğinin yanında yemekleriyle de diğer il ve ilçelerden geri kalmayacağını iddia ediyoruz. Biz daha çok bir turist gözüyle bakıp, bunların ilçe yöremize has olanlarını dile getirmeye çalışıyoruz. 

 

Dursunbey de Daha başka nerelerde neler yenebilir; kısa öz olarak söylemeye çalışalım:

 

İlçemiz lokantalarında; çorba çeşitlerinden saçta kavurma ve tavuk kızartmaya, tatlı çeşitleri olarak tahinden dondurmalı veya kaymaklı baklavaya onlarca türde tatlı, pide çeşitleri, çiğ köfteden İnegöl köfteye, daha birçok lezzeti ilçemizde bulabilmek mümkündür. Höşmerim ilçemizde üretilirken ege ve Marmara bölgesine ihraç edilir duruma gelmiştir.

Kiremitte alabalık; Dursunbey suçıktı, Saz Restoran ve sarnıç suçıktı alabalık tesislerinde balıklar, canlı canlı sizleri bekliyor.

Lezzetli Et Yemekleri; çiğer kavurma, çiğer sarma, kuzu ve oğlak kavurma, tavuk kavurma, göğeç, salçalı köfte, mantarlı sote, kıymalı yumurta ve patlıcan musakka gibi daha başka yemekleri bizim sağlıklı ve lezzetli bulup genellikle tercih ettiğimiz; Sefa lokantası, Çetinkaya lokantası, Bahar lokantası, Kervansaray lokantası, Saz Restoranlarından yiyebilirsiniz.

Sefa lokantasında Salı ve Perşembe günleri sultan kebabı yiyebilirsiniz.

İnegöl Köfte; Çarşı içinde İnegöl köfte yapan çoğu zaman oturacak yer bulunmayan İnegöl köfte salonu hâkimiyet gazetesi matbaasının hemen yanı başında sizleri bekliyor.

Çiğ Köfte; Kent merkezinde kapalı oto parkın üstündeki parkın yanı başında çiğ köfteci Bilal ustanın yeri sizleri bekliyor. Ziraat bankasından yukarı giderken de bir tane daha Toros Dondurma adıyla hizmet veren dükkânda çiğ köfteci var. Burada ağzınıza layık salep, boza içebilirsiniz. Kaymaklı ve dondurmalı baklava bulunur.

Yaş kuru pasta ve baklava; Hükümet konağına aşağı inerken yapı kredi bankasına yakınlarında yolun sağ ve solunda karşılıklı iki adet pastane sizleri bekliyor. Baklavayı kaymaklı da yiyebilirsiniz.

Kıymalı pide çeşitleri; Kıymalı, kaşarlı, kuşbaşılı, sucuklu ve karışık pidelerden yemekse canınızın çektiği; Konya etli pide salonu ve en az 2- 3 adet daha pide salonu ilçemizde sizleri bekliyor.

Tarhana Çorbası; ilçemiz lokanta ve aş evlerimizde çorba onlarca çeşidi bulunsa da, ilçemize gelmiş bir turist iseniz tarhana çorbasından vazgeçmeyin diyoruz. Sipariş üzerine lokantalara da yaptırabiliriz. Evlerde ise tarhana haftanın 3- 4 günü mutla olur.

Etli Paça (tirit); ilçemizde tirit’in değişik çeşitleri yapılıyor. Yufka üzerine etli su dökerek, kuru ekmek parçacıklarının üzerine etli su dökülerek yapılan iki tür olarak genel olarak ifade edebiliriz.

Lokantalarımızda Kelle Paça; etli tiritlerden adına kelle paça dediğimiz, hayvanların kellesinden elde edilen et ile yapılıyor. Kelle paçayı her sabah; Tadım, Bahar, Çetinkaya, Kervansaray ve Özlem gibi isimleri hemen aklımıza geliveren lokantalarımız da bulunuyor. 

Sütlaç Yemeği; Sütlaç yemeği deyince sizin aklınıza hemen bir tatlı çeşidi olan pirinç ve süte şeker katılarak yapılan tatlı gelecektir. Sütlaç’ın tatlısı da yapılır elbet ve lokantalarımızda bulunur.

Ama bizim söylemek istediğimiz sütlaç pirinç ve süte tuz katılarak yapılıyor. Kim bilir belki de tuzlu sütlaç seversiniz. Daha çok Selimağa köyü ve Dursunbey merkezde yapılıyor. Düğünlerinde giderseniz mutlaka bulabilirsiniz. Bulamıyorsanız sipariş üzerine özel bir organizasyonla yaptırılabilir.

Mantı; birçok yerde çeşitli hamur yemeklerine mantı denir. Ama bizim söylemek istediğimiz; bu değildir. Erişte hamurunu çeşitli çekilerde kesip kurutarak hazırlanıp, istendiği zaman suda pişirip süzerek yoğurtlanması sonucu elde edilen yoğurtlu hamur yemeğidir. Satın alma makarnayla da olur. 

Takviyeli; ilçemize has adıyla, muhallebinin üzerine tahin dökülerek yenmesine takviyeli deniyor. Nişasta unuyla yapılan muhallebiye köylerde daha çok pelte adı verilir.

Pelte Helvası; muhallebinin tepside Isran adı verdiğimiz mutfak aletiyle karıştırılarak helva gibi kızartılarak yapılmasına denir. Belki de muhallebiyi böyle yemeyi seversiniz.

Höşmerim (höşmelim); İnşaat malzemesi satıcılarının bulunduğu ana cadde olan, suçıktı yolundan giderken, sol tarafta Alican Höşmerimlerinin satıldı dükkânı bulabilirsiniz.

Saraylı (Saliyli Tatlısı); Birçok tatlının arasında unutulmaya yüz tutan tatlılarımızdan biri olmaya aday saraylı tatlısı, kızartılmış böreği dilimleyip, üzerine hazırlanan şekerli suyu soğumaya yüz tutmuşken dökerek yapılan bir tatlıdır.

Yufkaböreği yapar gibi yufkalar birer birer ıslatılıp aralarına ceviz vs parçacıkları serpilerek tepsiye yerleştirilir. Halk arasında saraylı tatlısının adı (Salili veya Saliyli Tatlısı) olarak geçmektedir. Fırında pişirip soğutulduktan sonra dilimlenir ve el yakar sıcaklıktaki şekerli suyu dökülür. Şekerli su döküldükten sonra da soğuması beklendikten sonra yenir.

Peksimet (Pesamat) ekmeği; Köylerde ekmek yapan kadınların ekmek yaparken mutlaka bir tepsi de peksimet ekmek yapmayı ihmal etmez. Yolunuz bir köyden geçiyorsa; ekmek yapan var mı diye mahalle fırınlarına şöyle bir bakını, fırından çıkan peksimeti hafif sıcakken yemekte hoşunuza gidebilir.

Keçi Sütü; Eğer aradığınız yemek değil de anne sütü kadar besleyici ve faydalı olan keçi sütü içmekse; Nisan ayından keçilerin soğulduğu Ağustos ayına kadar Sağırlar Köyü başta olmak üzere, Çamköy, Göbül, Selimağa, Sarnıç, Delice gibi birçok köyde bulunuyor.

keci_sut_sagimi 

Keçi ve koyun sütleri daha çok Akbaşlar köyü Tahsildaroğlu soğutmasına ve Selimağa konak peynirleri Mandırasına geliyor. Buralardan da önceden irtibata geçerek alınabilir.


Oğlak veya Kuzu Çevirme; 
Bizi keçi sütü de kesmez biz oğlağın veya kuzunun kendini yemek istiyoruz diyorsanız.  Bir çeşme başında ya da piknik yapabileceğimiz bir yerde oğlak çevirme bize daha uygun diyorsanız. İlçemizdeki piknik yerlerinden birinde, bir çeşme başında organizasyon ayarlayıp, oğlak veya kuzuda yenebilir.

oglakcevime

Yok, biz uğraşmayalım hazır olsun diyorsanız; Dursunbey de kemal kıymaz sokaktaki evinin önündeki fırınında, ya da çayır çimenlik bir yer de, Civan Mehmet namlı Mehmet Bodur size ücreti karşılığı oğlak veya kuzu etinin her türlüsünü hazırlasın.

Taze keçi, koyun ve inek peyniri; En kestirme yoldan söyleyelim, Balıkesir- Dursunbey Anayolu üzerindeki Selimağa köyündeki konak peynirleri mandırasından, keçi ve koyun peyniri süt sağım mevsiminde, inek peyniri yaz ve kış bulunuyor.

Ekimde Elma; Kerestesinden sonra ikinci sırayı elması alan Dursunbey’in etrafı elma bahçeleriyle dolu, eskiye nazaran elmacılık biraz gerilese de size yiyecek kadar çarşıdaki hemen her esnafın bir iki dönümlük elma bahçesi vardır. Yok, bize daha çok lazım diyorsanız; Mehmet İlker’in istasyon mevkiindeki 300 dönümlük elma bahçesinden ihtiyacınızı karşılamak için Mehmet İlker’lere müracaat edin derim.

-

Mayıs ve haziranda Kiraz; Tepeköy ve Adaören de diğer köylere nazaran daha çok bulunur. Hüseyin ve Mehmet canlı kardeşler Adaören de kiraz üretiminde başı çekmektedir.

cherry_tree_fruits

 

Erik ve Armut; hemen her köyde ve ilçedeki meyve bahçelerinde size yiyecek kadar gök zamanında gök, olgun zamanında olgun erik ve armut bulunur. Kışlık hoşaf için kalkanmış olarak da buluruz.

Ekimde Nar; Kireç, Dada ve Akçagüney köylerine ekim ayında giderseniz kırmızı ve sulu bol taneli nar yiyebilirsiniz.

Mayısta Çilek; Durabeyler köyünde yiyebilirsiniz. İlçe pazarına da getirirler, ilçemiz Cuma pazarından da alabilirsiniz.

Temmuzda Domates, biber, salatalık, Bostan ve Karpuz; Adaören Köyünde bol bol yetişir, başka köylerde de olursa Adaören de yetişenler daha lezzetli ve tatlı olduğu bilinir. Adaören hasan bey kavunları bölgede tavşanlı ilçesinde talep görmektedir.   

Adaören köyünde sera üzerine yaz kış domates, biber ve salatalık yetiştiren Ahmet Top kışında sebze ihtiyacını karşılayabilir.

