İl il Zafer Bayramı coşkusu

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 88.yıldönümü kutlamaları tüm yurtta büyük bir çoşkuyla kutlandı. Sıcak havaya rağmen yapılan törenlere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi

İl il Zafer Bayramı coşkusu

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 88.yıldönümü kutlamaları tüm yurtta büyük bir çoşkuyla kutlandı. Sıcak havaya rağmen yapılan törenlere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi

30 Ağustos 2010 Pazartesi 13:40
İl il Zafer Bayramı coşkusu

BALIKESİR

Balıkesir'in Edremit ilçesinde, 30 Ağustos Zaferi Bayramı coşkuyla kutlandı. Meydanları dolduran vatandaşlar, heyecanlarını Türk bayrakları sağlayarak gösterdi.

Kutlamalar, Şehit Hamdibey Meydanı'ndaki Atatürk anıtına çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'yla başladı. Tek taraflı trafiğe kapatılan meydandaki törenden önce Edremit Garnizon Komutanlığı tarafından, çocuklara üzerinde ay yıldız bulunan kırmızı balonlar ve bayraklar dağıtıldı. Kaymakam Osman Tunç, Belediye Başkanı Tuncay Kılıç ve 19. Piyade Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Halit Günbatar, halkı ve askerî birlikleri selamladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayla askerlerin okuduğu şiirlerden sonra bando eşliğindeki resm-i geçidin ardından buradaki tören sona erdi. Tuğgeneral Günbatar, önünü kesen çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Protokol heyeti daha sonra Edremit Şehitliği'ne giderek dua etti. Buradaki saygı atışlarının ardından şehitlik defteri imzalandı. Ardından da Edremit Garnizonu Orduevi'nde tebrikler kabul edildi. 

DURSUNBEY

Cumhuriyet alanında yapılan kutlamalara katılımda yoğun oldu. Dursunbey Kaymakamı İbrahim Küçük, Garnizon Komutanı Üsteğmen Mustafa Ünsal, Dursunbey Belediye Başkanı M.Ruhi Yılmaz ve çok sayıda yetkili katıldı. İstiklal marşı ile bayrağımızın göğe çekilmesinin ardından sayğı duruşu yapıldı.

Yapılan Konuşmların ardından Atatürk anıtına konulan çelenk ve mozele konuldu.Vatandaşların yoğun bir katılımla izlediği 30 Ağustos Zafer bayramı etkinliklerinde çeşitli okullardan öğrenciler okuduğu şiirlerde alkış aldı. Önümüzdeki günlerde Kurtuluş bayramını Kutlayacak olan Dursunbey'de 30 Ağustos ruhunu Dursunbeyde 3 eylüle kadar süreceğini gösteriyor.

3 Eylül'de Dursunbeye gelecek olan Askeri Bando ve gün boyu sürecek etkinlikler Dursunbeylilerce sabırsızlıkla bekleniyor.

ANKARA

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile kuvvet komutanları, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Günü dolayısıyla tebrikleri kabul etti.

Genelkurmay Başkanlığı Karargahı Şeref Salonu'nda düzenlenen tebrik töreninde, Orgeneral Koşaner ve kuvvet komutanları kutlamaları kabul etti.

Orgeneral Koşaner ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay konuklarla tokalaştı.

Orgeneral Koşaner ve kuvvet komutanlarını; TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yüksek yargı organlarının başkanları, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, YÖK üyeleri, DSP Genel Başkanı Masum Türker, milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, orgeneraller, oramiraller, bürokratlar ve yabancı askeri ataşeler ile diğer bazı kurum ve kuruluşların temsilcileri tebrik etti.

İSTANBUL

İstanbul'da 30 Ağustos kutlamaları törenlerle başladı

İstanbul'da 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kutlamaları Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda düzenlenen törenle başladı. Törende, İstanbul Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Büyükşehir Belediyesi, diğer sivil ve resmi kurumların çelenkleri Atatürk anıtına konuldu.

30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda düzenlenen törene; İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile sivil toplum kuruluşları ve resmi kurumların temsilcileri katıldı.

Törende, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1. Ordu Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sırasıyla Cumhuriyet Anıtı'na çelenk koydu. Diğer kurum ve kuruluşların çelenklerinin anıta konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu'nun anıt özel defterini imzalamasının ardından tören sona erdi.

İZMİR

İzmir'de Zafer Bayramı kutlamaları başladı

İzmir'de 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 88. yıldönümü kutlamaları, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk anıtına çelenk koyulmasıyla başladı. Vali Mustafa Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler'in çelenk koymasının ardından törene katılanlar, saygı duruşunda bulunarak İstiklâl Marşı okudu.

Daha sonra Orgeneral Taşdeler, anıt şeref defterini imzaladı. Taşdeler, deftere şunları yazdı: "Ulu Önderimiz, Ebedi Başkomutanımız, Aziz Atatürk, önderliğinde yürüttüğümüz İstiklâl Savaşımız'ın son safhasında, başkomutanı olduğun kahraman ordumuzla 26 Ağustos 1922'de Afyon'da başlattığın, planlaması ve yönetimiyle bir deha şaheseri olarak dünya harp tarihine geçen Büyük Taarruz'un 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da ulaştığı muhteşem zaferin 88. yıldönümünü, bu zaferin devamında 9 Eylül'de kurtardığın güzel İzmirimiz'de gurur, coşku ve heyacan içinde kutluyoruz."

ANTALYA

30 Ağustos Zafer Bayramı coşkuyla kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Antalya'da da coşkuyla kutlandı.

Kutlamalar, ilk olarak Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunma töreni ile başladı. Daha sonra kutlamalar, Garnizon Komutanlığı önünde tebrik töreniyle devam etti. Tebrik töreninin ardından kutlamalar Cumhuriyet Caddesi'nde Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Korkmaz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Gürsel, vatandaşların katılımıyla devam etti.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından Çağlayan Lisesi 11. sınıf öğrencisi Ayşegül Güneş, 'Mustafa Kemal ve Bayrak' adlı şiiri okudu. Konuşmaların ardından tören, Mehteran Takımı ve askeri geçişle sona erdi. Törene katılanlar, ellerinde bayraklarla renkli görüntüler oluştururken, katılımcı sayısının az olması dikkat çekti. Törende, Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait bir helikopter de siren çalarak uçuş yaptı.

