Stk’lardan Kira Artışlarına Tepki

Hakkari'nin Yüksekova Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İrfan Sarı ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Özdemir, son günlerde iş yerleri kira bedellerinin mülk sahipleri tarafından arttırılmasıyla ilgili düzenledikleri basın toplantısında,...

Stk’lardan Kira Artışlarına Tepki

Hakkari'nin Yüksekova Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İrfan Sarı ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Özdemir, son günlerde iş yerleri kira bedellerinin mülk sahipleri tarafından arttırılmasıyla ilgili düzenledikleri basın toplantısında,...

03 Mayıs 2014 Cumartesi 13:12
Stk’lardan Kira Artışlarına Tepki
Hakkari'nin Yüksekova Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İrfan Sarı ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Özdemir, son günlerde iş yerleri kira bedellerinin mülk sahipleri tarafından arttırılmasıyla ilgili düzenledikleri basın toplantısında, artan kira artışlarına tepki gösterdiler.

Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlenen basın toplantısında İlçenin Cengiz Topel Caddesi üzerinde yer alan işyerlerinin kira bedellerinin son günlerde mülk sahipleri tarafından arttırılması konusu gündeme getirildi.

'KİRA ARTIŞLARI HAKKANİYET SINIRINI AŞTI'

Toplantıda konuşan Yüksekova Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İrfan Sarı, son zamanlarda çarşı merkezindeki dükkân sahiplerinin uyguladığı kira artışlarının hakkaniyet sınırını aştığını söyledi.

Kira artışlarıyla esnafın meslek onurunu hiçe sayıldığının belirten Sarı, “30-40 yılı aşkın bir esnafımızın meslek onurunu, iş ahlakını hiçe sayarak işini bırakmasına neden olan bu kira artışlarının keyfiyetten başka bir nedeninin var olduğunu sanmıyoruz. Zira söz konusu kira artışı yasalarla belirlenmiş ve metnimizin içinde bulunmaktadır. Yıllardır çarşı merkezindeki toplumsal olayların yaratmış olduğu sonuçlar kamuoyu tarafından çok iyi bilinmekte iken; Kira artışlarının fahiş bir yükselti seyretmesi amiyane tabirle, fırsatçılıktır” dedi.

İLGİLİ MEVZUAT

Mülk sahibi ve kiracı arasındaki ticari ilişkileri düzenleyen kanun maddelerinin de gündeme getirildiği toplantıda şu ifadelere yer verildi: “Borçlar kanunu kapsamında yer verilen ve 4 Şubat 2011 tarihinde yayımlanan 27836 sayılı resmi gazete yeni kira yasasını şöyle izah eder;

“E. Kira bedeli, I. Genel olarak, madde 343- kira sözleşmelerinde kira bedelinin belirlenmesi dışında, kiracı aleyhine değişiklik yapılamaz.

II. Belirlenmesi

Madde 344 - tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır. Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir. Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, beş yıldan uzun süreli veya beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde ve bundan sonraki her beş yılın sonunda, yeni kira yılında uygulanacak kira bedeli, hâkim tarafından üretici fiyat endeksindeki artış oranı, kiralananın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutularak hakkaniyete uygun biçimde belirlenir. Her beş yıldan sonraki kira yılında bu biçimde belirlenen kira bedeli, önceki fıkralarda yer alan ilkelere göre değiştirilebilir. Üretici fiyat endeksinin kat be kat fazlası ile karşı karşıya gelen tüccar-esnaf ve sanatkarlarımızı yasalar çerçevesinde korumak onların daha fazla rencide edilmeden meslek onurlarını korumaları için kurumsal görev yetkisi dâhilinde savunuculuk görevimizi kullanacağımız bilinmelidir”

Toplantıda söz konusu yasal düzenleme için ilgili mercileri göreve çağıran Başkan Sarı ve Özdemir, siyasi otoritenin de konuya hassasiyetle yaklaşmasını istedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.