Melki ve diğer mantarlar

Melki; Çam ağaçlarının olduğu alanlarda, çam Gazallarını altlarında güz mevsiminde diğer mantar çeşitleri gibi yağışların yağmasından sonra çıkan melkiyi bulmak epey zordur. Bazen çam Gazallarını açmadan görünmeyen melki bazen de açıkta görünüz halde olabiliyor.  Karyağmaz, Delice, Tepeköy, Sakız, Aziziye, Alaçam, Osmaniye, Aşağımusalar, Yukarımusalar, Kızılöz, Durabeyler; dada, küçükler gibi ormanları olan, daha birçok çam köylerin arazilerinden toplanabiliyor.Kulak ve Sırıca; Makilik arazilerde ve çimenlik alanlarda, dikenlerin diplerinde oluyor. Akçagüney, Gürleyen, Karamanlar, hasanlar, Delice, gibi aklımıza gelen köylerde olur. Melki olan diğer köylerde çok olsa da çoğu zaten zehirlidir deyip yendiğini bile bilmiyor. Çayır Mantarı; Çayırlarda olan çayır mantarı kızıl içlidir. Kızıl içli mantar olarak da ifade edilir. Çimenlik düz çayırlarda daha çok güneş gören güney çimenlik yamaçlarda bulunur. Kavak Mantarı; kesilmiş ve çürük kavak köklerinde olur. Bulmak için Kavak köklerine bakılır. Ağaç mantarı; Meşe, palamut ve kayın gibi ağaçlarda bulunur. İyice büyürse birisi bir tava gelir.

DURSUNBEY DE NERELERİ GEZİLİR?

Eko-turizm denilince; Birçok kişinin aklına hemen Olympos Dağı-Lidya Yolu dersiniz. Ya da Bolu Abant-Gölcük dersiniz. Bazılarınız Rize Fırtına Deresi'ni söyler. Bu işi biraz daha iyi bilenler Kaz Dağları'ndan bahseder.

Oysa ben şimdi sizlere çok farklı ve belki de hala kıymetini bilemediğimiz, belki varlığından bile habersiz olduğunuz bir cennete götürmek istiyorum. Hem de burnunuzun ucunda, içinde yaşadığımız ilçemizin birbirinden güzel piknik yerleri, yaylaları, balta girmemiş ormanları bizi bekliyor.

Dursunbey ilçemizin karaçam ormanları, su kaynakları, mesire yerleri meşhurdur. Eko turizm potansiyeli yüksektir. Suçıktı memba suyu ve saz çayırı yaz aylarında bir gezi ve dinlenme yeridir. Kepsut Dursunbey sınırındaki Sarnıç Suçıktı alabalık tesisler ve mesire yeri görülmeye değer bir yerdir.

 

orman-mudurunden-uyari-20090926AY236241-01

Alaçam ormanları içinde; Yayla, Bebek, Gölcük, Hacıkerim Bölgeleri, Çınarlı Pınar Mesire Yeri, Değirmenek Tesisleri, Alaçam Tesisleri, Candere Tesisleri, Gölcük Şefliği Orman Tesisleri, Faruk Şeker Orman İçi Dinlenme Tesisleri başlıca kamp ve dinlenme yerleridir.

 

dokuma

Kültürel ve sanatsal olarak yöremizde eskiden beri kullanılan, ilçemizin giyim ve yaşayış kültürünü yansıtan pek çok el sanatları ve giyim malzemesi ilginizi çekebilir. İlçemizde hükümet konağı karşısındaki DUFAT kültür salonunu yakından görmenizi öneniriz. Akbaşlar Köyünde de hala birkaç tane var olan çurfalık(Çuvallık), kilim tezgâhı, çıkrık, öküz arabası, ordu adı verilen üzüm sıkma tezgâhı, çorakla örtülmüş toprak evler gibi tarihi şeylerde ilginizi çekebilir.

 

image002 image025

Çoban kepeneği, eskiden kilim yerine kullanılan keçe, kıl kilim, namazla (namazlık) kilim, dokuma heybe ve torba, işlemeli ak göynek(gömlek), geleneksel eski kıyafet parçaları içinde yer alan ve hala düğünlerde giyilen bilumum yöresel giyim eşyaları ilginizi çekebilir.

 

İlçemizde Başlıca Gezilebilecek yerler; 

1.İlçemizde Suçıktı Mesire Yerleri

Dursunbey merkezde ve Sarnıç Köyü ile kepsut hududunda olmak üzere iki adet Suçıktı bulunuyor. İkisinde de tarhana çorbasından alabalığa kendiniz için ve büyük organizasyon için yemek çeşitleri bulabiliyor.

Suçıktı Mesire Yeri: Kaynağın geçmişteki yeri ve tarihi bilinmemekle birlikte, akış yönüne bıraktığı kireç çözeltilerinin kalınlık ve şekillerine göre en az 10 asırlık geçmişi olabileceği tahmin edilmektedir. Bu mesire yerindeki çınar ağaçlarının yaşları da bu tahmini doğrulamaktadır. Yurdumuzda herkesin gezip göreceği ender güzellikte yerlerin başında gelmektedir. Burada bir kafeterya ve alabalık lokantası mevcuttur.

Alabalık yemenin yanından, balık ve ördek yemlerken onları izleyebilirsiniz.

Bahar ve yaz aylarında gelirseniz Yörük çadırında gözleme ayran içip, sıra gecesine katılabilir ve barana kültür oyunlarını oynayıp izleyebilirsiniz.

Saz Mesire ve Piknik Yeri Alabalık Restoranı

http://www.memurin.net/images/haberler/dursunbeyde_agac_katliami_h16938.jpg hizmet2

İlçenin hemen dibinde, ilçeden çıkıp Dursunbey Suçıktı Mesire yerine giderken yolun sağındaki 10- 14 Ağustos tarihlerinde ilçemizin geleneksel panayırının kurulduğu bu yeşillik alanda oldukça geniş bir yeşil yer olan saz mesire yeri, kavak ağaçları ile dolu kenarında Suçıktı deresinin aktığı güzel bir dinlenme alanıdır.  

 

Burada yine alabalık dâhil birçok yemeği yiyebileceğiniz bir aile gazinosu, halı saha, tenis kortu ve yüzme havuzu tesisi vardır. İsterseniz balığı canlı alıp temizleterek kendiniz evinizde ya da kendinize uygun bulduğunuz bir yerde de pişirip yiyebilirsiniz. 

Sarnıç Suçıktı Mesire Yeri

unsal57_admin_2547418475

Balıkesir-Dursunbey karayolu Dada köyünden Kavacık köyü istikametine doğru dönüp, 13 km giderek, Sarnıç köyünü geçip, arka tarafındaki dereye inip Kavacık köyüne doğru devam eden yoldan gidiliyor. Burayı orman işletmesinden kiralayan Ali Ayar; burayı işletiyor.  ‘Ademaga’ mesire yeri olarak halka hizmet veriyor. Sarnıç Köyü Suçıktı mesire yeri içkisiz olup, namaz kılmak için camisi de bulunuyor.

Tarihi ve kültürel şeylere değer veriyorsanız ahşap kafeterya içerisinde ve dışarısında birçok tarihi ve kültürel eşya bulabilirsiniz. İsterseniz bir iki lira verip, bir davul kiralayarak çalıp oynayabiliyorsunuz.

224594  285424  

  

Mesire yerine istersen mangalını kap gel kendin pişir kendin ye. İstersen kara fırında odunla pişen kiremitte canlı alabalık ye. İstersen fırınlanmış ceviz ve badem ezmeli helva ye. Kiremitte alabalık yanında; kiremitte sucuk, mangalda et, semaverde çay, pide ve meşrubat çeşitleri yenebiliyor. İstersen kap gel misafirlerinle bir oğlak veya kuzu temiz hava da çevirme yaptırarak ye. İstersen al gel 100 kişilik bir davetli listesi, ücreti karşılığı hazırlanıp alabalıktan tut, üç beş tane oğlak çevirmeye kadar varan içkisiz organizasyon hizmeti verilir.

530985_4104290719810_473275877_n 226099

İstersek saatlerce hamak keyfi yapabiliyoruz. İsterseniz arkadaşınızla ya da eşinizle; hemen yanı başında bulunan büyük çam ağaçlarından yapılmış tahterevalliye binebilir, çocuklarını derede oynatabiliyorsun.

267254 281994

Eskiden kullanılmakta olan bir öküz arabasını ve birçok köyde hala kiler olarak kullanılmakta olan bir ambarı gözlemleyebilirsiniz. Ailecek veya arkadaş ortamıyla kendi mangalıyla gelenler için daha yukarıdaki çay ocağından da çay isteyip odun ateşinde veya semaverde çay içebilirsiniz.  

281999 262454

Kovuk çınar ağacına girerek fotoğraf çektirebilirsiniz. Amatörce olta ile derede balık avlayabiliyoruz. Ya da kamp çadırını alıp gelip kamp kurabiliyoruz. Kendinize verdiğiniz alabalık ziyafetinden ya da mangal keyfinden sonra yürümek iyi gelir deyip dere boyunca uzanan 1 km patika yolda yürüyebilirsiniz.

 

Hıdırlık Hıdrellez Piknik Yeri

Dursunbey ilçemizin Hıdırlık mevkii adı verilen ilçemiz devlet hastanesinin bulunduğu yerin hemen üst tarafından başlayıp tepenin arka yamaçlarına doğru uzanan alanda bahar ve yaz aylarında orman ağaçlarının arasında piknik yapılıyor.

İnsanların kışı atlattıktan sonra bahara merhaba deme pikniğini burada hıdrellez pikniği adıyla yapıyor olmasıdır. Mangal olsun, semaver olsun, evde hazırladıkları diğer piknik yiyecekleri olsun alıp aileler burada gönüllerince eğlenerek baharı karşılıyorlar.

hıdırlık2

Burada Dursunbey ilçemizin kültürünü yaşatmak için kurulan DUFAD Barana Evi bulunuyor. Diğer zamanlarda olduğu gibi Hıdrellez günlerinde de barana oyunları oynanıyor. Sıra geceleri düzenleniyor. Burası aynı zamanda Faruk Şeker Dinlenme ve mesire Yeri olarak anılmaktadır.

