Edremit Kaymakamı Osman Tunç Ebe Ve Hemşireleri Uyardı:

Balıkesir’in Edremit Kaymakamı Osman Tunç, ebe ve hemşireleri uyararak ailelere, "sakın çocuk yapmayın" demeyin çağrısında bulundu.

Edremit Kaymakamı Osman Tunç Ebe Ve Hemşireleri Uyardı:

Balıkesir’in Edremit Kaymakamı Osman Tunç, ebe ve hemşireleri uyararak ailelere, "sakın çocuk yapmayın" demeyin çağrısında bulundu.

28 Şubat 2011 Pazartesi 18:08
Edremit Kaymakamı Osman Tunç Ebe Ve Hemşireleri Uyardı:

Sağlık Grup Başkanı Dr. İncilay Dönmez tarafından Fahri Akıllıoğlu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde ebe ve hemşirelerin katıldığı toplantıya katılan Kaymakam Osman Tunç, “Bir ülkenin en büyük gücü genç nüfusudur. Ülkemiz hızla yaşlanıyor. Özellikle orta ve batı bölgelerimizde çok ciddi anlamda yaşlılık problemi var “dedi.

İlçede 20 köyün sadece 5 tanesinin okulu açık olduğunu bildiren Tunç, “15 köyünde de okulumuz ise öğrencisizlikten dolayı kapalı. İlçemizdeki birçok köklü ailenin yeterli sayıda çocuğu olmadığı için küçülüyor. Birçok eski ve güzel ev boş. Çiftçilerimizin 5-10 dökümlük tarlasına ektikleri sebzeleri toplayacak kadar genç nüfusu köylerimizde göremedim. Örf ve adetlerimize göre yetiştirdiğimiz genç ve çocuk olmadığı için onların yerine sokaklarda, köyde, kentte sorunlu büyümüş çocuk ve gençlerin olduğu görülüyor. Bu da birçok toplumsal problemi beraberinde getiriyor. Köylerimizden birinde son 2 yıl içinde 17 kişinin öldüğü, sadece 2 doğumun gerçekleştiği duydum. Bu çok acı bir durum. Geniş aileler içinde büyüyen eski dönemin çocukları ise daha mutlu oluyor. Amca, dayı, hala, teyze ve diğer aile büyüklerinin çocukların yetişmesindeki katkılar ise bir çocuğun ruh sağlığını olumlu etkiliyor. Çok kardeşli çocuklar paylaşmayı öğreniyor. Genel olarak eski dönemin çocukları şimdiki döneme göre daha mutlu olduğu ifade ediliyor.” diye konuştu.

Tunç şunları söyledi:

“ Yeni nesil çocukları paylaşmayı öğrenemediği, oyuncaklara, bilgisayarlara, cep telefonlarına ve pahalı giyeceklere rağmen yalnız ve mutsuz olduğu tespitleri var.

Uzmanlara göre, ekonomik nedenlerle çocuk sahibi olunamadığı görüşü ise aslında doğru değildir.100 -150 liralık ayakkabı yerine 30 – 40 liralık ayakkabı alınabilir. Sigaraya, pahalı lüks televizyonlara, cep telefonlarına para bulabilen aileler, aileye yeni katılabilecek bir ya da iki çocuğa rahatlıkla bakabilirler. Bir çocuğa 10 -15 oyuncak alınacağı yerde 3 çocuğa 3 - 4 oyuncak almak ise daha fazla mutluluk vererek çocuklara paylaşmayı öğretecektir. Ailenin çocuklarını zengin yapmak gibi bir görevi yoktur. Terbiyeli bir genç yetiştirmek ana hedefi olmalıdır. Bu ülkenin, zengin olmayan dürüst ve terbiyeli gençlere de ihtiyacı var. Bunları ailelere anlatın. ‘Doğurmaktan korkmayın, cesaretle sağlıklı çocuk sahibi olun’ tavsiyesinde bulunun. Bir dönem kadınlarımıza ikiden fazla doğum yaptıkları takdirde toplumsal statü açısından daha alt bir nokta da olacakları anlatıldı ve maalesef kadınlarımız buna inandı. Kadınlarımız bir ya da en fazla iki çocuk doğurarak toplumsal ve sosyal açıdan sınıf atladıklarına inandırıldı. Geçen zaman bunun doğru olmadığını gösterdi. Bir ya da 2 çocuklu ailelerin yaşlılıklarını huzur evinde geçirme ve oralarda ölme ihtimalinin çok fazla olduğu bir gerçektir. Bu topluma verilebilecek en önemli hediyenin örf ve adetlerimize göre yetiştirdiğimiz gençler olduğu unutulmamalıdır”

Neşe içinde geçen toplantı da ebe ve hemşireler bu konuda görüş birliğine vardılar. Bundan sonra ailelere “Doğurmaktan korkmayın, cesaretle sağlıklı çocuk sahibi olun” tavsiyesinde bulunacakları belirtildi.

Edremit Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. İncilay Dönmez ise her ay tekrarlanan toplantıya katıldığı için Kaymakam Osman Tunç’a teşekkür etti. Vatandaşlarımızın aile hekimliği uygulamasında karşılaştıkları sorunları en aza indirmek için personelin sürekli bilgilendirildiğini, geçiş sürecinde vatandaşlarımıza en iyi hizmetin verilmesi için çalıştıklarını söyledi.

Son Güncelleme: 28.02.2011 18:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.