Üstün, Gümüşhane'ye Yapılan Hizmetleri Anlattı

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, Gümüşhane’ye son 12 yılda Aile ve Sosyal Politikalar kapsamında 134 milyon TL ödeme yapıldığını söyledi.AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, gıda, eğitim, sağlık şartlı...

Üstün, Gümüşhane'ye Yapılan Hizmetleri Anlattı

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, Gümüşhane’ye son 12 yılda Aile ve Sosyal Politikalar kapsamında 134 milyon TL ödeme yapıldığını söyledi.AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, gıda, eğitim, sağlık şartlı...

10 Mart 2014 Pazartesi 11:54
Üstün, Gümüşhane'ye Yapılan Hizmetleri Anlattı
AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, Gümüşhane’ye son 12 yılda Aile ve Sosyal Politikalar kapsamında 134 milyon TL ödeme yapıldığını söyledi.

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, gıda, eğitim, sağlık şartlı nakit transferi ile proje desteklerini içine alan sosyal yardımlar kapsamında Gümüşhane’de 2003 yılında 823 bin TL kaynak ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını belirterek, 2013 yılında ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan kaynak miktarının 22,4 milyon TL’ye çıkardıklarını kaydetti.

Üstün, “Gümüşhane’li ülkesine, devletine, bayrağına koşulsuz bağlıdır. Dolayısı ile kendi hakları ve Gümüşhane genelini ilgilendiren hususlarda hakkına her zaman rıza göstermiş,ne verilmişse kabulümdür demiş kanaatkar davranmıştır. AK Parti iktidarlarımız dönemlerinde bu kanaatkar insanlarımızın haklarının tam tesliminin yapılabilmesi için bölgede ihtiyaç durum tespitleri yapılmış ve hemşerilerimizin daha rahat,huzur içinde yaşayabilmelerinin temini için gereken adımlar atılmıştır” dedi.

Vatandaşlarının sıkıntılarının çözüldüğünü görmenin bütün yorgunluğunu aldığını söyleyen Üstün, “Sosyal devlet olma olgusu içerisinde insanlarımızı doğrudan ve dolaylı olarak rahatlama söz konusudur. Bakınız bir yakınınız veya komşunuz yatalak hasta,maddi sıkıntıları var,sizde elinizden geleni yapıyor veya imkanınız yok yapamıyorsunuz,bu durumun oluşturmuş olduğu rahatsızlığı bir düşünün, işte AK Parti hükümetlerimizin oluşturmuş olduğu politikalar sayesinde şimdi bakıma muhtaç herkese devlet eliyle yardım yapılıyor.Hem yardım yapamadım diye üzülenin hem de bir başkasının bağımlılığında olmanın verdiği üzüntüyü çeken bakıma muhtaç kardeşimizin sorunu çözülmüş oluyor.Bizden önceki siyasi iktidarların Söz de Sosyal Devlet kavramları ile nutuk atmalarının çözüm olmadığını görüp,çalışarak gayret göstererek,proje yaparak,kaynak oluşturup yapılan projeleri hayata geçirerek,icraat yaparak Sosyal Devlet olma olgusunu Tüm Türkiye de olduğu gibi Gümüşhane de de hayata geçirdik. İnsanlarımızın sıkıntılarının çözüldüğünü görmek bizim bütün yorgunluklarımızı alıyor. Birlik beraberlik içerisinde yeni Türkiye’nin yeni Gümüşhane’sini inşa etmenin mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Bu mutluluğun mimarı Başbakanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan ve teşkilatlarımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

