Başkan Ülgür, Esnaf Politikası Yaparak Konuştu

Selçuk Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Olağan Genel Kurul Toplantısı büyük bir katılımla gerçekleşti.Selçuk Belediyesi Efes Tiyatro Salonu'nda düzenlenen toplantıya İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri...

Başkan Ülgür, Esnaf Politikası Yaparak Konuştu

Selçuk Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Olağan Genel Kurul Toplantısı büyük bir katılımla gerçekleşti.Selçuk Belediyesi Efes Tiyatro Salonu'nda düzenlenen toplantıya İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri...

22 Ocak 2014 Çarşamba 00:32
Başkan Ülgür, Esnaf Politikası Yaparak Konuştu
Selçuk Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Olağan Genel Kurul Toplantısı büyük bir katılımla gerçekleşti.

Selçuk Belediyesi Efes Tiyatro Salonu'nda düzenlenen toplantıya İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) Birliği Genel Koordinatörü Sabahattin İspir, Selçuk Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı ve Selçuk Belediye Başkanı H.Vefa Ülgür, Selçuk Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayri Güller, siyasi parti ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile kooperatif üyeleri katıldı.

Divan Başkanlığını Birlik Danışmanı Ahmet Dere'nin yaptığı olağan genel kurul toplantısında konuşan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) Birliği Genel Koordinatörü Sabahattin İspir, ülkenin içinde bulunduğu durumdan bahsederek kooperatifin mali durumu hakkında genel bilgiler verdi.

Daha sonra Selçuk Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı ve Selçuk Belediye Başkanı H.Vefa Ülgür, belediye başkanlığı kimliğiyle konuşarak Selçuk kamuoyundaki işgaliye ücretleri konusunda bilgi verdi. Son günlerde işgaliye ücretlerinin can yaktığı konusunda tüm katılımcıları bilgilendiren Başkan Ülgür; "Ben biliyorum ki, bu konuda Esnaf Odasına çok ciddi yakınmalar var. Bugüne kadar işgaliye ücretlerinin alt ve üst limitlerini Belediye Meclisleri belirliyordu. Alt limit 50 kuruş, üst limit 3 lira 50 kuruştu. Yani bir günlük bir metre kare işgal bedeli buydu. Fakat Danıştay bunu iptal etti ve Bakanlar Kuruluna bir görev verdi, Bakanlar Kurulu da bir karar aldı. Şu anda işyerleri önünde ister İstanbul'da, ister Belevi'nde, ister Zeytinköyde, isterse Selçuk'ta olsun. Belediye sınırları içerisinde nerede olursanız olun bir metre kare işgal ücreti 1 lira 75 kuruşa çıkarıldı. Bu rakam bakanlar kurulu kararıyla alındı ve bizlere tebliğ edildi. Bizler bunu uygulamak zorundayız. Bizler burada elimizden geldiğince esnafımızı kollamaya çalışıyoruz, ama bu konu belediyeleri aşan bir konudur. Çünkü bu konudaki iş ve işlemleri yürüten memur arkadaşlarımıza ciddi sorumluluk düşüyor" dedi.

Yaşamın her alanında politika olduğunu, ancak kendisinin burada esnaf politikası yapmak istediğini belirten Başkan Ülgür, Selçuk'taki bütün sivil toplum örgütleriyle bir çok mekanlarda çeşitli toplantılar yaptıklarını, bu toplantılarda ortak kararlar alındığını söyledi. Ortak alınan kararlardan bahseden Başkan Ülgür "Bu kararda Selçuk esnafının, Selçuk insanının kalkınması için üç tane yol açacağımızı söylemişiz. Bunu eski Belediye Başkanlarımızın yaptıklarına bakarak söylemişiz. İlçe tarım yapacak, ilçe turizm yapacak, ilçe turizm sektöründe gelişecek, hizmet sektöründe gelişecek. Biz bunlardan hangisinin içindeyiz. Bir kısmımız hizmet sektörünün içinde, bir kısmımız da turizm sektörünün içinde. Bütün siyasi partiler, Kaymakamlar, eski belediye başkanları, bütün meslek örgütlerinin başkanlarıyla birlikte biz Selçuk'un Anayasasını hep beraber yapmışız zaten" dedi.

Geçtiğimiz günlerde sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldiklerini, alınan ortak kararların üzerinde konuşulduğunu, ancak varılan hedeflerin hedef olmadığını, yeni hedeflerin olması gerektiğini söyleyen Başkan Ülgür; "Tarımsal sanayi alanını planlayacağız dedik, planlamışız. Yer satın alacağız demişiz almışız. Hal binaları yapacağız demişiz yapmışız. Meyve paketleme tesisi, soğuk hava deposu yapacağız demişiz yapmışız. Peki bitti mi işimiz, bitmedi. Daha o bölgede çalışmalar devam etmekte. Laboratuar yapacağız orada, meyve paketleme makineleri alacağız vs. Ben sizlerden esnaf olarak şunu istiyorum. Geleceğinizi düşünüyorsanız, kendinizi ve çocuklarınızı düşünüyorsanız, ben dahil kimin ne söylediğine bakmayın. Ne yaptığına bakın. Oda başkanlarının, belediye başkanlarının, belediye başkan adaylarının ne yaptığına bakın. Sizlere çok milliyetçiyiz, vatanseveriz diyebilirler, esnaf için ölüyorum ben diyebilirler, hatta şarkılar bile yazabilirler. Önümüzdeki günlerde Oda seçimleri var. Şoförler Odası, Esnaf odası seçimleri var. Sonuç olarak Selçuk Belediye Başkanı olarak ben bu güne kadar çeşitli Başbakanlarla, Bakanlarla çalıştım. Bunların önünde saygıyla ceketimi ilikledim ve bu benim görevimdir. Ben sadece Efes Esnafı için bundan önceki Kültür ve Turizm Bakanımızla aramızda birtakım tartışmalar yaşadık, bu da Efes Ören yerleri girişleri ve Efes'te açılacak işyerleri içindi. Bu konudaki baskıları reddettim. Beni görevden alabilirsiniz, beni hapse atabilirsiniz, ama ben bu dükkanları yıkmayacağım dedim. Benim Belediye Başkanlığım Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanlığından sonra geldi bana ve bilin ki, Belediye Başkanlığım Esnaf kefalet Kooperatifi Başkanlığından önce bitecek. Ben her şeyden önce bir esnafım. Ben öncelikle sizlerin esnaf arkadaşınızım. Sizin için çalışmak benim boynumun borcudur. Sizler beni pazardan aldınız, bu ilçeye 15 yıl Belediye Başkanı yaptınız, 20 yıldır Esnaf ve Kefalet Kooperatifine Başkan yaptınız. Ben buradan hepinize; oy verene vermeyene, kızana kızmayana hepinize binlerce kez teşekkür etmekten başka söyleyecek hiç bir şeyim yok" diyerek genel kurulun hayırlı olmasını diledi.

Açık usul ile yapılan oylamada Kooperatif Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: Kooperatif Başkanı H.Vefa Ülgür, İkinci Başkan Hayri Güller, Muhasip Üye Mehmet Ali Sunna, Üyeler Cevat Taşkınçay, Gerçek İşçen.

Denetleme Kurulu: Abdullah Manyas ve Mustafa Tarık Yeni.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.