Eğitim-sen’den Edremit’te Açıklama

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kamuoyunda Torba Yasa olarak adlandırılan yasa değişikliği Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı Eğitim-Sen Edremit Temsilciliği tarafından bir basın açıklaması yapılarak protesto edildi.

Eğitim-sen’den Edremit’te Açıklama

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kamuoyunda Torba Yasa olarak adlandırılan yasa değişikliği Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı Eğitim-Sen Edremit Temsilciliği tarafından bir basın açıklaması yapılarak protesto edildi.

11 Şubat 2011 Cuma 16:09
Eğitim-sen’den Edremit’te Açıklama

İlçenin Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen açıklamada, Ankara’da yaşanan olaylar nedeniyle 3 Şubat AK Parti için kara gün ilan edildi. AK Parti'nin Torba Yasası’nın Ostim’de patladığını iddia eden Eğitim-Sen Edremit Temsilciği’nce çıkartılmak istenen ve kamuoyunda ‘Torba Tasarı’ olarak bilinen, Bazı Kamu Alacaklarının Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı, sloganlar eşliğinde yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi.

Basın açıklaması sırasında Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan yaklaşık 30 kadar Eğitim-Senli grup, sık sık “AKP torbanı al başına çal”, “Direne direne kazanacağız”, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek” gibi sloganlar attı. Basın açıklaması Eğitim-Sen Edremit Baş Temsilcisi Musa Karaağaç tarafından seslendirildi.

Karaağaç’ın okuduğu basın açıklamasında, “Canlarımızı yitirdik. Mücadeleyi yükseltmek için şimdi daha çok sebebimiz var. Bunlar yaşanmasın diye Ankara'daydık. Bizler Kızılay'da AKP Polisinin gazı, tazyikli suyu ve faşist saldırısına maruz kalırken; Ostim'de denetimsizlik, kuralsızlık sonucu gerçekleşen patlama ile emekçi kardeşlerimiz, işçi Katliamına maruz kalmış, 20 arkadaşımız yaşamını yitirmiş, kırk arkadaşımız da yaralanmıştır. AKP iktidarı, halkın değil, işverenin iktidarı olduğunu her fırsatta yaptığı icraatlarıyla, çıkardığı yasalarla ortaya koymuştur. En son meclise getirdiği Torba Yasa bunun en açık göstergesidir. Emekçileri güvencesizliğe mahkum eden, boğaz tokluğuna ve kölelik koşullarında çalıştırmayı reva gören AKP hükümetinin bu yasası, daha meclisten geçmeden patladı ve 20 işçinin yaşamına mal oldu. Bu gidiş ülkemizin karanlığa doğru gidişidir. Kazanılmış demokratik hakların yok edilme isteğidir. İşçi, emekçi ve halk düşmanlığıdır. İktidarın, sadece ve sadece kendi temsil ettiği sermaye sınıfının taleplerini hayata geçirme politikasının kanıtıdır. Bu ‘Torba Yasası’nın içinde; cezaların indirilmesi, öğrenci gençliğine af, emeklilerin bazı taleplerinin karşılanması gibi düzenlemelerin yanında, milyonlarca işçi ve emekçinin haklarının gasp edilmesi, gençlerin ve çocukların geleceğinin karartılması, daha da karanlık süreçlere götürücü düzenlemeler vardır. Bu yasada, güvencesiz çalışma vardır. Bu yasada, kamu çalışanlarına sürgün vardır. Bu yasada, gençleri istihdam etmek adına mali kıskaca almak vardır. Bu yasada, bölgesel asgari ücret vardır. Bu yasada, işsizlik fonunun yağmalanması vardır. Hiç ses çıkarmayalım mı? Üyelerimizin hak ve çıkarlarını korumayalım mı? Demokratik haklarımızı savunmayalım mı? Ne yapmalıyız? Bu anti demokratik yasaya teslim mi olalım? Yani, AKP iktidarının bugüne kadar yaptığı gibi toplumsal örgütlerden ve parlamento içindeki partilerden dahi kaçırdığı, bu yasa karşısında susmalım mı? Hayır! Bin kere hayır! Bizlerin örgütsel geleneğinde "gelene ağam, gidene paşam" demek yoktur. Teslim olmak yoktur. Doğru bildiğimiz yolda yürümek, mücadele etmek vardır. Yaşananlar başbakanın talimatıyla gerçekleştirilmiştir. İçişleri Bakanı, Ankara Valisi ve Ankara Emniyet Müdürü tamamıyla bu olayın sorumlusu ve suçlusudur. Tarihte olduğu gibi baskı, şiddet ve cebire dayanan hiçbir güç iktidarda kalmamıştır, kalmayacaktır. Demokrasiye tahammülsüzlüğün Tunus'taki, Mısır'daki sonuçlarını bütün çıplaklığıyla görüyoruz. Kurulan saltanatların polisiye baskılarla korunamayacağı açıktır. Milyonları temsil eden emek ve meslek örgütleri temsilcileri olarak; buradan bir kez daha ilan ediyoruz ki; yaratılmak istenen polis devletine karşı direnmek en demokratik hakkımızdır. 3 Şubat gününü, AKP iktidarı için "Kara bir gün" olarak ilan ediyoruz” denildi.

Son Güncelleme: 11.02.2011 16:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.