GÜMÜŞHANE'YE SON 12 YILDA YAPILANLAR

Gümüşhane’ye son 12 yılda Aile ve Sosyal Politikalar kapsamında 134 milyon TL yatırım yapıldığını vurgulayan Milletvekili Üstün, “Etkin, verimli ve daha hızlı hizmet sunmak amacıyla sosyal yardım ve hizmet alanındaki bütün kurum ve kuruluşlarımızı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde tek çatı altında birleştirdik. Bakanlık çatısı altında kadınları, çocukları, yoksulları, şehit yakınlarını, gazileri, yaşlıları ve engellileri kapsayan çalışmaları birbiriyle ilişkili ve bütüncül bir bakış ile gerçekleştiriyoruz. Vatandaşlarımızın daha kaliteli bir hayat sürdürebilmesi için kapsayıcı sosyal yardım ve sosyal destek programlarını hayata geçirdik. Engelli ve yaşlılara, eşi vefat etmiş kadınlara, muhtaç asker ailelerine yönelik düzenli sosyal yardım programlarını uygulamaya koyduk. Gümüşhane Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü Eşi vefat eden ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan 792 kadına, iki ayda bir olmak üzere, 500 TL maaş bağladık. Askerlerimizin gözü arkada kalmasın diye muhtaç durumda bulunan asker ailelerine (evli ise eşi, bekar ise annesi) askerlik süresince 250 TL maaş bağladık. Şartlı eğitim yardımıyla 2 bin 328 öğrenciye, Şartlı Sağlık Yardımları kapsamında bin 702 hanede 3 bin 592 kişiye nakdi destek sağladık. 2013 yılında bütün vatandaşlarımızı sağlık güvencesine kavuşturan Genel Sağlık Sigortası uygulamasını başlattık. Yoksul vatandaşlarımız için bu kapsamda Gümüşhane’de 11 bin 211 kişiye 6,1 Milyon TL prim ödedik” şeklinde konuştu.

Sosyal yardımlarda dev artışlar yaptıklarını kaydeden Üstün, “Gıda, eğitim, sağlık, şartlı nakit transferi ile proje desteklerini içine alan sosyal yardımlar kapsamında Gümüşhane’de 2003 yılında 823 bin TL kaynak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılırken; 2013 yılında ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan kaynak miktarını 22,4 Milyon TL’ye çıkardık. 2007 yılında yaptığımız değişiklikle 2022 sayılı kanun kapsamında 4 bin 739 kişiye, yaşlılık aylığı kapsamında 3 bin 179 kişiye, engelli yardımları kapsamında bin 490 kişiye ve 70 engelli yakınına toplam 8,9 Milyon TL nakdi yardım yaptık. İhtiyaç sahiplerinin eksiklerini gidermek için 2003-2013 (Eylül) döneminde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları eliyle vatandaşlarımıza 71,7 Milyon TL tutarında ayni ve nakdi yardım yaptık. 12 yıllık iktidarımız döneminde engelli vatandaşlarımızın haklarını güvence altına alacak anayasa değişiklikleri yaptık. Kamuda iş imkanı sağlamak, sınav merkezlerini engellilerin kullanabileceği hale getirmek, sosyal bakım ve rehabilitasyon merkezleri kurmak gibi köklü değişikliklere imza attık. Hem ülkeye ekonomik katkısı, hem de engellilerin toplumsal hayata tam ve etkin katılımının sağlanması amacıyla engellilerin istihdamını son 12 yılda görülmemiş derecede artırdık. 2007 yılında engellilere Evde Bakım ve Rehabilitasyon hizmetini başlatarak engelli vatandaşlarımızın hayat kalitesini yükseltme yolunda önemli bir adım attık. Gümüşhane’de, başlangıç yılında 120 bin TL olan evde bakım ödeneği 2013 yılında yıllık olarak 9,9 Milyon TL’ye ulaştı. 2007-2013 yılları arasında Gümüşhane’de engelli evde bakım ve rehabilitasyon hizmetleri için toplam 37,5 Milyon TL ödenek ayırdık” diye konuştu.

AİLE SICAKLIĞI BÜTÜN ÇOCUKLARIN HAKKI

Aile sıcaklığı bütün çocukların hakkı olduğunu belirten Üstün, “Yetiştirme yurtlarından ziyade aile yanında bakım modelini tercih ettik. Evden uzaklaşan çocukların ailelerinin yanına dönüşünü sağladık. Ailesiyle yaşayıp himayeye muhtaç durumda bulunan çocukların bakımını sağladık. Çocukların güvenli, şefkatli ve sevgi dolu bir ortamda aile sıcaklığında daha sağlıklı gelişebilmeleri için koruyucu aile hizmetini yaygınlaştırdık. Aile yanında bakımın mümkün olmadığı durumlarda ise yuva ve yurtlarda gerçekleştirilen hizmet dönüşümü ile toplu bakım yerine,her çocuğa özel bakım ve koruma hizmeti verilen çocuk evleri yaygınlaştırılmıştır.