Orman İçi Dinlenme Yerleri

İlçede doğal güzellikler sahip yerlerde Orman İşletmesi tarafından mesire yerleri ve dinlenme evleri yapılmıştır. Yayla, Değirmenek, gölcül, Alaçam ve Candere tesislerinde olmak üzere; orman işletmesinin beş adet dinlenme tesisi bulunuyor.

Alaçam Tesisleri; Alaçam İşletme Müdürlüğü Alaçam Şefliği bünyesinde bir misafirhaneden ibarettir. Merkeze uzaklığı 28 km olup, 15 yatak kapasitelidir. 

Yayla Tesisleri; Orman İşletme Müdürlüğü’nün Sakız Köyü civarındaki Yayla İşletme Şefliği idare binası yanında tesis edilmiştir. Merkeze uzaklığı 30 km olup 14 yatak kapasitelidir. Burada Yayla şenlikleri yapılmaktadır.

yayla şenlikleri19 537

Buradaki yayla tesisinin yakınında; geyik ve karaca bakım istasyonu vardır. Geyik ve karaca gibi hayvanlar burada yetiştirilip ormanda yaşamına devan etmesi için doğal hayata salınıyorlar.


Değirmenek Tesisleri;
 Alaçam İşletme Müdürlüğü Değirmenek Şefliği bünyesinde bir misafirhaneden ibarettir. Merkeze uzaklığı 26km olup, 10 yatak kapasitelidir. Güğü Köyü eski yolundan devam edip giderek ulaşıyoruz. Safari türü yürüyüş ve gezileri sevenler için otantik bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Ormanda gezerken karşınıza;  geyik, kurt, domuz, çakal ve tilki gibi yabani hayvanlar çıkabilir. Diğer dinlenme tesisleri yayla ve yüksek sırtlarda iken Değirmenek tesisi çukurluk bir yerdedir. 
drsnbey%20198 DSC08949


Candere Tesisleri: 
Orman İşletme Müdürlüğü’ nün Candere Şefliği bünyesinde bir misafirhaneden ibarettir. Merkeze uzaklığı 35km olup, 10 yatak kapasitelidir.


Gölcük Şefliği: 
Alaçam İşletme Müdürlüğü Gölcük Şefliği bünyesinde bir misafirhaneden ibarettir. Merkeze uzaklığı 30km olup, 80 yatak kapasitelidir. Aşağımusalar’a giderken önümüze gelen yol ayrımındaki Yukarı Musalar yazan tabelanın gösterdiği yoldan giderken Yukarımusalar köyüne 300 metre kala önümüze çıkacak olan dinlenme tesisidir. Sabah saatlerinde tavsiye edilir; ama gündüzün diğer saatlerinde de yürüyüş yapmak için ideal yerlerden biridir. Şömine ateşi yakılıp seyrine bakmaktan hoşlananlar şömine de yakabilir. 

Faruk Şeker Orman içi Dinlenme Tesisleri:
 Dursunbey Orman İşletmesi Müdürlüğü idare binası üzerindeki çamlık alanda kır gazinosu ve piknik yeri ünitelerinden oluşmuştur.

Hacı Kerim Mesire Yeri; Alaçam Köyüne 7km mesafede olan Hacı Kerim mesire bölgesi, Balıkesir ilinin en yüksek tepesi olarak söylenmekte veya Akdağ’dan sonra ikinci tepesi kabul edilmektedir.

Erecek Köyü Hayır Yeri; Burası Erecek Köyünü geçince hemen yakında düz ve yeşillik bir yer olup, bir iki çeşme var olduğu ağaçlık bir alanda bulunuyor. Özel piknik yapmaya oğlak kuzu çevirmeye müsait ama ilçeye biraz uzak bir yerdedir.

Erecek3

Gelenduras Yaylası; Erecek köyünü geçip, erecek köyü hayır yeri piknik yerinden daha ileri giden yoldan gölcük köyüne doğru giderken Erecek Köyüne 5- 6km mesafedeki gelen Gelenduras dağının sırtındaki çeşmenin bulunduğu yerdedir. Buralarda kalp damar sertleşmesine ve tıkanıklının yanında birçok faydası olan alıç ağaçlarını da bulabilirsiniz. Alıç’ın hem meyvesi yenirse; hem yaprakları kaynatılıp içilirse insan sağlığına faydaları bulunuyor.

Çınarlı Pınar Mesire Yeri: İlçe merkezine yaklaşık 3 km mesafede bulunan içme suyu kaynağının çevresinde eşsiz çam ağaçlarının bulunduğu yeşil bir alan ve dinlence yeridir. 

Eski harmancık yolu üzerinde, yol kenarındaki çınarların altında içme suyu kaynağının çevresinde eşsiz çam ağaçlarının bulunduğu yeşil bir alan ve dinlence yeridir. Aileler buraya hafta sonları gidip, piknik yaparak yeşillikler arasında stres atabiliyorlar.

Pembe Köşk Mesire Yeri; Çınarlı Pınar piknik yerine varmadan pembe köşk tabelasının bulunduğu yerden sağa dönerek çitle tahta çitlerle çevri halka açık olan çam ağaçlarının dibindeki mesire yerinde ister ailecek, isterse arkadaş gurubu ortamında piknik yapılabiliyor. Kendi başımıza mangal keyfi, çay sefası yapabiliyoruz.

Pembekosk1 100_2865

İstenirse de dairede çalışan memur arkadaşlar topluca piknik yapılabiliyor.

Meşekent Piknik Yeri; Meşekent Pembeköşk ve Çınarlıpınar’a varmadan yolun solunda kalıyor. Dursunbey kerestesi ile ünlü bir ilçemiz olduğundan, burada yazlık türü tamamen ağaç malzemeden; ahşap evler olduğu için burası Meşekent adını almıştır. Bu yolun kenarlarında Adaören köyü hudutlarına varıncaya kadar ailecek piknik yapılabilecek başka yerler de bulmak mümkündür.

Karyağmaz Köyü Yağdan Piknik Yeri; Karyağmaz Köyü arazisinde; köyden Durabeyler Köyü tarafına ara bağlantı yolundan giderken dağa yoluna tırmanarak çıkılan Yağdan Tepesi düzlüğünde, bahar ve yaz aylarında da her zaman özel gidilerek piknik yapılabilir. Burada 3- 4 adet çeşme bulunuyor ve çeşmelerin arasından küçücük dere çökeltisi çeşmelerin suyunu alıp götürüyor. 

Karyağmaz Köyü Resimleri  yağdan
İlçemizin diğer köylerinde Mayıs ve Haziran aylarında yapılan köy hayırlarının başka bir versiyonu olan, ancak şimdilik diğer çevre köylerin ve ilçe halklarının davet edilmediği bu piknik şimdiki haliyle; Dursunbey, Bursa ve Kemalpaşa olmak üzere göç vermiş olan Karyağmaz Köylülerinin, bir nevi senelik mutat toplantısı gibi yapılıyor. Burada toplanan Karyağmaz Köyü halkı dana veya küçükbaş birkaç hayvan kesiyor, oyunlar oynuyor, şiirler okuyor, çeşitli etkinlik ve yarışmalar yaparak birbirleriyle hasret gideriyorlar.

h)Düğüncüler Hamamı

Delice; Karyağmaz, Bayıryüzügüney köyleri arasında; Büyük Orhan ilçesinin düğüncüler yakınında bir bölgede, Aliova çayının üzerinde bulunan bir hamamdır. Balık tutup, hamam sefası yapıp, doğa güzellikleri arasında vakit geçirmek isteyenler için ideal ortamlardan bir yerdir. 

i)Aşağımusalar Köyü Ilıcası

Aşağımusalar köyüne 5 km mesafede, Alaçam dağının güzelliğinin içinde yer alan ılıca suyu 29 derecelik sıcaklığa sahiptir. Çevrede cilt hastalıklarına iyi geldiği için ‘Güzellik Suyu’ olarak da bilinmekte ve anılmaktadır.

DURSUNBEY DE HANGİ AKTİVİTELER YAPILABİLİR?

1- Doğa yürüyüşleri yapılabilir. Mesela;

a)Çelikler köyünden Osmaniye’deki Candere Orman İşletmesi tesislerine kadar yürüyüş yapılabilir. Veya yayla bölgesinden yaklaşık 15 km (kuş uçuşu 8km) lik mesafedeki Candere’ye yürüyüş yapılabilir.

b)Sarnıç suçıktı da dere içinde 1 km ye yakın patika yolda yürüyüş yapılabilir.

c)Yabani hayvanlardan da çıkabileceği safari türü bir yürüyüş için; Güğü köyü eski yolunda ve orman içlerinde yürüyüş yapılabilir. 

d)Gelenduras Dağlarına yaya bir yolculuğa ne dersiniz.

e)Balıkesir ilimizin en yüksek tepelerinden Akdağ’dan sonra ikincisi, Hacıkerim piknik yeri yaylasında yürümeye ne dersiniz.

f)Gölcük Şefliği Dinlenme Tesisi yolunda Alaçam dağına doğru sabah yürüyüşü yapılabilir.

e)Delice Köyüne giderken dere boyuna aşağı doğru giden yolda, aşağıya kadar gidip geri gelerek yürünebilir. 

g)Reşadiye Orman evinden 22 km mesafedeki Hacıkerim tepesine; oradan da Candere tesislerine yürünebilir.

h)Sakız köyü yakınlarındaki yayla tesislerinin olduğu yayla bölgesinden 20- 23 km (kuş uçuşu 12km) lik mesafedeki, otantik yapılı bir bölge olan Değirmenek tesislerine doğru yürüyüş yapılabilir.

ı) Reşadiye köyünden yaklaşık 12 km lik mesafedeki Yassıören köyü yakınlarındaki kırkoluk bölgesine yürüyüş yapılabilir.

i)Kırkoluk bölgesinden 20 km civarındaki yaylaya doğa yürüyüşü yapılabilir.

k)Kanyon denen ve ikiye üçe ayrılarak Candere de uzanan vadi şeklindeki derelerin boyunca uzanan yollarda yürüyüş yapılabilir. Yolların kenarlarında tarihi kazılar yapılmış; buralarda tarihi kalıntılar ve işaretler bulmak da mümkün olmaktadır.

 

drsnbey%20031 drsnbey%20039

Kısaca tertemiz dağ havasında, bol oksijen depolayarak yürüyüş yapılmaya müsait dağ yolu veya köy yolu bulabilmek hiçte zor olmuyor. Daha önce ormandan tomruk taşınan ve kesim olmadığı zamanlarda kullanılmayan ve yürüyüş yapılabilecek oldukça çok sayıda yol buluyor.

