Kar ve fırtına seferleri vurdu, yol kapattı

İDO'nun bazı seferleri elverişsiz hava koşulları nedeniyle iptal edildi. Çanakkale Boğazı'nda da ulaşım durdu. Kayseri-Erciyes karayolu kar yağışı ve tipi sebebiyle ulaşıma kapandı. Bolu Dağı mevkisinde trafikte aksamalar var.

Kar ve fırtına seferleri vurdu, yol kapattı

İDO'nun bazı seferleri elverişsiz hava koşulları nedeniyle iptal edildi. Çanakkale Boğazı'nda da ulaşım durdu. Kayseri-Erciyes karayolu kar yağışı ve tipi sebebiyle ulaşıma kapandı. Bolu Dağı mevkisinde trafikte aksamalar var.

11 Aralık 2010 Cumartesi 11:39
Kar ve fırtına seferleri vurdu, yol kapattı

İDO'NUN BAZI SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ

Alınan bilgiye göre, saat 07.30'daki Yalova-Yenikapı, saat 07.50'deki Bostancı-Kartal/Yalova, saat 08.00'deki Armutlu-Armutlu/Yenikapı-Bostancı, saat 09.30'daki Yalova-Kartal, Bursa-Yenikapı-Kadıköy, Bandırma-Yenikapı-Bostancı deniz otobüsü seferleri ile saat 07.30'daki Yenikapı-Bursa, Bursa-Yenikapı, Yenikapı-Bandırma, Pendik-Yalova, Yalova-Pendik ve saat 08.15'deki Pendik-Yalova hızlı feribot seferleri iptal edildi.

Şehir Hatları seferlerinden Üsküdar-Eyüp ve Eminönü-Kadıköy hattındaki vapur seferleri de saat 09.00 itibariyle karışılıklı olarak yapılamayacak.

GELİBOLU-LAPSEKİ, GEYİKLİ-BOZCAADA, KABATEPE-GÖKÇEADA, ERDEK-MARMARA ARABA VAPURU SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ

Çanakkale Boğazı'nda etkili olan fırtına deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, saatteki hızı zaman zaman 50 kilometreye çıkan fırtına dolayısıyla Gelibolu-Lapseki, Geyikli-Bozcaada, Kabatepe-Gökçeada ve Erdek Marmara arasındaki araba vapuru seferleri yapılamadı.

Çanakkale Boğazı ile adalar arasında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş yetkilileri, boğazda deniz ulaşımının şu an için sadece Çanakkale-Eceabat arasında sürdürüldüğünü bildirdi.

Meteoroloji yetkilileri, fırtınanın gün içinde hızını giderek artıracağını ve yarına kadar devam edeceğini ifade etti.

BOLU DAĞI DÜZCE-ZONGULDAK KARAYOLUNDAKİ YOĞUN KAR YAĞIŞI NEDENİYLE TRAFİKTE AKSAMALAR MEYDANA GELİYOR

Bolu Dağı D-100 ile D-655 Düzce-Zonguldak karayolundaki yoğun kar yağışı nedeniyle araç trafiğinde aksamalar meydana geliyor.

Düzce'nin yüksek kesimlerinde dün başlayan ve gece geç saatlerde kent merkezinde de etkili olmaya başlayan kar yağışı, hayatı olumsuz etkiliyor.

Kar kalınlığı Bolu Dağı D-100 ve D-655 Düzce-Zonguldak karayolunda yer yer 20-25 santimetreye ulaşırken, karayolları ekipleri yol açma ve tuzlama çalışmalarına devam ediyor. Söz konusu yollarda, yoğun kar yağışı nedeniyle trafikte aksamalar yaşanırken, çok sayıda maddi hasarlı kazanın meydana geldiği bildirildi.

Polis ekipleri, Bolu Dağı girişindeki Kaynaşlı ile Düzce-Zonguldak karayolunun Kabalak rampası mevkisinde yaptıkları denetimlerde sürücüleri, dikkatli olmaları ve yola zincirsiz çıkmamaları konusunda uyarıyor.

MARMARA'DA DENİZ ULAŞIMINA POYRAZ ENGELİ

Marmara'da dün gece saatlerinde etkisini arttıran poyraz, deniz ulaşımını olumsuz etkiledi.

Şiddetli poyraz nedeniyle İstanbul ve Çanakkale boğazlarında gemi trafiği aksadı. Marmara'da bazı deniz otobüsü, feribot ve vapur seferleri iptal edilirken Gemi Trafik Hizmetleri yetkilileri, küçük tonajlı gemilerin boğazlardan geçmemesi için telsizle uyarılarda bulundu.

