Ayvalık’ta Türk-iş’e, Belediye-iş Resti

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası’nın Ayvalık Baş Temsilcisi İsmail Aydoğan, sendikalarının genel başkanı Nihat Yurdakul’un yaptığı açıklamaya tam destek verdiklerini söyleyerek, bağlı bulundukları Türk-İş’i, yasa tasarısı hakkında işçiyi hükümete peşkeş çekercesine bir tutum sergilemesinden dolayı sert bir şekilde eleştirdi.

Ayvalık’ta Türk-iş’e, Belediye-iş Resti

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası’nın Ayvalık Baş Temsilcisi İsmail Aydoğan, sendikalarının genel başkanı Nihat Yurdakul’un yaptığı açıklamaya tam destek verdiklerini söyleyerek, bağlı bulundukları Türk-İş’i, yasa tasarısı hakkında işçiyi hükümete peşkeş çekercesine bir tutum sergilemesinden dolayı sert bir şekilde eleştirdi.

12 Ocak 2011 Çarşamba 12:47
Ayvalık’ta Türk-iş’e, Belediye-iş Resti

Aydoğan yaptığı açıklamada, kamuoyunda ‘Torba Yasa’ olarak adlandırılan ve içeriğinde Norm kadro ile ihtiyaç fazlası belediye işçilerin durumunu düzenleyen 109. maddenin de bulunduğu tasarının, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçtiğini hatırlatarak, “Sendikamız tasarı gündeme geldiğinden bugüne kadar; Türk-İş başta olmak üzere, Başbakan’lık, İçişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Meclis’te grubu bulunan tüm siyasi partilerle yaptığı görüşmelerde, tasarının ilgili maddesine ilişkin en temel talebinin başka kurumlara gönderilecek işçilerin rızalarının alınması olduğu ısrarla belirtmiştir. Sendikamızın bu talebi, tamamen hukuki ve insani gerekçelere dayanmaktadır. Bu talep; ülkemizi yönetenlerin, yıllarını kentlerimizi yaşanabilir kılan emekçilere verdikleri hizmet ve alın terleri için bir vefa borcu, bunu talep eden emekçilerin ise Anayasal hakkı olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

Hiçbir kişi ve kurumun, Belediye-İş’ten böyle bir düzenlemeyi onaylamasını sineye çekmesini beklememesi gerektiğinin altını çizen İsmail Aydoğan, “TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen maddenin gerekçesinde, 'ihtiyaç fazlası il özel idaresi işçilerinin Karayolları Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatına, belediyelerin ihtiyaç fazlası işçilerinin öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatı ile diğer mahalli idarelere ve talep olması ve işçinin de muvafakatinin olması halinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılması amaçlanmıştır' denilmektedir. Komisyonda maddeye eklenen “işçinin de muvafakatinin olması halinde” ifadesi; işçiyi, kamuoyunu yanlış yönlendirerek olası tepkilerini engellemek amacını taşımaktadır” dedi.

Torba Yasa kapsamında ki söz konusu maddenin komisyondan geçen haliyle 174 bin belediye işçisinin, hiçbir objektif kritere dayanmadan; kıdemlerine, vasıflarına eğitim düzeylerine ve halen ikamet ettikleri il, ilçe ve belde göz önüne alınmadan Türkiye çapındaki karakollarda ve okullarda hizmetli olarak çalışmasına ait bir düzenleme olduğunu kaydeden Aydoğan, “TBMM alt komisyonundan geçen söz konusu tasarı yasalaştığında, belediye işçilerini eğer 5 iş günü içinde gönderildikleri işyerlerini kabul etmezse iş sözleşmelerini feshedilmesinin önünü açacaktır. Çünkü maddenin Komisyondan geçen bu hali; belediye işçilerini sözleşmeleri bittikten sonra, toplu sözleşmesiz sendikasız bir yaşama mahkûm etmektedir” dedi.

TÜRK-İŞ’E SERT TEPKİ

Genel Başkanları Nihat Yurdakul’un yaptığı açıklamada, yapılan düzenlemenin, Türk-İş’in başkan ve bazı yöneticilerinin hükümet yetkilileri ile yaptığı pazarlıkların ardından ince hesapların” sonucu olduğuna yönelik açıklamalarında haklı olduğu söyleyen Belediye-İş Ayvalık Baş Temsilcisi Aydoğan, “ Bu pazarlıkları yürütenler; Genel Hizmetler İşkolunda çalışan 174 bin belediye emekçisinin zorunlu sürgüne mahkûm edilmesine elbirliği ile onay vermişlerdir. Bugün aylar sonranın hesabını yaparak, küçük hesapların peşinde koşan sayın konfederasyon yöneticileri, yarın kendilerine sıra geldiğinde, dün olduğu gibi, yarın da yanlarında kimseyi bulamayacaktır” dedi.

Yapılan düzenleme, Türk-İş yönetimindeki bazı yöneticilerin, hükümete yaptırdığı gizli bir operasyonun ürünü olduğunu savunan Aydoğan, “Bunun hesabı mutlaka sorulmalıdır, sorulacaktır. Ayrıca Meclis’in saygınlığını koruması gerekenlerin tasarı ve önergeleri ile bu saygınlığı tartışmaya açmış olması ise düşündürücüdür. Çünkü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda ilgili maddeye yapılan eklemeler yüce meclis çatısı altında olmaması gerektiğine inandığımız bir Ali Cengiz Oyunudur. Bu oyunun hesabını; rızası alınmadan kıdemine, mesleğine, eşinin çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın, zorunlu olarak sürgüne gönderilen emekçiler ve onların aileleri mutlaka soracaktır” ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 12.01.2011 12:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.