 

DSC08921

 

2- Sürek avı (Özellikle yaban domuzu) Yapılabilir; Belirli bir bölgede yaban domuzu avlamak için; birçok avcı'nın bir araya gelmesi suretiyle yapılan avlanma şeklidir. Sürek avı yapacak olan avcılar arazinin yapısına göre aynı hizada olmak kaydıyla av bölgesini çembere alırlar ve çemberin bir tarafı sipere yatıp av bekler. Diğer taraflar mesafelerini koruyarak yay gibi daralarak ve aynı yürüme temposuyla 'avcı başı’nın başlama işaretini takiben av yapılacak sahaya girerler. Bu yürüyüş esnasında olabildiğince ses çıkartırlar ki; sahadaki avlar siperdekilerin üstüne gitsin. Bu av oldukça çok ayıda köpek kullanarak da yapılabilir.

42266431 tarlalara-zarar-veren-domuzlar-icin-surek-avi-4016170_604_o

Sürek avı bana göre değil; bek avı bek avından zevk alıyorum diyenler; avı köpeğe kovdurur ve kendisi avın geçme ihtimali olan yerde bekleyerek avlanabilir.

2- Tavşan, keklik, yelve(yilve) ve balık avı yapabilirsiniz.

Gerekli mercilerden izinlerini alarak tavşan, keklik, yilve, gibi eti yenen hayvanların avcılığını yapabilirsiniz.

rabbit-picture keko2

Oltayla ya da serpmeyle balık tutmayı seviyorum diyorsanız. Aliova Çayı, Küçükler Deresi, Sinderler altında ve derenin uzantısı gargıl derelerinde, Delice köyü delikdere de, Beyel Deresi gibi derelerde serpme ve oltayla, Akbaşlar köyü sulama göletin ve yapımı devam eden bitmek üzere olan süleler göletlerin de oltayla sazan balığı avlayabilirsiniz.

7985545269_7c1822a13f_c pullu-sazan-baligi-

Tavşan ve keklik; gökçedağ, Kireç, Taşkesiği, Kavak, Sakız, Turnacık, Yassıören, Yağcılar gibi köylerde daha çok bulunduğu söyleniyor. Domuz ise; Osmaniye, Değirmenek bölgesi, yayla bölgesi, sakız, Aşağı Musalar, Akbaşlar, Hasanlar, Gelenduras dağı, Alaçam,  Yukarımusalar gibi köylerin dağlarında bulunur.

3- Kamp kurabilirsiniz;

Kamp malzemenizi getirdiyseniz ve Alaçam dağlarında, Gelenduras dağlarında, delice yaylalarında kamp kurup kurulabilir ve dağcılık faaliyetlerini sürdürebilirsiniz.

4- Yörük ve Manav(Eski Yörük) adet ve gelenekleri gözlenebilir.

İlçemizin köylerine gidip düğünlerini, derneklerini, adet, gelenek ve örflerini gözlemleyebilirsiniz.

DSCF1674

 

5- Zeybek Ocağı Barana gösteri ve animasyonları izlenebilir.

DUFAD ekibinin çeşitli etkinliklerde ve cumartesi akşamları DUFAD Kültür evi başta olmak üzere birçok yerde düzenlediği barana halk oyunlarını, sıra gecesine yüzük kimde ve bocce gibi daha başka oyunlarına katılıp izleyebilirsiniz.

560306_10150889900182752_832577751_9498975_1426465989_n dufad

6- Sağlıklı ve lezzetli yemek, meyve ve sebzeler yiyebilirsiniz.

Kaşarlı Alabalık yenilip, çay veya kahve sefası yapılabilir. Oğlak ve kuzu çevirme, saç kavurma, çiğ köfte, İnegöl köfte, kızartmış tavuk, hepsinden öteye içimine doyum olmaz tatlı ve buz gibi soğuk alaçam suyu içilebilir.

Elma, erik, kiraz, çilek, mantar, turp, keçi sütü, taze peynir, gözleme, baklava, sütlaç, saraylı, tarhana, kabak tatlısı, doğa da çok bulunmasa da sağlık açısından birçok derde deva doyumluk olmayan alıç meyvesini yiyebilir, yaprak ve çiçeklerini kurutup ıhlamur gibi içebilirsiniz.

 

14- Melki, kulak ve çayır mantarı toplayabilirsiniz.

Mantar toplama sezonunda; melki, kulak, sırıca, çayır mantarı, kuzugöbeği, kavak mantarı tatakuli, karabaş gibi mantar çeşitlerini toplayabilirsiniz.

417161_10151231453389718_57434962_n P1000433

 

7- İlçemizdeki maden bölgelerine gezisi yapabilirsiniz.

İlçemizdeki ametist, krom, mermer, demir ve kömür madenleri gezilebilir. İlçe çeşitli maden rezervlerine sahiptir. Bunların başında; kömür(linyit), traverten mermeri(Arizona Kırmızısı, Verona Beyazı), amatis taşı, kurşun, krom, magnezit, çinkolu kurşun gibi madenler ilçemiz sınırları içinde çıkarılabilmektedir.

Dosya:Amethyst. Magaliesburg, South Africa.jpg 

Güğü Köyü yakınlarında Ametist madeni çıkarılmakta olup, kıymetli taş işlemeciliğinde (takı olarak) kullanılan bu Ametist Madeni ilçe ekonomisine katkılar sağlanmakta ve Türkiye’nin ilk ve tek resmi Ametist taşı ocağını işletilmektedir.

Güğü ve Aşağımusalar köyü sınırlarındaki sahada Çinko, kurşun, yer yer bakır ve gümüş cevherleşmesi mevcuttur. Çınar sağırla bölgesinde çıkarılan Hematit-Limonit demirin tahmini kapasitesi 10 milyon tondur. Maden işletmesinden çıkarılan binlerce ton limonit demiri çimento fabrikalarına demir yolu ve kara yolu ile taşınmakta ilçemiz ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Çakırca civarında açık, kapalı işletme usulüyle yıllık 80.000 ton kömür üretilmektedir.

8- İlçemizde gezilebilecek mesire ve piknik yerleri gezilebilir. 
Gezilebilecek yerler bölümünde ifade etmeye çalıştığımız birbirinden güzel yerleri gezebilirsiniz.

10- İlçemizin ve Kavacık Köyünün panayırları gezilebilir.

Panayır da alış veriş yapabilir, lunaparkta eğlenebilir, panayır yerinde hazırlanmış birbirinden leziz et ve diğer yemek çeşitlerinden tadabilisiniz. Panayırın üçüncü günü akşamı konser eğlencesini, dördüncü günü mehteran gösterisini, beşinci günü yağlı güreşler aktivitelerini görebilir izleyebilirsiniz.


 
280820121055_DSC_0111  DSC_0959_1

 

11- Sanatsal ve kültürel aktivitelere katılabilirsiniz.

Her yıl ona yakın sempozyumu, tiyatroyu, konferansı, paneli ve konseri izleyebilirsiniz.

20100517151226-sempozyum_%2838%29_%28600_x_402%29  DSC_7027

 

12-Yerel ve uluslar arası spor aktivitelerini izleyebilirsiniz.

İlçemizin düzenlemiş olduğu 8 ülkenin katıldı 2. serbest güreş turnuvasını, yerel ve ülke çapında katıldığımız tekvando turnuvalarını izleyebilirsiniz.

DSC_0858_2 meryem bursa tekvando1

 

İlçemizde düzenlenen bilgi yarışmalarını izleyip bocce oyunumuzu oynayabilirsiniz.

Haber: Dursunbey'​'de 3. uluslarara​sı Arapça Yarışması ala3

Bocce oyunu, attığınız toplarınızın hedef topa yakın olmasını sağlamaktır. Rakip toplarından hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alınıyor, 15 puan alan oyuncu maçı kazanıyor. Eğer rakibin topunu hedef alıp hedef toptan uzaklaştırıp kendi topunuzu hedefe yakın bırakmakta size puan aldırabiliyor.

 

SG100021_2 290620120921_7160750833_a82e2c101d_o

Doğru dürüst eğitim pisti bile olmayan ve Beyel köyünde küçücük bir alanda çalışmalarını sürdürerek uluslar arası dereceler elde eden; Mehmet Çelik ve Onur Tekirdağ’ın Motokros çalışmalarını görebilirsiniz.

 

13- Dursunbey Belediyespor kulübünün maçlarını izleyebilirsiniz.

Balıkesir 1.amatör kümede maçlarını oynayan Dursunbey Belediyesporun U- 12, U- 15, U- 19 ve A takım maçlarını izleyebilirsiniz.

 

 
14-Dini bayramları ve ramazan etkinliklerini görebilirsiniz.

Ramazan ve kurban bayramı gibi dini bayramları ve ramazan ayında gerçekleştirilen; etkinliklerini yerinde görebilirsiniz.

DSC_0650_6 bayramlasma1

 

15-Resmi bayram aktivitelerini İzleyebilirsiniz.

CIMG0346_resize IMG_7136%281%29

29 Ekim Cumhuriyet bayramı ve Yaklaşık iki saat süren 23 Nisan çocuk ve ulusal egemenlik bayramı kutlama faaliyet etkinliklerini, ilçede bulunan çeşitli okulların, protokol önünden resmi geçiş töreniyle geçmesine kadar izleyebilirsiniz.

 

fotogaleri_4f97da51cda28 fotogaleri_4f97db12d3c20

 

Ve yine 19 Mayıs gençlik ve spor bayramı gibi resmi bayramları izleyebilirsiniz.

20110520105307-SG100082_%28600_x_402%29 20110520105724-SG100158_%28600_x_402%29

 

15- İlçemizin 3 Eylül kurtuluş şölenlerini izleyebilirsiniz.

Dursunbey ilçemizin kurtuluş günü etkinleri çerçevesinde, 3 Eylül günleri bir etkinlikler yapılıyor. Belediye Başkanlığı ve Kaymakamlığımızın ortaklaşa düzenlediği etkinliklere; hükümet konağı önündeki resmi törenle başlanıyor.

DSC_0339 DSC_0892_4

Diğer konser, eğlence gibi etkinliklerle devam ediyor.