Boğazlardan geçmek üzere Marmara Denizi'nde seyreden yerli ve yabancı bandıralı 43 şilep ve tanker, saatteki hızı zaman zaman 80 kilometreye ulaşan poyraz nedeniyle yollarına devam edemeyince, rotalarını Tekirdağ'ın Şarköy ilçesi sahiline çevirerek demirledi.

Geceyi Şarköy'de geçiren gemilerde bulunan personel fırtına, 3 metreye ulaşan dalgalar ve gece başlayan sağanak nedeniyle karaya çıkamayarak geceyi gemilerinde geçirmek zorunda kaldı.

Şiddetli fırtınanın sabah saatlerinde etkisinin azalması ardından 31 yerli ve yabancı bandıralı şilep ve tanker güneşin doğması ile birlikte Şarköy'den demir alarak boğazlardan geçmek üzere rotalarına göre hareket etti. 12 gemi ise hava koşullarının daha da iyileşmesi için Şarköy'de demirli bekliyor.

Öte yandan, aniden bastıran fırtına Şarköylü balıkçıları da olumsuz etkiledi. Meteorolojinin uyarılarını dikkate alan bazı balıkçılar balığa çıkmazken, Marmara'da balıkta bulunan bazı tekneler ise Şarköy, Mürefte ve Hoşköy balıkçı barınaklarına sığındı.

KAYSERİ-ERCİYES KARAYOLU KAPANDI

Kayseri-Erciyes karayolu kar yağışı ve tipi sebebiyle ulaşıma kapandı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Karayolları ekipleri, ulaşımın yapılamadığı Kayseri-Erciyes karayolunda kar temizleme çalışmalarına başlarken, Hisarcık beldesiyle Hacılar ilçesinden Erciyes yönüne araç gönderilmiyor.

-ULUDAĞ'DA KAR KALINLIĞI 25 SANTİMETRE

Kayak ve kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ'da kar kalınlığı 25 santimetreyi buldu.

AA muhabirinin Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkililerinden aldığı bilgiye göre, gece geç saatlerden itibaren etkili olan yağış ile birlikte 'oteller bölgesi'nde kar kalınlığı 25 santimetreye ulaştı.

Hava sıcaklığının eksi 9 derece olarak ölçüldüğü Uludağ'da, görüş mesafesi yağış nedeniyle zaman zaman 50 metreye kadar düşüyor.

Uludağ'da kar yağışının süreceği bildirildi.

MANİSA'DA SPİL DAĞI'NDA KAR KALINLIĞI 30 SANTİMETREYE ULAŞTI

Manisa İl Çevre ve Orman Müdürü Yahya Güngör, Manisa'da dün gece başlayan kar yağışı nedeniyle Spil Dağı'nda kar kalınlığının 30 santimetreye ulaştığını bildirdi.

Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Spil Dağı Milli Parkı'nda kar yağışının sürdüğünü,  araçların milli parka zincirsiz çıkışına izin verilmediğini hatırlattı.

Güngör, Turgutalp mevkisinden itibaren yolun açık olduğunu ancak devam eden kar yağışı nedeniyle yol temizlenmesine henüz başlanmadığını belirterek, zirveye çıkacak vatandaşlara uyarıda bulundu.

Öte yandan gece yarısından itibaren sabaha kadar aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle Manisa-İzmir yolu Sabuncubeli mevkisinde yolun kısa süreli kapandığı öğrenildi.

KARAYOLLARINDA DURUM

Karayollarının bazı kesimlerindeki bakım ve yapım çalışmaları nedeniyle sürücülerin trafik işaret ve işaretçilerine uymaları gerekiyor.

Karayolları Genel Müdürlüğünün internet sitesindeki açıklamaya göre, Trabzon-Rize yolunun 27. kilometresindeki (Araklı Tüneli mevki) Araklı şehir geçişine bağlantı yolunda mekanik gabari montajı çalışmalarından dolayı bağlantı yolu ulaşıma kapatılarak ulaşım servis yolundan sağlanıyor.

Anamur-Silifke yolunun 23-28. kilometreleri arasında (Yanışlı Köyü mevki) 13 Aralıkta 13.00-16.00 saatleri arasında patlatmalı yol yapım çalışmaları nedeniyle yol ulaşıma kapatılacak.

Maçka-Torul yolunun 2. kilometresindeki Zigana Tünelinde bakım ve yıkama çalışmaları sebebiyle 07.00-17.00 saatleri arasında ulaşım tek şeritten kontrollü sağlanıyor.

