Ayvalık’ta Belediye İşçileri Torba Yasaya Tepki Gösterecek

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Türk-İş'e bağlı Belediye-İş Sendikası Ayvalık Baş Temsilciliği yönetimi ve üyeleri, "Torba Yasa Tasarısı"na sert tepki vermek için kolları sıvadı.

Ayvalık’ta Belediye İşçileri Torba Yasaya Tepki Gösterecek

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Türk-İş'e bağlı Belediye-İş Sendikası Ayvalık Baş Temsilciliği yönetimi ve üyeleri, "Torba Yasa Tasarısı"na sert tepki vermek için kolları sıvadı.

30 Aralık 2010 Perşembe 11:59
Ayvalık’ta Belediye İşçileri Torba Yasaya Tepki Gösterecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne 29 Kasım tarihinde sunulan ve "Torba Yasa Tasarısı" olarak bilinen, "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı"na tepki vermeye hazırlanan Ayvalık Belediyesi işçileri, tasarıyla ilgili bir dizi eylem hazırlıklarına başladı. Bugün saat 13.00’de İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde bir araya gelen yaklaşık 1000 belediye işçisi, tasarıyla karşı ilk eylemlerini yarın Perşembe günü saat 12.30’da Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’nda düzenleyecekleri basın açıklamasıyla yapacaklarını belirttiler.

Ayvalık Belediyesi’ne ait İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıda, söz konusu kanun tasarısının içeriğindeki çalışanlar aleyhine hükümlerle ilgili üyelerini bilgilendiren Belediye-İş Sendikası Ayvalık Baş Temsilcisi İsmail Aydoğan, tasarıda belediye işçileri aleyhine birçok madde bulunduğunu söyledi. Belediye-İş Genel Merkezi ve Genel Başkan Nihat Yurdakul'un anlayışı doğrultusunda hareket ettiklerini belirten İsmail Aydoğan, "Sendikamızın genel merkezi söz konusu tasarı ile ilgili titiz bir çalışma yaptı ve çalışanlar aleyhine hükümler içerdiği için tasarıya karşı çıktı. Biz de bu konuda üyelerimizi bilgilendiriyor ve tasarıya karşı olduğumuzun yetkili makamlar tarafından bilinmesini istiyoruz. Üyelerimizle, bu amaçla hazırladığımız dilekçeleri imzalayarak, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına göndereceğiz. Çalışanları mağdur edecek bu tasarı asla yasalaşmamalıdır" dedi.

Aydoğan, özellikle tasarıda yer alan 109. madde üzerinde durarak, Bu maddenin belediyede yer alan ihtiyaç fazlası işçilerin başka kurumlara atanacağını öngördüğünün altını çizdi. Kültür Merkezi’nde kürsüde konuşmasını yaparken, elektriklerin kesilip, koskoca salonu karanlıklar içinde bırakmasına aldırmadan konuşmasını sürdüren İsmail Aydoğan, "Ancak bu yapılırken işçilerin rızası alınmıyor. Bu tasarı kazanılmış hakları yok etmektedir. Tasarı yasalaşırsa aile düzenimiz, çocuklarımızın yaşamı, okulları değişecek ya da işimizi kaybetmek zorunda kalacağız. Eski alacak sorunlarımız da çözülmeyeceği gibi kıdem tazminatlarımız da tehlikeye girecektir. Anayasa'ya da aykırı olan bu tasarının yasalaşmaması gerekmektedir" şeklinde konuştu.

Aydoğan, “Torba Tasarı ile büyük sermayeye geniş kapsamlı yüzyılın en büyük affı sağlanırken, biz belediye çalışanları ve çocuklarının geleceklerine ve hayallerine büyük darbe vurulacaktır. Torba tasarıda ben yaptım oldu mantığı geniş şekilde yer almakta, çalışanlara tercih hakkı bırakmamaktadır” dedi.

Ülke genelindeki kamu kurum ve kuruluşlarında norm kadro personel fazlalığının 53 bin 201 kişi iken bu sayının yurt genelindeki belediyelerde ise bu sayının 21 bin kişi, Ayvalık Belediyesinde çalışan norm kadro fazlası personelin sayısının da 256 kişi olduğunu belirten Aydoğan, “Hükümet ülke genelinde 53 bin 201 norm kadro fazlası işçi olduğunu söylerken, diğer yandan da 70 bin kişiyi kamu kadrolarına almaya çalışıyor. İşte asıl bunu anlayabilmek mümkün değil” diye konuştu.

“EYLEMLERİMİZ YASAL KRİTERLER ÇERÇEVESİNDE GERÇEKLEŞECEK”

Perşembe günü yapacakları geniş katılımlı basın açıklamasına, Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, Altınova Belediye Başkanı Asım Sürer, ilçede faaliyet gösteren emekten yana tavır sergileyen tüm siyasi parti ilçe başkanlıklarının yanı sıra ilçedeki bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de kendilerine destek vermek için katılacaklarını kaydeden Belediye-İş Ayvalık Baş Temsilcisi İsmail Aydoğan, “Ayvalık Belediyesi işçileri olarak tasarının yasalaşmaması için vereceğimiz tepkinin ardından, sendikamızın genel merkezinin öngördüğü eylemlere, yasal kriterler çerçevesinde hareket ederek destek vereceğiz” diyerek, kendilerine eylemler sırasında yardımcı olacak Belediye-İş Sendikası Balıkesir Şubesi tarafından görevlendirilen birim temsilcilerini sahneye davet ederek başarılar diledi.

Öte yandan, Belediye-İş Ayvalık Baş Temsilciliği tarafından Perşembe günü yapılacak olan ilçe merkezinde bulunan Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak eyleme 3000 kişilik dev bir kalabalığın katılmasının beklendiği kaydedildi.

Son Güncelleme: 30.12.2010 11:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.