 

16-Şabanlar köyü köy hayrında Güreş izleyebilirsiniz

Şabanlar köyü geleneksel köy hayrında her yıl hayırdan sonra güreş alanına geçilerek burada yapılan güreşleri izleyebilirsiniz.

sabanlar_k%C3%B6y

 

ORGANİZASYON VE FAALİYET TAKVİMİ

 

Yılın tamamında yapılabilecek faaliyetleri, yani hangi ay gelirseniz yapabileceğiniz faaliyetleri özetleyerek belirli zamanlarda yapılabilecekleri aylar üzerinde göstermeye çalışalım.

 

Her mevsim yapılabilecek faaliyetler…

Suçuktı, sarnıç suçıktı, saz restoran alabalık yenebilir. Ailecek ve arkadaş ortamında çay keyfi yapılabilir. Barana gösteri ve oyunlarını cumartesi akşamları izleyebilir. Bocce oynanılabilir. Yasal işlemlere uygun olarak avlanılabilir, balık tutulabilir. Sinemaya gidilebilir. Tarhana, sütlaç, saraylı, etli paça tirit, dağcılık ve izcilik, doğa yürüyüşü yapılabilir. Dursunbey Orhaneli ilçe sınırının kesiştiği yerde, Aliova Çayı üzerinde bulunan düğüncüler hamamında hamam sefası yapılabilir. Değişik zamanlarda bilgi şöleni (sempozyum), konferans, panel, tiyatro gibi etkinliklere katılabilir ve izleyebilirsiniz.

Yine değişik zamanlarda düzenlenecek spor faaliyet ve turnuvalarını izleyebilirsiniz. Bunların tam olarak hangi ayda ve hangi dallarda yapılacaklarını kesin bilemediğimiz için bu şekilde ifade ederek yetinelim.

Spor faaliyeti ve müsabakası izlemekten çok spor yapmayı seviyorsanız; 7- 9 veya 19- 21 saatleri arasında ilçe kaymakamlığımızın halka açık tuttuğu kapalı spor salonumuzda kendiniz de spor yapabilirsiniz.

Unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin ilçemizde kalan son örneklerden olan; tabakhane cami altındaki kalaycı Ali’nin kalaycı dükkânını, sanayideki demirci dükkânlarını, Yassıören Köyündeki Nuri Özdemir’in demirci dükkânını, yeni cami karşısındaki arada bulunan semerci Süleyman Bezirgân ustasının dükkânını gezip görebilirsiniz. Orman işletmesinden aşağı giderken, istasyon yolu üzerindeki yün tarağı tiftik hanesini görebilirsiniz.

Hediyelik eşya olarak alabilecek bir şeyler arıyorsanız; eski sanayideki Turan ustanın dükkânından, Dursunbey’in kültür ürünü yatık alabilirsiniz. Daha başka hediyelik eşyalar istiyorsanız; sucıktı yolundaki BİM marketin yanında Gökkuşağı hediyelik eşya dükkânına uğramayabilirsiniz. Daha ucuz bir şeyler arıyorsanız; Halhalı Camii yanındaki milyoncuya uğrayın deriz.

Sarnıç suçıktı da, Akbaşlar Köyü değirmen deresinde ve başka yerlerde hala kendileri ayakta ya da kalıntıları olabilecek su (un öğütme) değirmenlerini görebilirsiniz. Akbaşlar Köyünde Aba (dokuma yün) yıkayıp dövme tezgâhını görebilirsiniz. Belediye binasının sol çaprazındaki karşı köşede eski eser alıp satıcısında; keçe, heybe, şamdan, kepenek, tarihi değeri olan birçok eşyayı ve malzemeyi görebilirsiniz.

 

AYLARA GÖRE FAALİYET TAKVİMİ

Hangi ayda Dursunbey de ne gibi etkinlik ve faaliyetlere katılabiliriz. Ne zaman gelirsek; ne yiyebiliriz ve neler yapabiliriz. Bunların zamanı önceden belli olanlar yok mu? Soru sorar gibi olduğunu hissediyoruz. Yukarıdaki; neler yenir, nerelere gezilir, neler yapılır gibi başlıklar içinde, genel anlamda aktarmaya çalıştığımız etkinlik ve faaliyetler içinden bildiğimiz kadarıyla, zamanı belli olanları, aylara göre tekrar sizlere aktarmaya çalışalım:

 

Ocak Ayında;

1- Henüz Uludağ’daki gibi kayak pistimiz yok ama Alaçam Dağı eteklerinde de yılın 3- 4 ayı kar eksik olmaz ve kayak yapılabilir. Alaçam dağlarının uygun bir yeri saptanarak özel bir kayak pisti kurulabilir.  

2- Unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin son örnekleri gezilebilir.

3- Doğada kış yürüyüşü adıyla, dağda kar üzerinde yürüyüş düzenlenebilir.

4- İlçe merkezinde ve köyde; Ayva, turp, havuç, kelem, Pırasa, marul ve ıspanak gibi sebzeler yenebilir. İlçemizde turp denince; Dodurga turpu meşhurdur. Dodurga turpu yemek için Hacıömerler Köyüne gideceksiniz.

5- Piknik alanlarında ya da uygun bulunan yerlerde, kar üzerinde mangal keyfi yapılabilir. Kartopu oynanabilir.

 

Şubat Ayında;

1- Yine Alaçam Dağı eteklerinde kayak yapılabilir. Köylerde zaten kar yağınca çocuklar başta olmak üzere karda kaymaktan hoşlanan gençler kısa parkur kayak kayıyorlar.

2- Unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin son örnekleri gezilebilir.

3- Doğada kış yürüyüşü adıyla, dağda kar üzerinde yürüyüş düzenlenebilir.

4- İlçe merkezinde ve köyde; Ayva, turp, havuç, kelem(lahana), Pırasa, marul ve ıspanak gibi sebzeler yenebilir.

5- Bal kabağı tatlısı yiyebilirsiniz. Akbaşlar köyü başta olmak birçok köyde ve ilçe de; bal kabağı üretip, kışın tatlısını yaparak yiyen çok aileler var. Bal kabağı; güz sonunda kökenlerinden hasat edilir. Cuma pazarından da alınabilir.

 

Mart Ayında;

1- Yine Alaçam Dağı eteklerinde kayak yapılabilir. Kar varsa yine başka yerler de kısa parkur kayaklar yapılabilir.

2- Unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin son örnekleri gezilebilir.

3- Doğada kış yürüyüşü adıyla, dağda kar üzerinde yürüyüş düzenlenebilir.

4- Merak ederseniz; size Osmaniye yanındaki candere tesislerinin yanından istasyondaki orman işletmesi orman fabrikasına uzanarak; çıra ve odunla suyu kaynatıp, buharıyla çalışan ve arkasına bağlanan 10 kadar vagonlu ve her vagonda frenci adında bir görevli bulunan küçük tren ile fabrikaya tomurluk(çam) taşınan ‘Takavül Yolunu’ gösterelim.

5- İlçe merkezinde ve köyde; Turp, havuç, kelem, pırasa, marul ve ıspanak gibi sebzeler yenebilir.

6- Çanakkale savaşının zafer yıl dönümü olan ve 18 Mart 1915 tarihi başarısının kutlandığı etkinlere katılabilir, bu anlamlı günün anısına düzenlenen; Mehmet Akif Kültür Salonu ve YİBO konferans salonu gibi yerlerdeki tiyatro gösterilerini izleyebilirsiniz.

 

Nisan Ayında;

1- Badem (Payam) ağaçlarında şeklini almaya başlayan meyveleri tazeyken yiyebilirsiniz. Her köyde ve ilçe merkezinde bulunur. Pırasa yine bu ayda da bulunur, pırasa kış sebzelerinden olup, ihtiyaç olunca topraktan çıkarılarak kış boyunca yenebilir. 

2- Okullar arası spor yarışma ve turnuvaları izlenebilir.

3- 23 Nisan da bütün okullarda ve ilçe merkezindeki cumhuriyet alanında düzenlenen 23 Nisan şenlikleri izleyebilirsiniz.

4- 23 Nisan sonrası hafta sonunda cumartesi ve Pazar günleri; Kaymakamlık Saz okul şenlikleri izlenebilir.  

5- Kutlu doğum Haftasında mevlit, tiyatro, kermes, türü değişik onlarca etkinliklerimizi görebilirsiniz.

 

 

Mayıs Ayında;

1- Mayıs sonlarında taze bakla ve bezelye yenebilir. Dalından yeşil erik(can eriği) , dut ve çağla yenebilir.

2- Keçi sütü içebilirsiniz. Selimağa Konak Mandırasında keçi ve koyun peynirini bulabilirsiniz.

3- Hıdırlık hıdrellez pikniğine katılabilir, burada sizde aileniz ve arkadaşlarınızla baharı karşılayabilirsiniz. Buradaki barana evini de gezebilir ve misafir olabilirsiniz.

4- Pembe köşk, çınarlı pınar, meşekent, karyağmaz köyü yağdan tepesi, Gelenduras yaylası, hacıkerim tepesi piknik yeri, Aşağımusalar dedesi piknik yeri gibi daha birçok yerde piknik alanlarında, piknik yapabilirsiniz.

5- İlçe milli eğitim ve kaymakamlığın düzenlediği okullar arası bahar kupası turnuvalarında; futbol, basketbol, hentbol, tekvando, güreş, masa tenisi, atletizm, bilgi yarışmalarını izleyebilirsiniz.

6- 19 Mayıs gençlik ve spor bayramı kutlama ve gösterilerini izleyebilirsiniz.

7- Her hafta birkaç köyde birden yapılan geleneksel köy hayırlarına katılabilirsiniz. 

8- Durabeyler köyü başta olmak üzere diğer köylerde ve ilçede çilek yiyebilirsiniz.

9- 26 Mayıs tarihlerinde yapılan yayla şenliklerimize katılabilirsiniz. Burada barana gösteri ve oyunlarının yanı sıra, onlarca oyun izleyebilirsiniz. Mangal partisi ve temiz hava da kısa parkur dağ yürüyüşleri yapabilirsiniz. 

10- İnsanların toplanıp kaynaştığı bir nevi insan panayırını andıran küçük çaplı pazarların kurulduğu ve aynı zaman da kültürel bir yemek ikramı olan, geleneksel köy hayırlarına Mayıs ve Haziran aylarında atılabilirsiniz.

11- Genellikle 12- 13 Mayıs tarihlerinde düzenlenen kaymakamlık tekvando turnuvasına izleyebilirsiniz.