HATAY

Erzin'de 30 Ağustos coşkusu yaşandı

 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 88. yıldönümü Erzin'de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanındaki törende yapılan konuşmalarda birlik ve beraberliğe vurgu yapıldı.

1922 yılının, 26 Ağustos sabahı günün ilk ışıklarıyla patlayan toplar bütün dünyaya şu gerçeği haykırıyordu "Ya İstiklal Ya Ölüm." Bu büyük Zafer'in üzerinden tam 88 yıl geçti. Erzin'in Cumhuriyet Meydanı sabahın erken saatlerinde büyük bir hareketliliğe ev sahipliği yaptı. Burada yapılan törenlerde Kaymakam İskender Yönden, Garnizon Komutanı Üsteğmen Cafer Güneş, Belediye Başkanı Kasım Şimşek ve Emniyet Müdürü Ali Fuat Bozkurt hazır bulundu. İlk olarak çelenk sunma töreni ile başlayan 30 Ağustos kutlamaları saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla devam etti.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenlerde günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmasında birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan Garnizon Komutanı Üsteğmen Cafer Güneş, ''30 Ağustos zaferi, tarihleri dolduran Türkün şan ve şeref dolu mazisine yaraşan, dost ve düşman milletlerin hayranlığını kazanan, değeri zamanla daha iyi anlaşılan Türk mucizesidir. Milli zaferin hatırasını yaşamak, onları gönüllerde ve hatıralarda canlı tutmak ve devamlılığını sağlamak ancak güçlü bir iradeye sahip olmakla mümkündür.'' dedi.

Öğrenciler tarafından okunan şiirlerle devam eden törende halk eğitim merkezi halk oyunları gösterisi de büyük ilgi gördü.

ADANA

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 88. yıldönümü Adana'da coşku ile kutlandı. Sabah saatlerinde başlayan kutlamalar Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Daha sonra İstasyon Meydanı'nda devam eden törende Vali İlhan Atış, 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Mehmet Eröz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz vatandaşların bayramını kutladı.

Günün anlamını belirten konuşmayı yapan Piyade Kurmay Yüzbaşı Fatih Alatepe, 19 Mayıs 1919'da Atatürk'ün Samsun'a çıkışıyla başlayan milli mücadelede Türk milletinin varını yoğunu ortaya koyarak ordusuna destek verdiğini söyledi.

Alatepe, Sakarya Meydan Muharebesi ile düşmanın taarruz gücünün kırıldığını hatırlattı. Büyük taaruzun son safhası olan ve 30 Ağustos 1922 tarihinde zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile milli mücadele tarihinde bağımsızlığın kazanıldığını hatırlatan Alatepe, "Bu zafer Türk yurdunun bağrına dayanan hançerin milletçe sökülerek, özgürlük ve bağımsızlığımızı yok etmek isteyen düşmanın dize getirilişinin destanıdır." dedi.

Türk ulusunun bağımsızlık düşüncesinin ölümsüz bir anıtı olan bu zaferin ordunun kahramanlık ve yüksek kudretinin bir göstergesi olduğunu vurgulayan Alatepe, "Türk ulusunun 'hasta adam' olarak nitelendirildiği bir dönemde kazanılan bu zafer, ulusal değerlerimizin ne derece sağlam ve sarsılmaz olduğunun da en açık ifadesidir." şeklinde konuştu.

Şiirlerin okunduğu program geçit töreniyle son buldu.

AK Parti milletvekilleri Fatoş Gürkan, Vahit Kirişçi, Necdet Ünüvar, CHP Milletvekili Hulusi Güvel, Cumhuriyet Başsavcısı Sabri Beytorun, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu ile askeri ve mülkü erkanın katldığı törende sıkı güvenlik tedbirleri alındı.

Kutlama öncesi meydanda bomba ekiplerinin dedektör köpekleriyle arama yapması dikkat çekti.

DENİZLİ

30 Ağustos Zafer Bayramı, Denizli'de de coşkuyla kutlandı. Valilik önündeki Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başlayan törenlere milletvekilleri Mehmet Yüksel, Mehmet Salih Erdoğan ve Emin Haluk Ayhan, Vali Yavuz Erkmen, Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, 11. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Özsoy, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileriyle mülki ve askeri erkân katıldı. Saygı duruşundan sonra İstiklâl Marşı okundu.

11. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı'nda düzenlenen törende ise Vali Erkmen, Başkan Zeybekci ve Tuğgeneral Özsoy tebrikleri kabul etti. Kutlamalar daha sonra valilik önündeki tören alanında yapılan geçitle devam etti. Erkmen, Zeybekci ve Özsoy, tören aracıyla Denizlililerin bayramını kutladı.

Törenlerden sonrası Milletvekili Yüksel, Vali Erkmen ve eşi Nevhilal Erkmen ile Belediye Başkan Yardımcısı Şamil Çınar, Türkiye Muharip Gaziler Derneği'ni ziyaret ederek Şube Başkanı Hamdi Helvacılar ile gazi ve yakınlarının bayramını kutladı. Erkmen, "Bayramları böyle coşku içinde kutlayabiliyorsak, bayrağımız böyle hür olarak dalgalanabiliyorsa, bunu şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz. Hepinizin Zafer Bayramı'nı kutluyorum." dedi.

ISPARTA

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 88'inci yıldönümü Isparta'da törenle kutlandı.

Hükümet Meydanı'ndaki tören Vali Ali Haydar Öner, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şahingöz ve Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'ın, Atatürk Anıtı'na çelenk koymasıyla başladı. Daha sonra protokol üyeleri, üstü açık araçla vatandaşların bayramını kutladı.

Törenlere, sıcağı rağmen ilgi gösteren vatandaşların beraberinde getirdikleri çocukların ellerinde Türk bayrakları, üzerlerindeki asker ve polis kıyafetleri ile tören geçişi yapan askerleri selamları ilginç görüntüler oluşturdu.

Törende bir konuşma yapan Piyade Binbaşı Levent Aysel, "Bugün, milletimizin makus kaderinin değiştiği, Anadolu'da düşmana son darbenin vurulduğu ve bir milletin yok olma sınırında gerçekleştirdiği büyük zaferin 88'inci yıl dönümüdür. Bugün, cepheye mermi taşıyan ninenin, yirmi beşinde gibi savaşan dedenin, kundağında saçı bitmemiş yetimin, on beşindeki Ayşe'nin, Şehit Mehmet'in günüdür." dedi.