Ortaklar-Söke-Milas yolunun 0-26. kilometresindeki (Karacabel Tüneli mevki) patlatmalı yol yapım çalışmaları nedeniyle salı, çarşamba ve perşembe günleri 13.00-17.00 saatleri arasında yol kısa süreli aralıklarla ulaşıma kapatılacak.

Giresun-Trabzon yolu üzerinde bulunan Tirebolu-2 Tüneli ve Tirebolu-Doğankent köprülü kavşağında yapılan elektromekanik çalışmalar nedeniyle 08.30-17.30 saatleri arasında yol trafiğe kapatılarak, trafik Tirebolu şehir geçişinden verilecek.

TEM Otoyolunun Dil İskelesi köprülü kavşağı ile Batı Hereke köprülü kavşağı arasındaki muhtelif kesimlerde yol üstyapı onarım çalışmaları nedeniyle 25 Aralık 2010'a kadar 22.00-06.00 saatleri arasında çalışmalar esnasında Dil Ovası Gişeleri tamamen trafiğe kapatılacak, ulaşım karşı yönden gidiş-geliş, Anadolu Otoyolunun Çeltikçi ve Gerede kavşakları arasında aydınlatma ve yol bilgilendirme çalışmaları nedeniyle 31 Aralık 2010'a kadar 07.00-19.00 saatleri arasında sol şerit taşıt trafiğine kapatılarak, ulaşım diğer şeritlerden kontrollü sağlanacak.

Anadolu Otoyolunun Akıncı gişeleri ile TAİ Kavşağı arasında (36-37. kilometreleri arası) asfalt üst yapı onarım çalışmaları nedeniyle 31 Aralık 2010'a kadar ulaşım tek şeritten, Ankara-Bala Ayrımı-Kulu ayrımı yolunun 20-25. kilometreleri arasındaki asfaltlama çalışmaları nedeniyle 17 Aralık 2010'a kadar ulaşım bölünmüş yolun bir bölümünden iki yönlü sağlanacak.

Söğüt-Korkuteli-Antalya yolunun 9-11. kilometreleri arasında patlatmalı yol yapım çalışmaları nedeniyle pazartesi-, çarşamba, cuma günleri 14.00-16.00 saatleri arasında yol ulaşıma kapalı olacak.

Ortaklar-Söke-Milas yolunun 57-61. kilometreleri (Bafa Gölü) arasında sürdürülen patlatmalı yol yapım çalışmaları nedeniyle salı, çarşamba ve perşembe günleri 13.00-17.00 saatleri arasında yol aralıklarla trafiğe kapatılarak ulaşım kontrollü sağlanıyor.

Marmaris-Gökova yolunun 20-21. kilometreleri arasındaki (Gökçe Çıkışı mevki) patlatmalı yol yapım çalışmaları nedeniyle çarşamba ve cumartesi günleri 13.00-15.00 saatleri arasında yol aralıklarla ulaşıma kapatılacak.

Milas-Yatağan yolunun 4-19. kilometreleri arasındaki (Kozağaç, Boğayokuşu ve Karaltı mevki) patlatmalı yol yapım çalışmaları nedeniyle salı ve perşembe günleri 14.00-16.00 saatleri arasında yol kısa süreli aralıklarla trafiğe kapatılarak ulaşım kontrollü sağlanıyor.

Menemen-Manisa yolunun 0-29. kilometreleri arasındaki patlatmalı yol yapım çalışmaları nedeniyle yol her gün 14.00-17.00 saatleri arasında, İkizdere-İspir yolunun 22-44. kilometreleri arasındaki Ovit Dağı mevkisinde kar, tipi ve çığ tehlikesi nedeniyle 17.00-07.00 saatleri arasında can ve mal emniyeti bakımından, Hasankeyf-Gercüş yolunun 4-7. kilometreleri arasındaki patlatmalı yol yapım çalışmaları nedeniyle 31 Aralık 2010'a kadar her gün 00.00-06.00 saatleri arasında ve patlatmanın yapılacağı günlerde haftanın iki günü 12.00-15.00 saatleri arasında yol trafiğe kapatılıyor.

Tirebolu-Torul yolunda asfalt yapımı çalışmaları nedeniyle 18.00-00.00 saatleri arasında yol trafiğe kapatılarak bekleyen araçlar için 20.00-20.15 ile 22.00-22.15 saatleri arasında trafiğe geçiş verilecek.

Son Güncelleme: 11.12.2010 11:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.