 

Haziran Ayında;

1- Keçi sütü içebilirsiniz. Selimağa Konak Mandırasında keçi ve koyun peynirini bulabilirsiniz.

2- Durabeyler köyü başta olmak üzere diğer köylerde ve ilçede çilek yiyebilirsiniz. Yine bu ayda da dalından yeşil erik yiyebilirsiniz. Hastalık yapıp çiçek dökmedilerse, ilçe de ve köylerinde köyde bulunur. Taze bakla, bezelye, yenebilir.

3- Tepeköy ve Adaören köyleri başta olmak üzere birçok köyde ve ilçemiz merkezinde kiraz yiyebilirsiniz.

4- Havaların ısınmaya başladığı bu ayda Düğüncüler hamamına gidebilirsiniz. Aliova Çayı üzerinde bulunan da terleyip rahatlayabilirsiniz. Sıcak bana göre dere değil, serinlemek istiyorum derseniz çayda yüzebilirsiniz.

5- Hayvancılıkla ilgileniyorsanız; size ilçemizde modern anlam da üretim ve besicilik yapan çiftliklerimizi gösterelim.

6- Akbaşlar, Selimağa, Sağırlar, Göbül köyleri arasında düzenlenen, bu bölgeye özel, dönüşümlü okul şenliğini izleyebilirsiniz.

7- İnsanların toplanıp kaynaştığı bir nevi insan panayırını andıran küçük çaplı pazarların kurulduğu ve aynı zaman da kültürel bir yemek ikramı olan, geleneksel köy hayırlarına Mayıs ve Haziran aylarında katılabilirsiniz.

8- Şabanlar Köy hayrından sonra güreş yerinde düzenlenen Şabanlar Köyü Geleneksel Köy hayrı güreşlerini izleyebilir ve güreşlere güreşçi olarak katılabilirsiniz.

 

Temmuz Ayında;

1- Keçi sütü içebilirsiniz. Selimağa Konak Mandırasında keçi ve koyun peynirini bulabilirsiniz.

Vişne, Armut, Yeşil soğan, taze bakla, bezelye ve kırmızı olgun erik, ahududu, vişne, yenebilir. Sarmalık asma yaprağı toplanabilir.  

2- Karpuz, kavun, domates, biber, salatalık ve patlıcan gibi; yeni çıkmaya başlayan yaz ürünleri yiyebilirsiniz. Bu alandaki ürünlerin en hası Adaören köyünde yetişir. 

3- Suçıktı Şiir Akşamlarımız da; temmuz ortalarında iki gün boyunca, çeşitli etkinliklerle devam eden Şiir şölenimize katılabilirsiniz.

4- Bocce oyunumuzu bu ayda diğer bahar ve yaz aylarında oynanın ayrı zevkini tadabilirsiniz.

5- Başka bir ve zamanda yapabileceğiniz gibi, Temmuz sıcağında bir gölgelik çeşme önünde veya havadar bir mesire yerinde; oğlak ya da kuzu çevirme pikniği düzenlemenin güzelliğini yaşayabilirsiniz.

 

Ağustos Ayında;

1- Kavun, karpuz, kırmızı erik, , incir, üzüm, vişne, böğürtlen gibi meyveleri yiyebilirsiniz.

2- Temmuz sonundan itibaren ekim ayına kadar elma yiyebilirsiniz. Elma bahçesi ilçemiz merkezinde ve köylerinde de Amasya kadar olmasa da, çokça bulunur. Dursunbeyli iş ve ticaret adamı Mehmet İlker’in istasyon mevkiindeki 300 dönümlük elma bahçesine de elma bulabilirsiniz.

3- Patlıcan, bamya, biber, domates, salatalık, taze fasulye, semizotu, bamya, vb birçok yaz meyve ve sebzesini yiyebilirsiniz.

4- Dursunbey ilçemizin; alışveriş, eğlence, konser, mehteran gösterisi ve daha bir dizi faaliyetin yapıldığı, en önemli etkinlerinden biri olan Dursunbey Panayırını 10 14 Ağustos tarihlerinde gezebilirsiniz.

5- 30 ağustos zafer bayramı kutlamalarına katılıp izleyebilirsiniz.

 

Eylül Ayında;

1- Kavun, karpuz, armut, incir, üzüm, patlıcan, bamya, biber, domates, taze fasulye, semizotu, gibi meyve ve sebzeleri yiyebilirsiniz.

2- 3 Eylül kurtuluş kutlama ve şenliklerimizi izleyebilirsiniz.

3- Orman İşletmesinin tomruk taşıma yollarından olup, diğer zamanlarda kullanmadığı yollardan bir güzergâh belirleyip Motokros yarışı düzenleyebilirsiniz. Bunun için içe kaymakamımız dâhil yetkililer size her türlü yardımı ve desteği sağlayacaktır.

4- Yukarıdaki bir bölümde verdiğimiz; doğa yürüyüşü yapılabilecek güzergâhlardan birinde ya da daha başka yürüyüş yapılabilecek bir güzergâhta doğa yürüyüşü düzenleyebilirsiniz. Bu arada; doğa yürüyüşünün diğer aylarda da her zaman düzenlenebilir olduğunu bir kere daha belirtmekte yarar var.

5- 19- 26 Eylül tarihlerinde Kavacık Köyü Panayırı da bu ayda sizleri bekliyor olacak.

6- 2013 yılında 3.sü yapılacak olan Uluslar Arası Serbest Güreş Turnuvasını kapalı spor salonunda izleyebilirsiniz.

 

Ekim Ayında;

1- Armut, ayva, ceviz, üzüm, elma, gibi meyveleri yiyebilirsiniz. Kavun karpuza nazaran daha dayanıklı olduğu için, bu ayda da yiyebilirsiniz.

2- 29 Ekim Cumhuriyet bayramı etkinlerimizi izleyebilirsiniz.

3- İstediğiniz ve katılmak istediğiniz, zihinsel gelişimi artırıcı bir faaliyet olabilir. Belki de ilk defa düzenlenmesini teklif edeceğimiz; Cumhuriyet bayramı etkinliği olarak; satranç ve dama turnuvası düzenlemeye ne dersiniz. Öğrenciler arası, halk arası, kadınlar ve erkekler arası gibi farklı yaş kategoriler olarak değerlendirilebilir.

4- Akbaşlar Köyü ve Süleler sulama göletlerinde, en uzun ve en ağır balık tutma yarışına ne dersiniz.

5- Melki başta olmak üzere diğer mantar türlerini toplayıp yemek istiyorsanız; ekim ve kasım da yağmurlar yağınca bekleriz.

 

Kasım Ayında;

1- Nar yiyebilirsiniz. Nar meyvesini dada, kireç, Akçagüney köylerinde bulabilirsiniz.

2- Elma, armut, ceviz, üzüm, tek tük ağaçlar halinde yapılmaya başlanan Trabzon hurması

3- Turp, pırasa, marul, ıspanak, kelem(lahana) gibi kış sebzeleri yiyebilirsiniz.

4- Daha aktif bir spor olsun. Oynaması ve yapması biraz daha zor olsun diyorsanız, tenisin bir başka versiyonu olan badminton (tüylü top) turnuvası düzenleyelim. 

5- DUKİAD Kültür ve Giyim evi sergisini gezip görebilirsiniz.

6- Tarihi ve kültürel anlamda şeylere önem veriyorsanız; köylerde gezip, çuvallık, kilim tezgâhı, çıkrık, gecere, kirkit, dokuma şal, peşkir, dokuma ve al paça, keçe, kilim, heybe, torba, kepenek, üzüm sıkma tezgâhı (ordu), öküz arabası, karasaban, gibi araç eski, bazıları hala kullanılan araç ve gereçleri gösterelim.

7- Boş verin onları; daha otantik ve korkulu bir gezi ve macera yaşamak istiyoruz diyorsanız. Sizi Değirmenek orman bölgesine safariye götürelim. Ya da daha farklı bir ortam olsun, tarihi kalıntı ve işaretler görelim diyorsanız; buyurun gelin, candere vadisi kanyonuna gidelim.

 

 

Aralık Ayında;

1- Yine elma, nar, armut, ayva, Trabzon hurması Aralık ayında da bulunup yenilebilir.

2- Turp, pırasa, marul, ıspanak, kelem(lahana) gibi kış sebzeleri yiyebilirsiniz

3- Yahudi ve Hıristiyanlar yılbaşı kutlarken; gelin kapalı spor salonu, sinema salonu gibi yerlerde düzenlenen Mekke’nin kurtuluşunu kutlama ve etkinlerine katılabilirsiniz.

4- Aralık ayı sonlarında İldeki atletizm turnuvalarına katılacak olan sporcuların belirlendiği; Dursunbey atletizm (kros) yarışlarını izleyebilirsiniz.

5- Her yıl genellikle Aralık ayında ilçemize gelerek tiyatro gösterisi düzenlemeyi alışkanlık haline getiren Enver Demirkan tiyatrosunun iki gün süren tiyatro gösterilerini izleyebilirsiniz.

6- Kış aylarında Suçıktı mesire yerini gördünüz mü?  Kış ayında karlar altında Suçıktı mesire yerinde çay içmek ve balık yemek, sizin için bambaşka bir tat ve keyif olabilir.

7- ya da gelin saz da kartopu oynamayı deneyin. Yorulup acıkınca saz restoran da hem dinlenirken, alabalık, saç kavurma, ciğer kavurma yiyip çay içebilirsiniz.

8- Bu ayda sarnıç Suçıktı da, kartopu oynama, su şırıltısı dineleme, alabalık, ayrı bir lezzet olan tarhana yeme, karda mangal yapma, temiz hava odun ateşinde çay içme ve dahası keyfi yaşatabilir.   