Binbaşı Levent Aysel, Türk milletinin, yokluk ve imkansızlıklarla verdiği mücadeleden Türk ve dünya tarihine yön veren unutulmaz bir zaferle çıktığını söyledi. Aysel, "Bu zafer, yüce Türk milletinin; şeref, haysiyet ve özgürlüğüne göz dikenlere karşı kükrediği, milli ve manevi değerleri için kadını, erkeği, yaşlısı ve genciyle, ölümü göze aldığı, parolası 'Ya İstiklal Ya Ölüm' olan bir zaferdir." diye konuştu.

Lise öğrencilerinin okuduğu şiirlerle renklenen tören, askeri birliklerin gösterisi ve tören geçişiyle sona erdi.

SAMSUN

 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü'nün 88. Yıldönümü, Samsun'da törenlerle kutlandı.

Kutlamalar Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulması ile başladı. Ardından sahil yolu tören alanına geçildi. Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Garnizon Komutanı Tümgeneral Ömer Bayraklı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın tören birliklerini ve az sayıdaki vatandaşın bayramını kutlamasıyla başladı. Ardından da saygı duruşunda bulunulup ve İstiklal marşı okundu.

Günün anlam ve önemine dair konuşmayı Hava Piyade Yüzbaşı Ahmet Duran Aytok yaptı. Aytok, konuşmasında 30 Ağustos Zaferi ile Türk ordusunun kahramanlığının bir kez daha kanıtlandığını belirten Aytok, "Türk Milletinin ölümsüz abidesi olan 30 Ağustos zaferiyle vatanımız ve milletimiz aydın, mutlu ve müreffeh geleceği garanti altına alınmıştır. Bu zafer ile başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün yaktığı özgürlük ateşi yalnızca Türkleri değil, dünyadaki ezilmiş bütün ulusların örnek meşalesi olmuştur. Türk ordusunun bağrından çıkan bu zafer, milletimize armağan olsun." dedi.

Konuşmanın ardından kutlama programı, tören geçişiyle sona erdi. Tören geçişi sırasında 21 top atış yapıldı. Bazı vatandaşlar, geçişi fotoğraflamaya çalışırken bazıları ise alkış tuttu. Sahil yolundaki kutlamalara Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Garnizon Komutanı Tümgenerel Ömer Bayraklı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, Fatih Öztürk, CHP Grup Başkan Vekili Haluk Koç, siyasi parti temsilcileri, ilçe kaymakamları ile belediye başkanları, askeri erkân, daire amirleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törenin ardından Kıranköy Şehitliği ziyaret edildi.

IĞDIR

30 Ağustos Zafer Bayramı, Iğdır'da coşku ile kutlanırken, Barış ve Demokrasi Partili Belediye Başkanı törene katılmadı.

Atatürk Caddesi Zübeyde Hanım Bulvarı'ndaki kutlamalarda Vali Amir Çiçek ile 5. Hudut Alay Komutanı Topçu Kurmay Albay Nevzat Taşdeler halkı ve askeri birlikleri selamlayarak bayramlarını kutladı. Kutlamalara BDP'li belediyeden ise kimse katılmadı. Törende konuşan Piyade Binbaşı Mehmet Tunca İmpınar, büyük zaferin 88. yıldönümünün kutlandığını belirterek, "Tarih boyunca esaret nedir bilmeyen Türk ulusu tüm imkânsızlıklara rağmen ordusu ile el ele vererek başkomutan Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde kendisini tarih sahnesinden silmek isteyen düşman orduları ve onlarla iş birliği yapan hainlere karşı 'Ya istiklal ya ölüm' parolasıyla topyekun bir milli mücadele başlatmıştır. Bu topraklar üzerinde gözü olan ve hala Türk korkusunu yüreklerinden söküp atamamış dış güçlerin Türk ulusunu yıkma çabaları yüzyıllardan beri devam etmektedir." dedi.

Günün anlamını belirten şiirlerin okunmasından sonra Iğdır Halk Eğitim Merkezi ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi Halk Oyunları ekibi bir gösteri sundu. Daha sonra resmi geçit yapılırken, askeri bandonun Harbiye Marşı'nı çalarak tören alanını terk etmesi büyük alkış aldı. Bayram öncesi ise askerler çocuklara bayrak ve Türk bayraklı balonlar dağıttı. Kutlamalar sonrası vatandaşlar Vali Çiçek ile 5. Hudut Alay Komutanı Topçu Kurmay Albay Taşdeler'i tebrik etmek için sıraya girdi.

BOLU

Bolu'da, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 88'inci yıl dönümü kutlamalarında tören geçişi yapan Bolu 2. Komando Tugayı'na bağlı askerler uzun süre alkışlandı.

Bolu'da 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları Hükümet Meydanı'nda yapıldı. Vali İbrahim Özçimen, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, 2. Komando Tugayı Komutan Vekili Piyade Albay Ümit Yücekan bindikleri askeri araç üzerinden vatandaşların ve askerlerin bayramını kutladı. Kutlama alanında polislerin yüksek binaların balkonlarında ellerinde silahla nöbet tutması dikkat çekti.

Törende Topçu Binbaşı Hamdullah Gültiğin günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı, öğrenciler şiirler okudu. Bando eşliğinde tören geçişi yapan Bolu 2. Komando Tugayı'na bağlı askerler vatandaşlardan yoğun alkış aldı. Tören askeri araçların geçişleriyle sona erdi.

HATAY

30 Ağustos Zafer Bayramı Hatay'ın İskenderun ilçesinde de coşkuyla kutlandı. Kutlamalar Türkiye'nin en büyük ikinci anıtı olan Atatürk Anıtı'nda yapıldı.

Yeni atanan 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Burahanettin Aktı da askeri kıt'ayı denetledi ve ilk resmi törenine katıldı.

Tören alanında olası bir bombalı saldırıya karşı cep telefonlarının çekmemesi için jammer araçları görev aldı.

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenler saygı duruşu ve çelenk sunmanın ardından İstiklal Marşının okunması ile devam etti.

30 Ağustas Zafer Bayramı'nın 88. yıldönümü törenlerine AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, CHP Hatay Milletvekili Abdulaziz Yazar, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, 39. Mekanize Piyade Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Burhanettin Aktı, askeri ve mülki erkan ile vatandaşlar katıldı.

TUNCELİ

Tunceli'de 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 88. yılı çoşkuyla kutlandı. Sabah saatlerinde Tunceli Valiliği önünde bulunan Atatürk büstüne çelenk konulmasıyla başlanan kutlamalarda, uzun süre ayakta kalan ve flama taşıyan iki öğrenci bayıldı.

