Ayvalık’lı Aleviler Zorunlu Din Derslerinin Kaldırılması

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ayvalık Şube Başkanlığı’ndan Türkiye genelinde Milli Eğitim müfredatlarından zorunlu din dersleri eğitiminin kaldırılmasına ilişkin yazılı bir açıklama geldi.

Ayvalık’lı Aleviler Zorunlu Din Derslerinin Kaldırılması

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ayvalık Şube Başkanlığı’ndan Türkiye genelinde Milli Eğitim müfredatlarından zorunlu din dersleri eğitiminin kaldırılmasına ilişkin yazılı bir açıklama geldi.

28 Eylül 2011 Çarşamba 13:31
Ayvalık’lı Aleviler Zorunlu Din Derslerinin Kaldırılması

Türkiye genelinde örgütlü Alevi kurumlarının bulundukları İl ve İlçelerdeki Milli Eğitim Müdürlükleri önünde Zorunlu Din Dersleri’nin kaldırılmasına ilişkin taleplerinin hatırlatıldığı belirtilen ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ayvalık Şube Başkanı Vedat Tekten imzasını taşıyan yazılı açıklamada, “Tarih boyunca yaşamlarının her anında insanı ve doğayı inançlarının merkezine koymuş olan Alevi toplumu inandıkları ve sıkı sıkıya bağlı kalarak kendilerini bugünlere taşıyan felsefeleri nedeniyle her dönem dinlerin ve dinleri çıkarları doğrultusunda kullanan yönetimlerin baskılarından ve uyguladıkları asimilasyon politikalarından fazlasıyla nasiplerini almışlardır. Zaman zaman yok edilmek istenmişler, kıyım ve sürgünlerle köklerinden kopartılarak ötekileştirilmişlerdir. Tüm bunlara inançlarının kendilerine sunduğu öğreti ile direnen Alevi toplumu ne yazık ki büyük umutlarla gönül verdiği ve oluşumunda maddi manevi desteklemekten geri durmadığı Cumhuriyet tarafından da hak ettiği ilgiyi görememiştir. Hiçbir Cumhuriyet hükümeti Alevilerin sosyal hayata kazanılması ve inançlarını serbestçe uygulaması konusunda kalıcı ve gerçekçi düzenlemeler yapmamış, aksine bizleri yok saymışlardır. Oysa bizler nüfus olarak hiç de göz ardı edilebilecek bir kitle değiliz. Şu anda Türkiye de 20 milyon civarında Alevi inançlı insan yaşamaktadır. Fakat ne yazık ki hem geçmiş hem de günümüz AKP hükümeti sorunları çözme yolunda adımlar atmamış inancımıza saygılı olacağına düzmece çalıştaylar derleyerek kafalarında oluşturduklarını dayatmaktan geri durmamışlardır” ifadeleri yer aldı.

“AİHM KARARINA RAĞMEN DİN DERSLERİ HALEN DAHA ZORUNLU HALDEDİR”

Yapılan açıklamada, “Bizler inancımızı serbestçe yaşama ve eşit yurttaşlık taleplerimizin karşılık bulmasını beklerken iktidar adeta sağırlaşmış ikiyüzlülükle oyalamaya ve asimilasyon amaçlı politikalarına devam etmektedir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde açıkça belirtilmesine ve bu konuda değişik tarihlerde kesinleşmiş AİHM kararlarına rağmen din dersleri zorunlu olma halini devam ettirmiş ve koşulları daha da ağırlaştırılmıştır. Uluslararası hukuku umursamayan AKP İktidarı, Danıştay’ın bu konuda vermiş olduğu 2007–2008 ve 2009 yılı kararlarını da hiçe saymıştır. Belirli bir kesimin din öğretisi genele uygulanarak devlet tarafından dayatılmaya devam etmektedir. Tanrı ile kul arasındaki ilişkinin devlet tarafından düzenlenmesi ve itirazımıza rağmen bunun eğitim içinde zorunlu hale getirilmesi kabul edebileceğimiz bir şey değildir. Başka devletlere laiklik dersi vermeye çalışanların bizce kendilerinin ders almaya ihtiyacı vardır. Bu haliyle Türkiye Cumhuriyeti Yönetimi laik değildir. Ve bu sorun halledilemediği sürece laik olamayacaktır. Bu durum, eğitim kurumlarında dışlanan Aleviler açısından mevcut yönetimin sosyal hukuk devleti olma iddiasını inanılır olmaktan uzak tutmaktadır. Taleplerimize ve hukuka kulak tıkayan AKP, son günlerde din dersi kitaplarına çeşitli inançlarla ilgili Aleviliği de içine alacak şekilde gerçek dışı ve asimile etme amaçlı bazı bilgiler yerleştirmiş, bunu da bir lütuf edasıyla yeterli gösterme çabası içine girmiştir” denildi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ayvalık Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Bizlerin iddiası şudur ki; Laik bir devletin doğası, belli bir dini inanışa üstünlük tanınmamasını ve bunun gereklerinin yasalar ve idari düzenlemelerle yerine getirilmesini öngörür. Yani laik bir devlette sadece belli bir dinin eğitimi ve öğretimi zorunlu hale getirilemez. Din eğitimi devletin görevleri içinde olmamalıdır. İsteyen istediği şekilde ibadetini yapma özgürlüğünde olmalıdır. Bunun önünde tek engel din derslerinin zorunlu hale getirilmesidir ve bu zorunluluk bir an önce ortadan kaldırılmalıdır” ifadeleri yer aldı

Son Güncelleme: 28.09.2011 13:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.