HABERLEŞME

 

PTT HİZMET KURULUŞU

Koli gönderme, Mektup, Telgraf hizmeti işlemlerinin yanı sıra, emekli maaş ödeme ve elektrik, su faturası ödeme, eft ve havale gönderim işlemlerini yürütmekte olan;

Posta Telgraf telefon (Ptt) Müdürlüğü: 266 662 1919

 

İnternet ve telefon abonelik ve arıza işlemlerini yürütmekte olan;

Türk Telekom Müdürlüğü: 266 662 3333


RESMİ GAZETELER


Balat Gazetesi  
Hâkimiyet Gazetesi
Dursunbey’in Sesi Gazetesi 

İNTERNET HABER SİTELERİ

haberdenhaber.com
balatgazetesi.com
dursunbey.com


RESMİ DİRELER

KAYMAKAMLIK

Kaymakamlık Santral: 266 662 6800- 662 1769

Yazı İşleri Müdürü: 266 662 1242

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı: 266 662 2509

 

BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Belediye Santral: 266 662 1018- 662 1340

Belediye Halkla İlişkiler: 266 662 1224

Zabıta İhbar: Alo 153

İtfaiye ve Yangın İhbar 110
Alo Cenaze: 188

 

GARNİZON KOMUTANLIĞI

Jandarma: 266 662 1025- 662 4575

 

ASKERLİK ŞUBESİ

Askerlik Şubesi Başkanlığı: 266 662 1001

 

ADLİYE SARAYI (MAHKEME BİNASI)

Adliye Santral Telefonu: 266 662 28 95

Cumhuriyet Savcılığı: 266 662 1031- 662 2895- 662 6858

İlçe Seçim:   266 662 2401

Kapalı Cezaevi Telefonu:266 662 22 73

 

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Emniyet Müdürlüğü: 266 662 1043

Polis İhbar:  155

ORMAN İŞLETMESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Dursunbey Orman İşletme Müdürlüğü: 266 662 1006

Alaçam Orman İşletme Müdürlüğü: 266 662 1294

Orman Yangın İhbar:  177

 

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürlüğü: 266 662 2309

MAL MÜDÜRLÜĞÜ

Mal Müdürü: 266 662 10 42

VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Vergi Dairesi: 266 662 1306

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ

Nüfus Müdürü: 266 662 12 38

 

DEMİR YOLLARI GAR ŞEFLİĞİ

Gar Şefliği: 266 669 1035

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU MÜDÜRLÜĞÜ

SGK Müdürlüğü: 266 662 6691

KREDİ YURTLAR KURUMU KIZ YURDU MÜDÜRLÜĞÜ

Yurt Müdürlüğü: 266 662 1484- 662 1485- 662 1486

ULUDAĞ ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETİ A.Ş

Uludağ Elektrik Dağıtım Şirketi: 266 662 1545- 662 6645- 662 1374

  

ÜNLÜ KİŞİLER

SARI HOCA (Mehmet Ruhi Turan) EFENDİ

untitled-3

Dini ilimler alanında Dursunbey ilçemizin en bilgili âlimidir. Yetiştirdiği talebeler ve ilim alanında ilçemize yaptığı hizmetler göz önünde bulundurulduğunda Sarı Hoca Efendi ilçemizin en ünlü kişidir.

Sarı Hoca Efendinin ailesinin Saraybosna'dan geldiği söylenmektedir. Önce İnegöl’e gelmişler ve kendisi 1889 da Bursa-İnegöl'de doğmuştur. Ailesi daha sonra Bursa-Orhaneli'ye taşınmıştır. Sarı Hoca Efendi İlköğretim ve Medrese eğitimini Orhaneli de yapmıştır.

Sarı Hoca, kırk yaşından sonra Balıkesir-Dursunbey ilçesine yerleşmiştir. Asıl hizmetlerini burada yapmış ve Sarı Hoca lakabını burada almıştır. Sarı Hoca Dursunbey'de Mollaoğlu Camiinde imamlık yapar ve babasının vasiyeti üzerine talebe yetiştirir. Dursunbey'de 1940-1950 yılları arasında müsait olan camilerde görev yaparak talebe okutmaya ağırlık verir. Bu dönemde din eğitimine gerekli önem verilmez ve okutacak yeterli hoca bulunmaz. Sarı Hoca Efendi kendine üç köy seçer. Bunlar: Bayıryüzü Güney Köyü, Karyağmaz Köyü ve Delice Köyü’dür. Köylerde verdiği eğitimleri köy odaları ve camilerde yapardı. Çarşı cami Müezzinliğinden emekli saatçi Hafız Şerafettin Beyin babası olan Sarı Hoca Efendi, 1981 de Dursunbey ilçemizde vefat etmiştir.

 

İSMAİL DAYI

İsmail DAYI'yı Rahmetle Anıyoruz

1926 yılında Balıkesir'de doğdu. Dayı, ilköğrenimini Dursunbey'de tamamladıktan sonra Bursa Erkek Lisesini bitirdi. İstanbul'da Milli Türk Talebe Birliği ve Türk Kültür Ocağı'nın düzenlediği toplantılarda yetişen Dayı, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki eğitimini Hasan Basri Çantay’ın yazdığı Kuran mealine destek olmak ve onun yardım hizmeti sunmak için son sınıfta bıraktı.

SG100131


Yağmur Yayınevi'ni 1960 yılında kuran Dayı, 1960 ihtilalinden sonra Samsun Senatörü seçilen ve Cumhurbaşkanı adayı olan Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil'in tarihteki Ankara yolculuğunun en önemli tanığıdır. Dayı, 1983 yılında Anavatan Partisi'ne katılarak, 6 Kasım 1983 ve 29 Kasım 1987 genel seçimlerinde Balıkesir'den milletvekili seçildi.
82 yaşında iken 19 Mart 2008 yılında Ankara da rahatsızlanarak hayatını kaybetti. Vasiyeti üzerine Dursunbey de toprağa verildi.

SADİ GÜVEN

 Sadi GÜVENSadi Güven, Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde 24 Haziran 1955'te doğdu. Dursunbey Lisesini, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra İstanbul hakim adayı olarak mesleğe başlayan Güven, Narman, İslahiye Sorgu Hakimliği, İslahiye, Malkara, Fethiye, Ankara hakimliği, Ankara Ticaret Mahkemesi Başkanlığı ve Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu.  Yargıtay üyeliğine 13 Temmuz 2008'de seçilen ve 17. Hukuk Dairesi Üyesi olarak görev yapan şu anda Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Sadi Güven, evli ve bir çocuk babasıdır. 

ALİ OSMAN SALİ

230720120042_201101182249_aliosmansali

Ali Osman Sali, 10 Haziran 1959 Balıkesir Dursunbey'de doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunu. Yüksek Lisans ve doktorasını İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mali Hukuk Anabilim Dalı'nda tamamladı. Sosyal Sigortalar Kurumu'nda müfettiş yardımcılığı; Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı'nda müfettiş yardımcılığı, müfettişlik ve başmüfettişlik görevlerinde bulundu. Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı görevini yürüttü. Mali hukuk, kamu yönetimi, yolsuzluk, siyaset ve bürokrasi üzerine yayınlanmış makalelerinin yanı sıra basılı bir kitabı bulunmaktadır. 2002 den itibaren iki dönem üst üste AK Parti Balıkesir Milletvekilliği yaptı.. İngilizce ve Fransızca bilen Sali, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 


REMZİ KAYA


imager

1956 yılında Balıkesir ili, Dursunbey ilçesi Sağırlar Köyü’nde doğdu ve İlk tahsilini burada tamamladı. Daha sonra Dursunbey Kur’ân Kursu’nda hafızlığını bitirdi. İstanbul Çarşamba İmam Hatip Lisesi (1970- 1973) ve Edirne İmam-Hatip Lisesi’nden (1976- 1977), 1981′de de Bursa Yüksek İslâm Enstitüsü’nden mezun oldu. 1984 yılında Uludağ Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nin açmış olduğu, Kur’ân-ı Kerim Öğretim Görevliliği imtihanını kazanarak, aynı fakültede göreve başladı. 1986′da yüksek lisansını, 1993′de doktorasını tamamladı. 1994 yılında Yrd. Doç, 2000′de Doçent ve 2005 yılında Profesör oldu. 1996- 1997 ve 2003- 2004 öğretim yıllarında Türkmenistan Mahtum Kuli Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde görevde bulundu. Evli ve dört çocuk babası olan Kaya’nın yayınlanmış çok sayıda eser, tez, makale ve tebliği bulunmaktadır. Pek çok panel ve bilgi şölenine katılmış ve bazılarını da yönetmiştir.

Prof. Dr. Remzi Kaya; Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 28.12.2012 tarih ve 1906- 57076 sayılı yazısına istinaden 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 16. maddesinin (a) fıkrası gereğince AKÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanlığına atanmıştır. Dursunbey ilçemizden birçok öğrenciye el uzatmış başta kendi köyü olmak üzere ilçemizden birçok kişiye örnek olmuş ve çığır açmıştır.

İLKAY GÜNDOĞAN

İlkay Gündoğan  Balıkesir'in Dursunbey ilçesinden Almanya'nın Gelsenkirchen kentine işçi ailesi olarak gelen bir ailenin çocuğu olarak dünya gelmiştir. 24 Ekim 1990, Gelsenkirchen, Almanya doğumludur. Türk asıllı Alman futbolcu Orta saha oyuncusu olarak futbola devam ediyor. Borussia Dortmund takımında forma giyen yetenekli futbolcu oynadığı futbol ile ismini tüm avrupa'da duyurmayı başardı.  Milli voleybolcu Naz Aydemir ile kuzendir

 HÜSEYİN SAK

Hüseyin SAK1950 yılında Balıkesir, Dursunbey’de doğdu. 1973 yılında İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi’nden mezuniyetini müteakip, Paris-I Panthéon-Sorbonne Üniversitesi’nde iktisat doktorası yaptı (1979).
 

Meslek hayatına 1979 yılı sonunda –İşletmecilik ve Turizm Yüksekokulu adı ile Bursa İTİA bünyesinde iken YÖK Kanunu ile adı değiştirilerek Uludağ Üniversitesi’ne bağlanan ve halen Balıkesir Üniversitesi bünyesinde öğretime devam eden– Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nda Kamu Maliyesi Öğretim Görevlisi olarak başladı ve 1982 yılında Yardımcı Doçent unvanı ile İktisat Öğretim Üyeliğine geçti. Adı geçen Yüksekokul’da akademik fonksiyonlarının yanında idari görevler de üstlenerek, önce Müdür Yardımcısı, ardından da 1982 yılından itibaren Yüksekokul Müdürü olarak görev yaptı. Söz konusu görevini sürdürmekte iken, 1984 yılında naklen Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne Daire Başkanı olarak atanan Hüseyin Sak, bu görevinin ardından, anılan kurumda geçirdiği yaklaşık 18 yıl boyunca sırasıyla; T.C. Cidde Başkonsolosluğu Ekonomi ve Ticaret Müşaviri (1988-1991), Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğü, “Ekonomik Analiz”, “Uluslararası Sermaye Piyasaları” ve “Dünya Ekonomileri İzleme” Daireleri Başkanı (1991-1996), T.C. Bahreyn Büyükelçiliği Ekonomi Müşaviri (1996-1999) olarak çalıştı.