Kutlamalara Tunceli Vali Yardımcısı Oğuz Alp Çağlar, Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılıç ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Harun Ocaklı, Alay Komutanı Jandarma Kurmay Albay Timürcan Ermiş ve kamu kurum amirleri katıldı. İstiklal Marşı okunmasının ardından tören alanında bulunan ve uzun süre ayakta kalan iki öğrenci aşırı sıcaklara dayanamayarak tören esnasında bayıldı. Sağlık ekipleri tarafından müdahaleleri yapılan öğrencilerin durumlarının iyi oldukları öğrenildi.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları Atatürk Stadyumu'nda devam edecek.

Zafer Bayramı, Hakkâri'de törenle kutlandı

DİYARBAKIR

 Diyarbakır'daki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında protokol krizi yaşandı. 'Tören bizim' diyerek protokole oturacak isimleri belirleyen askerin, çok sayıda kamu kurum müdürüne yer vermemesi tartışmalara neden oldu.

Davetli olmalarına rağmen protokole alınmayan kurum müdürleri, "Bu bayram hepimizin. Birlikte kazandık. Törenin sizini, bizimi olmaz' diyerek görevlilerle tartıştı.

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Baki Aksoy da kendisine yer verilmemesi üzerine, görevli memurlarla tartıştıktan sonra törene katılmayarak ayrıldı.

Ülke genelinde coşkuyla kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı, Diyarbakır Anıt Park'ta çelenklerin konulmasıyla başladı. Törene Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ve Diyarbakır 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Zeki Çolak'ın yanı sıra askeri erkân ve kamu kurum temsilcileri katıldı. Kutlama töreni ise Diyarbakır Valiliği önünde yapıldı. Kutlamaların yapılacağı alana gelen davetli kurum müdürlerinden Diyarbakır Tarım İl Müdürü Mehmet Ali Koçkaya, protokolde isminin olmadığını görünce görevlilere nedenini sordu.

Bayan görevlinin, 'Tören bizim olduğu için isimleri biz belirliyoruz. O yüzden böyle oldu' demesi üzerine Koçkaya, "Aynı olayı geçen yıl da yaşadım. Hem davet gönderiliyor hem de yer verilmiyor. Bu bayram hepimizin, birlikte bu mücadeleyi verdik. Tören sizin, bizim tartışması güzel olmuyor." dedi.

Bu tartışmayı gören bir koruma polisi Koçkaya'ya yerini verdi. Ancak tartışmalar bitmedi. Bu sefer de DEDAŞ Müdürü Nihat Nurbaki aynı memurla tartıştı. Tören alanına gelen AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Baki Aksoy da yerinin olmadığını görünce memura, "Madem ki böyle neden pazar sabahı beni rahatsız ediyorsun? Buna ne hakkın var? Buraya kadar geliyorum, yer ayırmadık diyorsunuz." diyerek töreni terk etti.

Bu arada, Diyarbakır'daki askeri birlikler tören alanına gelirken bir süre önce tartışma konusu olan 'Güçlü Ordu Güçlü Türkiye' sloganını kullandı. Askerler tören bitiminde de, 'Ne Mutlu Türküm Diyene' sloganı eşliğinde yürüyerek birliklerine döndü.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sayfasında yer alan bir afişte, 'Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye' sloganı yer almıştı. Kamuoyundaki tartışmaların ardından slogan, 'Güçlü Türkiye Güçlü Ordu' şeklinde değiştirilmişti.

ERZİNCAN

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 88. yıldönümü ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü Türkiye genelinde olduğu gibi Erzincan'da da büyük bir coşku içerisinde kutlandı.

Erzincan'daki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları sabah 09.00'da Belediye binası önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Valilik, Garnizon Komutanlığı, Erzincan Belediyesi, diğer kamu kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin anıta çelenk sunmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Zafer Bayramı kutlamaları Belediye binası önündeki çelenk sunma töreninin ardından saat 10.30'da Ordu Caddesi'nde düzenlenen törenlerle devam etti. Törene Erzincan Valisi Abdulkadir Demir, Garnizon Komutanı Tümgeneral Ergüder Toptaş, Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır, askeri ve mülki erkan ile vatandaşlar katıldı. Protokol üyelerinin halkı selamlamasının ardından geçit töreni yapıldı. Töreni sırasında vatandaşlar, muharip gaziler ve askeri coşku ile alkışladı.

HATAY

30 Ağustos Zafer Bayramı Hatay'ın Dörtyol ilçesinde de törenlerle kutlandı. Törende Kaymakam Hacı Hasan Özyiğit, Garnizon Komutanı J. Alb. Hakkı Çetin, Belediye Başkanı Fadıl Keskin ve Cumhuriyet Savcısı Mehmet Oğraş Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

Daha sonra protokol üyeleri, daire amirleri ve diğer katılımcılar topluca Askeri Garnizona giderek Türk Silahlı Kuvvetleri'ne şükranlarını sundular.

Garnizon komutanı J. Alb. Hakkı Çetin, Özel Harekât Tb. Kom. Jn.Bnb. Taşkın Keleş, ve Dörtyol Komando Tabur komutanı J. Kd. Yzb. Şevket Avcı kutlamaları kabul etti.

Törenlere Kaymakam H. Hasan Özyiğit, AK Parti Hatay Milletvekili Mustafa Öztürk, Garnizon Komutanı J. Alb. Hakkı Çetin, Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, Emniyet Müdürü Mustafa Yavuzyolcu, Belde belediye başkanları, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

 HAKKARİ

30 Ağustos Zafer Bayramı, Hakkâri'de düzenlenen törenlerle kutlandı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı kutlamalarda askerlerin yanı sıra, termal kameralı zırhlı araçlar da yer aldı.

Atatürk Anıtı'na çelenklerin bırakılması ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan kutlamalar, daha sonra Orduevi Askeri Gazinosu'nda devam etti. Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Levent Köse'nin tebrikleri kabul etmesinin ardından, Cumhuriyet Caddesi'nde düzenlenen törenlere geçildi.

Hava Savunma Üsteğmen Hüseyin Özer, günün önemini belirten bir konuşma yaptı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en büyük zaferlerinden olan 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 88. yıl dönümünün kutlandığını kaydeden Özer, Atatürk'ün yolunda ilerlemeye devam ettiklerini söyledi.