Gümüşhane’de 2002 yılında hiç çocuk evi yokken 2013 yılında 6 Çocuk Evi’nde 32 çocuğa, 3 Sevgi Evi’nde 36 çocuğa sıcak bir ev ortamında hizmet veriliyor. 2005 yılından bugüne kadar koruma kararlı 13 çocuk ailesinin yanına döndürülmüş, ayrıca sosyal ve ekonomik desteklerle 60 çocuk korunma kararı alınmaksızın ailelilerinin yanında bakılmaktadır. Aralık 2013 itibari ile Gümüşhane’de 3 koruyucu aile yanında 4 çocuğa bakılmaktadır. Bu kapsamda 2006 yılından 2014’e kadar toplam olarak 19,3 Milyon TL harcama yaptık. Gümüşhane’de çocuk evlerinde kalan çocuklar için yapılan yıllık harcama 3,4 milyon TL’yi aşıyor” dedi.

Şehit yakınları ve gazilere vefa borcunu ödeyen bir Türkiye olduğunu kaydeden Üstün, “Şehit yakınlarına tanınan istihdam hakkını birden ikiye çıkardık. Bu hakkı kullanabilecekler. İçerisine şehidimizin eşi, çocuğu ve kardeşinin yanı sıra şehidin anne ve babasını da ekledik. Terör olayları sebebi ve etkisiyle sakatlanan veya hayatını kaybeden kamu görevlilerini Terörle Mücadele Kanunu kapsamına alarak mağduriyetlerini giderdik. Şehit olan erbaş ve erlerin anne ve babalarında aranan malullük ve muhtaçlık şartını kaldırdık. Vazife Malullerinin aylıklarında derece/kademe ilerlemesi yaparak aylıklarını artırdık. Vazife ve Harp Malullüğü kapsamındaki TSK mensubu ve güvenlik görevlilerinden hayatını kaybedenlerin yakınlarına iki,malul olanlara bir istihdam hakkı sağladık” şeklinde konuştu.

GÜMÜŞHANE'DEKİ KADIN KONUKEVİ

"Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’müz tek çatı altında birleşip daha süratli ve kaliteli hizmet sunacaktır" diyen Milletvekili Üstün, “Ülkemizde kadın erkek eşitliğinin sağlanması, toplumsal yaşamın tüm alanlarında kadınların konumlarının güçlendirilmesi ve kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi için politikalar üretmek, strateji geliştirmek, tüm paydaşlarla işbirliği yapmak ve koordinasyonu sağlamak üzere özel önlemler aldık. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ulusal Eylem Planı ile yasal düzenlemeler, farkındalık yaratma ve zihinsel dönüşüm, kadının güçlendirilmesi ve koruyucu hizmet sunumu, sağlık hizmetlerinin sunumu ve kurum/kuruluşlar arası işbirliği olmak üzere 5 temel alanda iyileştirmeler hedeflenmektedir. Ulusal Eylem Planı, Kısa (2013-2013), Orta (2013-2014) ve Uzun vade (2013-2015 ve sonrası) olmak üzere üç uygulama dönemini içine almaktadır. Bu kapsamda 2013 yılında hizmete açılan Gümüşhane’deki Kadın Konukevi’nde konaklayan kadınlar için hiçbir masraftan kaçınmıyoruz” ifadelerini kullandı.

Gümüşhane Gönül Elçileri Projesi kapsamında 442 gönül elçisiyle sorumluluğunu yerine getirdiğini belirten Üstün, “Finansmanı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca karşılanan, yapımını TOKİ’nin üstlendiği ‘Sosyal Konut Projesi’ hedeflenenin ötesinde bir hızla ilerlemektedir. 2023 hedefi 100 bin konut iken Aralık 2013 itibariyle konutların yaklaşık beşte biri hak sahiplerine teslim edilmiştir. 2014 yılında bitirilecek 10 bin konutla birlikte hak sahiplerine teslim edilecek konut sayısı 30 bine ulaşacak. Gümüşhane ve tüm ilçelerinde dar gelirli vatandaşlarımızın konut ihtiyaçlarını karşılamak için yatırım çalışmalarına başlanıldı. Yapılan hizmetlerin ve yatırımların tüm hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.