 

Bürokratik görevlerinin yanı sıra akademik çalışmalarını da sürdürerek 1987 yılında İktisat Doçenti unvanını aldı. Ayrıca, 2000-2002 yılları arasında Başkent Üniversitesi MBA Programında yarı zamanlı öğretim üyesi olarak, “İktisada Giriş” ve “Dünya Ekonomisinde Gelişmeler ve Türkiye Ekonomisi”  derslerini verdi.

 

Bahreyn’deki yurt dışı görevinin ardından atandığı “Hazine Uzmanı” kadrosunda iken, geçici görevlendirme ile, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nda “Sektörel Rekabet ve Tüketici Hakları Dairesi” Başkanlığını üstlenen (1 Nisan 2002)  Doç. Dr. Hüseyin Sak, 1 Haziran 2002 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Kurul Üyesi olarak atandı ve 5 Haziran 2002 tarihinde yemin ederek görevine başladı.17 Aralık 2003 tarihli ve 2003/6695 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Kurul İkinci Başkanı olarak görevlendirilmiştir. Hüseyin Sak son olarak 2013 yılında Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurul üyesi olarak görev yapmıştır.Evli ve iki çocuk babası Doç. Dr. Hüseyin SAK, Fransızca, İngilizce ve Arapça biliyor.

PROF. DR. METE GÜNDOĞAN

 

Prof. Dr. Mete GÜNDOĞAN

Mete Gündoğan, 1963 Balıkesir - Dursunbey doğumludur. İlköğretim ve Lise tahsilini Ayvalık ilçesinde tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesinde Lisans (1985) çalışmasını bitirdikten sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesinde Yüksek Lisans çalışmasına başladı. Tez aşamasında British Councilden kazanmış olduğu bursu değerlendirmek üzere İngiltereye gitti. Cranfield Teknoloji Enstitüsünde Üretim Sistemleri Mühendisliği alanında Yüksek Lisans (1990) çalışmalarını tamamladı. Doktorasını (1995) yine İngilterede, Cranfield Üniversitesi Endüstri ve Üretim Sistemleri Mühendisliği alanında yaptı. Doçentliğini 2000 yılında aldı. Balıkesir Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi (yarı zamanlı), Polis Akademisi (yarı zamanlı) ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesinde çalıştı. Ghent Üniversitesinde literatür çalışmaları yaptı.


Akademik çalışmalarının yanı sıra Dr.Gündoğan, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Araştırma ve Geliştirme Planlaması Müdürlüğünde araştırma mühendisi ve bir müddet de müdür olarak görev aldı. Devlet Planlama Teşkilatında (DPT) Bilim ve Teknoloji Sektörü uzmanı, Başbakanlık Başmüşavirliği ve TBMMnde müşavir görevlerinde bulundu. Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinde açılan 20nci Dönem Kamu Diplomasisi Kursunu tamamladı.

Çeşitli sanayi çalışmaları ve tecrübeleri çerçevesinde, Akıncı F-16 Uçak Fabrikasında (TAI) Kalite Teminat Sistemleri Başmühendisi olarak çalıştı. Avrupa Ford Motor Fabrikalarında (Köln-Almanya, Genk-Belçika, Valencia-İspanya, Bordeaux-Fransa ve Dagenham-İngiltere) Bilgisayar Destekli Bakım Yönetim Sistemi projesinde mühendis olarak çalıştı. Özel sektörde üst düzey yöneticilik ve danışmanlık da yapan Dr. Gündoğan, Balkanlarda ve ülkemizde özelleştirmeden alınan birçok fabrikanın devreye alınması projelerini baştan sonra gerçekleştirdi.

Evli ve üç çocuk babası olan Prof. Dr. Gündoğan İngilizce ve Fransızcanın yanısıra kısıtlı derecelerde Felemenkçe, Boşnakça ve Arapça bilmektedir.

Uluslar arası ve ulusal düzeyde birçok yayını bulunan Prof. Dr. Mete Gündoğanın akademik ilgi alanları: Mühendislik Ekonomisi, Sistem Analizi ve Tasarımı, Üretim Yönetimi Sistemleri, Üretim Planlama ve Kontrolü, Teknoloji Yönetimi, Kalite Teminatı, Toplam Kalite Yönetimi, Bakım / Onarım Planlaması ve Yönetimi, Maliyet Analizleri ve Muhasebesi ve Ekonomi (Mikro ve Makro)dir.DURSUNBEY’İ KİMLER BİLİR

Ahmet Kuyucu (Kaymakam Ahmet)

Uzun yıllar Kaymakamlık bekçiliği yaptıktan sonra emekli olmuş, tarihi ve kültürel şeylere değer veren, sosyal hayatta aktif bir kişilik sergilemektedir. En az bir şiir ve bir kültür kitabı bastıracak yazılı birikimi bulunmaktadır.

Fikri Conker (Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü)

Kaymakamlık yazı işleri müdürümüzdür. Aslen Dursunbeyli olmamasına rağmen, görevi icabı ilçemizin birçok yerine gitmiş, ilçemizle ilgili birçok bilgiye sahiptir.

Feyzullah Kırca

Dursunbey ilçemizle ilgili olan bu çalışmayı hazırlayan Feyzullah Kırca; Manyas ilçesinde başladığı İmam hatiplik görevini, 17 yıllık memur olarak kendi köyü Akbaşlar da devam ettirmektedir. Boş zamanlarında şiir ve makale yazar. Bir şiir, birde köyünün tarihi ve kültürel yönleri yanında ilçemiz Dursunbey hakkında bilgilerin, karesi ve Balıkesir’e ait kısa bilgilerin de yer aldığı iki adet kitabın yazarıdır. Osmanlı tarihinde yaşamış ve adından söz ettiren ünlü çelebin hayatlarını şiirsel olarak anlattığı 3.şiir kitabını baskıya hazırlamıştır.

Köyünün siteleri olan akbaslarkoyu.com, akbaslarkoyu.tr.gg sitelerini yönetici olarak düzenlemektedir. Haberden haber, ajans diyanet, bir milyon kalem, gibi çeşitli sitelerde köşe yazıları yayınlanmaktadır. Balat gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.  Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Kemal Kömürcü

Kendisi aslen Kayserili olup; Dursunbey ilçemizde uzun süre veterinerlik, ilçe tarım müdürlüğü ve hatta kaymakamlık vekâleti de yapmıştır. Emekli olduktan sonra da özel iş yerinde veterinerlik yapmaya devam etmektedir. Muntazam olarak köyleri de gezmekte, hayvan hastalıklarında telefonla çağırıldığında da köylere hizmet vermek için giderek halka gezici veterinerlik hizmeti vermeye devam etmektedir.

Osman Bıldır

Kendisi Dursunbeyli ve Dursunbey de avukatlık yapıyor. Aynı zaman da imam hatip kız yurdunda müdürlük yapıyor.

Rahmi Kireç

Dursunbey Balat gazetesinin yapımcısı, editörü, sorumlusu ve sahibidir.

Fatma Bıldır Olu

Balıkesir ilimizde Türk dili ve öğretmenliği yapmaya devam etmektedir. Dursunbey ilçemiz ile ilgili halk edebiyatı alanında belediyenin baskıya verdiği bir kitabı bulunmaktadır.

Sakin İpekçi

Dursunbey devlet hastanesinde çalışan laboratuar da sağlık memuru çalışmaktadır. Kendisi de Dursunbey olan sakin bey de Dursunbey ilçemiz hakkında bilgiler alınabilecek kişilerdendir.   

 

DURSUNBEY İLÇEMİZE DAVET

Alaçam Dağlarında ve Dursunbey ilçemizin değişik yörelerinde; yüzlerce, belki de binlerce endemik bitki türünün, derin bir orman dokusunun bulunduğu arazisinde, oksijenden sarhoş olabileceğiniz bir ortam sizleri bekliyor. Yörük köylerinin tüm otantik kültür yapısını, arazinin görülesi çekiciliğiyle dipdiri bir şekilde sizleri bekliyor.

Henüz sanayi ve fabrikasyon dokumaların, köylülerin kök boyayla yaptıkları kilimleri ve diğer ürünleri tüketemediği köylerde el dokuması ve sanat eseri ürünler sizleri bekliyor.

Zeybek Ocağı kültürünün bir çınar gibi ayakta durduğu Barana kültürünü görmediyseniz; Yörük köylerinin yıllar geçse de, hala eski örf ve adetlerine sadık kaldığı düğün, dernek, eğlence ve merasimler yaptığı Dursunbey sizleri bekliyor.

Ormanlarında gökyüzünü göremediğiniz, yaptığınız kahvaltıya ortakçı gelen bir karaca ya da geyik yavrusu, içtiğiniz suda kendi aksinizi gördüğünüz dereleriyle ve dağlarının otantik yapısıyla, sizleri bekliyor.

Türkiye’nin en büyük 3. yangını olan 1946 yılındaki yangında ilçe ormanlarının üçte biri olan 12.600 hektarlık bölümü yansa da, yeniden toparlanıp dipdiri ayağa kalkarak, amazon ormanları gibi sizleri bekliyor.

Şimdi herkesi bu doğa harikasına davet ediyorum. Ama öyle bir kaç saatliğine değil. En az iki gününüzü ayırmak şartıyla gelin. Çünkü burasının bahsettiğimiz doğa harikası yerleri öyle bir günde gezilip görülecek kadar basit ve küçük yerler değil. Zaten geldiğinizde o iki günün de size yetmediğini göreceksiniz.

Eğer aradınız; bir dağ ve kültür turizmi gezisi ise pişman olmayacaksınız. Ve harcadığınız paranın diğer tatil yerlerine göre azlığı konusunda dudağınız uçuklayacak.

***********************************************

Hazırlayan Ekip:
Mehmet Özdemir (Dursunbey Nüfus Müdürü) 

Feyzullah Kırca (Akbaşlar Merkez İmam-Hatibi, Araştırmacı Yazar ve Şair)

Tufan Yıldız (Mal Müdürlüğünde memur)

Mustafa Kısa (Üç Eylül Okulunda İngilizce öğretmeni, İlçe Milli Eğitimde ARGE görevlisi)

Hüdayi Demirhan (Derleme ve Fotoğraf)