Bu arada, binaların çatılarında görev alan keskin nişancılar, çevrede kuş uçurtmadı. Termal kameralı zırhlı araçların yanı sıra tam donanımlı onlarca zırhlı araçlık konvoy resmi geçide katıldı.

TRABZON

30 Ağustos Zafer Bayramı Trabzon'un Vakfıkebir ilçesinde coşkuyla kutlandı. Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulması ile başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Ardından Kaymakam Sedat Sırrı Arısoy, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Savaş Çağlar, Belediye Başkanı Hayri Birinci tarafından tören takımı ve vatandaşların bayramını kutladı. Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Yüzbaşı Savaş Çağlar, Türk ordusunun en önemli günü olan 30 Ağustos Zaferi'nin 88. yıldönümünü kutlamanın heyecanını yaşadıklarını ifade etti.

30 Ağustos Zaferi'nin Atatürk'ün önderliğinde çelikleşmiş bir milli beraberlik ruhu içerisinde dünyanın en güçlü ordularına karşı elde edilen hürriyet ve bağımsızlık aşkıyla yanan bir milletin sarsılmaz asil ve inancının zaferi olduğunu ifade eden Yüzbaşı Çağlar, şöyle konuştu:

"Bu zafer ülkemizi parçalamak ve milletimizi yok etmek isteyen kişiler tarafından yıllar boyunca sinsice hazırlanan planların o gün için sonuncusu olan sevr paçavrasının yırtılıp atıldığı gündür."

Daire amirleri, parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve vatandaşların katıldığı kutlamaların artından Garnizon Komutanı Yüzbaşı Savaş Çağlar tebrikleri kabul etti.

BURSA

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 88'inci yıl dönümü Bursa'da törenle kutlandı.

Atatürk Caddesi'ndeki tören, Devlet Bakanı Faruk Çelik, Vali Şahabettin Harput, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Zeki Es ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin Atatürk Anıtı'na çelenk koymasıyla başladı. Vali Harput, Tuğgeneral Es ve Belediye Başkanı Altepe, üstü açık tören aracıyla vatandaşların bayramını kutladı.

Her yaştan Bursalı'nın ilgi gösterdiği tören, sıcağı rağmen heyecanla takip edildi. Ellerinde Türk bayrakları ve üzerlerindeki asker ve polis kıyafetleri ile tören geçişi yapan askerleri selamlayan küçük çocuklar ilginç görüntüler oluşturdu.

Törende konuşan Işıklar Askeri Hava Lisesi Komutanlığı'ndan hava öğretmen yüzbaşı Tarkan Aden, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazanılan ve yüce Türk milleti ile kahraman Türk ordusunun gücünü tüm dünyaya gösteren bir zaferi kutladıkladını hatırlattı.

Aden, şöyle konuştu: "Hamuru vatan aşkı ve bağamsızlık tutkusuyla mayalanmış Türk miletinin hiçbir güç karşısında boyun eğmeyeceğini bilen ulu önder Atatürk, ulusun bağrından çıkan kahraman Türk ordusu ile harp tarihine altın harflerle yazılacak eşsiz bir zafer elde etmiştir. Türk milletinin tarihinde bir dönüm noktası olan bu zafer, bağımsızlığı yok edilmek istenen ulusumuzun, kadın erkek, genç yaşlı tüm fertleri ile verdiği varoluş mücadelesinin en büyük destanıdır. Bu gün Türk'ün ateşle imtihanından başarışla çıktığı gündür."

Lise öğrencilerinin okuduğu şiirlerle renklenen tören, askeri birliklerin gösterisi ve tören geçişiyle sona erdi.

KIRIKKALE

Kırıkkale'de yapılan 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda 2 asker sıcaktan bayıldı.

Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan çelenk koyma merasiminde, tören mangasında bulunan 2 asker, sıcaktan yere düşerek bayıldı. Yandaki arkadaşları, olayı görmeleri üzerine durumu komutanlarına haber verdi. Olay yerine gelen komutanlar sağlık görevlilerini çağırdı. İlk müdahalenin ardından askerler, hastaneye kaldırıldı. Askerlerin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Meydanda yapılan törenin ardından protokol Millet Caddesi'nde yapılan resmi geçit törenine geçti. Yapılan törene Kırıkkale Valisi Hakan Yusuf Güner, Milletvekili Turan Kıratlı, Tuğgeneral Mustafa Güler, Emniyet Müdürü Kadri Kartal, il müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

OSMANİYE

30 Ağustos Zafer Bayramı Osmaniye'de de törenle kutlandı. Törenlere katılımın az olması dikkat çekti.

Devlet Bahçeli Meydanında gerçekleştirilen 30 Ağustos Zafer Bayramına askeri erkân, resmi kurum müdürleri ile şehit yakınları ve gazilerin yanı sıra az sayıda vatandaş katıldı.

Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah katılımın az olmasını insanların yaylalarda olmasına, hava sıcaklığına ve Ramazan ayına bağladı.

Sabah saatlerinde Valilik önündeki Atatürk anıtına çelenk konmasıyla başlayan Osmaniye'deki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama etkinlikleri saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından trafiğe kapatılan Devlet Bahçeli Bulvarında devam etti.

Önceki bayramlarda tamamen dolu olan meydanda bu sefer ise 200 kadar bir vatandaş kalabalığı vardı.

Vali Celalettin Cerrah'ın yanı sıra Garnizon Komutanı Jandarma Albay Osman Erkol, Belediye Başkanı Kadir Kara ve törene katılan az sayıda vatandaşın Zafer Bayramını kutladı.

Piyade Teğmen Enes Yılmaz'ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından tören okunan şiir ve askeri birliklerin geçişi ile sona erdi.

Tören sonrası bir açıklama yapan Vali Cerrah, "Katılımın az olmasında hava sıcaklığının, vatandaşların çoğunun yaylalarda olmasının ve Ramazan ayının etkisi var. Gelecek yıl inşallah daha coşkulu kutlayacağız. Çünkü 30 Ağustos bizim Türkiye Cumhuriyetinin var oluş zaferidir. Eğer bu zaferi kazanmasaydık bu bayrak burada dalgalanmazdı. Onun bilincinde olmamız lazım. Gelecek yıl daha coşkulu olacaktır. Katılan bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum." dedi.

ERZURUM

Zafer Bayramı'nın 88. yıl dönümü ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü, Erzurum'da törenlerle kutlandı.

Cemal Gürsel Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde başlayan törende Vali Sebahattin Öztürk, 9. Kolordu Komutanı ve Garnizon Komutanı Korgeneral Hüseyin Kenan Hüsnüoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Kolordu Komutanı Korgeneral Hüsnüoğlu, makamında tebrikleri kabul etti.

Zafer Bayramı törenleri daha sonra Hastaneler Caddesi'nde devam etti. Törende, Vali Öztürk, Kolordu Komutanı Korgeneral Hüsnüoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Küçükler tören aracıyla vatandaşların bayramını tebrik etti. Türk Silahlı Kuvvetleri adına bir konuşma yapan Kurmay Topçu Yüzbaşı Muharrem Kırbaş, Kurtuluş Savaşı'nın Türk ordusu ve milletinin omuz omuza, yürek yüreğe kazandığı büyük bir zafer olduğunu kaydetti. Kırbaş, Kurtuluş Savaşı'nın en zor koşullarda, 'her şeyin bittiği' denildiği bir dönemde Türk ordusu ve milletinin şahlanışı ile destan yazdığı bir kahramanlık savaşı olduğuna vurgu yaparak, "Bugün yüce Türk Ordusu ile kahraman milletinin el ele kazandığı bir Zafer Bayramı'nı kutlamanın haklı onur ve gururunu birlikte yaşıyoruz. Özgürlük ve onuruna düşkün Türk milleti, kendisini tarih sahnesinden ve Anadolu'daki varlığını yok etmek isteyen düşman güçlere karşı yürek yüreğe, omuz omuza vererek bir destan yazmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı'nın her aşamasını dahiyane planlanmış, Türk Ordusu ile milletinin yiğitlik ve cesaretiyle bunu zaferle sonuçlandırmıştır." dedi.

Muharip Gaziler Derneği Başkanı Salih Mesçi ile Atatürk Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkılapları Bölümü Araştırma Görevlisi Asaf Özkan da Zafer Bayramı'nın kazanılmasında Türk ordusunun ve halkının gösterdiği kahramanlıkları dile getirdi. Zafer Bayramı törenleri yaya ve motorize birliklerin geçit töreniyle sona erdi.

BAYBURT

30 Ağustos Zafer Bayramı Bayburt'ta törenlerle kutlandı. Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan törene Bayburt Valisi Kerem Al, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Faruk Kayadelen ve Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat katıldı.

Garnizon Komutanı Kurmay Albay Kayadelen'in şeref defterine duygu ve düşüncelerini aktarmasından sonra tören Valilik Konağı önünde devam etti. Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılırken, şiirler okundu. Tören askerlerin geçit yürüyüşü ile son buldu.

KAYSERİ

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü, Kayseri'de düzenlenen törenlerle kutlandı.

İlk olarak Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, Garnizon Komutanı Tümgeneral Ali Demiral, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Serdar Altuntuğ ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu.

Tümgeneral Demiral'ın Orduevi'nde tebrikleri kabul etmesinin ardından törenler Mustafa Kemal Paşa Bulvarı'nda devam etti. Buradaki törende günün anlamını belirten konuşmanın ardından askeri birlikler resmigeçit töreni yaptı. Gazilerin de katıldığı geçit töreninde komandolar vatandaşın ilgisini çekti.

Vali Bilici, tören sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, düşman devletlerin ülkemizi işgal etmek için toptan saldırdıkları bir dönemde, Türk milletinin kenetlenerek yeni bir dirilişle düşmanları kovmasını bildiğini belirtti.

O dönemde zor koşullarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti'ne özellikle gençlerin her zaman sahip çıkacağını ifade eden Bilici, şunları söyledi:

''30 Ağustos Zaferi göstermiştir ki, her koşulda bizim ülkemizi hiç kimse işgal edemez. Türk milleti her zaman bir devlet kurma becerisini göstermiştir. Tarihte bunun birçok örneği mevcuttur. Atatürk'ün dediği gibi Türkiye Cumhuriyeti devleti ilelebet payidar olacaktır. Türk milletinin bağrından çıkan evlatları her zaman cumhuriyete sahip çıkacaklardır. Yeter ki birlik olalım. Birlik, dirlik demektir.''

Tümgeneral Demiral da, Atatürk'ün, 30 Ağustos Zaferi ile yokluktan bir milletin nasıl doğduğunu, milletiyle ve askerleriyle beraber bütün dünyaya örnek olacak büyük bir zaferin nasıl yapıldığını gösterdiğini söyledi.

Bu zaferin sadece Türk milleti için değil, mazlum bütün milletler için de örnek olduğunu ve emperyalist güçlere karşı Türklerin göstermiş olduğu bu zaferin diğer milletlerin kendi ulusal bağımsızlıklarını kazanma yolunda büyük etki yaptığını dile getiren Demiral, ''Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ile milletimiz bir bütündür. Bu bayram da, bu bütünlüğün 88 yıl önce nasılsa aynı şekilde devam ettiğinin göstergesidir'' dedi.

GİRESUN

Giresun'da, 30 Ağustos Zafer Bayramı düzenlenen törenle kutlandı. Hükümet konağı önünde yapılan tören, Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulması ile başladı. Giresun Valisi Mustafa Yaman, Giresun Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Erhan Güder, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu vatandaşlar ile askerlerin bayramını kutladı.

Törende Jandarma Personel Yüzbaşı Hacı Ömer Algül, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı, öğrenciler tarafından şiirler okundu. Halk oyunları gösterileri ve yapılan geçit töreniyle, 30 Ağustos Zafer Bayramı töreni sona erdi. Kutlama töreni kapsamında, Giresun Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Erhan Güder Bölge Komutanlığı'nda tebrikleri kabul etti.

 GAZİANTEP

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 88. yılı Gaziantep'te coşkuyla kutlandı.

Demokrasi Meydanı'nda çelenk konulmasıyla başlayan program, İstasyon Meydanı'nda devam etti. Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ve bugün göreve başlayan Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanı Kahraman Güneş halkı selamladı. Asker, gazi ve öğrencilerin protokolü selamlamasının ardından askeri araçlar vatandaşa tanıtıldı.

Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, derece yapan genç atletlere ödüllerini verdi. Tören, selamlama ile son buldu.

Vali Kamçı, yayımladığı 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajında, milli birlik ve beraberliğe dikkat çekti. Kamçı, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı 30 Ağustos Zaferi'nin, 88. yıl dönümünü milletçe kutlamanın onurunu yaşadıklarını dile getirdi.

30 Ağustos Zaferi'nin tarihin çok önemli bir dönüm noktası olduğunu kaydeden Kamçı, şunları kaydetti: "Şüphesiz ki, bu büyük zaferin en önemli yanı, milletimizin azminin, iradesinin ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda tereddüt etmeden canını seve seve vereceğinin, açık bir göstergesi olmasıdır. 30 Ağustos; toprakları işgal altında olan Türk milletinin emperyalist güçlere karşı; en çetin şartlar altında bağrından çıkardığı kahramanlık timsali ordusunun, ulusal kimliğini ve bağımsızlığını kurtardığı zafer günüdür."

Savaşların eksik olmadığı stratejik bir coğrafyada, üzerinde huzur, güven ve barış içinde yaşanılan Türk topraklarının, hangi şartlar altında, hangi bedeller ödenerek kazanıldığının, millet olarak yeniden hatırlanması gerektiğinin altını çizen Kamçı, "Bu zafer; modern bir ülke ve çağdaş bir millet olarak, tüm insanlığın benimsediği ortak değerleri paylaşan 'Yurtta barış dünyada barış' sözünü şiar edinmiş, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olan Cumhuriyetimizin kuruluşuna uzanan yolun başlangıcıdır. Bundan sonra Türk milleti olarak bize düşen, atalarımızın uğrunda binlerce şehit vererek, vatan yaptıkları bu toprakların her zerresinde bir şehidimizin kanı, her köşesinde bir şehidimizin mezarı bulunduğunu unutmadan, Cumhuriyet'imizi, Atatürk'ün bizlere gösterdiği yolda, daha yükseklere taşımak ve sonsuza kadar yaşatmaktır." ifadelerini kullandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları akşam verilecek resepsiyonla devam edecek.

YOZGAT

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 88. yıl dönümü Yozgat'ta coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törene, Yozgat Valisi Necati Şentürk, Belediye Başkanı Yusuf Başer, İl Jandarma Komutanı Albay Engin Ünalan, daire müdürleri, rütbeli askerler ve vatandaşlar katıldı. Törende Vali Necati Şentürk, Belediye Başkanı Yusuf Başer ve İl Jandarma Komutanı Albay Engin Ünalan törene katılanların bayramını kutladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli Binbaşı Murat Evren, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Binbaşı Evren, her sayfası şan ve şerefle dolu olan Türk tarihinin dönüm noktalarından birini oluşturan 30 Ağustos Zaferi'nin 88'inci yıl dönümünü kutlamanın gurur ve heyecanı içinde olduklarını belirtti.

Öğrencilerin şiir okumasının ardından Sorgun Belediyesi Mehter Takımı konser verdi. Tören, İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli asker ve askeri araçların tören geçişiyle sona erdi.

ARDAHAN

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 88. yıldönümü Ardahan'da kutlandı.

Ardahan'da Atatürk Anıtı'na sabah saatlerinde çelenk sunulmasıyla başladı. Şehitliğin ziyaret edilmesinin ardından 25. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Gümüştekin, Tugay Komutanlığı'nda kutlamaları kabul etti. Ardından tören Kongre Caddesi üzerinde devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile birlikte bayrak göndere çekildi. Günün anlam ve önemiyle ilgili yapılan konuşmalarda, Kurtuluş Savaşı'nın en zor koşullarda, her şeyin bitti sanılan bir dönemde, aziz Türk milletinin ve onun kahraman ordusunun şahlanışı ile kazanılan onurlu ve eşsiz bir zafer olduğu vurgulandı. Konuşmaların ardından tören resmi geçitle sona erdi. Törene, Vali Mustafa Tekmen, 25. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Gümüştekin, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Cemil Akdeniz, Emniyet Müdürü Abdurrahman Yılmaz ve daire amirleri katıldı.

Bu arada 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla 25. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı tarafından Ardahan Kalesi'nde silah sergisi açıldı. Tören kapsamında akşam saatlerinde Öğretmenevi'nde ise resepsiyon verilecek.

EDİRNE

Edirne 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü büyük bir coşku ile kutlandı.

Tören sabah saatlerinde Edirne Valisi Gökhan Sözer, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Demirci, Belediye Başkanı Vekili Namık Kemal Döleneken ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin katılımı ile başladı. Çelenklerin konulması, saygı durusunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından törenin Talatpaşa Bulvarı üzerindeki bölümüne geçildi.

Vali Gökhan Sözer, Tugay Komutanı Tuğgeneral Cengiz Demirci ve Belediye Başkan Vekili Deölebeken halkı ve tören kıtasını selamlayarak bayramını kutladı. Yüzbaşı Sezai Baş, 30 Ağustos Zafer bayramının Türk milletinin tarihte açtığı altın bir sayfa olduğunu belirtti. Baş, "Bu zafer tarihin her döneminde hür yaşamış olan yüce Türk ulusunun ulu önder Atatürk'ün etrafında kenetlendiği, milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde, ya istiklal ya ölüm parolasıyla sürdürdüğü bağımsızlık mücadelesinin tarihe altın harflerle yazılmış bir sonucudur." dedi.

Çok sayıda vatandaşın da katıldığı 30 Ağustos Zafer Bayramı, tören birlikleri ve zırhlı araçların geçişi ile sona erdi.

SAKARYA

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 88. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Adapazarı'nda da törenlerle kutlandı.

Tören, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, 1. Motorize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Orhan Çınar, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, siyasi partiler ve çeşitli sivil toplum örgütü temsilcilerinin Kent Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk koymasıyla başladı. Çelenk sunumu ve tebriklerin kabulünün ardından protokol halkı selamladı.

Protokol üyelerinin yerlerini almasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Törende konuşma yapan Kurmay Binbaşı Turhan, mazisi insanlık tarihi kadar eski olan Türk milletinin tarihindeki en büyük zaferlerden birisi olan 30 Ağustos zaferinin 1. Dünya Savaşı'nın galibi olan devletlerin desteğindeki düşmanın Anadolu'daki hezimetinin ve Türk milletinin bağımsızlığına ve hürriyetine olan vazgeçilmez inancının tüm dünyaya haykırılması olduğunu söyledi.

Yüce Türk ulusu ve onun bağrından çıkan kahraman Türk ordusunun ebedi başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğiyle el ele, omuz omuza vererek kazandığı zaferin 88. yıl dönümünü kutlamanın gurur ve heyecanı içinde olduklarını kaydeden Turhan, "Düşman ordularını imha etmek ve Anadolu'daki varlığına son vermek maksadıyla 26 Ağustos 1922'de başlayan Büyük Taarruz ve 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi ulu önderin 'Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri' sözleriyle son bulmuş, Türk yurdu istiladan kurtarılmış ve dünyada emsali görülmemiş bir zafere imza atılmıştır." diye konuştu.

30 Ağustos'ta Türk ordusunun sayıca ve silahça çok üstün olan düşman kuvvetlerini imha ederek kazandığı büyük zaferin Türk milletinin hürriyet ve bağımsızlığı uğruna neler yapabileceğinin en seçkin örneği olduğunu anlatan Turhan, şunları belirtti:

"Bu zafer, büyük Türk milletinin varlığına, bütünlüğüne ve çağdaşlaşmasına kast eden engelleri ortadan kaldıran ve yüce Türk milletinin esaret altında yaşamaya mahkum olmayacağını tüm dünyaya ilan eden bir zaferdir. Bu zafer, ulu önder Atatürk'ün önderliğinde, milli birlik ve beraberliğin sağlanmasının mutlak bir sonucudur. Türk Silahlı Kuvvetleri, aziz şehitlerimizin bize emanet ettiği vatan topraklarını ne pahasına olursa olsun sonsuza kadar koruma azim ve kararlılığındadır." Kutlamalar şiirlerin okunması, halk oyunları ve resmi geçit töreniyle son buldu.

DÜZCE

30 Ağustos Zafer Bayramı Düzce'de coşkuyla kutlandı. Düzce Anıt Park Meydanı'nda sabah anıta çelenk sunma programıyla başlayan törene Düzce Valisi Vasip Şahin, Düzce Belediye Başkanı İsmail Bayram, Ak Parti Düzce Milletvekilleri Prof. Dr. Celal Erbay ve Metin Kaşıkoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Yiğit, daire müdürleri, amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Tören Düzce Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Turhan Yazıcı'nın Anıta Çelenk sunmasıyla başladı. Anıt Park meydanındaki tören ise Vali Vasip Şahin, Belediye Başkanı İsmail Bayram ve Jandarma Albay Turhan Yazıcı'nın halkın Bayramını kutlamasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Jandarma Binbaşı Ferruh Arslan, Türklük tarihinin sayısız zaferlerle dolu olduğunu söyledi. Arslan, "Türklük tarihi sayısız zaferlerle doludur, ancak iki zafer kilometre taşı olma özelliği ile ön plana çıkmaktadır. 26 Ağustos 1071 Malazgirt Meydan muharebesi ile Anadolu'nun Türklüğü onaylanmıştır. 30 Ağustos 1922 Başkomutanlık meydan muharebesi ile de Türkiye Cumhuriyetinin temeli atılarak uluslar arası arenada söz sahibi milletler arasında yerini almıştır." ifadelerini kullandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı töreni tören geçişinin ardından sona erdi.

 KKTC

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 88. yıl dönümü ve Türk Silahlı Kuvvetler (TSK) Günü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de (KKTC) törenlerle kutlandı.

KKTC'deki kutlamalar, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanı Korgeneral Adem Huduti'nin, Lefkoşa Ortaköy'de bulunan Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Komutanlığında tebrikleri kabulüyle başladı.

Kabullerin ardından Lefkoşa Atatürk Anıtı'nda tören düzenlendi. Törende anıta çelenkler konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi. Buradaki tören, anıt özel defterinin imzalanmasıyla tamamlandı. Daha sonra, Lefkoşa'da Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'ndaki geçit törenine geçildi.

Tebrik kabulü ve törenlere KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Kaya Türkmen, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bakanlar, komutanlar ve diğer yetkililerle vatandaşlar katıldı.

Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'ndaki geçit töreni İstiklal Marşı eşliğinde, bayrakların göndere çekilmesiyle başladı ve Cumhurbaşkanı Eroğlu, KTBK Komutanı Korgeneral Huduti ile birlikte tören birliklerini ve halkın bayramını kutladı.

Törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Piyade Kurmay Binbaşı Ahmet Uçar, 30 Ağustos Zaferi'nin, Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde kenetlenen bir avuç Anadolu insanının her türlü yokluğa karşı başlattığı istiklal mücadelesinin eşsiz destanı olduğunu vurguladı.

Şanlı Türk ordusunun bugüne kadar yaptıklarının, bundan sonra da kendisine ihtiyaç duyulduğunda yapabileceklerinin bir teminatı olduğunu ifade eden Uçar, Anadolu'da olduğu gibi Kıbrıs'ta da 1955'den itibaren Kıbrıs Türklerinin yaşadığı köylerin yaşanmaz hale getirildiğini ve göçe zorlanarak adanın küçük bir bölümüne hapsedildiğini anlattı.

Binbaşı Uçar, geçmişten ders alarak geleceğini yönlendiren Mücahit Kıbrıs Türkünün, savunmasız bırakılması halinde gelecekte nelerle karşılaşabileceğini çok iyi bildiğini, Anavatan Türkiye ve Türk milleti ile omuz omuza varoluş mücadelesini sürdürdüğünü kaydetti.

Tören, resmi geçitle tamamlandı.KKTC'nin diğer yerleşim birimlerinde de törenler düzenlendi.

BAKÜ

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Türk Şehitliğinde tören düzenlendi.

Törene, Türk Silahlı Kuvvetleri Bakü Ataşesi Tuğgeneral Özhan Ayaş, Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği Müsteşarı Nihat Civaner, askeri personel, büyükelçilik yetkilileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Azerbaycan ve Türkiye milli marşlarının okunmasında sonra Tuğgeneral Özhan Ayaş, Türk Şehitliğinde bulunan anıt özel defterini imzaladı.

Tuğgeneral Ayaş, anıt özel defterine, 30 Ağustos Zafer Bayramının,''Türk milletinin özgürlük yolunda sarsılmaz azim ve iradesinin bir eseri'' olduğunu yazdı.

Azerbaycan askeri bandosu da, Türkiye ve Azerbaycan'a ait askeri marşları çaldı.

Ayaş ve beraberindeki heyet, Türk Şehitliğindeki törenden sonra, Azeri şehitlerini de ziyaret ederek çelenk ve karanfil bıraktı.

Son Güncelleme: 30.08.2010 13:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.